Решение по дело №7508/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261419
Дата: 26 ноември 2020 г. (в сила от 19 декември 2020 г.)
Съдия: Таня Кунева
Дело: 20203110107508
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ …………..………../26.11.2020 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, Гражданско отделение, 50 с-в, в открито заседание, проведено на тринадесети ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТАНЯ КУНЕВА

 

при участие на секретаря Мариана Маркова,

като разгледа докладваното от съдията

гр. д. № 7508 по описа за 2020 г. по описа на ВРС,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. чл. 127а от СК и чл. 76, т.9 от ЗБЛД и образувано по искова молба на С.Б.А.,  в качеството на майка и законен представител на * Х. срещу А.Д.Х., с която се иска постановяване на съдебно решение, с което да бъде дадено разрешение, заместващо съгласието на бащата А.Д.Х., на малолетното дете * Х. да бъде дадено разрешение, заместващо съгласието на бащата за осъществяване на задгранично пътуване без ограничение на броя на пътуванията от Р. * до * и страни от ЕС за срок от пет години през периода от месец април до края на месец октомври всяка година, придружавано от майката или упълномощено от нея лице.

В молбата се твърди, че с решение, постановено по гр.д. № 141/2012г. на РС – * упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете *, е предоставено на неговата майка, а на бащата е определен режим на личен контакт. Излага се, че още преди прекратяване на брака страните по делото се установили да живеят във * на различни адреси в гр. *. Сочи, че непосредствените грижи за полагани от майката, като детето живее при нея и фактическия ѝ съжител, заедно с новороденото им дете. Твърди, че бащата има възможност да осъществява режима на личен контакт с детето, като заместващо съгласие не би възпрепятствала подобна възможност. Излага, че * учи в СУ „Колеж по информационни и комуникационни технологии и спорт“ – гр. *. Твърди се, че двете деца са привързани едно към друго, като всяко лято посещавали роднини в Р. *. Сочи се, че срокът на подписаната от бащата декларация – съгласие изтекъл, като последният отказал да подпише нова такава и даде съгласие за издаване на документи за пътуване в чужбина. Навежда съображения за дезинтересираност  на бащата, като настоява, че многократно е правила опит за предоставяне на съгласие от негова страна, но такова не било дадено, което е и обусловило правния интерес от подаване на молба по чл. 127 а СК.

В открито съдебно заседание ищеца не се явява и не изпраща представител. В писмена молба от 11.11.2020 г. се поддържа депозираната искова молба. Оспорва се обстоятелството, че по обективни причини не е могъл да представи декларацията съгласие. Настоява се, че ответникът е дал повод за завеждане на делото, поради недаване на съгласие въпреки изразеното признание на иска.

В срока по чл.131 ГПК ответникът е депозирал писмен отговор, с който признава иска. Твърди се, че проявява интерес към детето и неговото развитие. Подчертава, че поради пандемията му е отказан достъп до консулската служба с оглед предоставяне на декларация-съгласие, като изразява готовност за предоставяне на такава. Подчертава, че не е отказвал да предостави декларация – съгласие за пътуване на детето му, но и полетът му за България бил отменен по обективни причини. Настоява да се съблюдава режима на лични отношения с детето, както и възможността за осъществяването му. Намира, че при даване на разрешение в поискания период от пет години ще обхване периода до навършване на пълнолетие на детето. Признава иска и моли да не бъдат присъждани разноски на ищеца, тъй като не е давал повод за завеждане на делото. Претендира разноски.

В открито съдебно заседание ответникът чрез адв. Краев, поддържа направеното признание и настоява, че поради създадената епидемиологична обстановка ответникът е препятстван да представи исканата декларация-съгласие. Изразява съгласие да се разреши пътуване на детето до навършване на пълнолетие. Моли да не се присъждат разноски на ищеца, а на ответника, евентуално да останат в тежест на страните така, както са направени.

Конституирана по реда на чл.15 ЗЗДт „Дирекция социално подпомагане” – гр. * счита, че молбата следва да бъде уважена, доколкото и бащата не се противопоставя на отправеното искане, като поведението му се дължи на обективни причини.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна следното:

Предявеният иск намира правното си основание в разпоредбата на чл. 127а, ал. 2 от СК вр. чл. 76, т.9 от ЗБЛД.

За основателността на така предявения иск в тежест на ищеца е да докаже твърдението си, че с ответника са родители на детето, които не са постигнали съгласие относно излизането извън граница на същото, както и че заместването на съгласието на родителя, който не дава разрешението, е в интерес на детето.

Не е спорно между страните, че а и видно от приобщеното удостоверение за раждане на детето * Х., негови родители са С.Б. * и А.Д.Х..

Липсва спор, че решение, постановено по гр.д. № 141/2012г. на РС – * упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете *, е предоставено на неговата майка, а на бащата е определен режим на личен контакт.

В случая с отговора на исковата молба ответникът признава иска и настоява, че недаването на съгласие се дължи на обективни обстоятелства.

В производството по спорна съдебна администрация по чл. 127а, от СК съдът е задължен служебно да следи за интересите на детето (аргум. и от чл. 127а, ал. 3, изр. 3 и ал. 4 от СК), поради което той не е тясно обвързан от исканията на страните (родителите на детето), респ. – и от уточненията и измененията на тези искания, направени в течение на производството по делото.

Съгласно трайната съдебна практика, която настоящият съдебен състав споделя, не е в интерес на детето то да може да бъде извеждано по усмотрение на единия родител където и да е извън границите на страната, защото този родител може да реши да отведе детето в държава, в която има, например, гражданска война или епидемична обстановка, създаваща опасност за живота и здравето му; че при глобално дадено предварително разрешение, държавата се лишава от възможност за контрол върху действията на родителя, комуто са предоставени за упражняване родителските права и за осигуряване на мерки на лични отношения между детето и родителя, който се е противопоставял на извеждането му зад граница, което също не е в интерес на детето; че детето не следва родителя, комуто са възложени за упражняване родителските права, който може да взема по отношение на детето самостоятелно само тези решения, които според закона не е необходимо да бъдат взети от двамата родители, но не и по въпросите за местоживеенето на детето, за издаване на задграничен паспорт и за извършването на пътувания зад граница; че детето има право на свободно придвижване, в това число и да пътува в чужбина, но докато не навърши пълнолетие то не може да упражнява това право нито само, нито със съдействието на единия от родителите; че при нужда детето да пътува в чужбина и при разногласие на родителите, съдът е властен да разреши конкретни пътувания в определен период от време от и до определени държави или неограничен брой пътувания през определен период от време, но също от и до определени държави в този смисъл решение № 58/08.03.2012 г. по гр. дело № 721/2011 г. на ІІІ-то гр. отд. на ВКС, решение № 669/26.11.2010 г. по гр. дело № 1623/2009 г. на ІІІ-то гр. отд. на ВКС, решение № 446/30.06.2010 г. по гр. дело № 4549/2008 г. на ІV-то гр. отд. на ВКС, решение № 697/01.11.2010 г. по гр. дело № 1052/2010 г. на ІV-то гр. отд. на ВКС

Съобразно тълкувателно решение №1/03.07.2017 г. по т.д. №1/2016 г. на ВКС съдът може да разреши по реда на чл. 127а СК пътуването на ненавършило пълнолетие дете в чужбина без съгласието на единия родител само за пътувания в определен период от време и/или до определени държави, респ. държави, чийто кръг е определяем. Мотивите за това разрешение е защита на най-добрия интерес на детето, както се коментира по-горе и да не се допуска промяна на местоживеенето му или до ограничаване на личните отношения между детето и другия родител.

В случая е поискано детето * да напускат границите на Р. България неограничено до държави-членки на Европейския съюз и * и обратно и за периода от месец април до края на месец октомври всяка година и да преминава транзитно през други държави, придружавани от майка си или упълномощено лице, за срок от пет години.

Съдът намира, че в интерес на детето и с оглед липсата на ограничения за свободно пътуване в рамките на ЕС между неговите страни членки (изключая при случаи на епидемиологична обстановка), е даване на разрешение детето да пътува с майка си. За да достигне до този извод съдът съобразява, че за правилното развитие и възпитание, както и успешното израстване на детето е необходимо същото да посещава различни държави-членки на ЕС, при възможност на родителя да осигури средства за пътуването. Още повече, детето е установено трайно да живее на територията на чужда държава (*) и не следва да изгубва връзката с родната си държава. Освен това от раждането си детето е придобило европейско гражданство и неговите права, като гражданин на ЕС не следва да бъдат ограничавани. Интересът на детето да реализира основно свое право – на свободно придвижване е регламентирано в множество международни актове, ратифицирани от Република България /в този смисъл и Решение от 10.02.2015г. на ЕСПЧ по жалба 77818/12г. * срещу България/. Детето е на тринадесет години, при което съдът преценява, че разрешението следва да се даде за период до навършване на 18-годишна възраст, доколкото до тази възраст не биха настъпили съществени изменения в нуждите и необходимостта от пътуване. Още повече, данните по делото сочат, че детето учи и пребивава на територията на Кралство *, което налага необходимостта му от пътуване. Освен това бащата не се противопоставя на даване на разрешение за този срок, което изрично е потвърдено и в съдебно заседание. С даването на разрешение заместващо съгласие не следва да се засяга режима на лични отношения, определени със съдебно решение, поради което и такова следва да се предостави само за период, когато бащата не упражнява такъв с детето.

По тези съображения разрешението за пътуване следва да се предостави за период до навършване на 18-годишна възраст на детето до държави-членки на Европейския съюз и Великобритания и обратно и за периода от месец април до края на месец октомври всяка година и да преминава транзитно през други държави, придружавани от майка си или упълномощено лице, когато бащата не упражнява режима на лични отношения с детето.

По отношение искането за присъждане на разноски, съдът намира, че същите следва да останат в тежест на страните така, както са ги направили.

Настоящият съдебен състав споделя съдебната практика, съобразно която всяка страна следва да понесе разноските, както ги е направила в хода на спорната съдебна администрация ( така определение №385/25.08.2015 г. на ВКС, определение от 13.09.2018 г. по ч.в.г.р.д. № 1951/2018 г. по описа на ВОС и др.). За разлика от исковото производство, в производството по чл. 127а, ал. 2 от СК не се решава със сила на пресъдено нещо спор за съществуването или несъществуването на едно материално право, а само се оказва съдействие на страните за разрешаване на възникнал между тях спор относно пътуването на общото им дете  в чужбина, така че липсва типичната за исковото производство квалификация на страните като ищец и ответник. Съдебното решение, което следва да изхожда от правилото за защита по най-добрия начин на интересите на малолетното им дете, ползва и двамата родители и затова в първоинстанционното производство всяка страна следва да понесе разноските, които е направила, независимо от изхода на спора. От друга страна, съдът намира, че такива и не следва да бъдат възлагани на ответника, доколкото в ситуация на множество институционални ограничения по време на обявената пандемия от СЗО са възпрепятствали възможността на бащата да представи  исканата декларация-съгласие и с отговора на исковата молба е признал иска.

На основание чл. 127а, ал. 4 от СК съдът намира, че следва да се допусне предварително изпълнение на решението.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

РАЗРЕШАВА по искане на С.Б.А., ЕГН **********, срещу  А.Д.Х., ЕГН **********, на детето * Х., ЕГН **********, да бъде издаден паспорт и да пътува до всички държави-членки на Европейския съюз и * и обратно, и да преминава транзитно през други държави, придружаван от майка си или упълномощено лице, без да се иска предварителното писмено съгласие на баща му- А.Д.Х., ЕГН **********, до навършване на осемнадесет годишна възраст на детето – 17.06.2025г., без ограничение в броя на пътуванията, които да се осъществяват от месец април до края на месец октомври всяка година в период, различен от периода на определения със съдебно решение режим на лични отношения на бащата с детето, на основание чл.127а от СК. 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, пред Варненски окръжен съд.

ДОПУСКА на основание чл. 127а, ал. 4 от СК предварително изпълнение на решението.

Препис от решението да се връчи на страните на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: