Присъда по дело №118/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 4
Дата: 28 януари 2020 г.
Съдия: Петя Николова Гатева
Дело: 20194340200118
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 март 2019 г.

Съдържание на акта

       

       

 

 

П Р И С Ъ Д А

№ 4,

гр. Троян, 28.01.2020 година

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА  

 

ТРОЯНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ в открито съдебно заседание на двадесет и осми януари, две хиляди и двадесета година в следния състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ ГАТЕВА

 

съдебен секретар  В. Маринова

прокурор Чавдар Шолев  

разгледа докладваното от съдия  - ГАТЕВА

НОХд. № 118 по описа за 2019 година на Троянски районен съд и въз основа на доказателствата по делото и Закона

 

                                        П  Р  И  С  Ъ  Д  И:   

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Д.С.С. - роден на *** ***, с постоянен адрес ***, настоящ адрес ***,  българин, български гражданин, с висше образование, неженен, ******, работи в *****, реабилитиран, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 22.09.2018 г., около 13:30 часа в с. Орешак, община Троян, Ловешка област, по ул. "Стара Планина" пред дом № 245, с посока на движение от с. Орешак към с. Черни Осъм, управлявал лек автомобил - *****, негова собственост, след употреба на наркотични вещества -„амфетамин" и „метамфетамин", установено по надлежния ред със Съдебно-химическа/токсикологична/ експертиза с изх. № И-9208/06.11.2018 г., на Специализираната токсикохимична лаборатория към Военномедицинска Академия - София, поради което и на основание чл. 343 Б ал. 3 и чл. 54 от НК  го ОСЪЖДА да изтърпи наказание 1 /ЕДНА/ ГОДИНА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, както и да ЗАПЛАТИ ГЛОБА в полза на Държавата в размер на 1000.00 /ХИЛЯДА/ ЛЕВА. 

На основание чл. 66 ал. 1 от НК ОТЛАГА изпълнението на наложеното наказание на подсъдимия Д.С.С., с така установената самоличност за изпитателен срок от 3 /ТРИ/ ГОДИНИ.         

На основание чл. 343 Г във вр. чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК ЛИШАВА подсъдимия Д.С.С. с така установената  самоличност от правото да управлява моторно превозно средство за срок от 1 /ЕДНА / ГОДИНА И 6 /ШЕСТ/ МЕСЕЦА.

На основание чл. 59, ал. 1 от НК ПРИСПАДА времето, през което подсъдимия Д.С.С. е бил задържан със Заповед за  задържане на лице № рег. № 359зз-116/22.09.2018 г. на РУ МВР гр.Троян, за времето от 14:21 часа на 22.09.2018 г. до 17:40 часа на 22.09.2018 г.

На основание чл. 59 ал.4 от НК ПРИСПАДА времето, през което подсъдимия Д.С.С. е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред със Заповед за прилагане на принудителни  административни мерки № 18-0359-000539/22.09.2018 г., считано от 22.09.2018 г.          

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО: 1 бр. запечатан бял книжен плик с надпис: "Тест касета на техническо средство „Дрегер Дръг Чек 3000" с временно положителен резултат за употреба на амфетамин и метамфетамин на лицето Д.С.С., ЕГН ********** ***, мл.а-р Л. З., подпис", съдържащ тест касета за установяване употреба на наркотично вещество „Drager Drug Cneck 3000" с фабр. № АRLC - 0321 - същия фигурира под лист № 26 в делото – ДА СЕ УНИЩОЖИ.

ОСЪЖДА подсъдимия Д.С.С.,  с постоянен адрес ***, настоящ адрес ***, ЕГН **********  ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч, сумата 449.98 /четиристотин четиридесет и девет лева и деветдесет и осем стотинки/ лева - разноски по делото, а по сметка на РС гр. Троян сумата 234.35 /двеста тридесет и четири лева и тридесет и пет стотинки/ лева - разноски за вещи лица.  

           ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и/или протестиране пред Ловешки окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

          СЪДЪТ ОБЯВЯВА 40-дневен срок от днес за изготвяне на мотивите по чл. 308 от НПК.                                     

  

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

МОТИВИ към ПРИСЪДА    4/28.01.2020г.

                                                             по НОХД№ 118/2019г. на ТРС

 

 

            Подсъдимият  Д.С.С. *** е предаден на съд за престъпление по чл. 343 Б ал.3 от НК  за това, че   на 22.09.2018 г., около 13:30 часа в с. Орешак, община Троян, Ловешка област, по ул. "Стара Планина" пред дом № 245, с посока на движение от с. Орешак към с. Черни Осъм, управлявал лек автомобил - ***, негова собственост, след употреба на наркотични вещества -„амфетамин" и „метамфетамин", установено по надлежния ред със Съдебно-химическа/токсикологична/ експертиза с изх. № И-9208/06.11.2018г. на Специализираната токсикохимична лаборатория към Военномедицинска Академия - София.По повод  на престъплението е проведено Досъдебно производство№ 289/2018г. на РУ Троян към ОДМВР Ловеч, по което са разпитани свидетели, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение  и други характеристични данни за подсъдимия.

Представителят на Районна прокуратура гр.Троян счита, че престъплението и авторството му са доказани от обективна и субективна страна, като подробните си съображения за това излага в предоарията си по време на  съдебните прения. Твърди, че фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт се доказва  от събраните доказателства по досъдебното производство и в хода на проведеното съдебно следствие.Отчита  наличието на многобройни смекчаващи  вината обстоятелства, както и на отегчаващи такива. Моли съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание лишаване от свобода за срок от  1 година, изпълнението на което да бъде отложено за изпитателен срок от 3 години на основание чл.66 ал. 1 от НК, както и глоба в полза на държавата в размер на  1200лева.Счита, че С. следва да бъде лишен от правото да управлява МПС за срок от  двадесет и четири месеца.Подробни съображения са изложении в пледоарията по същество. 

            Подсъдимият  Д.С.С., р.пр., се явява лично в първото и второто    с.з. по делото  и със защитника си адв.Кривошиева  от АК Ловеч, както и с  И.Р.С.– ****. Лично и чрез процесуалните си представители, тъй като не се явява във всички с.з. по делото, С.  отказва да дава обяснения по повдигнатото му обвинение.  Чрез защитника си адв.Кривошиева и чрез процесуалния си представител И.  Р. –С. подсъдимият   оспорва  да е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение, както и  част  от обстоятелствата, изложени в обвинителния акт. Оспорва се  годността на множество от приобщените по делото  доказателства и по-конкретно на  иззетите медицински проби от подсъдимия, които са  предадени за изследване  за установяване на наличието и концентрацията на наркотични вещества в кръвта му.Твърди се, че са налице  нарушения на разпоредби от Наредба №1/19.07.2017г.  за реда за установяване  употребата на алкохол и /или  наркотични вещества или техни аналози.Оспорват се също заключенията на съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза и допълнителна такава на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военно-медицинска академия гр. София с вещи лица Б.Г.М. и В.П.Г.. Сочи се, че  не е налице и субективния елемент на престъплението.Подробни съображения са изложени в пледоариите по същество.Направено е искане съдът да постанови оправдателна присъда.

            От показанията на разпитаните по делото свидетели   Л.Е.З., К.П.К., В.Д.Г., И.В.Ч., П.К.М.,И.Д.Р.и С.Д.С., от заключенията на съдебно – графическата експертиза с вещо лице  М.Ц.К., на съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза и допълнителна такава на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военно-медицинска академия гр. София с вещи лица Б.Г.М. и В.П.Г. и от приложените към Досъдебно производство № 289/2018г. на РУ Троян при ОДМВР  писмени  и веществени доказателства и доказателствени средства   се установява следната фактическа обстановка:

Подсъдимият  Д.С.С. живее  и работи  в ****** Същият   притежава свидетелство за управление на МПС №****, категории «D, СЕ, В, С, АМ, ТКТ»  със срок на валидност до 06.02.2020г.Като водач на МПС се води на отчет в ОД на МВР Ловеч и до настоящия момент има  регистрирани  административни  нарушения по ЗДвП/л. 11 -12 от ДП/.

На 22.09.2018г.  около 13.30часа подсъдимият С.   управлявал  лек автомобил - ******, негова собственост.Движил се  в с.Орешак,Ловешка област, по улица „Стара планина” в посока с.Черни Осъм.  По същото време свидетелите В.Д.Г. и И.В.Ч.,***,  били дежурни по предварително определен график на територията на с.Орешак, като  се позиционирали  пред панаирните палати на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата и проверявали преминаващите  моторни превозни средства. Движението било натоварено и автомобилите се движили в колона, тъй като на този ден имало празник в района. Около 13.30часа  свидетелят Ч.   забелязал  лек автомобил - ***, който се опитвал да  изпревари останалите автомобили.Движението било натоварено и в двете посоки и свидетелят Ч. преценил, че съществува опасност от възникване на ПТП.Решил да извърши проверка  на водача на  автомобила и   спрял  лекия автомобил *** ЦДИ с **** регистрация, управляван от подсъдимия С. ***.Първоначално   извършил проверка на предоставените му документи и установил самоличността  на подсъдимия. Свидетелят Ч. предположил, че подсъдимия  С. е употребил алкохол или наркотични вещества, защото  бил неспокоен, изнервен, с неадекватни движения и със зачервени очи. За да бъде  извершена проверка  на С. за употреба на алкохол и наркотични вещества,  било поискано съдействие  от дежурен служител на КАТ, чрез ОДЧ на РУ Троян и след известно време  на мястото на проверката  пристигнали свидетелите Л.Е.З. и К.П.К.. Първоначално З. извършил проверка на С. с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510” с фабричен № ARDN 0029.Техническото средство не установило съдържание на алкохол в издишания  от подсъдимия въздух.  С. бил изпробван и с техническо средство Дрегер „Drug Check 3000" с № ARLC0321  за наличие на  наркотични вещества или техни аналози, като тестът отчел наличие на амфетамин и метамфетамин.При извършеното тестване върху дисплея на техническото средство /отразено и върху приобщената като веществено доказателство тестова касета/  не се появили  червено – лилави линии срещу посочените наркотични вещества, което  било надлежна индикация/временно положителен резултат/ за употребата им от С..Резултатът бил заснет със служебен фотоапарат, а тест - касетата била опакована по съответния ред, след което на С. бил съставен АУАН  серия Д № 926008/22.09.2018г./л.21/, в който е констатирано извършено нарушение по чл.5 ал.3 т.1 пр.2 от ЗДвП . В графата за възражения  е отразено, че същият няма такива.Издаден  е и връчен на подсъдимия талон за  медицинско изследване с бл.№ 0004279/л.51/.В него той е вписал, че не приема показанията на техническото средство за употреба на наркотични вещества.Служителите на РУ Троян му указали, че трябва да се яви във ФСМП гр.Троян в срок до 45 минути от връчването му  и да даде проби от урина и кръв  за извършване на химико – токсикологично изследване за установяване  употребата от него  на наркотични вещества  или техни аналози. Свидетелите Л.Е.З. и К.П.К. съпроводили  подсъдимия С. ***, където същият дал доброволно кръв  и урина за изследване.В болницата  С. бил освидетелстван и в Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози, изготвен от д-р П.К., е отразено  заявеното от С., че не е употребявал наркотични вещества. След това същият бил задържан за срок от 24 часа в РУ на МВР Троян, а материалите докладвани в РП - Троян.

По досъдебното производство е изготвена  съдебно-химическа /токсикологична/ експертиза  с изх. № И-9208/06.11.2018г., на Специализираната токсикохимична лаборатория към Военномедицинска Академия - София, която е дала заключение, че подсъдимият С. е управлявал лекия автомобил след употреба на наркотични вещества от групата на стимулантите  - амфетамин  и метамфетамин,  включени в Списък I  на Наредбата  за реда  за класифициране на растенията и веществата като наркотични към ЗКНВП – Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве заради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната  и ветеринарна медицина. В експертизата е отразено, че наркотичните вещества  амфетамин и метамфетамин са наркотични  вещества с изразено стимулиращо действие върху психиката на човека и бързо развиваща се зависимост. Самостоятелната употреба води до изявена възбудна симптоматика, повишаване на сърдечната честота и кръвното налягане, еуфория, създава чувство за удоволствие и прилив на енергия, освобождаване от социалните норми, чувство за съвършенство и компетентност и сила, а метамфетаминът може да предизвика и халюцинации. В експертизата е отразено, че резултатът от количествения анализ на амфетамин в кръвната проба  попада в концентрационната област на еднократен „нормален” прием, както и че този от количествения анализ на метамфетамина в кръвната проба също попада в концентрационната област за еднократен ”нормален” прием.

           По време на съдебното следствие с оглед заявеното от С., че  към датата на проверката е използвал медикаменти- сироп  за кашлица Бронхолитин и таблетки Хюмекс и направеното от него искане е назначена допълнителна съдебно-химическа/токсикологична/ експертиза.В заключението  на същата е отразено, че прилаганият в Токсикохимичната лаборатория на ВМА аналитичен алгоритъм за установяване на употреба на наркотични вещества напълно изключва  възможността   приема на лекарствените продукти Бронхолитин и Хюмаксгреп да покаже  наличие на амфетамин  и метамфетамин в проби кръв  и урина от изследваното лице.В заключението е уточнено, че наличието в кръвта на С. на две наркотични вещества- амфетамин и метамфетамин, във фармакологично – активна концентрация/за лица без зависимост/ , а именно съвместното им присъствие в кръвта му води  до засилване на ефектите им, както по степен на изява, така и по продължителност.

           С оглед на изложеното настоящата инстанция приема за установено по безспорен начин, че подсъдимия Д.С.С. е осъществил обективните и субективни признаци на престъплението по чл. 343 Б ал.3 от НК.  От  обективна страна  С. на 22.09.2018г., около 13:30 часа в с. Орешак, община Троян, Ловешка област, по ул. "Стара Планина" пред дом № 245, с посока на движение от с. Орешак към с. Черни Осъм, управлявал лек автомобил - ****, негова собственост, след употреба на наркотични вещества -„амфетамин" и „метамфетамин", установено по надлежния ред със Съдебно-химическа/токсикологична/ експертиза с изх. № И-9208/06.11.2018 г., на Специализираната токсикохимична лаборатория към Военномедицинска Академия - София.

От субективна страна деянието е  извършено виновно - при пряк умисъл като форма на вина. С. е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал настъпването им. Подсъдимият е знаел, че не бива да управлява МПС след употреба на наркотични вещества, които бил употребил, но въпреки това е управлявал автомобила, с което е целял настъпването на общественоопасните последици от своето деяние.

В случая се касае за осъществено от подсъдимия общоопасно престъпление против транспорта по глава ХІ, раздел ІІ от Особената част на НК, с непосредствен обект на посегателство обществените отношения, регламентиращи правилата за движение по пътищата, в частност задължението пътните превозни средства, участващи в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, да се управляват от водачи, които не са употребили  наркотични вещества.

 Причини за извършване на престъплението– ниската правна култура на подсъдимия   и несъобразяването   с установения в страната правен ред.

Съдът счита, че автор на изпълнителното деяние е подсъдимия Д.С.С. и това се установява от всички събрани по делото доказателства. На първо място   от показанията на свидетелите  Л.Е.З., К.П.К., В.Д.Г. и И.В.Ч.,  които са логични, непротиворечиви и кореспондират с всички   приложени към досъдебното производство писмени доказателства и изготвените съдебно-химически/токсикологични/ експертизи.Свидетелите   са категорични, че С. видимо е изглеждал като човек, употребил наркотични вещества. Твърдят, че бил неспокоен, с неадекватни движения, със зачервени очи и именно затова е проверен първоначално   с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510” с фабричен № ARDN 0029, което  не установило съдържание на алкохол в издишания  от него въздух. След това   С. бил изпробван с техническо средство Дрегер „Drug Check 3000" с № ARLC0321  за наличие на  наркотични вещества или техни аналози, което отчело  употребата на  амфетамин и метамфетамин. В Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози, изготвен от д-р П.К., не е  отразено  заявеното  впоследствие от С., че  към датата на проверката е използвал медикаменти- сироп  за кашлица Бронхолитин и таблетки Хюмекс. Употребата на наркотични вещества в случая е установена по безспорен начин от  заключенията на обсъдените по-горе съдебно-химически /токсикологични/ експертизи на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военномедицинска академия гр. София с вещи лица Б.Г.М. и В.П.Г..При  съставянето на АУАН  С. не е направил   възражения по констатациите в него относно употребата на наркотични вещества.

Едно от основните възражения   по делото е, че няма доказателства по делото, от които да е видно, че С.  е бил общественоопасен  за движение по пътищата,  понеже е бил  под въздействие на наркотични вещества, което да е нарушило неговите нормални възприятия, способността му да концентрира  вниманието си и да е повлияло на рефлексите му.Възражението е неоснователно поради следното:На първо място  поведението на С. при проверката е било странно и това е провокирало  полицаите да го проверят. Освен това следва да се отбележи и факта, че от обективна страна съставът на престъплението по чл.343Б ал.3 от НК   изисква единственно управление на МПС след употреба на наркотични вещества, като не се изисква наличие на определена концентрация на наркотичните вещества в кръвта или доказване на неспособност за управление на МПС.

Досежно възраженията на  И. Р. – С. относно годността на приобщените по делото  доказателства и по-конкретно на  иззетите медицински проби от подсъдимия, които са  предадени за изследване  за установяване на наличието и концентрацията на наркотични вещества в кръвта му, съдът  не счита, че са допуснати съществени  нарушения  на Наредба №1/19.07.2017г.   за реда за  установяване  употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози, извършени  при вземането на кръвната проба и при извършване на лабораторните изследвания.

Установено е, че  обвиняемият С. се е явил във ФСМП в указаното в талона за медицинско изследване време, придружен от полицейски служители– свидетелите Л.Е.З. и К.П.К., където  медицинско лице в присъствието и под наблюдението на дежурния лекар д-р П.К. е взело кръв и урина  и е запечатало пробите. Не се установи по делото да е имало нещо необичайно при вземане на пробите. Впоследствие  взетите кръвна проба и урина от С. са били транспортирани на 27.09.2018г.  по служебен път до Токсикохимична лаборатория към ВМА гр. София, като същите отговарят на изискванията за токсикологично изследване. Видно от отразеното в заключението по съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза, пробите са били придружени от Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или  наркотични вещества или техни аналози и Талон за медицинско изследване/втори екземпляр/. Вещото лице, изготвило  съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза – Б.Г.М.,  излага в с.з., че пробите са били запечатани, без нарушена опаковка и са отговаряли на изискванията.Свидетелката  д-р П.К.М., която  е изготвила Протокола за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози от 22.09.2018г. уточнява в с.з., че е допуснала техническа грешка при изписване  броя на  вакуумните епроветки, като е отразила, че те са седем, а всъщност са били две с по 7 мл  венозна кръв в тях.Свидетелката твърди, че пробите са взети съгласно изискванията, в присъствието на двама полицаи и един фелдшер  и ако е имало нещо по-особено,  са щели да уведомят служителите във ВМА.

Действително, на пробите, иззети от С. няма поставени стикери,  придружаващи утвърдения образец на бланка – «Талон за изследване», приложение №1 към чл.4 ал.3 от посочената наредба, но видно от Писмо рег.№906000 – 251/09.01.2020г. на   Началник сектор  ПП към ОДМВР Ловеч  първите такива стикери  са предоставени  на РУ Троян на 13.11.2018г., т.е.  след датата на  проверката.

             Неоснователно и недоказано се оказва  заявеното от подсъдимия С. по ДП, че  към датата на проверката е използвал медикаменти - сироп  за кашлица Бронхолитин и таблетки Хюмекс.От една страна заключението на допълнителната съдебно-химическа/токсикологична експертиза  в Токсикохимичната лаборатория на ВМА  сочи, че прилаганият в Токсикохимичната лаборатория на ВМА аналитичен алгоритъм за установяване на употреба на наркотични вещества напълно изключва  възможността   приема на лекарствените продукти Бронхолитин и Хюмаксгреп да покаже  наличие на амфетамин  и метамфетамин в проби кръв  и урина от изследваното лице.От друга страна няма доказателства, от които да е видно подсъдимият С. към датата на проверката да е бил болен, да се е лекувал и употребявал посочените по-горе медикаменти.

          Съдът кредитира като доистоверни и показанията на  бащата и бабата на подсъдимия - свидетелите И.Д.Р.и С.Д.С. в частта им досежно доброто физическо състояние на С. непосредственно преди проверката, но тези показания не оборват по никакъв начин тезата на прокурора за извършено престъпление по чл.343Б ал.3 от НК.

          Не са основателни и възраженията за неправилно връчени призовки по ДП, които съдът не счита, че следва да обсъжда, както и тези за нарушения при постановяване на МНО «подписка» по ДП.Досежно  изразените твърдения, че е налице съществено разминаване  между обясненията на подсъдимия С. и показанията на свидетелите по досъдебното производство съдът счита, че в случая  твърденията на С. са негова обяснима защитна реакция.

          Извършеното от подсъдимия С. престъпление не е тежко по смисъла на чл.93 т.7 от НК.Същото обаче е със завишена степен на обществена опасност, която се обуславя от честите случаи на управление на МПС  след употреба на наркотични вещества.Не  е завишена обществената опасност на самият подсъдим, тъй като същият е с чисто съдебно минало. Освен това  С. е млад човек, семеен с дете, извършва трудова дейност като  служител в транспортна фирма в Обединеното кралство и показва  добро процесуално поведение, когато се е явявал в с.з.

При съвкупна преценка на тези обстоятелства, при индивидуализацията на наказанието на подсъдимия С. за конкретното престъпление съдът счита, че  същото следва да се определи в размер към минималния, предвиден в закона  за това престъпление, а именно  1/една/ година лишаване от свобода.

С оглед изпълнение целите на наказанието, визирани в разпоредбата на чл.36 от НК, съдът счита, че за постигането им не е необходимо ефективното изтърпяване на така наложеното наказание и изпълнението му ще следва да се отложи на основание чл. 66 ал. 1 от НК за изпитателен срок от 3 години.Ще следва също С. да заплати глоба в полза на държавата в размер на 1000лева.

На основание чл. 59 ал. 1 от НК следва да се приспадне времето, през което подсъдимия Д.С.С. е бил задържан със Заповед за  задържане на лице № рег. № 359зз-116/22.09.2018 г. на РУ МВР гр.Троян, за времето от 14:21 часа на 22.09.2018 г. до 17:40 часа на 22.09.2018 г.

На основание чл. 343 Г във вр. чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК подсъдимият  С. следва да бъде лишен от правото да управлява МПС за срок от 18  /осемнадесет/ `месеца, като на основание чл. 59 ал.4 от НК следва да се приспадне времето, през което е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред със Заповед за прилагане на принудителни  административни мерки № 18-0359-000539/22.09.2018 г., считано от 22.09.2018г.              Вещественото доказателство: 1 бр. запечатан бял книжен плик с надпис: "Тест касета на техническо средство „Дрегер Дръг Чек 3000" с временно положителен резултат за употреба на амфетамин и метамфетамин на лицето Д.С.С., ЕГН ********** ***, мл.а-р Л. З., подпис", съдържащ тест касета за установяване употреба на наркотично вещество „Drager Drug Cneck 3000" с фабр. № АRLC - 0321 - същия фигурира под лист № 26 в делото, следва  да се  унищожи.                          

Ще следва подсъдимият С. да заплати в полза на Държавата по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч, сумата 449.98 /четиристотин четиридесет и девет лева и деветдесет и осем стотинки/ лева - разноски по делото, а по сметка на РС гр. Троян сумата 234.35 /двеста тридесет и четири лева и тридесет и пет стотинки/ лева - разноски за вещи лица. 

            Водим от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                                    Районен съдия:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към ПРИСЪДА    4/28.01.2020г.

                                                             по НОХД№ 118/2019г. на ТРС

 

 

            Подсъдимият  Д.С.С. *** е предаден на съд за престъпление по чл. 343 Б ал.3 от НК  за това, че   на 22.09.2018 г., около 13:30 часа в с. Орешак, община Троян, Ловешка област, по ул. "Стара Планина" пред дом № 245, с посока на движение от с. Орешак към с. Черни Осъм, управлявал лек автомобил - марка ***********, негова собственост, след употреба на наркотични вещества -„амфетамин" и „метамфетамин", установено по надлежния ред със Съдебно-химическа/токсикологична/ експертиза с изх. № И-9208/06.11.2018г. на Специализираната токсикохимична лаборатория към Военномедицинска Академия - София.По повод  на престъплението е проведено Досъдебно производство№ 289/2018г. на РУ Троян към ОДМВР Ловеч, по което са разпитани свидетели, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение  и други характеристични данни за подсъдимия.

Представителят на Районна прокуратура гр.Троян счита, че престъплението и авторството му са доказани от обективна и субективна страна, като подробните си съображения за това излага в предоарията си по време на  съдебните прения. Твърди, че фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт се доказва  от събраните доказателства по досъдебното производство и в хода на проведеното съдебно следствие.Отчита  наличието на многобройни смекчаващи  вината обстоятелства, както и на отегчаващи такива. Моли съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание лишаване от свобода за срок от  1 година, изпълнението на което да бъде отложено за изпитателен срок от 3 години на основание чл.66 ал. 1 от НК, както и глоба в полза на държавата в размер на  1200лева.Счита, че С. следва да бъде лишен от правото да управлява МПС за срок от  двадесет и четири месеца.Подробни съображения са изложении в пледоарията по същество. 

            Подсъдимият  Д.С.С., р.пр., се явява лично в първото и второто    с.з. по делото  и със защитника си адв.Кривошиева  от АК Ловеч, както и с  И.Р.С.– ****. Лично и чрез процесуалните си представители, тъй като не се явява във всички с.з. по делото, С.  отказва да дава обяснения по повдигнатото му обвинение.  Чрез защитника си адв.Кривошиева и чрез процесуалния си представител И.  Ралчевска –Стоянова  подсъдимият   оспорва  да е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение, както и  част  от обстоятелствата, изложени в обвинителния акт. Оспорва се  годността на множество от приобщените по делото  доказателства и по-конкретно на  иззетите медицински проби от подсъдимия, които са  предадени за изследване  за установяване на наличието и концентрацията на наркотични вещества в кръвта му.Твърди се, че са налице  нарушения на разпоредби от Наредба №1/19.07.2017г.  за реда за установяване  употребата на алкохол и /или  наркотични вещества или техни аналози.Оспорват се също заключенията на съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза и допълнителна такава на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военно-медицинска академия гр. София с вещи лица Б.Г.М. и В.П.Г.. Сочи се, че  не е налице и субективния елемент на престъплението.Подробни съображения са изложени в пледоариите по същество.Направено е искане съдът да постанови оправдателна присъда.

            От показанията на разпитаните по делото свидетели   Л.Е.З., К.П.К., В.Д.Г., И.В.Ч., П.К.М.,И.Д.Р.и С.Д.С., от заключенията на съдебно – графическата експертиза с вещо лице  М.Ц.К., на съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза и допълнителна такава на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военно-медицинска академия гр. София с вещи лица Б.Г.М. и В.П.Г. и от приложените към Досъдебно производство № 289/2018г. на РУ Троян при ОДМВР  писмени  и веществени доказателства и доказателствени средства   се установява следната фактическа обстановка:

Подсъдимият  Д.С.С. живее  и работи  в ****. Същият   притежава свидетелство за управление на МПС №***, категории «D, СЕ, В, С, АМ, ТКТ»  със срок на валидност до 06.02.2020г.Като водач на МПС се води на отчет в ОД на МВР Ловеч и до настоящия момент има  регистрирани  административни  нарушения по ЗДвП/л. 11 -12 от ДП/.

На 22.09.2018г.  около 13.30часа подсъдимият С.   управлявал  лек автомобил - ***негова собственост.Движил се  в с.Орешак,Ловешка област, по улица „Стара планина” в посока с.Черни Осъм.  По същото време свидетелите В.Д.Г. и И.В.Ч.,***,  били дежурни по предварително определен график на територията на с.Орешак, като  се позиционирали  пред панаирните палати на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата и проверявали преминаващите  моторни превозни средства. Движението било натоварено и автомобилите се движили в колона, тъй като на този ден имало празник в района. Около 13.30часа  свидетелят Ч.   забелязал  лек автомобил - ****, който се опитвал да  изпревари останалите автомобили.Движението било натоварено и в двете посоки и свидетелят Ч. преценил, че съществува опасност от възникване на ПТП.Решил да извърши проверка  на водача на  автомобила и   спрял  лекия автомобил Мерцедес Ц 220 ЦДИ с чужда регистрация, управляван от подсъдимия С. ***.Първоначално   извършил проверка на предоставените му документи и установил самоличността  на подсъдимия. Свидетелят Ч. предположил, че подсъдимия  С. е употребил алкохол или наркотични вещества, защото  бил неспокоен, изнервен, с неадекватни движения и със зачервени очи. За да бъде  извершена проверка  на С. за употреба на алкохол и наркотични вещества,  било поискано съдействие  от дежурен служител на КАТ, чрез ОДЧ на РУ Троян и след известно време  на мястото на проверката  пристигнали свидетелите Л.Е.З. и К.П.К.. Първоначално З. извършил проверка на С. с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510” с фабричен № ARDN 0029.Техническото средство не установило съдържание на алкохол в издишания  от подсъдимия въздух.  С. бил изпробван и с техническо средство Дрегер „Drug Check 3000" с № ARLC0321  за наличие на  наркотични вещества или техни аналози, като тестът отчел наличие на амфетамин и метамфетамин.При извършеното тестване върху дисплея на техническото средство /отразено и върху приобщената като веществено доказателство тестова касета/  не се появили  червено – лилави линии срещу посочените наркотични вещества, което  било надлежна индикация/временно положителен резултат/ за употребата им от С..Резултатът бил заснет със служебен фотоапарат, а тест - касетата била опакована по съответния ред, след което на С. бил съставен АУАН  серия Д № 926008/22.09.2018г./л.21/, в който е констатирано извършено нарушение по чл.5 ал.3 т.1 пр.2 от ЗДвП . В графата за възражения  е отразено, че същият няма такива.Издаден  е и връчен на подсъдимия талон за  медицинско изследване с бл.№ 0004279/л.51/.В него той е вписал, че не приема показанията на техническото средство за употреба на наркотични вещества.Служителите на РУ Троян му указали, че трябва да се яви във ФСМП гр.Троян в срок до 45 минути от връчването му  и да даде проби от урина и кръв  за извършване на химико – токсикологично изследване за установяване  употребата от него  на наркотични вещества  или техни аналози. Свидетелите Л.Е.З. и К.П.К. съпроводили  подсъдимия С. ***, където същият дал доброволно кръв  и урина за изследване.В болницата  С. бил освидетелстван и в Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози, изготвен от д-р П.К., е отразено  заявеното от С., че не е употребявал наркотични вещества. След това същият бил задържан за срок от 24 часа в РУ на МВР Троян, а материалите докладвани в РП - Троян.

По досъдебното производство е изготвена  съдебно-химическа /токсикологична/ експертиза  с изх. № И-9208/06.11.2018г., на Специализираната токсикохимична лаборатория към Военномедицинска Академия - София, която е дала заключение, че подсъдимият С. е управлявал лекия автомобил след употреба на наркотични вещества от групата на стимулантите  - амфетамин  и метамфетамин,  включени в Списък I  на Наредбата  за реда  за класифициране на растенията и веществата като наркотични към ЗКНВП – Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве заради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната  и ветеринарна медицина. В експертизата е отразено, че наркотичните вещества  амфетамин и метамфетамин са наркотични  вещества с изразено стимулиращо действие върху психиката на човека и бързо развиваща се зависимост. Самостоятелната употреба води до изявена възбудна симптоматика, повишаване на сърдечната честота и кръвното налягане, еуфория, създава чувство за удоволствие и прилив на енергия, освобождаване от социалните норми, чувство за съвършенство и компетентност и сила, а метамфетаминът може да предизвика и халюцинации. В експертизата е отразено, че резултатът от количествения анализ на амфетамин в кръвната проба  попада в концентрационната област на еднократен „нормален” прием, както и че този от количествения анализ на метамфетамина в кръвната проба също попада в концентрационната област за еднократен ”нормален” прием.

           По време на съдебното следствие с оглед заявеното от С., че  към датата на проверката е използвал медикаменти- сироп  за кашлица Бронхолитин и таблетки Хюмекс и направеното от него искане е назначена допълнителна съдебно-химическа/токсикологична/ експертиза.В заключението  на същата е отразено, че прилаганият в Токсикохимичната лаборатория на ВМА аналитичен алгоритъм за установяване на употреба на наркотични вещества напълно изключва  възможността   приема на лекарствените продукти Бронхолитин и Хюмаксгреп да покаже  наличие на амфетамин  и метамфетамин в проби кръв  и урина от изследваното лице.В заключението е уточнено, че наличието в кръвта на С. на две наркотични вещества- амфетамин и метамфетамин, във фармакологично – активна концентрация/за лица без зависимост/ , а именно съвместното им присъствие в кръвта му води  до засилване на ефектите им, както по степен на изява, така и по продължителност.

           С оглед на изложеното настоящата инстанция приема за установено по безспорен начин, че подсъдимия Д.С.С. е осъществил обективните и субективни признаци на престъплението по чл. 343 Б ал.3 от НК.  От  обективна страна  С. на 22.09.2018г., около 13:30 часа в с. Орешак, община Троян, Ловешка област, по ул. "Стара Планина" пред дом № 245, с посока на движение от с. Орешак към с. Черни Осъм, управлявал лек автомобил - *****, негова собственост, след употреба на наркотични вещества -„амфетамин" и „метамфетамин", установено по надлежния ред със Съдебно-химическа/токсикологична/ експертиза с изх. № И-9208/06.11.2018 г., на Специализираната токсикохимична лаборатория към Военномедицинска Академия - София.

От субективна страна   деянието е  извършено виновно - при пряк умисъл като форма на вина. С. е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал настъпването им. Подсъдимият е знаел, че не бива да управлява МПС след употреба на наркотични вещества, които бил употребил, но въпреки това е управлявал автомобила, с което е целял настъпването на общественоопасните последици от своето деяние.

В случая се касае за осъществено от подсъдимия общоопасно престъпление против транспорта по глава ХІ, раздел ІІ от Особената част на НК, с непосредствен обект на посегателство обществените отношения, регламентиращи правилата за движение по пътищата, в частност задължението пътните превозни средства, участващи в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, да се управляват от водачи, които не са употребили  наркотични вещества.

 Причини за извършване на престъплението– ниската правна култура на подсъдимия   и несъобразяването   с установения в страната правен ред.

Съдът счита, че автор на изпълнителното деяние е подсъдимия Д.С.С. и това се установява от всички събрани по делото доказателства. На първо място   от показанията на свидетелите  Л.Е.З., К.П.К., В.Д.Г. и И.В.Ч.,  които са логични, непротиворечиви и кореспондират с всички   приложени към досъдебното производство писмени доказателства и изготвените съдебно-химически/токсикологични/ експертизи.Свидетелите   са категорични, че С. видимо е изглеждал като човек, употребил наркотични вещества. Твърдят, че бил неспокоен, с неадекватни движения, със зачервени очи и именно затова е проверен първоначално   с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510” с фабричен № ARDN 0029, което  не установило съдържание на алкохол в издишания  от него въздух. След това   С. бил изпробван с техническо средство Дрегер „Drug Check 3000" с № ARLC0321  за наличие на  наркотични вещества или техни аналози, което отчело  употребата на  амфетамин и метамфетамин. В Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози, изготвен от д-р П.К., не е  отразено  заявеното  впоследствие от С., че  към датата на проверката е използвал медикаменти- сироп  за кашлица Бронхолитин и таблетки Хюмекс. Употребата на наркотични вещества в случая е установена по безспорен начин от  заключенията на обсъдените по-горе съдебно-химически /токсикологични/ експертизи на Специализирана токсикохимична лаборатория към Военномедицинска академия гр. София с вещи лица Б.Г.М. и В.П.Г..При  съставянето на АУАН  С. не е направил   възражения по констатациите в него относно употребата на наркотични вещества.

Едно от основните възражения   по делото е, че няма доказателства по делото, от които да е видно, че С.  е бил общественоопасен  за движение по пътищата,  понеже е бил  под въздействие на наркотични вещества, което да е нарушило неговите нормални възприятия, способността му да концентрира  вниманието си и да е повлияло на рефлексите му.Възражението е неоснователно поради следното:На първо място  поведението на С. при проверката е било странно и това е провокирало  полицаите да го проверят. Освен това следва да се отбележи и факта, че от обективна страна съставът на престъплението по чл.343Б ал.3 от НК   изисква единственно управление на МПС след употреба на наркотични вещества, като не се изисква наличие на определена концентрация на наркотичните вещества в кръвта или доказване на неспособност за управление на МПС.

Досежно възраженията на  И. Р. – С.  относно годността на приобщените по делото  доказателства и по-конкретно на  иззетите медицински проби от подсъдимия, които са  предадени за изследване  за установяване на наличието и концентрацията на наркотични вещества в кръвта му, съдът  не счита, че са допуснати съществени  нарушения  на Наредба №1/19.07.2017г.   за реда за  установяване  употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози, извършени  при вземането на кръвната проба и при извършване на лабораторните изследвания.

Установено е, че  обвиняемият С. се е явил във ФСМП в указаното в талона за медицинско изследване време, придружен от полицейски служители– свидетелите Л.Е.З. и К.П.К., където  медицинско лице в присъствието и под наблюдението на дежурния лекар д-р П.К.   е взело кръв и урина  и е запечатало пробите. Не се установи по делото да е имало нещо необичайно при вземане на пробите. Впоследствие  взетите кръвна проба и урина от С. са били транспортирани на 27.09.2018г.  по служебен път до Токсикохимична лаборатория към ВМА гр. София, като същите отговарят на изискванията за токсикологично изследване. Видно от отразеното в заключението по съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза, пробите са били придружени от Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или  наркотични вещества или техни аналози и Талон за медицинско изследване/втори екземпляр/. Вещото лице, изготвило  съдебно-химическата /токсикологична/ експертиза – Б.Г.М.,  излага в с.з., че пробите са били запечатани, без нарушена опаковка и са отговаряли на изискванията.Свидетелката  д-р П.К.М., която  е изготвила Протокола за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози от 22.09.2018г. уточнява в с.з., че е допуснала техническа грешка при изписване  броя на  вакуумните епроветки, като е отразила, че те са седем, а всъщност са били две с по 7 мл  венозна кръв в тях.Свидетелката твърди, че пробите са взети съгласно изискванията, в присъствието на двама полицаи и един фелдшер  и ако е имало нещо по-особено,  са щели да уведомят служителите във ВМА.

Действително, на пробите, иззети от С. няма поставени стикери,  придружаващи утвърдения образец на бланка – «Талон за изследване», приложение №1 към чл.4 ал.3 от посочената наредба, но видно от Писмо рег.№906000 – 251/09.01.2020г. на   Началник сектор  ПП към ОДМВР Ловеч  първите такива стикери  са предоставени  на РУ Троян на 13.11.2018г., т.е.  след датата на  проверката.

             Неоснователно и недоказано се оказва  заявеното от подсъдимия С. по ДП, че  към датата на проверката е използвал медикаменти - сироп  за кашлица Бронхолитин и таблетки Хюмекс.От една страна заключението на допълнителната съдебно-химическа/токсикологична експертиза  в Токсикохимичната лаборатория на ВМА  сочи, че прилаганият в Токсикохимичната лаборатория на ВМА аналитичен алгоритъм за установяване на употреба на наркотични вещества напълно изключва  възможността   приема на лекарствените продукти Бронхолитин и Хюмаксгреп да покаже  наличие на амфетамин  и метамфетамин в проби кръв  и урина от изследваното лице.От друга страна няма доказателства, от които да е видно подсъдимият С. към датата на проверката да е бил болен, да се е лекувал и употребявал посочените по-горе медикаменти.

          Съдът кредитира като доистоверни и показанията на  бащата и бабата на подсъдимия - свидетелите И.Д.Р.и С.Д.С. в частта им досежно доброто физическо състояние на С. непосредственно преди проверката, но тези показания не оборват по никакъв начин тезата на прокурора за извършено престъпление по чл.343Б ал.3 от НК.

          Не са основателни и възраженията за неправилно връчени призовки по ДП, които съдът не счита, че следва да обсъжда, както и тези за нарушения при постановяване на МНО «подписка» по ДП.Досежно  изразените твърдения, че е налице съществено разминаване  между обясненията на подсъдимия С. и показанията на свидетелите по досъдебното производство съдът счита, че в случая  твърденията на С. са негова обяснима защитна реакция.

          Извършеното от подсъдимия С. престъпление не е тежко по смисъла на чл.93 т.7 от НК.Същото обаче е със завишена степен на обществена опасност, която се обуславя от честите случаи на управление на МПС  след употреба на наркотични вещества.Не  е завишена обществената опасност на самият подсъдим, тъй като същият е с чисто съдебно минало. Освен това  С. е млад човек, семеен с дете, извършва трудова дейност като  служител в транспортна фирма в Обединеното кралство и показва  добро процесуално поведение, когато се е явявал в с.з.

При съвкупна преценка на тези обстоятелства, при индивидуализацията на наказанието на подсъдимия С. за конкретното престъпление съдът счита, че  същото следва да се определи в размер към минималния, предвиден в закона  за това престъпление, а именно  1/една/ година лишаване от свобода.

С оглед изпълнение целите на наказанието, визирани в разпоредбата на чл.36 от НК, съдът счита, че за постигането им не е необходимо ефективното изтърпяване на така наложеното наказание и изпълнението му ще следва да се отложи на основание чл. 66 ал. 1 от НК за изпитателен срок от 3 години.Ще следва също С. да заплати глоба в полза на държавата в размер на 1000лева.

На основание чл. 59 ал. 1 от НК следва да се приспадне времето, през което подсъдимия Д.С.С. е бил задържан със Заповед за  задържане на лице № рег. № 359зз-116/22.09.2018 г. на РУ МВР гр.Троян, за времето от 14:21 часа на 22.09.2018 г. до 17:40 часа на 22.09.2018 г.

На основание чл. 343 Г във вр. чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК подсъдимият  С. следва да бъде лишен от правото да управлява МПС за срок от 18  /осемнадесет/ `месеца, като на основание чл. 59 ал.4 от НК следва да се приспадне времето, през което е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред със Заповед за прилагане на принудителни  административни мерки № 18-0359-000539/22.09.2018 г., считано от 22.09.2018г.              Вещественото доказателство: 1 бр. запечатан бял книжен плик с надпис: "Тест касета на техническо средство „Дрегер Дръг Чек 3000" с временно положителен резултат за употреба на амфетамин и метамфетамин на лицето Д.С.С., ЕГН ********** ***, мл.а-р Л. З., подпис", съдържащ тест касета за установяване употреба на наркотично вещество „Drager Drug Cneck 3000" с фабр. № АRLC - 0321 - същия фигурира под лист № 26 в делото, следва  да се  унищожи.                          

Ще следва подсъдимият С. да заплати в полза на Държавата по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч, сумата 449.98 /четиристотин четиридесет и девет лева и деветдесет и осем стотинки/ лева - разноски по делото, а по сметка на РС гр. Троян сумата 234.35 /двеста тридесет и четири лева и тридесет и пет стотинки/ лева - разноски за вещи лица. 

            Водим от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                                    Районен съдия: