Определение по дело №894/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 513
Дата: 13 май 2019 г.
Съдия: Станислава Балинова Бозева
Дело: 20195300600894
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 513

 

гр. Пловдив, 13.05.2019г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Пловдивският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на тринадесети май през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БОНЕВ

                                              ЧЛЕНОВЕ: МИХАЕЛА ДОБРЕВА

                                                                   СТАНИСЛАВА БОЗЕВА

                                                       

след като се запозна  с докладваното от съдия Ст. Бозева ВЧНД № 894/2019г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 243, ал.7 от  НПК.

С определение № 498/19.03.2019г. по ЧНД № 1703/2019г. по описа на Районен съд Пловдив, е оставена без разглеждане като недопустима жалбата на В.К. и С.К. срещу Постановление на Районна прокуратура Пловдив от 21.12.2018г., с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство – сл.д.№ 19/2018г. по описа на ОСО при ОП Пловдив. Със същото определение съдът е прекратил и производството по образуваното пред РС Пловдив частно наказателно дело.

Против така постановеното определение е постъпила жалба от В.И.К. и С.А.К., в което се излагат доводи за незаконосъобразност на съдебния акт. В жалбата се сочи, че определението на съда не държи сметка за фактологията на разследваното престъпление, довело до настъпване на конкретен общественоопасен резултат, тъй като е създадена опасност за живота и здравето на хората или нанасяне на немаловажни вреди за околната среда и че именно поради това същите се считат за заинтересовани да обжалват прекратяването на наказателното производство, както и поради конституционно гарантираното им право по чл. 56 от Конституцията на Република България.

Пловдивски окръжен съд, като обсъди материалите по делото, оплакванията в жалбата и извърши проверка за законосъобразност и обоснованост на обжалваното определение, намира за установено следното:

Жалбата на В.И.К. и С.А.К. против обжалваното определение на Районен съд Пловдив е подадена от двамата в качеството им на физически лица, в срока, посочен в определението на ПРС срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Конкретно за В.К. следва да се посочи, че в съобщението, изпратено на посочения от него адрес, с което се уведомява за постановеното определение на РС Пловдив, призвокарят не е посочил конкретни дати и часове, в които е посетил адреса и не е намерил живущи на същия за връчване на съобщението. Отразената информация в същото е формална, поради което и съдът прие, че при липса на категорични доказателства за датата на съобщаване на определението на РС на К., жалбата в частта, изходяща и от него, е депозирана в срок.

Разгледана по същество, жалбата на В.И.К. и С.А.К. е НЕОСНОВАТЕЛНА.

По съображения, че двете лица не се легитимират като пострадали от разследваното престъпление, РС Пловдив е оставил жалбата им без разглеждане.

Действително нормата на чл. 243, ал.3 от НПК лимитира кръга от лицата, оправомощени да жалят постановлението на прокурора, с което се прекратява наказателното производство.

Касае се за образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 353б, ал.1 от НК, т.е. за разследване на общоопасно престъпление, поместено в раздела за престъпления против народното здраве и против околната среда. Обект на защита при тази категория престъпни посегателства са обществените отношения, свързани с живота и здравето на неограничен кръг  от лица. Специфичният обект  на нарушаване в конкретния случай изключва наличието на фигурата на „пострадал“, тъй като при реализиране на престъпното посегателство не се нарушават права на отделен граждани и/или юридическо лице, респективно такова засягане се явява несъставомерно.

Вярно е, че правото на защита по чл. 56 от Конституцията е основно, всеобхватно и в същото време лично право, което има и процесуален характер, защото е предвидено като средство за защита на друго право /накърнено или застрашено/, с него разполага всеки гражданин за защита на нарушени права или законни интереси. Но при упражняване на правото по чл. 56 от Конституцията трябва да е налице не само застрашено конституционно право /правото на живот и здраве/ или конституционно признат интерес, но и право, което е признато в друг законов източник /виж Решение № 3/17.05.1994г. на КС на РБ  по к.д.№ 1/94г./. С такова право жалбоподателите разполагат и то е законовоуредено в чл. 243, ал.10 от НПК -  вътрешноинстанционния ред за проверка на постановлението на прокурора от горестоящата прокуратура / в случая Окръжна прокуратура Пловдив/, която има правомощия и служебно да се самосезира за проверка на правилността му. Тази проверка е дължима и с оглед осигуряването правото на достъп до правосъдие на всяко лице, съобразно нормата на чл. 56 от Конституцията на РБ. Това е така, тъй като легитимацията на лицата, които имат право да възбудят съдебно обжалване /изчерпателно очертан в чл. 243, ал.4 от НПК/, не е идентична с тази на лицата, които могат да поискат инстанционен прокурорски контрол. Т.е. жалбоподателите имат право да са запознати с развитието на воденото наказателно производство, започнало по техен сигнал, както и не са лишени от възможност да потърсят и получат правна защита, но не по реда на съдебния контрол върху постановлението на РП Пловдив за прекратяване на воденото досъдебно производство, а като сезират ОП Пловдив /в конкретния случай/.

По изложените съображения, въззивният съд намира, че обжалваното определение на ПРС е законосъобразно, и следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 498/19.03.2019г. по ЧНД № 1703/2019г. по описа на Районен съд Пловдив.

Определението е окончателно.

 

Да се изпрати съобщение до жалбоподателите за настоящото определение.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                        

 

 

 2.