Решение по дело №530/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 769
Дата: 24 април 2023 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20237180700530
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 769/24.04.2023 г.

гр. Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ,  XХХІ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в  публично заседание на 27.03.2023 г. в следния състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАИЛОВА

ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР КАСАБОВ                                                                                                        СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

при участието на секретаря Р. П. и при участието на прокурора Мария Тодорова като разгледа дело номер 530 по описа за 2023 година докладвано от съдия Светомир Бабаков, и за да се произнесе взе предвид следното:

        Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Делото е образувано по касационна жалба на директор на Национално ТОЛ управление към Агенция „Пътна инфраструктура“, депозирана чрез юрисконсулт И.В., против Решение № 2217/25.11.2022 г. на Районен съд – Пловдив, постановено по АНД № 5315/2022 г., IX н.с. С оспорения съдебен акт е отменено Наказателно постановление № BG14032022/1000/Р8-528/24.08.2022 г. на директор на Национално ТОЛ управление, с което на П.А.Н., ЕГН **********, на основание чл. 179, ал. 3а ЗДвП е наложена „глоба“ в размер на 1800 лв.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Счита, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, като деянието на лицето правилно е било квалифицирано по чл. 179, ал. 3а от ЗДвП. Жалбоподателят обективира и становище за безспорната установеност на приписаното на водача нарушение, с оглед на което отправя искане за отмяна на съдебния акт и за потвърждаване на НП. Претендира присъждане на разноски за две инстанции. В съдебно заседание касаторът представляван от процесуалния си представител, поддържа изложените съображения.

Ответникът по касационната жалба – П.А.Н. не изразява становище по касационните оплаквания.

Прокурор при Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение че решението на Районен съд - Пловдив следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Административен съд Пловдив, след като прецени допустимостта и основателността на подадената жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество съгласно чл. 218 от АПК същата се явява неоснователна.

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 28.02.2022 г. в 20:48 часа, на път А-1, км. 107 + 663 – път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, било установено движение по същия път на МПС – товарен автомобил „ИВЕКО СТРАЛИС АС 440 С 50 Т П“, с рег.№ „РВ****СМ“ с обща техническа допустима максимална маса над 12 тона, брой оси – 5, за което ППС не била заплатена пътна такса, съгласно чл.10, ал.1, т.2 от Закона за пътищата.

На 14.03.2022г., в 23:34 часа, на ГКПП Капитан Андреево, Ю.Д.– в качеството и на инспектор в ТД Митница Бургас, отдел – МП Капитан Андреево е извършила проверка на горепосоченото пътно превозно средство, което тогава било управлявано от жалбоподателя. Инспекторът установила нарушението извършено на 28.02.2022 г. и за същото съставила АУАН №BG14032022/1000/P8-528 от 14.03.2022г. срещу Н. за нарушение на чл.179, ал.3а от ЗДвП. Жалбоподателят го подписал, като отразил, че няма възражения. Въз основа на него било издадено обжалваното наказателно постановление.

В хода на първоинстанционното производство е разпитан съставителя на АУАН – Ю.Д.. В дадените показания свидетелят поддържа констатациите изложени в акта.

При така установената фактическа обстановка районният съд достигнал до извод, че актът и НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като издадени от компетентни органи притежаващи нужните правомощия за тези действия. При съставянето на АУАН и при издаването на НП не са налице съществени нарушения напроцесуалните правила, които да водят до опорочаване на административно-наказателното производство.                                                           

След като обсъдил приобщените по делото писмени и гласни доказателства, съдебният състав счел обаче, че описаното в АУАН и НП деяние не е квалифицирано с надлежната материалноправна разпоредба, която да съответства на вменените на жалбоподателя, факти, а това представлява съществено нарушение на процесуалните правила и обосновава извод за незаконосъобразност на административния акт. В допълнение към това, въззивният съд, съобразявайки приобщените доказателства, посочил, че е налице и друго основание за отмяна на правораздавателния акт, свеждащо се до недоказаност на авторството на деянието

Решението на РС Пловдив е валидно, допустимо, и правилно.

Настоящият състав напълно споделя възприетата от въззивния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи.

Нарушението е санкционирано на основание  чл. 179, ал. 3а от ЗДвП. Съгласно разпоредбата на чл. 179, ал. 3а от ЗДвП, водач, който управлява пътно превозно средство от категорията по чл. 10б, ал. 3 от Закона за пътищата по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, за което не са изпълнени съответните задължения за установяване на изминатото разстояние, съгласно изискванията на Закона за пътищата, за участъка от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, който е започнал да ползва, или няма закупена маршрутна карта за същата, съобразно категорията на пътното превозно средство, се наказва с глоба в размер 1800 лв. Тази разпоредба обаче се допълва от текста на чл. 187а, ал. 1 от ЗДвП, според който при установяване на нарушения по чл. 179, ал. 3 – 3б в отсъствие на нарушителя (каквото е процесното) се счита, че пътното превозното средство е управлявано от собственика му, а в случаите, в които в свидетелството за регистрация на пътното превозно средство е вписан ползвател – от ползвателя, освен ако бъде установено, че пътното превозно средство е управлявано от трето лице. Съгласно ал. 2 на чл. 187а от ЗдвП ако собственикът на пътното превозно средство е юридическо лице или едноличен търговец, за допускане движението на пътното превозно средство, без да са изпълнени задълженията по установяване размера и заплащане на съответната такса по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата, на собственика се налага имуществена санкция, както следва: 1. по чл. 179, ал. 3 – в размер 300 лв.; 2. по чл. 179, ал. 3а – в размер 1800 лв.; 3. по чл. 179, ал. 3б – в размер 2500 лв. В ал. 3 на чл. 187а от ЗДвП е разписано, че когато в свидетелството за регистрация на пътното превозно средство е вписан ползвател, имуществената санкция по ал. 2 се налага на него. Ако вписаният ползвател е физическо лице, се прилага ал. 1.

В конкретния случай, правилно РС е посочил, че от приложените по делото доказателства не се установява за жалбоподателят Н. да е собственик, нито лице, вписано в Свидетелството за регистрация, за да бъде ангажирана отговорността му факта на управление на ППС на 28.02.2022г, както и защо не е приложен реда по 187а, ал. 2 от ЗДвП.

Също така е правилен и извода на въззивната инстанция, че по делото не е доказано с категоричност, че именно санкционираното лице е осъществило вмененото му деяние. Не е спорно, че на дата 14.03.2022 г. на водача на процесното ППС е извършена проверка. От събраните по делото писмени и гласни доказателства, обаче, не се установява по категоричен начин, че на 28.02.2022 г. товарният автомобил е бил управляван от П.А.Н.. От представения снимков материал по чл. 167а, ал. 3 ЗДвП се установяват единствено датата и часът на записа, като само на една от снимките се вижда и регистрационният номер на ППС. Констатирано е също, че процесното ППС е собственост на юридическото лице "Сунай Расим Шериф" ООД. По преписката не се съдържат доказателства относно отношения на  дружеството собственик на МПС и Н., както и спазена ли е  процедурата по установяване на лицето, което в действителност е управлявало ППС на сочената дата, а именно – ангажирана ли е отговорността и на собственика му – юридическо лице, и подадена ли е декларация, съдържаща данни на лицето, което е извършило нарушението, ведно с копие от свидетелството му за управление на МПС /чл. 187а, ал. 4 във връзка с ал. 2 ЗДвП във връзка с чл. 10б, ал. 3 ЗП/. Липсват данни на 28.02.2022 г. товарният автомобил да е спиран за проверка от контролните органи на Агенция "Пътна инфраструктура" или установяването по друг начин на водача на автомобила на тази дата. Наказващият орган, чиято е доказателствената тежест, не е ангажирал категорични доказателства, установяващи по необходимия несъмнен начин, че именно Н. е управлявал ППС и на 28.02.2022 г.

На основание чл. 218, ал. 1 от АПК, настоящият съдебен състав намира, че възраженията на касационния жалбоподател са неоснователни. Обжалваното решение на Районен съд Пловдив, като валидно, допустимо, постановено при правилна и обоснована преценка на събраните доказателства и в съответствие с материалния закон, без допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Водим от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд гр. Пловдив, XХХІ – състав

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2217 от 25.11.2022 г., постановено по АНД № 5315/2022 г. по описа на Районен съд - Пловдив, IX н. с

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:1.

 

       2.