Решение по дело №4263/2017 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 250
Дата: 21 март 2018 г. (в сила от 27 септември 2018 г.)
Съдия: Станимир Тодоров Ангелов
Дело: 20173230104263
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Добрич, 21.03.2018 г.

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, първи състав, в публично заседание на седми март две хиляди и осемнадесета година в състав:                                                                                    

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТАНИМИР АНГЕЛОВ

                                                                        

При участието на секретаря: ***

Разгледа докладваното от РАЙОННИЯ СЪДИЯ гр. дело № 4263/2017 г. по описа на Добричкия районен съд, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба на *** с ЕГН *** ***, чрез упълномощения адвокат *** ***, с която срещу ***, е предявен иск за отмяна, на основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ, като незаконосъобразни на заповед № *** г. за налагане на *** и заповед № *** г., и двете на представляващия ответното сдружение, с които трудовото правоотношение с ищцата, на основание чл. 188, т. 3 от КТ, във вр. с чл. 190, ал. 1, т. 2 от КТ и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ, (поради наложено наказание „***”), е прекратено. Претендират се и направените по делото разноски, вкл. и адвокатско възнаграждение.

Според изложените в исковата молба твърдения, поддържани и в съдебно заседание, чрез упълномощения адвокат, атакуваната заповед, с която трудовото правоотношение между страните е прекратено, е незаконосъобразна, и като такава следва да бъде отменена.

*** сочи, че на 28.09.2017 г. постъпила на работа при ответника, като *** на щанд за ***, като преди да започне трудовата дейност между страните не е бил подписан трудов договор. На *** г. ищцата подала молба до работодателя за напускане, поради семейни причини, като съпругата на управляващия ответното дружество в същия ден й предоставила за подпис трудовия договор, носещ датата 29.09.2017 г. Това лице поискало обяснения от ищцата за причините за напускане на работа като И. представила такива на *** г.

На 04.10.2017 г. ищцата била поканена да се яви пред работодателя като на 05.10.2017 г. са и връчени Заповед № *** г. за налагане на *** и Заповед № *** г. за прекратяване на трудовото й правоотношение, както и за връчване на трудовата й книжка.

Според ищцата атакуваната заповед, с която се прекратява трудовото правоотношение между страните, не е законосъобразна, тъй като не са извършени описаните от работодателя нарушение на трудовата дисциплина. В тази връзка *** оспорва наведените в заповедта обстоятелства, по съображения, че същата не е мотивирана.

На следващо място ищцата сочи, че ответникът не е спазил указаната в чл. 193 от КТ процедура по изискване от работника/служителя на писмени обяснения.

В срока по чл. 131 от ГПК ***, чрез упълномощения адвокат, е представил отговор, съгласно който оспорва изцяло предявеният иск по съображение, че атакуваната заповед е правилна и законосъобразна и е издадена при съблюдаване всички изисквания на закона. Ответникът преценил, че за него е възникнало законното право и интерес да прекрати трудовото правоотношение между страните, поради неспазване на трудовата дисциплина от страна на ищцата. Според работодателят атакуваната заповед за налагане на дисциплинарно наказания е законосъобразна, като при нейното издаване са спазени императивните изисквания на КТ.

Наложеното на ищеца дисциплинарно наказания представляващият ответника обосновава с допуснатите от същия нарушения на трудовата дисциплина. На следващо място, доколкото заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение между страните, поради наложеното на служителя ***, е издадена съобразно всички законови изисквания, същата е правилна и законосъобразна. Съображенията на работодателя, за да наложи атакуваното *** на *** са допуснатите от същата нарушения на трудовата дисциплина: ***

Ответникът счита, че заповедта за прекратяване трудовото правоотношение между страните е законосъобразна и мотивирана, по смисъла на чл. 195 ал. 1 от КТ, като е издадена от лице с дисциплинарна власт, при спазване на изискванията на чл. 189, чл. 193, ал. 1 и чл. 194 от КТ. Наказващият орган е взел предвид писмените обяснения на ищцата преди налагане на наказанието, и предвид тежестта на извършеното е наложил ***, по смисъла на чл. 188, т. 3 от КТ. Фактите и обстоятелствата около извършените нарушения са подробно и изчерпателно описани в нея, като е спазен и срокът по чл. 194, ал. 1 от КТ.

Предвид изложеното ответникът настоява предявеният иск за отмяна на атакуваната заповед като неоснователен и недоказан да бъде отхвърлен.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Предявеният иск за отмяна като незаконосъобразни на заповед № *** г. за налагане на *** и заповед № *** г., и двете на представляващия ответното сдружение, с които трудовото правоотношение с ищцата, на основание чл. 188, т. 3 от КТ, във вр. с чл. 190, ал. 1, т. 2 от КТ и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ, (поради наложено наказание „***”), е прекратено,  черпи правното си основание от разпоредбата на чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ.

Според изложеното в съобразителната част на посочените заповеди фактическите обстоятелства, свързани с вмененото на *** дисциплинарно нарушение, са следните: „***”, което обоснована необходимостта от налагане най-тежкото ***.

Съгласно представения по делото трудов договор № 016 от 28.09.2017 г. сключен между ***, като работодател, и ***, като работник, ищцата е заемала длъжността „*** консултант”, с работно време от 4 часа, като договорът е сключен със срок за изпитване от 6 месеца.  

С молба от *** г. *** е поискала от ответника да бъде освободена от работа, поради семейни причини. На същата датата върху молбата на ищцата е поставена от работодателя резолюция, че трудовото правоотношение между страните ще бъде прекратено след спазване срока на уговореното по договора предизвестие от 60 дни. Отново върху същата молба ищцата е записала, че е запозната с цитираната резолюция, според която срокът на предизвестието изтича на 02.12.2017 г.

Правото на едностранно прекратяване на трудовия договор по инициатива на работника или служителя с предизвестие е уредено с разпоредбата на чл. 326, ал. 1 от КТ. Това е субективно право, което може да бъде упражнено само по преценка на работника или служителя, независимо каква е причината за прекратяване на трудовия договор на това основание. Същият не е длъжен да мотивира писменото волеизявление, с което предизвестява работодателя, че едностранно прекратява трудовия договор на посоченото по-горе основание. При прекратяване на трудовия договор по чл. 326 ал.1 КТ работникът или служителят отправя писмено предизвестие до работодателя и по отправеното писмено предизвестие работодателят не може да изразява съгласие или несъгласие. Трудовият договор се прекратява по силата на закона, с изтичане на срока на предизвестието – в тази насока е изричната разпоредба на чл. 335, ал. 2, т. 1 от КТ, освен ако той или работодателят пожелаят да го прекратят и преди да изтече този срок. С разпоредбата на чл. 220 от КТ законодателят е предоставил на всяка от страните по трудовия договор възможността да не спази срока на предизвестие, като заплати на другата страна обезщетение с определен в закона размер-брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието. В тази насока е задължителната съдебна практика - Решение № 34/24.03.2017 г. по гр. дело № 2962/2016 г. на ВКС, ГК, IV г.о.

В настоящия случай работодателят е издал заповед № *** г. за налагане на ищцата на *** на *** на основание чл. 187, ал. 1, т. 1 от КТ и чл. 188, т. 3 от КТ, във вр. с чл. 190, ал. 1, т. 2 от КТ и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ, (поради наложено наказание „***”), поради „*** Издадена е и заповед № *** г., с която трудовото правоотношение с ищцата, е прекратено.

Съдържанието на правото на уволнение, в качеството му на субективно и преобразуващо правомощие, е това, с което работодателят разполага, за да измени радикално съществуващото между него и работника или служителя трудово правоотношение, създадено с трудовия договор, като го прекрати. Съгласно разпоредбата на чл. 194, ал. 1 от КТ дисциплинарните наказания се налагат не по-късно от два месеца от откриване на нарушението и от една година от извършването му. Установените с тази разпоредба срокове са преклузивни, т. е. с изтичането им се погасява дисциплинарната отговорност на работника или служителя, съответно се преклудира правото на работодателя да наложи ***. Цитираната норма има императивен характер и неспазването й е абсолютно нарушение, водещо до незаконосъобразност на наложеното наказание и основание за отмяна на заповедта за налагане на ***. Уредените два вида срокове в чл. 194, ал. 1 от ГПК, се различават освен по своята продължителност, но и по своя начален момент. Този на двумесечния срок е датата на откриване на нарушението, т. е. момента, в който субектът на дисциплинарна власт е установил съществените признаци на конкретното нарушение на трудовата дисциплина, а именно: установяване субекта на нарушението, времето и мястото на извършването им и съществените признаци на деянието от обективна и субективна страна.

По своята правна природа заповедта за налагане на *** представлява едностранно волеизявление на субекта на дисциплинарна власт, чрез което се упражнява неговото субективно право по трудовото правоотношение да санкционира работника или служителя за извършено нарушение на трудовата дисциплина. С разпоредбата на чл. 195, ал. 1 от КТ законодателят е указал какво трябва да бъде нейното съдържание. Като абсолютна предпоставка за нейната законосъобразност е предвидено същата да бъда писмена, с посочване на нарушителя, описание на нарушението и кога е извършено, наказанието и законния текст, въз основа на който се налага. Липсата на посочване от страна на работодателя на тези задължителни реквизити накърнява правото на защита на работника или служителя срещу дисциплинарното наказание, а от друга страна прави невъзможна проверката от страна на съда на законосъобразността на наложеното наказание. Нормата на чл. 195, ал. 1 от КТ е императивна и за нейното прилагане съдът е длъжен да следи служебно, дори и да не е налице позоваване от страна на ищеца на допуснати от работодателя нарушения в тази насока.

Касателно поддържано основание за незаконосъобразност на заповедта, а именно наличието на нарушение на изискванията на чл. 193, ал. 1 от КТ, същото е основателно по следните съображения:

Процедурата по осъществяване на дисциплинарната отговорност, респективно налагането на дисциплинарно наказания, като поредица от предвидени в закона правни действия, осъществявани от субекта на дисциплинарна власт, с оглед налагането на справедливо дисциплинарно наказания за извършено нарушение на трудовата дисциплина, следва да включва няколко елемента. На първо място във връзка с възнамеряваното дисциплинарно наказания работодателят следва да се запознае с обясненията на работника или служителя относно извършеното от него нарушение. В тази връзка законодателят е предвидел две форми на фактическото осъществяване на тази процедура – писмена и устна. По какъв начин съответният работник или служител ще даде обясненията си е негово право, съобразно преценката му как най-добре ще защити позицията си по повод налагането на дисциплинарното наказания, като най-важното изискване, поставено от закона, същите да бъдат получени от субекта на дисциплинарна власт преди налагане на наказанието. Депозираните след това обяснения нямат правно значение и не валидират заповедта на работодателя. Правното значение на обясненията на работника или служителя, относно извършеното нарушение на трудовата дисциплина е твърде съществено, като то е издигнато в абсолютна предпоставка за законосъобразност на наложеното наказание. На следващо място за работодателя съществува задължение да събере доказателства за нарушението на трудовата дисциплина и обстоятелствата, при които е извършено /чл. 193, ал. 1 от КТ/. След осъществяване на описаната процедура работодателят пристъпва към фактическото налагане на дисциплинарното наказания чрез издаване на заповед по чл. 195 от КТ.

В настоящата хипотеза безспорно е установено, че ищцата е била лишена от възможността да даде обяснения във връзка с предстоящото налагане на ***. Съдържащото се в трудовото досие обяснение от ***, адресирано до управителя на ***, е от датата *** г., като в по-късен от този момент по делото не са представени доказателства ищцата е дала обяснения по повод вмененото й дисциплинарно нарушение. Депозираните от свидетелката на ответника *** показания в тази връзка, че ищцата е дала „обяснения” по „телефона на 03.10.2017 г. и на 04.10.2017 г.” не намират подкрепа в останалите събрани по делото доказателства. На следващо място тези данни се изнасят от лице, което се намира в трудово правни отношения с ответника. Не на последно място, при преценка достоверността на тези показания, следва да се има предвид и обстоятелството, че св. *** има изрично издадено пълномощно от управителя на ***, с което й са предоставени широк кръг права, във връзка с организирането и контролирането на работния процес в предприятието на ответника, включително и с правомощия по набиране на персонал, сключване на трудови договори и освобождаването на работници и служители по преценка на свидетелката. Т.е. касае за лице, разполагащо с висок кредит на доверие от страна на работодателя, което обстоятелство обосновава извода, че с показанията си *** се стреми да осигури „подкрепа” процесуалната позиция на ответника по делото, което дискредитира достоверността на тези показания.

Изложените по-горе съображения мотивират настоящият състав да приеме, че в случая не се касае до депозирани обяснения, по смисъла на чл. 193, ал. 1 от КТ, пред субекта на дисциплинарна власт във връзка с предстоящото ***. При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че са налице визираните от ищцовата страна основания за незаконосъобразност на атакувната заповед. Предявеният иск за нейната отмяна е основателен и доказан и следва да бъде уважен.

Поради уважаването на предявения иск и на основание на чл. 78, ал. 6 във връзка с чл. 83, ал. 3 във връзка с чл. 83, ал. 1, т. 1 от ГПК ответникът трябва да заплати по сметка на ДРС дължимата държавна такса в размер,  по предявения иск по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ – в размер на 50 лв.

На основание чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата на адвокат *** ***, в качеството й на пълномощник на ищцата, следва да бъде заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 510 лв. /петстотин и десет лева/. Посочената сума е изчислена съобразно разпоредбата на чл. 7, ал. 1, т. 1 от Наредба №1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, според която дължимото минимално възнаграждение за една инстанция по иск по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ/ е не по-малко от размера на минималната работна заплата за страната към момента. Съгласно Постановление № 316/20.12.2017 г. за определяне нов размер на минималната работна заплата на Министерски съвет (Обн., ДВ бр. 102 от 22.12.2017 г.) от 01.01.2018 г. минималната месечна работна заплата за страната е в размер на 510 лв.

С оглед гореизложеното, Добричкият районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА ЗА НЕЗАКОННО И ОТМЕНЯ уволнението на *** с ЕГН *** ***, извършено със заповед № *** г. за налагане на *** и заповед № *** г., и двете на управителя на ***, с които трудовото правоотношение между страните, на основание чл. 187, т. 1 и чл. 188, т. 3 от КТ, във вр. с чл. 190, ал. 1, т. 2 от КТ и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ, (поради наложено наказание „***”), е прекратено.

ОСЪЖДА ***, ДА ЗАПЛАТИ на адвокат *** от Адвокатска колегия – гр. Добрич, в качеството й на процесуален представител на ищцата по делото, сумата от 510 лв. /петстотин и десет лева/, представляваща дължимо възнаграждение за упълномощения адвокат, на основание чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата.

ОСЪЖДА ******, ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата по бюджетната сметка на Добричкия районен съд ДЪРЖАВНА ТАКСА в размер на 50 лв. /петдесет лева/.

РЕШЕНИЕТО  подлежи  на  въззивно обжалване  пред  Добричкия окръжен съд  в двуседмичен срок, считано от обявяването му (от 21.03.2018 г.).                                                                              

                                                 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: