Решение по дело №61/2019 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 84
Дата: 10 юни 2019 г. (в сила от 4 юли 2019 г.)
Съдия: Даниела Йорданова Игнатова
Дело: 20193210200061
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                                           10.06.2019 год.                               гр.Балчик

                               

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД           НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА петнадесети май ,                      две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание  в следния състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ИГНАТОВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ:     1.

                                                                        2.

 

Секретар: СНЕЖАНКА ДЖАМБАЗОВА

Прокурор:  БЕЗ ПРЕДСТАВИТЕЛ В С.З.

като разгледа, докладвано от районен съдия Даниела Игнатова

АНХ  дело    61 по описа за 2019  год. и за да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

 Производството е образувано по жалба на Х.Г.Х. с ЕГН********** ***,Студентско общежитие 3,ет.5,ап.505,срещу Наказателно постановление №18-3394-000415/25.10.2018г. на Началника на РУ на МВР-Албена ,с което на основание чл.175,ал.1,т.1,предл.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200,00/двеста/ лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6/шест/ месеца, за административно нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП.

Недоволен от така наложеното наказание е останал жалбоподателят ,който в законноустановеният срок обжалва издаденото му НП.Моли съда  да отмени изцяло издаденото НП ,като незаконосъобразно,с доводи подробно изложени в жалбата.

Адв.К. пледира наказателното постановление да бъде отменено изцяло като незаконосъобразно.

Въззиваемата страна РУ на МВР-Албена, редовно призована за участие ,в съдебно заседание ,не се представлява и не изразява становище по жалбата.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, приема за установено следното:

НП е издадено за това,че жалбоподателя  на 09.08.2018г. в 23,53часа в с.Кранево,общ.Балчик,по ул.”България”,в близост до МХС”Магда”е управлявал  МПС-л.а.”Мерцедес 230ЦЕ”с рег.№СВ***АВ,като извършилият проверката полицейски служител Х. установил ,че автомобила е с прекратена регистрация,след извършена справка в системата на МВР.

За констатираното нарушение св.Х. съставил АУАН №394102,серия Д от 09.08.2018г. посочвайки нарушение по чл.140,ал.1,предл.1 от ЗДвП.

Жалбоподателя отказал да получи и  разпише АУАН .

Отказът св.Х. оформил с подписа и трите имена на св.Г.В.К..

В законноустановеният срок възражения по чл.44,ал.1 от ЗАНН не били направени.

Материалите по преписката били докладвани и в РП-Балчик било образувана прокурорска преписка №688/2018г. на РП-Балчик.

С постановление от 13.09.2018г.наблюдаващият прокурор ,преценил,че извършеното от Х. не покрива признаците на престъпление по НК и прекратил преписката,като отказал образуване на ДП.

Въз основа на АУАН и с оглед преценката на РП-Балчик ,че не се касае за престъпление от общ характер,наказващият орган,в лицето на Началника на РУ на МВР-Албена, издал процесното НП,в която била пресъздадена фактическата обстановка,изложена в АУАН.

Наказващият орган преценил,че горните факти,нарушават разпоредбата на чл.140,ал.1 от ЗДвП,поради което и на осн.чл.175,ал.1,предл1. от ЗДвП наложил на жалбоподателя наказание глоба в размер на двеста лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

НП е връчено на 27.02.2019г., а жалбата срещу него е депозирана с вх.№ 339400-512/05.03.2019г.в РУ на МВР-Албена.

Предвид което съдът приема,че последната е подадена в срока по чл.59,ал.1 от ЗАНН ,от надлежно лице,имащо правен интерес от изхода на спора,пред компетентния да го разгледа първоинстанционен съд,поради което и е процесуално допустима,разгледана по същество е и основателна.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства,събрани в хода на съдебното следствие,които съдът кредитира изцяло и приобщи по реда на чл.283 от НПК.

Въз основа на императивното  вмененото задължение на съда за цялостна проверка на издаденото НП относно законосъобразност и обоснованост,както и относно справедливостта на наложеното административно наказание  и предвид така установената фактическа обстановка ,направи следните правни изводи:

Административнонаказателното поризводство е строго формален процес,т.к. чрез него се засягат правата и интересите на физическите и юридическите лица.

Предвиденият в ЗАНН съдебен контрол върху издадените от административните органи наказателни постановления е за законосъобразност.

От тази гледна точка съдът не е обвързан нито с твърденията на жалбоподателя нито от фактическите констатации в АУАН и НП,като съдът е длъжен служебно да издири обективната истина и приложимия закон.

В конкретния случай съдът счита че както АУАН така и НП са издадени от компетентни длъжностни лица,в кръга на служебните им правомощия ,а по отношение на НП и съгл.заповед на МВР№8121з-515/14.05.2018г.,служебно известна на съда.

Административно наказателното производство е образувано в срока по чл.34 от ЗАНН,а НП е било издадено в 6-месечния срок,като същото е съобразено  с нормата на чл.57 от ЗАНН.Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен,позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.Съставомерните  признаци на деянието са описани достатъчно изчерпателно както в АУАН така и В НП,поради което и не са допуснати нарушения в тази връзка.Посочени са нарушените материално правни норми,но съдът констатира,че наказанието за посоченото нарушение е индивидуализирано неправилно,поради което съдът счита,че са налице предпоставките за отмяна на обжалваното НП,т.к. са допуснати съществени процесуални нарушения на процесуалните правила,водещи до порочност на така издаденото НП,изразяващи се в следното:

Съгласно разпоредбата на чл.140,ал.1 от ЗДвП действаща към момента на нарушението ,по пътищата отворени за обществено ползване се допускат само МПС и ремаркета,които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер,поставени на определените за това места.От своя  страна разпоредбата на чл.175,ал.1,т.1 ,предл.1 от ЗДвП предвижда санкция за лице което управлява моторно превозно средство, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места.

Съдът не споделя доводите на жалбоподателя и процесуалния му представител,относно липсата на умисъл,че автомобила бил с прекратена регистрация,по чл.143,ал.15 от ЗДвП.Видно от прочита на самата разпоредба е че прекратяването на регистрацията става служебно ,като от страна на службите за контрол не съществува задължението,да уведомят собственика на МПС за това.Това,че жалбоподателя притежавал двата талона за регистрация на МПС не изключва умисъла му относно управлението на МПС,чиято регистрация е прекратена,още повече,че не се изисква от службите за контрол да свалят регистрационните табели.

Самият факт,че в системата на МВР автомобила е със служебно прекратена регистрация и се управлява от жалбоподателя,движи се по пътищата отворени за обществено ползване,така както е бил установено и към момента на проверката на 09.08.2018г.не води до извода,че това не е така.

Жалбоподателя като водач и притежаващ СУМПС е следвало да знае дали автомобила му е с валидна регистрация или не.

Ето защо съдът приема,че жалбоподателя е извършил вмененото му нарушение.

Съдът обаче намира,че НП следва да бъде отменено поради това,че неправилно наказващият орган е санкционирал жалбоподателя като е приложил санкционната разпоредба на чл.175,ал.1,т.1,предл.1 от ЗДвП.Правилната разпоредба е тази по чл.175,ал.3 от ЗДвП,т.к. именно тя предвижда наказание за онзи водач който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

В случая, както съдът посочи  МПС управлявано от жалбоподателя не е било регистрирано по надлежния ред поради това,че е било с прекратена регистрация по чл.143,ал.15 от ЗДвП.

Неправилното приложение на санкционната норма в НП води до нарушаване правото на защита на наказаното лице,още повече,че в случая се касае не само за неправилно определен размер на санкцията, но и до това,че тя се налага за друго по вид нарушение ,а несъответствието на санкционната норма с вмененото нарушение е съществено процесуално нарушение и е основание за отмяна на издаденото НП,като незаконосъобразно.

Съдът макар и да не е задължен счете,че следва да посочи,за коректност при изложените мотиви,че с нормата на чл.175,ал.1,т.1 от ЗДвП се предвижда наказание Лишаване от права за срок от  един до шест месеца и глоба от 50 до 200лева а съгл.чл.175,ал.3 от ЗДвП наказание лишаване от права за срок от 6 до 12 месеца и Глоба от 200 до 500лева,т.е. прилагайки нормата на чл.175,ал.1,т.1 от ЗДвП ,АНО е определил размер на санкцията към предвиденият максимум,която като краен резултат съответства на тази предвидена в  чл.175,ал.3 от ЗДвП,но както бе посочено и по-горе именно последната норма съответства на вмененото нарушение.

Мотивиран от  гореизложеното и на  основание чл.63 от ЗАНН,СЪДЪТ,

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-3394-000415/25.10.2018г. на Началника на РУ на МВР-Албена ,с което на жалбоподателя Х.Г.Х. с ЕГН********** ***,Студентско общежитие 3,ет.5,ап.505, на основание чл.175,ал.1,т.1,предл.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200,00/двеста/ лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6/шест/ месеца, за административно нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП,като незаконосъобразно!

Решението подлежи на касационно обжалване или протестиране пред Административен Съд гр.Добрич в 14-дневен срок от получаването му от страните .

        

        

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: