Решение по дело №2734/2018 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 декември 2018 г. (в сила от 29 март 2019 г.)
Съдия: Красимир Маринов Димитров
Дело: 20184430202734
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

27.12.2018 г.

 

номер ..................                                                       град ПЛЕВЕН

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенски районен съд

на 27 ноември

Тринадесети наказателен състав

година 2018

 

В публично заседание в следния състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

КРАСИМИР   ДИМИТРОВ

 

Секретар: ПЕТЯ КАРАКОПИЛЕВА

Като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВ

НАХ дело номер 2734 по описа за 2018 година

и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

ПРОИЗВОДСТВОТО е по реда на чл. 59 ал. І от ЗАНН.

 

Обжалвано е наказателно постановление № 15-0000104 от 06.02.2015 г. на ***на Д. „И.п.т.“ - П. с което на „К.6“ ЕООД ***, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Р.В.П., с ЕГН: ********** е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лв. на основание чл. 416, ал. 5 от КТ и във вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ, за извършено нарушение на чл. 63, ал. 1, и ал. 2 от КТ и чл. 4, ал. 3 от Наредба № 5 за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ.

Жалбоподателят моли съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление, като неправилно, незаконосъобразно и необосновано.

В съдебно заседание се явява представителя на „К.6“ ЕООД – Р.П., който поддържа подадената до съда жалба и моли наказателното постановление да бъде отменено изцяло.

За Д. „И.п.т.“ - П.- административно-наказващ орган, издал наказателното постановление, се представлява от ст. юрк. Иванова, която моли съда да потвърди издаденото наказателно постановление, като правилно и законосъобразно..

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна, отговаря на изискванията на чл.84 от ЗАНН, във вр. чл.320 от НПК, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА, а по същество ОСНОВАТЕЛНА, поради следното:

Съдът, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

 

От доказателствата по делото се установява, че на „К.6“ ЕООД е съставен АУАН от инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ - Плевен за това, че дружеството, в качеството на работодател, е допуснало до работа на 06.01.2015 г. в 13:15 часа, в механа „***“, находяща се в ***, лицето ***, с ЕГН: ********** изпълняващ длъжността сервитьор преди да му предостави удостоверение – справка от ТД на НАП. Трудовият договор с лицето е сключен ан 06.01.2015 г., справката е с изх. Номер от 07.01.2015 г., което е нарушение на чл.62, ал.1 и ал. 2 от КТ и чл. 4, ал. 3 от Наредба № 5 за съдържанието и реда на изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ.

Въз основа на съставения акт за установяване на административно нарушение е издадено обжалваното пред районния съд наказателно постановление № 15-0000104 от 06.02.2015 г. от Директора на Д. „И.п.т.” - П. с което при идентичност на фактическото описание и правната квалификация на нарушението, на дружеството – работодател е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. на основание чл.416, ал.5, във вр. с чл.414, ал.3 от КТ.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното: 

 

Съдът счита, че е изтекла давноста за изпълнение на наложеното наказание по вина изцяло на АНО !!!

 В този смисъл съдът, съобразявайки константната съдебна практика по този въпрос намира, че разпоредбите на чл.80 и сл. от НК относно изчисляване и прилагане института на давността намират приложение към административните наказания и следва да бъдат отчитани и преценявани /арг. от Тълкувателно решение № 1 от 27.02.2015г. на Върховният административен съд на Р.България, ОСС от НК на ВКС и ОСС от II колегия на ВАС и др./.

Нарушението е било извършено на 13.01.2015г.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен на същата дата и връчен на нарушителя.

Наказателното постановление е издадено на 06.02.2015г., а е редовно връчен едва почти 3 години и 8 месеца по-късно – на 10.10.2018 г. !?!?

Според разпоредбата на чл.11 от ЗАНН, по въпросите за вината, вменяемостта, обстоятелствата изключващи отговорността, формата на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в този закон не се предвижда друго.

Според правната доктрина обстоятелствата, изключващи наказателната отговорност са три групи:

Първата група – изключващи преследването и изтърпяването на наказанието, сред които е смърт на субекта, давност, амнистия.

Втората група са обстоятелства, водещи до освобождаване от наказателна отговорност.

Третата група са такива, които водят до освобождаване от изтърпяване на наказанието.

Давността попада в първата група и без съмнение представлява обстоятелство, изключващо наказателната отговорност.

В ЗАНН по отношение на давността има уредба в чл.34 и в чл.82.

Първият текст урежда случаите, при които административно-наказателното производство въобще не се образува или образуваното се прекратява – когато нарушителят е починал, изпаднал в постоянно разстройство на съзнанието и когато това е предвидено в закон или указ.

Според същата норма, не се образува административно- наказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на административно нарушение в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, като за митнически, данъчни, банкови и др. конкретно посочени видове нарушения срокът е две години от извършване на нарушението.

Различен давностен срок е предвиден в алинея 2, при конкретна хипотеза на чл.32, ал.1, т.1 от Закона за държавната финансова инспекция.

Според ал.3, образуваното административно-наказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в 6-месечен срок от съставяне на акта.

От съдържанието на разпоредбите на чл.34 на ЗАНН може да се направи еднозначен извод, че става въпрос за давност, която е обвързана с момента на съставяне на акта за установяване на нарушение, който поставя началото на административно-наказателното производство в две хипотези – от откриване на нарушителя или от извършване на нарушението.

В чл.34 от ЗАНН няма разпоредба аналогична на разпоредбата на чл.81, ал.3 от НК, уреждаща абсолютната давност.

Всички разпоредби на чл.34 от ЗАНН, касаещи административно-наказателното преследване, засягат единствено сроковете за образуване на производството със съставяне на акт за установяване на административно нарушение.

Разпоредбата на чл.82 от ЗАНН визира изтекла давност за изпълняване на наложеното наказание.

Според ал.1, административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли съответните, в три хипотези, срокове, като според ал.2 давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, т.е. от влизане в сила на наказателното постановление и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността започва да тече нова давност.

В ал.3 на чл.82 от ЗАНН е уредена хипотезата на абсолютната давност, но в случаите на наложено с влязъл в сила акт наказание, което не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал.1 на чл.82 от ЗАНН.

Според ал.4, разпоредбата на ал.3 не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал.1 е образувано изпълнително производство.

Процесният акт за установяване на административно нарушение е издаден на същия ден, в който е констатирано нарушението, т.е. всички срокове по чл.34, ал.1 от ЗАНН са спазени.

Наказателното постановление е издадено в рамките на срока по чл.34, ал.3 от ЗАНН. То обаче не е било своевременно редовно връчено. След като наказателното постановление не е било връчено по реда уреден в ЗАНН, то не е влязло в сила и сроковете по чл.82 от ЗАНН не могат да бъдат приложени, тъй като касаят само хипотезата, когато акта, с който е наложено наказанието, е влязъл в сила.

По тези съображения, съдът счита, че в ЗАНН липсва уредба на давността, която да урежда абсолютната давност, при която административно-наказателното преследване се изключва, независимо, че акта, с който е наложено наказанието не е влязъл в сила, т.е. липсва уредба аналогична на разпоредбата на чл.81 ал.3 от НК.

Затова,именно съдът счита, че тази разпоредба следва да се приложи в конкретния случай, с оглед изричното препращане визирано в чл.11 от ЗАНН, към уредбата на обстоятелствата, изключващи отговорността в разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, защото при посочената хипотеза в ЗАНН има непълнота.

Съгласно чл.81, ал.3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока предвиден в чл.80 от НК.

 С оглед вида на наложеното в случая наказание – глоба, приложима е хипотезата на чл.80, ал.1, т.5 от НК, според която наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на три години.

В настоящият случай, административно-наказателното преследване е възбудено в срок, но наказателното постановление е връчено едва на 10.10.2018г., а съобразно чл.81, ал.3, във вр. чл.80, ал.3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по чл.80, ал.1, т.5 от НК, като този срок започва да тече съобразно ал.3 на чл.80 от НК, от довършване на деянието. В конкретния случай, то е довършено на датата, на която е извършено – 13.01.2015г. Абсолютната давност, предвид факта, че деянието се наказва с глоба, е три години съгласно приложимата редакция на чл.80, ал.1, т.5 от НК и изтича на 13.01.2018г., като към този момент наказателното постановление не е било връчено.

След като е налице изтекла давност, която е обстоятелство, изключващо административно-наказателната отговорност, наказателното постановление следва да бъде отменено.

Поради всичко изложено, съдът намира, че наказателното постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено изцяло.

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 предл. 1-во от ЗАНН, съдът

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 15-0000104 от 06.02.2015 г. на Д. на Д. „И.п.т.“ - П. с което на основание  чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ  на „К.6“ ЕООД ***, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Р.В.П., с ЕГН: ********** е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лв., за извършено нарушение на чл. 63, ал. 1, и ал. 2 от КТ и чл. 4, ал. 3 от Наредба № 5 за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ, КАТО  НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО, поради изтичане на предвидената  в чл. 80 ал. 1 т. 5 НК вр.чл. 11 ЗАНН давност .

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административен съд – Плевен в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

                                     РАЙОНЕН   СЪДИЯ :