Решение по дело №453/2011 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 май 2012 г. (в сила от 27 юни 2012 г.)
Съдия: Тихомир Колев Колев
Дело: 20115540100453
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 септември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 11

09. 05. 2012 год. гр. Чирпан

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Чирпански районен съд  …………………….състав

На 10. 04. 2012 год.

В публично заседание в състав:

                                                    

                                         Председател: ТИХОМИР КОЛЕВ

                          

 

 СЕКРЕТАР:  М.Х.

 ПРОКУРОР: 

 Сложи за разглеждане докладваното от  председателя ТИХОМИР КОЛЕВ

 Гр. дело номер 453 по описа за 2011 година

 и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Искът е с правно основание чл. 127 ал. 2 от СК.

Ищцата изнася в исковата си молба, че с ответника Т.С.Н., ЕГН **********, са живели в условията на фактическо съжителство от 2001г. до 20.02.2010 г., без да имат сключен граждански брак. От съвместното им съжителство имали родена дъщеря Р. Т. Н.А, ЕГН **********, родена на *** г. в гр.Пловдив - малолетна. Изнася още в молбата си, че след като с Т.С.Н. се разделили, заживяли на различни места, той -  в с. Б. общ. Родопи, обл. Пловдив, а тя – в с. Бр.Д. обл. Ст.Загора, като родената от съжителството им дъщеря живеела при ищцата и тя полагала грижите по отглеждането й. Твърди, че от тогава ответникът два - три пъти е искал да се вижда с детето.

Ищцата счита, че условията на живот, с които разполага са добри, тъй като работи при Нотариус Таня Стоянова-Иванова, р. № 575 с район на действие РС Чирпан и месечните й доходи били над минималната работна заплата, а при отглеждането и възпитанието на детето получавала помощ и от родителите си.

Към момента на завеждане на исковата молба не й било известно дали ответникът Т.С.Н. работи и какви доходи получава, но счита, че тъй като същият е в трудоспособна възраст, няма пречки да получава средната за страната работна заплата.

Ищцата твърди в молбата си, че поради проявено физическо насилие относно нея, с Решение по гр.д. № 2538/ 2010 г. на РС Пловдив, на ответника са били наложени мерки по Закона за защита от домашно насилие спрямо нея, както и временно местоживеене на детето при майка си.

Счита, че с оглед възрастта, в която се намира детето и личностните качества на тях, родителите, по-голям родителски капацитет и възможности за неговото оглеждане и възпитание има тя. Поради това желае дъщеря им Р. Т. Н.а да остане да живее при нея и тя да полага грижи за възпитанието и отглеждането й, като счита, че така най- добре би бил защитен интереса на детето.

Изнася още в молбата си, че до този момент няма постигнато споразумение кой от родителите да упражнява родителските права над дъщеря им по смисъла на чл. 127, ал. 1 от СК, счита, че за нея е налице правен интерес от постановяването на съдебно решение по този въпрос, което да я легитимира пред властите при извършване на действия по грижите, възпитанието и надзора върху детето.

Моли, при постановяване мерки за лични отношения на бащата с детето Р., съдът да вземе предвид, че детето посещава детска гР. и следва да бъде осигурено достатъчно време в неделния ден за хигиенна и битова подготовка на детето за учебната седмица, за дните насрочени за контакти с другия родител, поради което според ищцата било най- подходящо детето да се прибира в неделя преди свечеряване.

Предвид изложеното, моли съда да ги призове в с.з. и след като се убеди в твърденията й да постановите решение, с което да предостави на нея, майката, упражняването на родителските права и задължения върху малолетното дете Р. Т. Н.А, ЕГН **********, родена на *** г. в гр.Пловдив, а на бащата Т.С.Н., ЕГН **********, да бъде определен режим на лични отношения с детето Р. Т. Н.А, ЕГН **********, всяка втора и четвърта събота и неделя както следва: в събота от 9.00 часа сутринта до 18,00 часа, а в неделя от 9,00 часа до 17,00 часа, като личните отношения се осъществяват в населеното място по местоживеене на детето, както и тридесет дни през лятото, които да не съвпадат с отпуска на майката.

Моли в случай, че съдът предостави упражняването на родителските права и задължения на детето на нея, то на основание чл. 127, ал.1 СК да се произнесе и относно издръжката, като осъди ответника Т.С.Н., ЕГН **********, да заплаща на детето Р. Т. Н.А, ЕГН **********, чрез нея Д.К.В., ЕГН **********, адрес:*** като негова майка и законен представител, месечна издръжка в размер на 100 лв., считано от депозиране на исковата молба в съда до настъпване на основания за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка забавена вноска. Претендира за направените разноски по делото.

В отговора на исковата молба ответникът предоставя служебно на съда да  се произнесе за местоживеенето на детето и упражняването на родителските права, като не е съгласен с предложения режим на свиждане и размера на издръжкта.

Въпреки, че е получил съобщение за определение на съда по см. на чл. 130 от ГПК за с.з. на 10.04.2012 г.съдът прие, че ответника Т.С.Н. е редовно призован по см. на чл. 47 ал.6 от ГПК, тъй като видно от представеното по делото уведомление се установява, че същото е било залепено на входната врата на адреса в гр.П., ул. М. № **ет. * Същото такова уведомление е било залепено и на адреса в с. Б. общ. Родопи, обл. Пловдив. В дадените му срокове ответника не се е явил да получи съответно призовките, поради което и на основание чл. 47 ал.6 от ГПК  съдът му назначи особен представител на разноски на ищеца – адв. Даниела Драгийска от АК- Ст.Загора.

В съдебно заседание особеният представител адв. Драгийска моли, при евентуално определяне на издръжка, същата да е в размер близък до минималния, а именно - 70лв. тъй като ответникът е безработен. Моли евентуално, ако съдът определи родителските права да бъдат възложени на майката, то срещите с бащата да бъдат до 18ч. , а по отношение на основният иск, тъй като нейният подзащитен не е предявил претенция за възлагане на родителските права върху детето на него, предоставя на съда.

Като заинтересована страна е призована Д “ СП “ Чирпан, редовно призована, не изпраща представител, но представят социален доклад, с който взема становище, че в интерес на детето е упражняването на родителсктие права върху детето Р. Т. Н.а да бъдат предоставено на майката Д.В.К., имайки предвид възрастта и пола на детето както и факта, че майката задоволява адекватно основните жизнени и емоционални потребности на дъщеря си. Излагат още в становището си, че бащата Т.С.Н. следва да бъде осъден да заплаща месечена издръжка на детето, като размера бъде съобразен с потребностите на детето, като бъде определен и режим на лични контакти между бащата и детето.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, както и от становището на страните, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Съгласно нормата на чл. 127 ал. 2 от СК ако родителите не постигнат споразумение по ал. 1, а именно не постигнат съгласие относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с него и издръжката му, спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето, който се произнася относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с детето и издръжката му съгласно чл. 59, 142, 143 и 144.  

Настоящото производство е образувано въз основа на ИМ, подадена от Д.К.В. против Т.С.Н. .

Настоящото производство е образувано въз основа на ИМ от Д.К.В. качеството й на майка на малолетното дете Р. Т. Н.а срещу ответника Т.С.Н.. Претенцията на ищцовата страна е съдът да предостави на нея упражняването на родителските права върху малолетнеото дете Р., да определи местоживеенето на детето при майката, да бъде определен режим на лични контакти на детето с бащата. Претендира се и издръжка за детето в размер на 100лв. считано от деподзиране на ИМ в съда.

Видно от представените писмени доказателства, а именно Удостоверение за раждане издадено въз основа на Акт за раждане № 0454/ 26.07.2007 г. се установява, че родителите на детето са- майка Д.К.В. и баща Т.С.Н., т.е. страните по настоящото дело. В настоящото производство следва да бъде установена годността на всеки един от родителите да полага адекватни грижи за детето, като в тази връзка следва да бъде установена социалната среда която всеки един от тях би предложил за отглеждането на детето като пълноправен член на обществото, доходите, личните и морални качества на родителя, битовите условия и всички тези елементи пречупени през призмата на интереса на детето. В конкретния случай детето е от женски пол и на 4 г и 8 м.

Тежестта на доказване на всички тези обстоятелства тежи на всяка една от страните, т.е всяка страна следва да доказва родителския си капацитет и потенциял. В настоящия случай всяка страна представя доказателства за доходите си, като за ищцата е от работодателя, а за бащата Служебна бележка издадена от Агенция по заетостта от която се установява, че същият е безработен, считано от 01. 12. 2011г. По въпроса относно възможностите на родителите на детето съдът следва да вземе предвид, че една от страните има възможност да бъде подпомагана от трети лица, родителите на ищцата са бивши учители – педагози. Събраха се доказателства, че не може да бъде открит какъвто и да е адрес на ответника, на който последния трайно да пребивава, за да му се връчат съдебните книжа и призовки. Видно от представения социален доклад се установява, че Д”СП” Чирпан изказва мнение, че в интерес на детето е упражняването на родителските права да бъдат предоставени на майката

От разпитаните по делото свидетели се установи, че майката на детето има потенциал и желание да се грижи за него и да упражнява родителски права. Установи се, че има отговорно отношение към своето дете.

При изследване на материално- битовите възможности, с които разполагат страните, се установи, че предимство или по- добри такива условия за отглеждането и възпитанието на детето има майката, съответно ищцата по настоящото производство. Пак от свидетелските показания се установи, че същата има възможност да ползва при отглеждането и възпитанието на детето, помощта на свои близки, а именно на своите родители, които са пенсионери и бивши педагози, докато за ответника се установи, че няма близки и роднини, на които би могъл да разчита, а също и че не може да бъде открит на какъвто и да е адрес. С отговора на исковата молба представи удостоверение, че е регистриран към Агенция по заетостта и се води безработен от 01.12.2011г. От друга страна, майката и ищца по делото, представи служебна бележка, от която се установява, че работи при нотариус Таня Стоянова – Иванова с рег. № 575 с район на действие Районен съд – Чирпан и получава месечно трудово възнаграждение над минималната работна заплата за страната.

При определяне капацитета на родителите, по разбиране на настоящия състав пола на детето е без значение, тъй като същото е от женски пол, но следва да се има предвид, че детето е в ниска възраст – 4 години и 8 месеца, когато същото има най- голяма нужда от майчина обич, ласка и закрила.

Видно от събраните по делото писмени и гласни доказателства и след внимателен прочит на представения социален доклад от Д “ СП “ гр. Чирпан съдът счита, че до настоящия момент за детето се полагат адекватни грижи и са задоволени напълно потребностите му от страна на неговата майка.

Решаващ критерий при определяне местоживеенето и режима на мерките спрямо децата е интересът на детето. Интересът не като някакво субективно отношение, а като обективна категория. Съгласно Постановление № 1 от 1974 г. на Пленума на ВС интересът на детето следва да се преценявя с оглед родителските качества, моралния облик на родителите, материално битовите условия, възраст и пол на децата, привързаност между деца и родители и между децата, възможността други лица да помагат при отглеждането и възпитанието на децата, социалната среда т. н.

Видно от събраните по делото писмени и гласни доказателства и след внимателен прочит на представения социален доклад от Д “ СП “ гр. Чирпан съдът счита, че материално- битовите условия при които живее ищцата са по- добри.

В хода на производството се събраха достатъчно доказателства установавящи, че през времето, след раздялата на родителите, и завръщането на Д.В. и детето да живеят в с. Бр.Д. детето е гледано само от майката. Реалните нужди на детето, ежедневни, ежеседмични и т. н. са задоволявани от нея. Съдът счита,че същата е успяла добре да се справи с неговото отглеждане и възпитание. Горното се подкрепя от св. показания на разпитаните по делото свидетели./Виж св. показания на св. Г. Г. ...” Изключително майката се грижи за детето в с.Бр. Даскалови... Детето винаги е в много добър вид, извежда го на развлечения, на люлки, на танцов състав ходи. Много добре се грижи за него. Бащата не съм го виждала от месеци. Живееха в едно пловдивско село и откакто Дарина се е върната на село той не идва, не се виждат с него.Бащата изобщо не се знае къде е, а не да дава дрехи или средства на детето. Дарина като човек и като майка е много добра” /. Установи се също, че за отглеждането и възпитанието на детето помагат и родителите на Д.В., които са пенсионери, бивши педагози. /Виж св. показания на Т. А. Д. –“... Мога да кажа, че живота си е дала за детето. Тя работи, и родителите й също помагат. Учители са били и двамата, помагат й”/.

Относно моралните, нравствените качества на родителите и тяхния характер съдът съди и по представеното по делото решение № 2122/ 25.06.2010г. на Пловдивски районен съд , ХV граждански състав, от което решение се установява, че ответникът Т.С.Н. е бил задължен да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо ищцата, като е било определено и временнео месетоживеене на детето Р. Т. Н.а при пострадалия родител Д.К.В., като на ответеника е било изрично забранено да доближава жилището, обитавано от ищцата и находящо се в с. Бр. Даскалови , обл. Ст.Загора, ул. Жельо Господинов № 6, местоработата и местата за социални контакти и отдих, които посещава на разстояние по-малко от 20м. като и трите мярки са за срок от една година от постановяване на решението.

Водим от горното съдът счита, че следва да постанови детето да живее при майката, макар да няма изрично искане за това, ръководейки се от императивната разпоредба на чл. 127, ал.2  от СК. Счита и че следва да предостави на същата упражняването на родителските права върху него.

Предвид гореизложеното съдът счита, че следва да бъде определен подходящ режим на лични контакти на бащата с детето, а именно: всяка втора и четвърта събота и неделя както следва: в събота от 9.00 часа сутринта до 18,00 часа, а в неделя от 9,00 часа до 17,00 часа, като личните отношения се осъществяват в населеното място по местоживеене на детето, както и тридесет дни през лятото, които да не съвпадат с отпуска на майката.

Съдът като взе предвид възрастта на детето Р. Т. Н.а 4 години и 8 месеца / виж Удостоверение за раждане изд. въз основа Акт за раждане № 0454/ 26.07.2007 г. /, възможностите на родителите, като взе предвид, че майката полага грижи при отглеждането и възпитанието на детето, както и като се съобрази с нормативната уредба уреждаща режима на издръжката на ненавършили пълнолетие деца в чл. 142 от СК счита, че месечно за детето Р. Т. Н.а са необходими и достатъчни 150, 00 лв. от които 70, 00 лв. следва да се поемат от бащата, тъй като по делото не се установи той да дължи издръжка и на други ненавършили пълнолетие деца, което съдът счита, че е в неговите възможности, като отчита и обстоятелството, че същия е безработен, а останалата част от сумата, ведно с непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието, които трудно се оценяват в пари, следва да се поемат от майката.

При определяне на издръжката настоящият състав следва освен от възможностите на родителите да се ръководи и от интересите на детето. Възрастта на детето, както и поскъпването на живота в страната .

Предвид гореизложеното съдът счита, че ответника Т.С.Н. следва да заплаща на  Д.К.В., като майка и законна представителка на малолетното дете Р. Т. Н.а месечна издръжка в размер на 70, 00 лв., считано от влизане на решението в сила.

Съдът счита, че по този начин най- добре ще бъдат защитени интересите на детето.

Водим от всичко гореизложено и на осн. чл. 127 ал. 2 от СК, чл. 235 от ГПК и чл. 259 от ГПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

ПОСТАНОВЯВА роденото от майка Д.К.В., с ЕГН **********, адрес:***, и баща  Т.С.Н., с ЕГН **********, с настоящ адрес: гр. П, ул. М №**, ет.** и постоянен адрес с. Б. общ. Родопи, ул. Р.№ *, обл. Пловдив дете Р. Т. Н.А, ЕГН ********** да живее при майката Д.К.В., с ЕГН **********, адрес:***, като ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето Р. Т. Н.А, ЕГН ********** на майката Д.К.В., с ЕГН **********, като ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на бащата Т.С.Н., както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя както следва: в събота от 9.00 часа сутринта до 18,00 часа, а в неделя от 9,00 часа до 17,00 часа, като личните отношения се осъществяват в населеното място по местоживеене на детето, както и тридесет дни през лятото, които да не съвпадат с отпуска на майката.

ОСЪЖДА Т.С.Н., с ЕГН **********, с п.а. да заплаща на Д.К.В., с ЕГН **********, адрес:***, като майка и законна представителка на малолетното дете Р. Т. Н.А месечна издръжка в размер на 70, 00 / седемдесет / лв., считано от влизане на решението в сила, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до настъпване на основания за изменение или отмяна на същата.

 ОСЪЖДА Т.С.Н. с п. а. и ЕГН да заплати по сметка на РС- Чирпан ДТ  върху издръжката в размер на 100, 08 лв.

ОСЪЖДА Т.С.Н. с п. а. и ЕГН да заплати на Д.К.В., с п.а. и ЕГН направените по делото разноски в размер на 130.00/сто и тридесет / лева.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред ОС- Стара Загора..

 

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: