Решение по дело №612/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 698
Дата: 26 май 2022 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20227040700612
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ   

 

 

Номер   698                 От 26.05.2022 г.                           град Бургас

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Бургас, ХV касационен състав, на деветнадесети май две хиляди двадесет и втора година, в публично заседание в следния състав:            

 

                          

  Председател: Лилия Александрова   

                      Членове: 1. Диана Ганева

                                            2. Галя Русева

 

 

при секретаря: Йовка Банкова

и прокурора: Христо Колев

 

като разгледа докладваното от съдия Русева КАНД № 612 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).      

            Образувано е по касационна жалба на Регионална дирекция по горите  – Бургас, ул. „Цар Иван Шишман” № 8, представлявана от директора инж. М.К., против Решение № 19/04.03.2022 г., постановено по а.н.д. № 371/2021 г. по описа на Районен съд – Айтос, с което е отменено Наказателно постановление № 534 от 22.10.2021г., издадено от директора на РДГ - гр.Бургас, с което за нарушение на чл.84, ал.1, пр.3 от ЗЛОД, вр.чл.43, ал.3, т.1 от ЗЛОД и на основание чл.84, ал.1 от ЗЛОД и чл.94, ал.1 от ЗЛОД, на А.М.А. с ЕГН ********** са наложени наказания глоба в размер на 150 лева и лишаване от право на ловуване за срок от 3 години, като на основание чл.95, ал.1 от ЗЛОД е постановено отнемане в полза на държавата на вещите, предмет на нарушението.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно, постановено при неправилно приложение на материалния и процесуалния закон. Касаторът не споделя мотивите на съда, с които е обоснована отмяна на издаденото наказателно постановление. Излага доводи, че по делото са събрани достатъчно убедителни доказателства, че мястото, където е ловувал ответникът по касация, се намира на територията на ДУ „Дъбрава“ и не попада в границите на ЛД „Добра поляна“, за която му е било издадено разрешително за ловуване. Иска отмяна на първоинстанционното решение и потвърждаване на НП. Представя писмени доказателства. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

         В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява.

         Ответникът – А.М.А. , в с.з. се представлява от адв. Д., който оспорва касационната жалба и моли решението на РС да бъде оставено в сила. Аргументира тезата, че по делото не са събрани безспорни доказателства къде точно всъщност се е намирал А.А. към момента на установяване на нарушението.

         Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба.

         Административен съд - Бургас, ХV-ти състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

          Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

         Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

         С процесното наказателно постановление административно-наказателната отговорност на А.М.А. е ангажирана за това, че на 02.10.2021г. ловувал в землището на с.Топчийско, подотдел 219:6 в териториалния обхват на ТП „ДГС Айтос“, без да е убил или уловил дивеч, като се движил извън населено място с извадено от калъф и сглобено ловно оръжие Байкал, модел ИЖ, калибър 12 с № 0849905, извън определените в разрешителното за групов лов места Серия ЮИ № 001373. Вмененото нарушение е по чл. 84, ал.1, предл. 3 от Закона за лова и опазване на дивеча във вр. с чл.43, ал.3, т.1 от ЗЛОД, като на осн. чл.84, ал.1 от ЗЛОД, чл.94, ал.1 от ЗЛОД, чл.95, ал.1 от ЗЛОД  на А.М.А. е наложена глоба в размер на 150 лева и същият е лишен от право на ловуване за срок от 3 години.

        За да постанови оспорения съдебен акт, въззивният съд е приел, че АНО, върху когото е доказателствената тежест, не е доказал един от елементите на състава на административното нарушение, а именно, че е А.М.А. е ловувал извън определените в разрешителното места, тъй като не е представил убедителни доказателства за границата на районите (подотдели и ловища), т.е. няма данни дали мястото, посочено в НП, действително се намира извън ловището, за което е издадено разрешителното.

         Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно, като изложените от РС Айтос мотиви изцяло се споделят от настоящата съдебна инстанция и същата препраща към тях на осн.чл.221, ал.2 АПК.

         В копието на административно-наказателна преписка, представено по а.н.д. № 371-2021г. по описа на Районен съд – Айтос, се съдържа карта на ловностопанските райони в териториалния обхват на ТП „ДГС Айтос” (л.11 от делото), която не е обсъдена от въззивния съд и от която действително се установява, че подотдел 219 се намира в ДУ „Дъбрава“, т.е в различен ловностопански район от посочения такъв в издадения ловен билет на ответника по касация - ловностопански район „Добра Поляна“.  Независимо от това, от страна на АНО, върху когото е доказателствената тежест, не са ангажирани убедителни доказателства в подкрепа на констатацията, че ответникът по касация е ловувал, като се е движил с извадено от калъф и сглобено оръжие конкретно в подотдел 219:6, посочен като място на извършване на нарушението в АУАН и в НП. Напротив, и двамата свидетели на извършване на нарушението – св.Ш. и св.С., са заявили при разпита им пред РС, че не си спомнят номера на подотдела, където са срещнали ответника по касация, и че на същото място не са видели да е имало подобно обозначение на подотделите. В АУАН и в НП не са посочени координатни точки на мястото, на което е установен ответникът по касация, като по делото липсват доказателства какви координатни точки е отчел използваният от горските служители GPS при установяване на нарушението.

В тежест на административно-наказващия орган е да установи безспорно съществуването на всички фактически основания, послужили за издаването на наказателното постановление. В случая наказващият орган не е доказал един от елементите на състава на административното нарушение, а именно, че А.М.А. е ловувал извън определеното в разрешителното място.

 Като е стигнал до същия краен резултат, районният съд е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХV-ти състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 19/04.03.2022 г., постановено по а.н.д. № 371/2021 г. по описа на Районен съд – Айтос.

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                     2.