Решение по дело №1623/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 13
Дата: 30 януари 2020 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Валери Владимиров Събев
Дело: 20192150201623
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№13

гр. Несебър, 30.01.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав в публично заседание на двадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Валери Събев

при участието на секретаря Мая Деянова, като разгледа АНД № 1623 по описа на Районен съд Несебър за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Д.В.Г., срещу наказателно постановление № 3534 от 21.10.2019г. на началник сектор „КП” РУ Несебър, с което на жалбоподателката на основание чл. 218 Б от НК, за извършено нарушение на чл. 207, ал. 1 НК, е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв. Жалбоподателката сочи, че няма възможност да заплати глоба в посочения размер, тъй като е безработна и самотна майка. Твърди, че не била запозната със закона, че намерена вещ трябва да се върне в определен срок.

Ответната страна в производството – РУ на МВР Несебър, не заема становище по жалбата.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията, изложени в жалбата, намира за установено следното:

От фактическа страна:

В края на месец септември 2018г. жалбоподателката Г. намерила до дискотека „Г.” в к. к. „Слънчев бряг” мобилен телефон, черен на цвят. Взела телефона и го прибрала. Впоследствие го дала на П.П.да го ползва. Междувременно телефонът бил собственост на П.Г.Т.и по нейно заявление било образувано ДП № 304-ЗМ-1888/2018г. по описа на РУ Несебър за извършено на 21.09.2018г. престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК. В хода на производството процесният телефон бил предаден доброволно (с протокол за доброволно предаване от 22.11.2018г.) от П. Петров, след което бил върнат срещу разписка на П.Т.. При така събраните данни прокурор от РП Несебър с постановление от 22.02.2019г. достигнал до извод, че Г. е извършила от обективна и субективна страна деянието по чл. 207, ал. 1 от НК, но прекратил наказателното производство и изпратил материалите по него на основание чл. 424, ал. 5 от НК на началника на РУ Несебър за приложение на чл. 218б от НК. Въз основа на прокурорското постановление е издадено и процесното НП, предмет на проверка в настоящото производство.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства: постановление от 22.02.2019г. на РП Несебър за прекратяване на ДП № 304-ЗМ-1888/2018г., писма относно връчването на НП. Посочените доказателства по делото са непротиворечиви и допълващи се, поради което съдът ги кредитира изцяло. Жалбоподателката не оспорва така установената фактическа обстановка, като нейните възражения са насочени към правната страна на спора.

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е частично основателна.

Настоящият състав като инстанция по същество след извършена проверка за законност, констатира, че при издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, които да обуславят неговата отмяна. При издаване на наказателното постановление са спазени императивните разпоредби на чл. 57 ЗАНН.

В чл. 424, ал. 5 от НК е предвидено, че административното наказание глоба по чл. 218б се налага с наказателно постановление от органите на Министерството на вътрешните работи (при констатирано от тях нарушение). Според чл. 218б, ал. 1 от НК за деяние по чл. 207 НК, когато стойността на предмета е до размера на две минимални работни заплати за страната, установени към датата на извършване на деянието, наказанието е глоба от сто до триста лева, налагана по административен ред, ако предметът на престъплението е възстановен или заместен. В случая с издадено от компетентния прокурор постановление от 22.02.2019г. е прието, че е извършено деяние по чл. 207 от НК от жалбоподателката, както и, че са налице всички останали предпоставки на чл. 218б, ал. 1 от НК. Видно е, че прокурорският акт е влязъл в сила, поради което следва да се съобразява от съда при преценка за реализиране на фактите, относими към приложението на чл. 207 от НК и чл. 218б, ал. 1 от НК. Поради тази причина съдът намира за установено по делото, че в края на септември 2018г. жалбоподателката намерила чужда движима вещ – мобилен телефон, която не предала в срок от една седмица на компетентните органи (вещта била върната през месец ноември 2018г.). Т.е. с поведението си тя е осъществила деянието по чл. 207, ал. 1 от НК, като възраженията й, че не познава закона, не я оневиняват. Наред с това вещта е била върната на собственика, а стойността й е била до размера на две минимални работни заплати. Ето защо при наличието на предпоставките на чл. 218б, ал. 1 от НК, наказващият орган е приложил правилно тази санкционна норма за констатираното деяние по чл. 207, ал. 1 от НК. Впрочем и жалбоподателката не оспорва, че е извършила това деяние.

Относно размера на наказанието, което следва да се наложи, от значение е нормата на чл. 27, ал. 2 ЗАНН, в която е предвидено, че при определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на извършеното, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя. Съдът намира, че обществената опасност на извършеното от жалбоподателката следва да се определи като ниска, тъй като от установените по делото факти става ясно, че (макар и на по-късен етап) вещта е върната на собственика, а освен това намерението на Г. не е било да присвои чуждата вещ. Липсата на предходни нарушения следва да се отчете като смекчаващо вината обстоятелство. Налага се извод, че нарушението е извършено единствено при смекчаващи вината обстоятелства. Ето защо съдът намира, че справедливо и отговарящо на поведението на жалбоподателката е наказание в размер на предвидения минимум в чл. 218б, ал. 1 НК от 100 лв. С наказание в такъв размер ще бъдат постигнати целите, предвидени в чл. 12 ЗАНН да се предупреди и превъзпита нарушителят, както и генералната превенция за въздействие върху обществото. Това наказание в най-пълна степен отговарят на обществената опасност на извършеното нарушение. В случая не е имало основания на жалбоподателката да се налага наказание, над минималното, предвидено в санкционната норма. Поради тази причина наказателното постановление следва да бъде изменено и размерът на наложената глоба да бъде намален от 200 лева на 100 лева.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

Р   Е   Ш   И :

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 3534 от 21.10.2019г. на началник сектор „КП” РУ Несебър, с което на Д.В.Г., ЕГН **********, на основание чл. 218 Б от НК, за извършено нарушение на чл. 207, ал. 1 НК, е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв., като НАМАЛЯВА размера на наложената глоба от 200 лева на 100 лева. 

ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление в останалата му част.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: