Решение по дело №327/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 320
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Жанет Марчева Христова
Дело: 20203630100327
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

320/11.6.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд                                                                          десети състав

На втори юни                                                                две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:                     Председател: Жанет Марчева

Секретар: П.Николова

 

Като разгледа докладваното от районния съдия

Гр.д. № 327 по описа на ШРС за 2020 г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е образувано на основание чл.530 и сл. от ГПК, във вр. с чл.19 от Закона за гражданската регистрация.

            В молбата си до съда молителят излага, че при раждането си родителите му го записали с името „Т.В.Т.“, като неговия дядо се казвал „Т.“  и той бил записан на неговата буква. Бил негов любим внук и от малък го наричали „малкия Т.“ и празнувал имен ден, заедно с дядо си. Същевременно носел фамилия „Т.“, а неговите родители името „Р.“, което водело до редица неудобства за него при представяне и пътуване. Всичко това породило твърдото желание на молителя да депозира настоящата молба, като съдът постанови решение, с което да уважи искането му за промяна на личното му и фамилно име  от “Т.Т. “ на “Т. Р.“.

            В съдебно заседание молителят не се явява лично, за него се явява адв. Д.С.от ШАК, като поддържа молбата на изложените в нея основания. В хода на съдебните прения се развиват аргументи в подкрепа на искането.

            За Община Шумен,  редовно призовани не се явява представител, като депозират становище по искането, в което излагат, че същото е допустимо и основателно.

            Представителят на ШРП намира молбата за допустима и основателна. 

            ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

Молителят е роден на ***г***, като видно от Удостоверение за раждане, издадено въз основа на  Акт за раждане № *** от 21.10.1991г. бил записан с имената Т.В.Т.. От свидетелските показания на свид. Д.М.Р.– вуйчо на молителя и свид. И.Д.М.– братовчедка на молителя се установи, че близките и приятелите се обръщали към него с името „Т.“. Той бил любимец на дядо си по бащина линия Т., на който и бил кръстен. Фамилията му пък се различавала от фамилията на всички в семейството, към което той бил превързан. Затова искал да се именува „Р.“, а не „Т.“. Съдът изцяло кредитира показанията на свидетелите, въпреки роднинските отношения между тях и молителя, като вътрешно безпротиворечиви и кореспондиращи със събраните по делото доказателства.

По делото са налице доказателства, че лицето е било осъдено видно от Справка за съдимост рег. № 166/14.02.2020г. на Бюро съдимост при Районен съд – гр.Шумен, като към момента е настъпила реабилитация по право, считано от 05.01.2020г.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени и гласни доказателства и формулира следните правни изводи: От понятието "важни обстоятелства" не следва да се изключва субективното желание на лицето да носи определено име, когато  и исканата промяна няма за цел въвеждане в заблуждение на органите на реда или определени институции. В този смисъл Решение № 19 от 8.02.2012 г. на ВКС по гр. д. № 486/2011 г., III г. о., ГК, постановено по чл.290 от ГПК и Решение № 450 от 28.11.2012 г. на ВКС по гр.д. № 1777/2011г. ІV г.о. Тъй като законът не дава отговор на въпроса кои точно обстоятелства се определят като важни, те трябва да се преценяват в контекста на всеки отделен случай.  В този конкретен случай съдът намира, че “важни обстоятелства” по смисъла на чл.19, ал.1 от Закона за гражданската регистрация са тези, които са лично и обществено значими. За молителят такова обстоятелство е, че е известен в кръга, в който се движи и създава приятелства под едни имена, а фигурира във всички документи под други имена. Това противоречие между действителното положение и това по документи, следва да бъде отстранено, като  юридическото положение бъде приведено със съществуващото фактическо такова и да бъде допусната промяната на личното и фамилното му име.  Следва да се отбележи, че правото да се промени собственото име е субективно лично право и в съдебното производство по реализацията на това право, решаващият съд следва да съобрази наред с обективните основания и с личните, субективни основания на лицето и неговото желание за промяна. 

По отношение на искането за промяна на фамилното име на лицето от „Т.“ на „Р.“, съдът съобрази следното: При допускане на промяната на имената на българските граждани преценката на съда следва да е обвързана с императивните изисквания на чл.13 и чл.14 от ЗГР относно начина по който се образуват бащиното и фамилното име на физическото лице. Съдът констатира, че видно от представеното Удостоверение за раждане на лицето неговите родители носят фамилията „Р./а“.  Или изложените от ищеца морални съображения по отношение на исканата промяна следва да се възприемат от съда, доколкото те не са в противоречие с разпоредбата на чл.14, ал.1 от ЗГР, според която фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка – ов или – ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго. Следователно фамилното име на лицето може да бъде „Р.“. 

Въпреки осъждането на лицето, то към момента има настъпила реабилитация, поради което и съдът намира, че настоящото производство няма за цел заблуда на правораздавателните институции. Още повече, че към момента срещу лицето няма образувани производства или налагани принудителни мерки по ЗБЛД.

Затова и изложените причини в молбата се възприемат напълно от съда, като  юридическото положение следва да бъде приведено в съответствие с фактическото такова и за в бъдеще бъдат отстранени затрудненията при идентификацията на лицето.

Водим от горното, на основание чл.530 и сл. от ГПК, във вр. с чл.19, ал.1, предл. последно от ЗГР, съдът

 

РЕШИ:

  

ДОПУСКА ПРОМЯНА на ЛИЧНОТО И ФАМИЛНОТО ИМЕ на Т.В.Т. с ЕГН **********, роден на ***г***, с постоянен адрес ***  от “Т.В.Т.” на „Т. В. Р.“

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

            Препис от решението да се изпрати на длъжностното лице по гражданското състояние при Община Шумен, за отбелязване на промяната в акта за раждане на молителя и в регистрите на населението.

Препис от решението да се изпрати в Бюро Съдимост при Районен съд – гр. Шумен, на основание чл.112 от Правилник  за администрацията в съдилищата.

            Препис от настоящото решение да се връчи на страните.                                           

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: