Решение по дело №2478/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2034
Дата: 14 ноември 2022 г.
Съдия: Николай Колев Стоянов
Дело: 20227180702478
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 септември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2034

гр. Пловдив,  14 ноември 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДПЛОВДИВ, ХХIII-ти касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НЕДЯЛКО БЕКИРОВ

ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

НИКОЛАЙ  СТОЯНОВ

при секретаря П.Д. и участието на прокурор ДАНАИЛА СТАНКОВА, като разгледа КАНД № 2478/2022година по описа на съда, докладвано от съдия Стоянов, за да се произнесе, взе предвид следното:  

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Т.А.Т., ЕГН ********** ***, чрез адвокат Д.  против Решение № 1484 от 19.07.2022 г. на РС-Пловдив, XIV н.с., постановено по АНД № 3805/2021 г., с което е потвърдено наказателно постановление № 20-0432-000824/04.12.2020г., издадено от  началник І РУП - Пловдив, с което на касатора е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева и лишаване от право на управление на МПС за срок от 6 месеца за нарушение по чл.140, ал.1, вр. с чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП.

Претендира се отмяна на оспореното решение поради неправилност, незаконосъобразност и несправедливост, като постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и необоснованост, и постановяване на решение по същество, с което да бъде отменено процесното НП. Претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба – І РУП - Пловдив при ОД на МВР-Пловдив не изразява становище по жалбата и не се представлява пред АС – Пловдив.

Контролиращата страна чрез участвалият по делото прокурор при Окръжна прокуратура гр. Пловдив дава заключение, че жалбата е неоснователна и предлага оспореният съдебен акт да бъде оставен в сила.

Съдът, като взе предвид релевираните с жалбата касационни основания по смисъла на чл. 348 от НПК и тези, за които следи служебно на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. чл. 348 и чл. 354 от НПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН и от надлежна страна, която има право и интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Съдът намира за установено по делото, въз основа на фактическите констатации на първоинстанционния съд и приетите по делото доказателства, че на 24.09.2020г. около 10.30 ч кастора Т. управлявал МПС – тип АТВ, по улиците на с.Марково. В близост до № 4 на ул. „Клокотница“ обаче бил спрян за проверка, тъй като управляваното от Т. МПС било без регистрационни табели. В хода на извършената проверка касатора не представил никакви документи за регистрация на превозното средство.

За установеното в рамките на проверката С. К. - мл. полицейски инспектор в І РУП - Пловдив при ОД на МВР- Пловдив, съставя акт за установяване на административно нарушение (АУАН), бланка серия АА, № 999516/24.09.2020г., с който деянието на Т., изразяващо се в управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, се квалифицира като административно нарушение по смисъла на чл. 140, ал. 1, пр. 1 от ЗДвП. По делото не са ангажирани доказателства за подадено възражение против съставения АУАН.

Въззивният съд правилно възприема фактическата обстановка по делото и на базата на верните фактически констатации постановява правилно решение, като потвърждава процесното НП. Съображенията, мотивирали решението на районния съд, се споделят от настоящата инстанция, поради което повторното им излагане не е необходимо. Още повече, че с нормата на чл. 221, ал. 2, пр. 2 от АПК е предвидена възможност за препращане към мотивите на първоинстанционния съд.

Що се отнася до възраженията в касационната жалба, то същите са неоснователни.

Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗДвП, отворен за обществено ползване е всеки път, условията за използване на който са еднакви за всички участници в движението. Лицата, стопанисващи пътища, които не са отворени за обществено ползване, са длъжни да ги обозначат.

Съгласно чл. 140, ал. 1, пр. 1 от ЗДвП, заради чието нарушаване на касатора Т. е наложена глоба в размер на 200, 00 лв. и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Съгласно легалното определение на § 6, т. 1 от ДР на ЗДвП, по смисъла на този закон "път" е всяка земна площ или съоръжение, предназначени или обикновено използвани за движение на пътни превозни средства (ППС) или на пешеходци. Към пътищата се приравняват и улиците.

Съгласно легалното определение на § 6, т. 25 от ДР на ЗДвП, "водач" е лице, което управлява ППС или води организирана група пешеходци, което води или кара впрегатни, товарни или ездитни животни или стада по пътищата.

В случая, обстоятелствата, че Т. има качеството на "водач" по смисъла на ЗДвП; че управлява МПС- тип АТВ, което не е регистрирано, съгласно изискванията на ЗДвП и на Наредба №I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (Наредба №I-45), както и че Т. е управлявал процесното АТВ по улица „Клокотница“ до № 4 в с. Марково, която улица представлява "отворен за обществено ползване път" по смисъла на ЗДвП, настоящият състав на съда намира за установени по делото. Съответно, налице е от обективна страна вмененото на Т. административно нарушение. Също така, както правилно приема районният съд, административнонаказателното производство е проведено от компетентни за целта органи. Не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира процесното НП за правилно и законосъобразно и като го потвърждава, районният съд постановява правилно, допустимо и валидно решение, което следва да бъде оставено в сила.

На следващо място, съгласно Тълкувателно решение № 1 от 12.12.2007 г. на Общото събрание на наказателната колегия във Върховния касационен съд по Т. Н. дело № 1/2007 г., преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В обхвата на съдебния контрол се включва и проверката за законосъобразност на преценката по чл. 28 от ЗАНН. Когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление поради издаването му в противоречие със закона. Разбирането за обхвата на съдебния контрол е в съответствие и с практиката на Европейския съд по правата на човека по приложението на чл. 6, ал. 1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, според която съдът не може да бъде ограничаван в своята юрисдикция, когато решава правния спор. Съдът не може да бъде обвързан от решението на административен орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. Съдът изследва и решава всички въпроси, както по фактите, така и по правото, от които зависи изходът на делото.

При липсата на легално определение в ЗАНН на "маловажен случай" (до 22.12.2021 г.) и с оглед разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН, според която норма, по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в този закон не се предвижда друго, за "маловажен случай" следва да се приеме този, при който извършеното административно нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид (чл. 93, т. 9 от НК).

А съгласно легалното определение, съдържащо се в § 1, т. 4 от ДР на ЗАНН (в сила от 23.12.2021 г.), "маловажен случай" е този, при който извършеното нарушение от физическо лице или неизпълнение на задължение от едноличен търговец или юридическо лице към държавата или община, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение или на неизпълнение на задължение от съответния вид.

В случая обаче, единствено обстоятелството, че разглежданото нарушение е извършено за първи път, не е достатъчно, за да се приеме за установено, че същото представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от този вид, както приема и районният съд.

Предвид гореизложеното, касационната жалба е неоснователна.

А предвид очерталия се изход на делото, искането за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя е също неоснователно и не следва да бъде уважено.

Административен съд – Пловдив, ХХIII касационен състав, водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 пр. 1 от АПК

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1484 от 19.07.2022 г., постановено по АНД № 3805 по описа за 2021 г. на Районен съд –Пловдив- XIV н.с.

        Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………

 

 

ЧЛЕНОВЕ:

                 1……………….

 

 

 

2………………