Решение по дело №911/2019 на Районен съд - Търговище

Номер на акта: 304
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 31 януари 2020 г.)
Съдия: Тодор Иванов Димитров
Дело: 20193530200911
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

 

№ 304                                     16.12.2019г.                             гр.Търговище

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД Търговище                              IV състав

На 19 ноември                                  две хиляди и деветнадесета година.

В публичното заседание в следния състав :

 

                                                              Председател: Тодор Димитров

 

секретар Гинка Савова,

като разгледа докладваното от Председателя

АНД № 911 по описа на РСТ за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното :

 

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Ж.Г. ***-9/14.10.2019г. издадено от ВПД Началник РУ - гр.Търговище. Считайки същото за постановено в нарушение на закона, жалбоподателя моли НП да бъде отменено. В с.з. процесуалният представител на жалбоподателят поддържа жалбата.

Ответника по жалбата счита същата за неоснователна и пледира за потвърждаване на наказателното постановление.

          След преценка на събраните по делото доказателства, съдът установи следното :

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и по реда на чл.60, ал.1 от ЗАНН. Същата е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА.

На 14.08.2019г. около 13.20ч. служители на полицията извършили проверка на адрес гр.Т., З бл.62, вх.Г, ет.5, ап.76 – постоянният адрес на жалбоподателя. Относно условията на съхраняване на ловно оръжие успоредка ИЖ калибър 12 № Н8277. Било установено, че в жилището няма поставена метална каса неподвижно закрепена снабдена със секретно заключващо устройство, като оръжието се съхранявало в с.П., ул.Иван Вазов № 3- настоящ адрес на жалбоподателя, за което пък не било подадено съответно заявление до съответният началник РУ на МВР към дата 14.08.2019г. за констатираното на жалбоподателя бил съставен АУАН № 1993-5-9/16.08.2019г. Въз основа на АУАН е издадено процесното наказателно постановление, с което на жалбоподателя, за нарушение на чл.98, ал.1 от ЗОБВВПИ и на основание чл.173 от ЗОБВВПИ, била наложена “глоба” в размер на 500 лв.

От приложените по делото писмени доказателства и от показанията на свидетелите се установи категорично фактическата обстановка изложена в наказателното постановление.

Видно от приложената Заповед № 8121з-595/26.05.2015г. процесното НП е издадено от компетентен орган, в кръга на неговите правомощия.

При издаването на същото, обаче, е допуснато съществено процесуално нарушение.

В конкретният случай от обстоятелствената част на обжалваното НП не става ясно за какво точно нарушение е наложено наказанието. Съгласно чл.98, ал.1 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия : “Огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях се съхраняват в метални каси, неподвижно закрепени, снабдени със секретно заключващи се устройства - за физическите лица на постоянния им адрес или настоящ адрес, за който е издадено удостоверение от съответната община. Когато огнестрелните оръжия и боеприпасите за тях се съхраняват по настоящ адрес, физическите лица подават заявление за уведомяване до съответния началник на РУ на МВР по постоянен и по настоящ адрес.“ В настоящото наказателно постановление са описани и двете нарушения – липсата и на метална каса и неподаване на заявление до съответният началник РУ. Това  очевидно са две отделни нарушения. Неяснотата се засилва още повече от обстоятелството, че в оспореното наказателно постановление не е конкретизирано кое от двете предложения на ал.1 на чл.98 от Закона е нарушено. Волята на наказващият орган не може да се предполага и да се извлича чрез тълкуване. По-скоро се налага извода, че за две нарушения е наложено едно наказание, което пък е в разрез със забраната на чл. 18 от ЗАНН. Наказаното лице не може да разбере за какво точно правонарушение е санкционирано, а оттам и не може да се защити адекватно. Съдът също не може да провери волята на наказващият орган за съответствието й със закона.

Горното налага извода, че при реализиране на административнонаказателната отговорност и издаване на процесното НП е допуснато съществено процесуално нарушение, което води до незаконосъобразност на оспореното наказателно постановление и налага неговата отмяна, без съдът да дължи произнасяне по съществото на спора.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р      Е     Ш     И     :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 1993-5-9/14.10.2019г. на ВПД Началник РУ – гр.Търговище, с което на Ж.Г.Г. с ЕГН ********** ***, на основание чл.193, ал.1 от ЗОБВВПИ е наложено наказание “глоба” в размер на 500 лв., КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Търговищкия административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ :