Определение по дело №56/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 март 2021 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700056
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Габрово,   25.03.2018 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГР. ГАБРОВО в закрито заседание на двадесет и пети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

 

при секретаря ………… като разгледа докладваното от съдия Рачев адм. дело № 56 по описа за 2021 година  и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Настоящото произнасяне е по реда на чл. 135 от АПК.

 

            Върховен административен съд на Република България е бил сезиран с искова молба вх. № 3185 от 2.03.2021г. по описа на ВАС на М.Н.М. с ЕГН **********,***, против Министерски съвет на Република България.

            В исковата молба се твърди, че ищецът е лице със 100% намалена трудоспособност и чужда помощ. Индивидуалната оценка на потребностите била регламентирана в чл.22,ал.3 от Закона за хората с увреждания /ЗХУ/ и утвърдена с Постановление на Министерски съвет /ПМС/ № 65 от 29.03.2019г. Индивидуалната оценка съдържала три компонента, първият от които бил формулярът са самооценка на лицето с увреждане по чл. 21, ал.3, т.2 от ЗХУ. Същият бил разработен по методиката за извършване на индивидуална оценка на потребителите и бил дискриминационен спрямо групи от хора с различни увреждания. Раздел четвърти и точки 1 и 3 от раздел пети на формуляра давали предимство на хората с ментални увреждания, докато лице с тежки физически увреждания, но със съхранен интелект не можели да съберат нужния брой точки.

            Иска се установяване, че спрямо ищеца е извършена дискриминация по признак увреждане, чрез приемането на индивидуалната оценка с ПМС № 65/29.03.2019г., да бъде осъден ответника да преустанови нарушението, да предприеме необходимите действия за осигуряване на равна възможност за ползване на личен асистент по закона за личната помощ и да бъде осъден ответника да заплати обезщетение на ищеца за претърпени неимуществени вреди в размер 10.000,- лева.

            С Разпореждане от 4.03.2021г. по посочената искова молба, Председателят на Трето отделение на ВАС на РБ е разпоредил исковата молба да бъде изпратена на Административен съд – Габрово по компетентност.

           

            В административен съд – Габрово е образувано настоящото производство. В закрито заседание с Разпореждане № 199/12.03.2021г. съдът е дал указания за уточняване на исковата претенция.

            С молба вх. № 507/22.03.2021г. /след разпореждането на Председателя на Трето отделение на ВАС/, ищецът М. е уточнил, че:

            1.Коректното изписване на соченото в исковата молба постановление на Министерски съвет е ПМС № 64/29.03.2019г.

            2.Желае да бъдат отменени конкретно посочени части от „Методика за извършване на индивидуална оценка на потребностите от подкрепа за хората с увреждания“ и от Приложение № 2 към чл.3 от същата, приета с ПМС 64/29.03.2019г., поради противоречието им с нормативен акт от по-висока степен - Закон за защита от дискриминация, Закон за хората с увреждания, Конституция на Република България.

            От така направеното уточнение става ясно, че е налице оспорване на подзаконов нормативен акт. Настоящият състав намира, че Административен съд – Габрово не е родово компетентен да се произнесе по това оспорване. С оглед нормата на чл.132, ал.2, т.1 от АПК оспорванията срещу подзаконовите нормативни актове, освен тези на общинските съвети, са подсъдни на Върховния административен съд. В тази връзка и като взе предвид факта, че исковата молба вече веднъж е изпратена от ВАС на Административен съд – Габрово, съдът намира че следва да бъде повдигнат спор за подсъдност между двете съдилища.

            Относно останалата част от искането -  да бъде осъден ответника да заплати обезщетение на ищеца за претърпени неимуществени вреди в размер 10.000,- лева, съдът намира че същото е подсъдно на Административен съд – Габрово и че същото следва да се отдели  в отделно производство, на основание чл. 206, ал.1, от АПК.

 

Водим от изложеното и на основание чл. 135, ал.5 във връзка с ал.1 и ал.3 от АПК, както и на основание чл. 206, ал.1 от АПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

            ОТДЕЛЯ в отделно производството искът по чл.1 от ЗОДОВ на М.Н.М. с ЕГН **********,***, против Министерски съвет на Република България за заплащане на обезщетение на ищеца за претърпени неимуществени вреди в размер 10.000,- лева.

            Делото в тази му част да бъде докладвана на Председателя на Административен съд – Габрово за образуване на ново производство и определяне на докладчик по същото.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по Административно дело № 56 по описа на Административен съд – Габрово за 2021г.

 

ПОВДИГА СПОР ЗА ПОДСЪДНОСТ между Административен съд – Габрово и Върховен административен съд на Република България относно разглеждане на делото по искова молба на М.Н.М. с ЕГН **********,*** с искане да бъдат отменени конкретно посочени части от „Методика за извършване на индивидуална оценка на потребностите от подкрепа за хората с увреждания“ и от Приложение № 2 към чл.3 от същата, приета с ПМС 64/29.03.2019г., поради противоречието им с нормативен акт от по-висока степен - Закон за защита от дискриминация, Закон за хората с увреждания, Конституция на Република България.

 

ИЗПРАЩА делото на Върховен административен съд за разрешаване на повдигнатия спор от състава по чл. 135, ал. 3 от АПК.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

Копие от определението да се връчи на ищеца.

 

                                                         

 

 

                                                                                 СЪДИЯ: