Определение по дело №172/2016 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 юни 2016 г.
Съдия: Милена Кръстева Каменова
Дело: 20161320100172
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 25 януари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

гр. Видин, 16.06.2016г.

 

Видинският районен съд, Гражданско отделение, 4-Ти състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети юни две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА КАМЕНОВА             

                                                                                                                 

при участието на секретаря П.Й.,  сложи за разглеждане

гр. дело №  172 по описа за 2016 год., докладвано от съдията КАМЕНОВА

При условията на чл.142 ГПК на именното повикване в 10:30 часа, се явиха:

МОЛИТЕЛЯТ БАНКА ДСК ЕАД уведомени в предходното съдебно заседание, представител не се явява.

ОТВЕТНИКЪТ В.Д.Г. уведомен по реда на чл. 56 ал.2 ГПК, не се явява.

ОТВЕТНИКЪТ Ц.Д.Г. -поставено е уведомление по чл. 47 ГПК, не се явява.

ОТВЕТНИЦАТА Д. ДИОНИСИЕВА М. -поставено е уведомление по чл. 47 ГПК, не се явява.

         ПО ХОДА НА ДЕЛОТО.

СЪДЪТ намира, че няма пречки за даване ход на делото, за което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ПРИЕМА молба от „Банка ДСК” ЕАД с приложените писмени доказателства.

Приема и прилага по делото молба от В.Д.Г. с приложено удостоверение.

Подадена е молба по чл. 51 от ЗН от "БАНКА ДСК" ЕАД, с която е поискано съдът да определи срок за приемане на наследството, оставено от Д.Г.Ф.. Към молбата е приложен договор за кредит, от който се установява, качеството на кредитор на молителя, а от представеното Удостоверение за наследници изх. № А017-31/17.02.2016г., изд. от Кметство Флорентин, общ. Ново село, обл.Видин  – смъртта лицето и кръга на наследниците му.  Съдът с определение от 21.03.2016г. е приел, че молбата е процесуална допустима и е указал на наследниците срок за приемане на наследството до края на насроченото открито съдебно заседание.

В.Д.Г. редовно уведомен е депозирал молба, с приложено удостоверение № 121/06.08.2015г. на РС Видин, от което е видно, че същият се е отказал от наследството, останало след смъртта на наследодателя Д.Г.Ф., който отказ е вписан в специалната книга при съда под № 121/2015г.

Наследниците Ц.Д.Г. и Д. ДИОНИСИЕВА М. са нередовно призовани – не са открити на регистрираните от тях постоянен и настоящ адрес, съгласно изготвените  справки от НБД.

Предвид установената обстановка, съдът намира, че молителят „Банка ДСК” ЕАД е заинтересовано лице по смисъла на чл. 51, ал. 1 от ЗН и има право да иска от районния съдия, след като призове лицата, които имат право да наследяват, да им определи срок, за да заявят приемат ли или се отказват от наследството.

За да се ангажира отговорността на наследниците на починало лице за негови задължения, е необходимо, съгласно чл. 60 от ЗН, те да са приели наследството. Наследството се приема по указания в чл. 49 от ЗН ред - изрично с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството, което се вписва в особена за това книга, както и мълчаливо - чрез извършване на действие, което несъмнено предполага намерението на наследника да приеме наследството /конклудентни действия/.

Производството по отношение на В.Д.Г. следва да се прекрати, тъй като същият се отказал от наследството преди образуване на делото.

По отношение на нередовно призованите наследници производството също следва да се прекрати. Приемането или отказът от наследство са едностранни и неотменими волеизявления; те имат строго личен характер и зависят изцяло от личната преценка на лицето, призовано към наследяване. Затова и кредиторите на призования наследник не могат да бъдат овластени по реда на чл.134 ЗЗД да приемат наследството.
Когато призованият наследник не е приел наследството и му е даден срок по реда на чл.51 ЗН, той следва да изрази своята воля лично и самостоятелно. Поради това, в производството по чл.51 ЗН се изключва приложението на предвидените в ГПК фикции по чл.40 и чл.41 ГПК, както и призоваване чрез залепване на уведомление или чрез „Държавен вестник”, които предполагат назначаване на особен представител. Особеният представител не би могъл да изрази воля в смисъл дали призованият към наследяване приема или се отказва от наследството, което зависи изцяло от личната преценка на призования наследник и се отразява в неговата имуществена сфера. Следва да се има предвид, че целта на закона е да се постигне равновесие в интересите на всички заинтересовани лица, без да се ограничава и нарушава правото на приемане на наследството
/Определение № 315/23.06.2015г. ВКС, Гражданска колегия, Първо отделение/.  

Предвид горното СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 172/2016г. по описа на Районен съд Видин.

ОПРЕДЕЛЕНИЕ може да бъде обжалвано в едноседмичен срок от съобщенията до страните пред ВОС.

Протоколът написан в съдебно заседание в 10:45часа.

 

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                            СЕКРЕТАР: