Решение по дело №938/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260
Дата: 4 октомври 2019 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Йорданка Георгиева Майска-Иванова
Дело: 20192150200938
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  260                                        04.10.2019г.                          гр.Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                         НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на двадесет и шести септември               две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

                                            Председател: Йорданка Майска-Иванова

секретар Атанаска Ганева

като разгледа докладваното от съдия Й.Майска

АНДело № 938 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на „Д.” ООД с ЕИК-*****седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя Ирена Стаменова, съдебен адрес:***, чрез адв.Теодора Станоева-Шиварова против Наказателно постановление № 24-002479/08.08.2019г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда”-Стара Загора,  с което за нарушение на чл.403а, ал.1  от КТ и на осн.чл.416, ал.5, вр.чл.414, ал.1 от КТ на жалбоподателя е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000лв..  Моли се атакуваното наказателно постановление да бъде отменено като незаконосъобразно, алтернативно се моли приложение на чл.28 от ЗАНН.Навежда се че към момента на самата проверка в заведението графика за месец юли 2019г. е бил свален, за нанасяне на корекция в смените, но същият е представен, ведно с всички останали документи, които са били посочени в призовката за проверката по документи. Сочи доказателства.

 ДИТ-Стара Загора, чрез процесуалният си представител вземат становище за неоснователност на жалбата. Пледира се за потвърждаване на атакуваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно. Представя доказателства.

 Съдът, като прецени доказателствата по делото и съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е допустима, тъй като е постъпила в  срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е подадена от надлежна страна.

На жалбоподателя е съставен акт № 24-2479/17.07.2019г.за това, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 15.07.2019г. в обект – „Баш Хаус Джани Фаст Фууд“, находящ се в гр.Несебър к.к.Слънчев бряг, кв.Камелия № 35, стопанисван от „Д.” ООД с ЕИК-*****дружеството в качеството си на работодател по смисъла на пар.1, т.1 от ДР към КТ не държи в деня на проверката в обекта поименен график за месец юли 2019г. за работа на работниците и служителите. В акта е вписано, че към момента на проверката на место в проверявания обект на 15.07.2019г. цитираните документи са изискани, но не са представени. Актосъставителя е квалифицирал така установеното като нарушение по чл.403а, ал.1 от КТ.

Актът за установяване на административното нарушение е съставен от св. Б.Ш. на длъжност гл.инспектор при Д”ИТ”-Стара Загора, командирована със Заповед № З-0634/02.07.2019г. на Изпълнителния директор на ГИТ на територията на ДИТ-Бургас за периода от 08.07.2019г. до 30.09.2019г. в присъствието на св.Мария Илиева, предявен е и е връчен на управителя на дружеството жалбоподател. Административно-наказващият орган след като е проверил акта с оглед неговата законосъобразност и обоснованост, преценил е събраните доказателства, установил е, че нарушителят е извършил деянието виновно, и е издал обжалваното наказателно постановление, с което на осн.чл.416, ал.5, вр.чл.414, ал.1 от КТ на жалбоподателя е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на  2000лв. за нарушение на чл.403а, ал.1 от КТ при наличието на делегирана компетентност със Заповед № З-0803/31.07.2018г. на изпълнителния директор на ГИТ. 

Не се споделят възраженията за допуснати в хода на АНП съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяна на атакуваното наказателно постановление. Същото е връчено на нарушителя срещу подпис в съответствие с императивната норма на чл.58, ал.1 от ЗАНН.  Цитираните акт и НП съдържат изискуемите по чл.42 и чл.57 от ЗАНН реквизити. Не се констатират нарушения на материалния и процесуалния закон, тъй като деянието е правилно квалифицирано, няма нарушение на чл.52, ал.4 от ЗАНН, тъй като акта е законосъобразен – описанието на нарушението е ясно, като административно-наказващият орган е спазил и разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН при издаване на атакуваното наказателно постановление, тъй като са описани нарушенията, посочена е датата и местото на извършване на нарушението, и за посочени законовите разпоредби които са нарушени. Не се възприема за основателно и възражението, че поради отсъствие на управителя в деня на проверката, изисканите документи не са представени. Разпоредбата на чл.403а, ал.1 от КТ императивно вменява в задължение на работодателя да държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред, списък на работниците и служителите, изпратени от предприятие, което осигурява временна работа и документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа: заповеди за полагане на извънреден труд, за дежурство, за времето на разположение, за установяване на непълно работно време и поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време. Нещо повече горните документи трябва да бъдат на разположение и за служителите и работниците в съответното предприятие, тъй като именно чрез тях се определя вътрешния трудов ред, работните смени, графици на работа и т.н.. В конкретния случай по време на физическата проверка в обекта графика не е бил представен, поради което и е изискан допълнително за представяне, съответно представен ведно с останалите посочени в призовката документи. Следователно, след като са налице пречки/без значение от какво естество/ посочените документи да бъдат представени при поискване по време на проверка/извършена в рамките на работното време на обекта/, то основателен е извода, че същите не се държат на разположение. Ето защо съдът намира, че деянието е правилно квалифицирано по чл.403а, ал.1 от КТ. Не са налице основания за приложението на чл.28 от ЗАНН.

        По отношение определения от административно наказващия орган размер на наложеното административно наказание, съдът, намира, че същото се явява необосновано завишено и несъответстващо на степента на обществена опасност на деянието и дееца. В тази връзка необходимо е да се отбележи, че административно наказващият орган не е изложил каквито и да било мотиви относно начина по които е определен размера на наказанието. Следва да се вземе предвид и факта, че деянието е осъществено за първи път, поради това административното наказание в обжалваната му част следва да бъде сведено към специалния минимум по чл.414, ал.1 от КТ, а именно имуществена санкция в размер на 1500лв..

Мотивиран от изложените съображения, съдът

 

Р             Е             Ш             И:

 

ИЗМЕНЯВА Наказателно постановление № 24-002479/08.08.2019г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда”-Стара Загора, с което на „Д.” ООД с ЕИК-*****седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя Ирена Стаменова, за нарушение на чл.403а, ал.1  от КТ и на осн.чл.416, ал.5, вр.чл.414, ал.1 от КТ на жалбоподателя е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000лв., като НАМАЛЯВА размера на наказанието имуществена санкция от 2000лв. на 1500лв./хиляда и петстотин/лева.

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 24-002479/08.08.2019г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда”-Стара Загора в останалата му част като правилно и законосъобразно.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: