РЕШЕНИЕ
№ 1069, гр.Бургас, 06.08.2020г.
В
ИМЕТО НА НАРОДА
Бургаският
районен съд, осми наказателен състав,
на седми юли, две хиляди и двадесета
година,
в публичното заседание в следния състав :
Председател : Петя
Георгиева
Секретар : З. К.
Прокурор : ………………….
като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно
административен характер дело номер 1053 по описа на съда за 2020 година, за да
се произнесе взе предвид следното :
Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по повод жалба на Т.Д.К. ЕГН ********** с адрес на местоживеене *** против наказателно постановление № 18 – 0769 – 003425 / 10.09.2018г., издадено от началник група към ОД на МВР Бургас, Сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение на чл.42, ал.1 , т.1 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева, като в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение
са
отнети 10 контролни точки. С жалбата се иска отмяна на наказателното
постановление, като се сочат доводи за незаконосъобразност и необоснованост.
Жалбата
е депозирана в преклузивния срок от лице с интерес от обжалването и е
допустима.
Съдът, като прецени поотделно и в
съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста
на правомощията си по съдебния контрол, намери за установено от правна и фактическа
страна следното.
На 11.07.2017г. около 01,30 часа в гр.Бургас, по ул.“24 пехотен полк“ в посока ж.к.“Лазур“ жалбоподателят Т.К. е управлявал мотоциклет „Сузуки“ с рег.№ ****. Същият не се е убедил, че моторното превозно средство, което ще изпреварва лек автомобил „БМВ“ с рег.№ ****, не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение наляво. Лекият автомобил „БМВ“ с рег.№ **** е подал сигнал за завиване наляво и е предприел маневра завой наляво на отбивка към бл.9 в ж.к.“Лазур“, при което мотоциклета „Сузуки“ с рег. №****, извършващ маневра изпреварване се е блъснал в задната лява част на лекия автомобил„БМВ“ с рег.№ ****. От пътнотранспортното произшествие са причинениматериални щети по двете моторни превозни средства и е пострадал жалбоподателя.
Така установената фактическа обстановка се доказва от събраните по делото гласни и писмени доказателства, в т.ч. показанията на свидетеля К.Т. и материалите по административнонаказателната преписка. Между така събраните доказателства няма противоречия, кореспондират помежду си и взаимно се допълват, поради което съдът ги кредитира.
В административнонаказателното производство по издаване на наказателното постановление не са допуснати процесуални нарушения от категорията на съществените, които да обуславят отмяната му като незаконосъобразно на самостоятелно основание.
В случая за констатираното деяние е налице влязло в сила постановление на прокурор от Районна прокуратура Бургас, с което е постановено прекратяване на досъдебното наказателно производство № 765/2017г. по описа на Пето РУ при ОД на МВР-Бургас, като делото е изпратено на началника на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Бургас. Вследствие на дадените от прокурора указания за извършване на преценка за реализиране на административнонаказателната отговорност на нарушителя и съобразно предоставените му от закона правомощия началник група към ОД на МВР Бургас, Сектор „Пътна полиция“ е издал обжалваното наказателно постановление съгласно чл.36, ал.2 от ЗАНН.
Деянието е описано детайлно в наказателното постановление, посредством всички признаци от обективна и субективна страна, позволяващи неговата индивидуализация и правилно е квалифицирано като нарушение на чл.42, ал.1, т.1 от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен преди да подаде сигнал, да се убеди, че не го изпреварва друго пътно превозно средство и че движещото се след него пътно превозно средство или това, което ще изпреварва, не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение наляво. В наказателното постановление са посочени марката и регистрационните номера на управлявания от жалбоподателя мотоциклет, както и тези на автомобила на другия участник в пътнотранспортното произшествие. Съгласно §6, т.30 от ДР на ЗДвП „пътнотранспортно произшествие“ е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети. Няма спор, че в конкретния случай събитието е възникнало по време на движение на моторното превозно средство, и представлява пътнотранспортно произшествие по смисъла на ЗДвП, тъй като е налице и кумулативно предвиденото условие, това събитие да е предизвикало материални щети. От доказателствата по делото се установи, че следствие действията на жалбоподателя, са причинени материални щети и на моторни превозни средства.
Фактическата обстановка е установена правилно от административнонаказващия орган, в съответствие със събраните по делото писмени доказателства и изцяло се споделя от съда. По делото е доказано по несъмнен начин, че на посочената в наказателното постановление място и дата жалбоподателят е управлявал моторно превозно средство мотоциклет „Сузуки“ с рег.№ **** и не се е убедил, че пътното превозно средство което ще изпреварва не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение и е станал причина за пътнотранспортно произшествие с лек автомобил „БМВ“ с рег.№ ****.
Жалбоподателят правилно е санкциониран на основание чл.179, ал.2 вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП. Така определеното административно наказание е в съответствие със закона, тъй като е в абсолютен размер, така както е предвидено от законодателя.
В конкретния случай разпоредбата на чл.28 от ЗАНН е неприложима. Маловажни са нарушенията, които разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с типичния случай на такива нарушения. Деянието не се отличава от обичайните нарушения от този вид, поради което и приложението на чл.28 от ЗАНН би било незаконосъобразно. Видно от справката за водач към датата на нарушението жалбоподателят вече е бил санкциониран и за други нарушения по ЗДвП. Това завишава личната обществена опасност на жалбоподателя като водач, което допълнително води до неприложимост на института на чл.28 от ЗАНН.
Предвид гореизложеното Бургаският районен съд намери обжалваното постановление за законосъобразно и обосновано, поради което на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН,
Р Е Ш И :
ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 18–0769–003425/ 10.09.2018г., издадено от началник група към ОД на МВР Бургас, Сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение на чл.42, ал.1 , т.1 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5 от ЗДвП на Т.Д.К. ЕГН ********** с адрес на местоживеене *** е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева, като в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение
са отнети 10 контролни точки.
Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен
съд- Бургас в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.
Председател:
Вярно
с оригинала: Г.Ст.