Определение по дело №2754/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1797
Дата: 11 ноември 2022 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20227180702754
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1797/11.11.2022г.

 

Град Пловдив, 11.11.2022 година

 

        

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в закрито заседание на единадесети ноември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

Съдия: Анелия Харитева

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 2754 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.159 АПК.

Образувано е по жалба на Т.М.Т. *** срещу решение по точка 13 от 28.09.2022 г. на Експертния съвет към Общинската комисия по безопасност на движението на пътищата (ЕС към ОбКБД) при община Пловдив, с което да се въведе забрана за паркиране в прохода към ул. „Фредерик Ж. Кюри“ № 14.

Видно от представената административна преписка, оспореното решение е прието в отговор на исканията от 17.07.2022 г., 12.08.2022 г. и 02.09.2022 г.  на собственици от жилищните сгради на ул. „Фредерик Ж. Кюри“ №№ 12 и 14 до директора на ОП „Организация и контрол на транспорта“ при община Пловдив да бъде обозначено със съответната маркировка и пътни знаци забраната за паркиране в прохода, чрез който се осигурява достъп до къщите. От друга страна, жалбоподателят и още двама собственици от жилищната сграда на ул. „Фредерик Ж. Кюри“ № 12 са се противопоставили на това искане и са поискали да се уважава искането за въвеждане на забрана, тъй като в прохода има възможност да се паркират две коли и защото собственикът Л.С.е възрастен и трудно подвижен.

Исканията са разгледани на заседание на ЕС към ОбКБД, проведено на 28.09.2022 г. Констатирайки, че паркирането на автомобили в прохода към ул. „Фредерик Ж. Кюри“ № 14 е пречка за движението и затруднява достъпа до входа на жилищната сграда, което е в нарушение на чл.98, ал.1, т.1 и ал.2, т.3 ЗДвП, ЕС към ОбКБД е взел решение по точка 13 от протокола на заседанието на комисията да се въвежда забрана за паркиране в прохода към ул. „Фредерик Ж. Кюри“ № 14.

При тези факти съдът намира, че оспореното решение не представлява индивидуален или общ административен акт по смисъла на чл.21 и чл.65 АПК, които да подлежат на обжалване пред съд. Както е отбелязано това и в протокола от заседанието на ЕС към ОбКБД, забраната за паркиране на място, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението или закрива от другите участници в движението пътен знак или сигнал, както и на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях, е въведена от Закона за движението по пътищата, чл.98, ал.1, т.1 и ал.2, т.2. Следователно решението на ЕС към ОбКБД не представлява волеизявление на административен орган, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси на граждани или организации, а представлява възпроизвеждане и преповтаряне на волеизявлението на законодателя, закрепено в съответните правни норми (чл.98, ал.1, т.1 и ал.2, т.3 ЗДвП), с оглед на възникналите междусъседски отношения и липсата на разбирателство между собствениците в жилищните сгради относно спазването на императивни правни норми. Т.е., решението на ЕС към ОбКБД не създава за собствениците на жилищните сгради други нови задължения, различни от задълженията, определени в чл.98, ал.1, т.1 и ал.2, т.3 ЗДвП, транспонирани и в чл.4, ал.1, т.1 и ал.2, т.2 от Наредбата за организацията на движението и паркирането на територията на община Пловдив. С това решение на собствениците единствено е напомнено задължението за спазване на забраните за паркиране, установени от ЗДвП.

Наличието на годен за обжалване административен акт е абсолютна положителна процесуална предпоставка за допустимостта на образуваното съдебно производство, за чието съществуване съдът следи служебно. Липсата й обосновава извод за недопустимост на търсената съдебна защита.

Предвид всичко изложено съдът намира, че жалбата като недопустима следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производство следва да се прекрати. Затова и на основание чл.159, т.1 АПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Т.М.Т. ***, срещу решение по точка 13 от 28.09.2022 г. на Експертния съвет към Общинската комисия по безопасност на движението на пътищата (ЕС към ОбКБД) при община Пловдив, с което да се въведе забрана за паркиране в прохода към ул. „Фредерик Ж. Кюри“ № 14.

            ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 2754 по описа на Административен съд Пловдив за 2022 година.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването.

 

Съдия: