Решение по дело №153/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юли 2020 г.
Съдия: Стилиян Кирилов Манолов
Дело: 20207240700153
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    176

 

       гр. Стара Загора, 09.07.2020г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на десети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                                       Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

                                                               Членове:    КРЕМЕНА КОСТОВА -ГРОЗЕВА

                                                                                                                                               СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

 

при секретаря Минка Петкова

и с участието на прокурора Румен Арабаджиков

като разгледа докладваното от  съдия  МАНОЛОВ к.а.н. дело № 153 по описа  за 2020г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба, подадена от Централно управление на НАП – София, против Решение № 109 от 18.02.2020г., постановено по АНД № 3348/2019г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 460017-F496723 от 28.08.2019г. на началник отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в ЦУ на НАП, с наложена на ответника по касация „имуществена санкция“ в размер на 500 лв., за нарушение на чл.26, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ, във връзка с чл.118, ал.4, т.4 от ЗДДС. В жалбата са изложени оплаквания за неправилно приложение на материалния закон – касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Оспорва се изводът на съда, че нарушението представлява маловажен случай. Според касатора не са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН за отмяна на издаденото наказателно постановление. Моли се съда да отмени решението на районния съд, наказателното постановление да бъде потвърдено и да се присъди юрисконсултско възнаграждение в полза на НАП.

 

    Ответникът – „Мода Европа“ ЕООД гр.Стара Загора, редовно и  своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител. В писмени бележки моли съда да приеме, че касационната жалба се явява неоснователна, а обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно, включително и в частта за присъдените разноски. Не претендира разноски за настоящата инстанция.

 

    Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага съдебното решение на районния съд да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

    Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

     Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Стара Загора е наказателно постановление №460017-F496723/28.08.2019г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив при ЦУ на НАП въз основа на АУАН №F496723/30.06.2019г., с което на „Мода Европа“ ЕООД гр.Стара Загора, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500лв. Като административно нарушение са преценени обстоятелствата, че при извършена проверка на 26.06.2019г., в обект, представляващ магазин за дрехи, находящ се  в гр.Стара Загора, бул.****, стопанисван от „Мода Европа“ ЕООД, е констатирано, че дружеството е нарушило разпоредбите на чл.26, ал.1, т.7 от  Н-18/13.12.2006г., издадена от МФ за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в  търговски обекти, изискванията към софтуерите на управлението им и  изискванията към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, като в издаваните фискални бележки липсва наименование на закупената стока. При извършване на контролна покупка от орган на приходите – 1 бр. тениска, се установило, че в издадения фискален бон с №0002410/26.06.2019г. липсват изискуемите реквизити, а именно -  наименование на закупена стока или услуга. На издадения  ФКБ е  изписан текст „бельо“ и не е изписано като наименование на закупените стоки „тениски“, „поли“, „рокли“,  „ризи“, „панталони“.  Нарушението е установено и документирано с ПИП №0408965/26.06.2019г. ведно със събраните доказателства към него. Извършеното нарушение не е довело до неотразяване на приходи. Нарушението е за първи път. С това деяние се сочи за нарушена разпоредбата на чл.26, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ, във вр. с чл.118, ал.4, т.4 от ЗДДС.

 

С обжалваното съдебно решение Районен съд Стара Загора е отменил посоченото наказателно постановление като незаконосъобразно. Прието е, че от при издаване на санкционния акт не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и  административнонаказателното обвинение е формулирано пълно, точно и  ясно  от фактическа и правна страна, така че жалбоподателят да може да го разбере и да организира адекватно защитата си. Посочено е, че предвид ниската стойност на извършената контролна покупка, липсата на произлезли от нарушението вреди за фиска и/или закупилият стоката и факта, че според отразеното в наказателното постановление, нарушението е извършено от жалбоподателя за първи път, са налице предпоставките за приложение на чл.28 от ЗАНН. Обосновано е, че АНО е следвало вместо да санкционира жалбоподателя да го предупреди, че ще му бъде наложено административно наказание при повторно извършено нарушение. Изложени са съображения, че след като АНО не е сторил това и не е приложил чл.28 от ЗАНН, то издаденото от него наказателно постановление се явява незаконосъобразно, поради което и последното е отменено с решението на районния съд.

 

Решението на Районен съд Стара Загора е правилно.

 

Съгласно разпоредбата на чл.28 от ЗАНН „за маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание“. Легално определение за „маловажен случай“ се съдържа в разпоредбата на  чл.93, т.9 от НК, според която това е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. Преценката се прави на база конкретните фактически данни, отнасящи се до начина на извършване на нарушението, на вредните му последици, всички други обстоятелства, релевантни за степента на обществена опасност и морална укоримост на извършеното.

 

Въззивният съд е обсъдил всички тези обстоятелства, надлежно и аргументирано е изложил съображения относно приложението на чл.28 от ЗАНН и е направил верни изводи, които се споделят от касационната инстанция. Фактът, че нарушението е извършено за първи път, че нарушението не води до неотразяване на приходи, както и че стойността на покупката от 5 лв. е пренебрежимо малка, са достатъчни, за да се приеме за установено, че е налице именно маловажен случай на административно нарушение. Налице са и изискуемите „други обстоятелства“, релевантни за степента на обществена опасност на извършеното. В издадения ФКБ е изписан текст „бельо“, който термин означава „долни дрехи“ или „долно облекло“. Закупената при контролната покупка 1 бр. тениска, в зависимост на вида й, също би могла да се приеме за „бельо“, без да е необходимо да е обозначена като отделно наименование „тениска“, още по-малко следва да е записана като наименование „поли“, „рокли“, „ризи“, „панталони“, както е посочено в наказателното постановление. Всичко тези обстоятелства налагат извод за маловажност на конкретното административно нарушение и законосъобразност на въззивното решение. Ето защо, настоящият състав на съда не констатира наличието на касационно основание, поради което жалбата е неоснователна и не следва да бъде уважена.

 

С оглед изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                                             Р     Е     Ш     И     :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №109/18.02.2020г., постановено по АНД №3348/2019г. по описа на Районен съд Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.              

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                  

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.             

 

 

   2.