Определение по дело №1357/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2114
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Елеонора Симеонова Кралева
Дело: 20202100501357
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ ІІ - 2114                                                27.07.2020 г.                                             град Бургас

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,                                    втори въззивен граждански състав

На:  двадесет и седми юли                                                     две хиляди и двадесета година

в закрито съдебно заседание на основание чл.267 ГПК, в следния състав:

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ТЕМЕЛКОВА

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ РУСЕВА-МАРКОВА

                                                                                                      ЕЛЕОНОРА КРАЛЕВА

Секретар

Прокурор

разгледа въззивно гражданско дело номер 1357  по описа за 2020 година.

На основание чл.268 ГПК, съдията – докладчик Е. КРАЛЕВА

ДОКЛАДВА ДЕЛОТО:

 

Производството по делото е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от „Банка ДСК“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“Московска“ № 19, подадена члез пълномощник ю.к.Лиляна Чернева, против решение № 227/17.01.2020 г., постановено по гр.д.№ 7974/2017 г.***.

С първоинстанционното решение е ПРИЕТО ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Т.Ю.Р. ***, че дължи на „Банка ДСК” ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.София, ул.”Московска” № 19, следните парични задължения, представляващи част от вземанията, за които е постановена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.417 ГПК по ч.гр.д.№ 4110/ 2017 г. по описа на БРС, а именно: 1 219.25 лв. – от просрочената главница по Договор за кредит за текущо потребление от 11.08.2008 г., сключен с наследодателите на ответника Анка Тодорова Радева и Юлиян Атанасов Р., 257.81 лв. от договорната /възнаградителна/ лихва за периода 11.05.2015 г. – 08.06.2017 г., 67.77 лв. – обезщетение за забава за периода 12.05.2015 г. – 08.06.2017 г., ведно със законната лихва върху главницата от подаване на заявлението на 09.06.2017 г. до окончателното й изплащане, като е ОТХВЪРЛЕН установителния иск на „Банка ДСК” ЕАД против Т.Ю.Р. за следните вземания: за главницата – за разликата над уважения размер от 1 219.25 лв. до предявените 1 261.77 лв.; за договорната лихва – за разликата над уважения размер от 257.81 лв. до предявените 406,82 лв.; за сумата от 56.25 лв. – заемни такси и разноски по договора за кредит от 11.08.2008 г.

Със същото решение Т.Ю.Р. е осъден да заплати на „Банка ДСК” ЕАД сумата от 733.81 лв. за направените по делото съдебни разноски, съразмерно с уважената част от искове.

 

Във въззивната жалба на „Банка ДСК“ ЕАД се изразява недоволство от постановеното решение в отхвърлителната му част, като в тази част същото се счита за неправилно, незаконосъобразно и необосновано, постановено при съществени процесуални нарушения. Сочи се, че съдът изрично е коментирал, че в процесния договор за кредит липсват противоречащи на ЗПК клаузи и не се установява невалидност на отделни договорни клаузи, но въпреки това и в пълно противоречие на този си извод БРС е приел, че промяната на погасителната вноска от м.декември 2008 г. не е извършена в съответствие с договора. В тази връзка, въззивникът твърди, че Банката абсолютно правомерно е променила лихвения процент, за което е уведомила всички засегнати от промяната кредитополучатели чрез изпращане на писма, поставяне на уведомления на видно място във всеки един от банковите клонове и чрез съобщение в сайта си. Сочи се също, че Банката е ощетена от приетия от районния съд вариант-приложение № 7, предложен от приетата експертиза, съгласно който след настъпване на падежа на месечната вноска вещото лице спира да олихвява главницата с настъпил падеж. В тази връзка се счита, че БРС неправилно се е позовал на ТР № 3/27.03.2019 г. по т.д.№ 3/2017 г. на ВКС, ОСГК, което е неприложимо към настоящия казус, тъй като има действие занапред. Според въззивника, след като съдът е приел, че главницата от вноските с настъпил падеж е с настъпила изискуемост, съответстваща на на визираната от ВКС практика, то е следвало да присъди законната лихва върху нея от датата на падежа до датата на заплащането, а ако приеме, че тази главница не съответства на практиката на ВКС за изискуемост, то е следвало да бъде присъдена възнаградителна лихва за периода от датата на падежа до датата на заплащането. Поради това се счита, че БРС неправилно е отхвърлил предявения иск, както по отношение на част от главницата, така и по отношение на част от договорната лихва. Счита се също, че съдът неправилно е приел за неоснователна и претенцията за заемни такси и разноски, тъй като сумата от 120 лв. представлява разходи по изискуем кредит, съгласно чл.13 от договора за кредит и тарифата на Банката, а останалите 105 лв. представляват разноски, направени във връзка с воденото производство по чл.51 ЗН.   

В заключение, моли въззивния съд да отмени първоинстанционното решение в обжалваната му част и да уважи претенцията изцяло. Претендират се направените по делото съдебни разноски в двете инстанции, вкл. и юрисконсултско възнаграждение.

Във въззивната жалба е направено доказателствено искане за назначаване на нова съдебно-счетоводна експертиза, по която вещото лице да отговори на въпроса – спазени ли са условията за изменение на посочените в т.9.3 от ОУ лихвени индекси, въз основа на които Банката е променила базовия лихвен процент.

 

В срока по чл.263, ал.1 ГПК не е постъпил писмен отговор от въззиваемия Т.Ю.Р., не се взема становище по въззивната жалба.

 

При проверката, извършена на основание чл.267, ал.1 ГПК се установи, че въззивната жалба е депозирана в законовия двуседмичен срок по чл.259 ГПК и от лице, което има правен интерес от обжалването, поради което е допустима.

Доказателствените искания на въззивника „Банка ДСК“ ЕАД не следва да се уважават, тъй като в производството пред БРС ищецът е направил искане за допускане на съдебно-счетоводна експертиза, което е било уважено от районния съд, като пак по искане на ищеца е била назначена и допълнителна експертиза и приетото пред първата инстанция основно и допълнително заключение не са били оспорени от страните. Въззивникът е имал и възможност да постави нови допълнителни задачи на вещото лице, което обаче не е сторил, поради което направеното пред въззивната инстанция искане е преклудирано. Ето защо и при липсата на процесуални нарушения на БРС по смисъла на чл.266, ал.3 ГПК, исканията във въззивната жалба не следва да се уважават.

С оглед на гореизложеното и на осн.267, ал.1 ГПК, Бургаският окръжен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДОКЛАДВА на страните по възз.гр.д.№ 1357/2020 г. по описа на БОС постъпилата въззивна жалба от ищеца „Банка ДСК“ ЕАД.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ доказателствените искания на въззивника „Банка ДСК“ ЕАД за назначаване на нова съдебно-счетоводна експертиза.

 

На всяка от страните да се връчи препис от настоящото определение.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ:1.                             2.