Решение по дело №592/2015 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 юни 2016 г. (в сила от 7 юни 2017 г.)
Съдия: Ваня Драганова Богоева
Дело: 20151500500592
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 ноември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е       Ш       Е       Н       И       Е       № 154

 

гр. Кюстендил, 29.06.2016 г.

                                                  

                                                       

 

 Кюстендилският окръжен съд, в открито съдебно заседание

 на двадесет и втори март

 през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Мухтийска

         ЧЛЕНОВЕ:  Ваня Богоева

                                                                                                      Евгения Стамова

 при участието на съдебен секретар Л.Н.

 като разгледа докладваното от съдия Ваня Богоева в. гр. д. №  592

 по описа на КОС за 2015 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 Производството е по реда на чл. 258 ГПК и е образувано по въззивна жалба, подадена от адв. *** в качеството му на процесуален представител по пълномощие на Г.К.К. със съдебен адресат адв. ***, административен адрес на кантората: гр. София, ул. „***“ № *** и по подадена въззивна жалба от адв. А.Д. в качеството й на процесуален представител по пълномощие на А.К.К. със съдебен адресат: адв. А.Д., с административен адрес на кантората гр. София,ул. „***“ №*** против решение № 269/27.05.2015 г. на Дупнишкия районен съд, постановено по гр.д.№2000/2014 г. по описа на същия съд.

С оспорвания първоинстанционен съдебен акт съдът е допуснал извършване на съдебна делба между И.И.К. – ***, ЕГН ********** с адрес: ***, А.К.К., ЕГН ********** с адрес: ***, Г.К.К., ЕГН **********, адрес: *** и К.В.К., ЕГН **********, адрес: *** на следния имот: самостоятелен обект в сграда с идентификатор 68789.607.85.1.1 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Дупница, одобрени със заповед 300-5-56/30.07.2004 г. на Изпълнителния директор на АГКК, с административен адрес: гр. Дупница, ул. „****“ № *** ет. ***, самостоятелният обект се намира в сграда № 1, разположена в поземлен имот с идентификатор 68789.607.85, предназначение на самостоятелният обект: жилище, апартамент, брой нива на обекта: 1, посочена в документа площ: няма данни, прилежащи части: съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж, стар идентификатор: няма, ниво: 1, съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж: няма, под обекта : няма, над обекта: 68789.607.85.1.2, при права:  1/4 ид.ч. за И.И.К. – С. 1/4 идеална част за А.К.К., 1/4 идеална част за Г.К.К. и  1/4 идеална част за К.В.К. и при условията на чл. 345 ГПК е допуснато извършване на съдебна делба между съделителите на недвижим имот, от който наследниците на К. Н.К. – страни в производството притежават 195/505 идеални части, а именно: поземлен имот с идентификатор 68789.607.85 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Дупница, одобрени със Заповед № 300-5-56/30.07.2004 г. на ИД на АГКК, адрес на поземления имот: гр. Дупница, ул. „***“ № ***, площ 577 кв. м., трайно предназначение на територията: урбанизирана, начин на трайно ползване: ниско застрояване /до 10 м./, стар идентификатор: няма, номер по предходен план: 959, квартал 61, парцел VII, при съседи: 68789.607.145, 68789.607.122, 68789.607.86, 68789.607.94, 68789.607.126, при права 1/4 ид.ч. за И.И.К. – С., 1/4 идеална част за А.К.К., 1/4 идеална част за Г.К.К., и  1/4 идеална част за К.В.К..

Въззивниците обжалват съдебното решение на районната инстанция изцяло, като излагат доводи за допуснати съществени процесуални нарушения, които според тях се изразяват в това, че при липса на данни за наличие на помещения от вида на визираните в материалния закон, съдът приема съществуването им и голословно приема, че процесния недвижим имот представлява самостоятелен обект – жилище. Изложени са доводи за необоснованост на решението /аналогични с горепосочените/ и за неговата незаконосъобразност. Иска се както прогласяване нищожност на решението, така и неговата отмяна.

Въззиваемите И.И.К. – Старейшинска и К.В.К. не са подали писмен отговор по реда на чл.263, ал.1 ГПК.

Настоящият съдебен състав на окръжен съд, като взе предвид доводите, наведени във въззивната жалба, както и съобразно събраните по делото доказателства и след преценката им намира за установено следното.

Атакуваният съдебен акт на Районен съд Дупница е валиден и допустим.

Въззивната жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна и в законов срок по ГПК.

При извършване на основание чл. 269, изр. второ ГПК, разгледан във връзка с чл. 6, ал. 2 ГПК, въззивен контрол за правилност на обжалваното съдебното решение в рамките, поставени от въззивната жалба, съдът, след преценка на събраните от първа инстанция доказателства, счита, че обжалваното решение е правилно и като такова следва да бъде потвърдено.

Настоящият състав на Кюстендилски окръжен съд намира, че формираната и изложена в мотивите на решението от първоинстанционния съд фактическа обстановка е пълна, правилна и кореспондираща със събрания доказателствен материал, поради което и на основание чл. 272 от ГПК, препраща своята към нея. Първоинстанционният съд въз основа на изложените в обстоятелствената част на исковата молба факти, правилно е определил правната квалификация на предявения иск, като такъв по чл. 69, ал.1 от ЗН вр. чл. 341 ГПК. За обективно и всестранно разкриване на обективната истина пред въззивната инстанция, с оглед разрешаване на основния спорен между страните въпрос, а именно процесния недвижим имот отговаря ли на изискванията за съществуване като самостоятелно жилище, респективно представлява ли самостоятелен обект е допуснато изготвянето на съдебно – техническа експертиза.

Въззивната инстанция счита, че е налице законосъобразно процесуално процедиране, извършено от районния съд, който след като правилно е квалифицирал претенцията, е дал възможност и на двете страни да ангажират доказателства. Осигурил е пълна и равна възможност за защита.

Направените във въззивната жалба оплаквания за неправилност на съдебното решение се приемат за неоснователни, тъй като въззивният съд след подробно обсъждане на събраните в производството доказателства, включително и тези приети във въззивното производство, достига до същите правни и фактически изводи.

             Първоинстанционният съд е бил сезиран с иск за съдебна делба с правно основание чл. 69, ал.1 ЗН вр. чл. 341 и сл. от ГПК. Производството за съдебна делба има за цел да ликвидира състоянието на съществуващата имуществена общност, като всеки един от участниците в съсобствеността може да иска делба на общата вещ, като противна уговорка е недействителна съгласно чл. 34, ал.1 ЗС и чл. 69 ЗС. Всеки

                                                                           - 2 -

съсобственик разполага с правото да иска делба на общата вещ, като това право не се погасява по давност. За да бъде постигната крайната цел на делбеното производство, а именно прекратяване състоянието на съсобственост върху общата вещ или съвкупност от вещи, е необходимо на първо място да бъде установено дали такова състояние на съсобственост действително съществува, между кои лица и какви са техните права от съсобствената вещ, като тези въпроси се решават в първата фаза на делбеното производство с решението по  чл. 344, ал.1 ГПК.

За да допусне извършването на съдебна делба на процесния недвижим имот, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор 68789.607.85.1.1, ДРС е приел, че същият представлява самостоятелен обект. Съдът, въпреки надлежно въведени още с отговора на исковата молба възражения в тази насока, е постановил обжалвания съдебен акт без да ползва специализирани знания за изясняване на този спорен въпрос. Настоящата инстанция на въззивния съд е допуснала съдебно – техническа експертиза, изготвена от вещото лице арх. А.А.. Както основното, така и допълнителното заключение на в.л. е категорично за това, че процесният недвижим имот представлява самостоятелен обект със следното съдържание: входно антре, проходен хол, от който има достъп до три жилищни помещения и до коридор. От коридора се осъществявал достъп до още едно жилищно помещение, кухня, баня с тоалетна и килер, като с допълнително заключение, изготвено от в.л. арх. А. е установено, че въпросното помещение, отразено като килер в основното заключение, всъщност представлява помещение, в което има пет стъпала надолу и врата към двора. Обстоятелството обаче, че складовото помещение не се намира в самия обект, според становището на вещото лице, изложено в проведеното по делото о.с.з., не променя характера му на самостоятелен обект, доколкото складовото помещение, което принадлежи към дадено жилище, не е задължително да бъде в обема на жилището. В чл.110 от Наредба №7 от 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони се установява, че всяко жилище, за да има характера на самостоятелен обект следва да има най-малко жилищно помещение, кухня или кухненски бокс, баня-тоалетна и най-малко едно складово помещение във или извън жилището. Този законов регламент е съобразен и от приетото по делото заключение, което макар и оспорено от въззивниците, се кредитира от съда като обективно и обосновано. Самостоятелният характер на процесния имот и наличието на съсобственост върху него, доказана с оглед събраните в първоинстанционното производство доказателства, са предпоставка за допускане на съдебна делба върху него, което именно е сторено с обжалваното решение. В този аспект не се приема, че решаващия съд е допуснал процесуално нарушение, водещо до неправилност на постановеното от него съдебно решение. Не са налице и наведените от въззивниците нарушения на материалния закон, аналогични на изложените по-горе аргументи.

За неоснователно също така се приема изложеното от въззивниците възражение, че е налице нищожност на обективираното в оспорения нот. акт № 183/1993 г дарение на ¼ ид.ч. от процесния недвижим имот. Съдът намира за необходимо да посочи, че има разлика между нищожност на сделка и нищожност на нотариалното удостоверяване. Разпоредбата на чл. 576 от ГПК регламентира изчерпателно основанията за нищожност на нотариалните действия. Когато нотариалното действие е нищожно, нищожна е и сделката, оформена с порочния нотариален акт, но на друго правно основание - чл. 26, ал. 2 ЗЗД, поради неспазване на предписаната в закона форма. Нотариалното действие е нищожно, когато нотариусът не е имал право да го извърши /чл. 569, чл. 570, ал. 1, чл. 573, ал. 1, чл. 574 и 575 от ГПК/, както и когато при неговото извършване са били нарушени чл. 578, ал. 4 /относно личното явяване на участващите лица/, чл. 579, чл. 580, т. 1, 3, 4 и 6, чл. 582, чл. 583 и чл. 589, ал. 2 от ГПК. Твърдяното от въззивниците нарушение, а именно липсата на одобрен архитектурен проект, не попада в категорията нарушения, изрично регламентирани и изчерпателно изброени в цитираните по-горе процесуални норми.. До същият извод е достигнал и първоинстанционният съд, постановявайки своя съдебен акт.

С оглед изложеното, настоящият състав на КОС намира решението на ДРС за правилно и като такова ще бъде потвърдено.

Предвид неоснователността на въззивната жалба на въззивниците не се дължат разноски по водене на делото във въззивното производство. Въззваемите не са претендирали разноски в това производство.

Водим от горното, КОС

 

Р       Е       Ш       И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 269/27.05.2015 г. на Дупнишкия районен съд, постановено по гр. д. № 2000/2014 г. по описа на същия съд.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.  

 

                                                                                             

                                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: