Решение по дело №504/2020 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 260048
Дата: 16 ноември 2020 г. (в сила от 12 декември 2020 г.)
Съдия: Анна Георгиева Георгиева
Дело: 20205320200504
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ .....................

гр. Карлово, 16.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловският районен съд           І наказателен състав,

на трети ноември                             две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря Маргарита Тянчева

като разгледа докладваното от съдията

наказателно административен характер дело № 504 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № *** г. на Началник Група при РУ „Полиция“- К. към ОД на МВР- П., на С.Н.Б., ЕГН **********,***, П. област, ул.”И.С.” № . е наложено административно наказание на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП- глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП,  както и са отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Із-2539 на МВР.

Недоволен от наказателното постановление е останал жалбоподателят и чрез упълномощен процесуален представител го обжалва, като с жалбата моли съда да отмени същото като неправилно и незаконосъобразно. Излага доводи, като сочи че не е конкретизирано управляваното от него превозно средство, с което счита, че е нарушено правото му на защита.

 В с.з. жалбоподателят, редовно призован, се явява лично и с упълномощения си процесуален представител адв. Р.. Поддържа се жалбата. Иска се отмяна на атакуваното наказателно постановление като незаконосъобразно. Излагат се доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила досежно задължителното съдържание на обжалваното наказателно постановление. 

Органът, издал наказателното постановление, редовно призован, не изпраща представител. Депозирано е писмено становище, с което се счита жалбата за неоснователна, а атакуваното наказателно постановление за правилно и законосъобразно, поради което се прави искане за оставянето му в сила.

 Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намери за установено от фактическа страна следното:

         Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

         Разгледана от съда е основателна.

         След като обсъди събраните по делото гласни доказателства чрез показанията на свидетелите Л. като актосъставител, Х. и С. като свидетели по акта и очевидци на нарушението, както и приобщените по делото писмени доказателства- наказателно постановление № ** от 03.08.2020  г., разписка за връчването му, АУАН серия АА бл. № * от 01.07.2020 г., от материалите по прокурорска преписка № 2162/2020 г. на Районна прокуратура- Карлово- постановление за отказ да се образува наказателно производство от 23.07.2020 г. на РП- Карлово, справка за нарушител/ водач, справка за съдимост на жалбоподателя, заповед № */11.02.2020 г., заповед № */31.12.2019 г.,  заповед № */14.05.2018 г., съдът намира за установено следното:

         На 01.07.2020 г. служителите н.Р.н.М.К.Л. и Х. изпълнявали служебните си задължения в гр. К.. Около 13,20 часа, на ул. „К. В.“ в града двамата полицейски служители видели жалбоподателят Б., който управлявал мотоциклет без поставени на него регистрационни табели. Виждайки полицейските служители водачът на мотоциклета завил по друга улица. Бил последван от полицейските служители със служебен автомобил, но успял да се укрие. Малко по- късно бил установен в дома си, където му била извършена проверка, от която било установено, че мотоциклета не бил регистриран  по надлежния ред. В хода на проверката бил установен номер на рамата на процесното МПС и неговата марка, а именно „Хонда ТАСТ“.

         За констатираното бил съставен процесния АУАН, с който било прието, че жалбоподателят Б. е осъществил нарушения на чл.140 ал.1 от ЗДвП, тъй като на 01.07.2020 г., в гр. К., на ул. „К.В. №.управлявал моторно превозно средство- мотоциклет „Хонда ТАСТ“ без да е регистриран по съответния ред- без поставена регистрационна табела, с неустановен номер на рамата.

         Така съставения АУАН бил подписан от жалбоподателя без възражения, като получил и препис от него.

         Във връзка с констатираните нарушения била образувана преписка № 2162/2020 г. по описа на Районна прокуратура- Карлово с оглед наличие на данни за извършено престъпление по чл.345 от НК. Същата приключила с постановление за отказ да се образува наказателно производство от 23.07.2020 г., поради липса на извършено престъпление, като материалите били изпратени н.Р.н.М.К. за налагане на административни наказания, поради извършено административно нарушение.

Въз основа на вече съставеният АУАН било издадено атакуваното наказателно постановление, с което при идентично описани с акта обстоятелства по нарушението, дата и място на извършването му, индивидуализация на извършителя, на жалбоподателят било наложено административно наказание на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП- глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП,  както и били отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Із-2539 на МВР.

         Събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът кредитира като последователни, безпротиворечиви помежду си и изцяло относими към предмета на доказване по делото.

Като въззивна инстанция, настоящият съдебен състав следва да провери обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност. Съдът намери, че обжалваното наказателното постановление страда от съществени пороци, касаещи задължителното му съдържание, поради което е незаконосъобразно и следва да бъде отменено в посочената част само на това основание, без да е необходимо да се изследва въпроса извършено ли е административното нарушение, квалификацията му, както и размерът на наказанието.

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на наказателното постановление следва да бъдат спазени задължителните изисквания, визирани в разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, като по отношение на датата, мястото, обстоятелствата по извършване на нарушението, описанието на нарушението, правната квалификация и индивидуализиращите белези на нарушителя същите следва да си кореспондират, а не следва да се налице непълноти, неясноти или противоречия. Неяснота в задължителното съдържание на АУАН и в наказателното постановление съдът констатира относно релевантните процесното нарушение факти. Съгласно разпоредбата на чл.140 ал.1 от ЗДвП, приета за нарушена в процесния случай, „по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места“. В обстоятелствената част, както на акта, така и на наказателното постановление е отбелязано, че жалбоподателят е управлявал МПС „без да е регистрирано“ и „без регистрационни табели“. Разпоредбата на чл.140 ал.1 от ЗДвП визира две хипотези на отделни нарушения, свързани с липсата на регистрационни номера, които не биха могли да се извършат едновременно, а именно управление на МПС, което не е регистрирано или е регистрирано, но не са поставени регистрационни табели на определените за целта места. При така посочените обстоятелства не става ясно, какво точно нарушение при горепосочените хипотези е прието да е извършил жалбоподателя. Посоченото се явява основание за отмяна на обжалваното наказание само от формална страна.

Извън горепосоченото съдът намира, че жалбоподателят е управлявал на процесната дата нерегистрирано МПС- мотоциклет в нарушение на императивното изискване на чл.140 ал.1 от ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване да се движат само регистрирани МПС. Това обстоятелство се явява доказано от събраните по делото гласни доказателства, съдържащи в показанията на полицейските служители- очевидци на нарушението, а и не се оспорва от жалбоподателя. Независимо от това при допуснатото съществено нарушение на процесуалните правила, касаещо изискването за яснота и безпротиворечивост на касаещите фактическия състав на нарушението обстоятелства, то атакуваното наказателно постановление следва да се отмени като незаконосъобразно.

Воден от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № * от 03.08.2020 г. на Началник Група при РУ „Полиция“- Карлово към ОД на МВР- Пловдив, с което на С.Н.Б., ЕГН **********,***, П. област, ул.”И. С.” № . е наложено административно наказание на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП- глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП,  както и са отнети 10 контролни точки на основание Наредба № * на МВР.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване от страните в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр. Пловдив.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

К.Б.