Решение по дело №138/2019 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 77
Дата: 22 май 2019 г. (в сила от 22 май 2019 г.)
Съдия: Милен Иванов Стойчев
Дело: 20193500500138
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                            22.05. 2019 г.                     гр.Търговище,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Търговищкият окръжен съд,                       гражданско отделение

На двадесети май                                              2019 година

в ОТКРИТО съдебно заседание, в следния състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СТОЙЧЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ДАСКАЛОВА

                                БИСЕРА МАКСИМОВА

 

 

Секретар Милка Тончева,

Като разгледа докладваното от съдията Т.Даскалова,

В.гр.дело № 138,   по описа за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл.  от ГПК.

Предмет на проверка е решение№ 37 от 03.04. 2019 г., по гр.д. № 84/ 2019 г. на РС Омуртаг, с което  в полза на Г.М. и синът й Е.Х. – непълнолетен, е издадена заповед за защита по ЗЗДН, срещу И.М.,***, който следва да се въздържа от упражняването на такова спрямо двамата, като освен това му е забранено  да се приближава до тях, до жилището им в гр. Омуртаг, местоработата на майката, училището на детето и местата  за социални контакти, за срок от 1 година. С решението е вменено задължение за въздържане от прояви на домашно насилие и за посещаване на програма за работа с извършители на такова, наложена е глоба от 200 лв., а ответникът е осъден да заплати и държавна такса от 30 лв.

Срещу решението е постъпила жалба от ответника, чрез пълномощника му, адвокат Ц.. В жалбата се посочва, че решението било необосновано, защото нямало доказателства за упражнено насилие от ответника. Нямало преки свидетели. Иска се отмяна на решението като незаконосъобразно. В съд.зас. поддържа жалбата.

Ищците са подали отговор на тази жалба, чрез адвокат Д., която счита, че жалбата е неоснователна. Моли решението да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. В съд.зас. поддържа отговора.

Съдът, като провери събраните по делото доказателства, установи следното: Решението е валидно и процесуално допустимо. По същество е правилно. На основание чл. 272 от ГПК въззивният съд препраща към мотивите на РС Омуртаг по отношение на установените факти и правните изводи.

Търсената от ищцата защита се основава както на конкретен акт на насилие спрямо непълнолетния й син, така и на системен психичен тормоз, вследствие на злоупотребата на ответника с алкохол, при което става агресивен и обижда и двамата, не дава средства за издръжката на семейството.

Всички обстоятелства, които са посочени в исковата молба, са включени и в декларацията по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН. Събраните по делото доказателства от страна на свидетелите, не опровергават нейното съдържание.

На първо място потвърдено е това, че на посочения ден ответникът е бил пиян и в много лошо състояние. Потвърдени са нараняванията на непълнолетния Е.. Потвърдено е и това, че на следващия ден, семейството се е събрало по искане на ищцата и ответникът е напуснал жилището, заради това, че тя вече не е можела да търпи неговото поведение и тормоз. Потвърдено е и това, че самият ответник също е имал наранявания същата вечер – на 14 февруари. Налице са доказателства, че и преди това ответникът физически е посягал на съпругата си, като съдът изцяло дава вярна на свидетелските показания на брата на ищцата.

Никой от свидетелите няма преки впечатления от инцидента. С оглед на това, съдът счита, че доказателствената стойност на декларацията по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН не е опровергана и следва изцяло да се кредитира.

По отношение нараняванията на ответника, въззивният съд счита, че те само потвърждават тезата на ищците в процеса. Ответникът е бил в силно алкохолно опиянение на посочената дата 14 февруари – ден, в който обичайно много голяма част от българите злоупотребява с алкохол. Бил е изключително неадекватен, повреждал е имуществото в семейното жилище и в следствие на това се е стигнало до прекъсване на електричеството. Съдът изцяло дава в. на декларацията, че непълнолетният син на ответника се е опитал да обуздае поведението на баща си, но същият му е отвърнал с  физическо насилие и обидни думи, при което се е наложило детето да се отбранява. Именно така са били получени нараняванията и на двамата. Наложило се е да бъде търсен за помощ семеен приятел, който да предотврати бъдещи агресивни прояви, а след като той напуска жилището, словесната агресия е продължила до късно през нощта. Сам ответникът признава, че не искал  и няма да има претенции към сина си за получените наранявания. В конкретния случай явно сам е осъзнал, че подобно искане би било изключително неморално и не би имало основание.

От тази фактическа обстановка се налага извод, че както на конкретната дата – 14 февруари 2019 г., така и преди това, ответникът е имал системни прояви на домашно физическо, психическо и даже икономическо насилие спрямо фактическата си съпруга и детето си. Тези прояви не са били провокирани с нищо от страна на пострадалите, а се дължат единствено и само на личните проблеми на ответника и незачитането на физическата и психична неприкосновеност на най-близките му хора. Очевидно в това семейство съпругата и детето са били в по-слабата позиция, като са търпели тормоза доста дълго време. Самото цялостно поведение на ответника, пиянството му, това, че безпокои съпругата си на работа, че руши имуществото в семейното жилище и се налага да се хабят време и средства за възстановяване и да се търпят негативите от това, че лишава близките си от финансова подкрепа, цялото унижение, което ги кара да търпят – всичко това е психичен тормоз. Няма как подобно поведение да не бъде квалифицирано именно по този начин.

Затова молбата за защита е изцяло основателна.

Изложените в жалбата доводи са неоснователни и въззивният съд в мотивите си обосновава защо това е така.

Наложените от районния съд мерки са адекватни, като в тази част в жалбата не са посочени оплаквания – относно вида им и сроковете.

Затова решението следва да бъде потвърдено.

Пред втората инстанция въззиваемите не са направили разноски, нямат и искане за присъждане на такива. Предвид изхода от делото на въззивника не се полагат такива.

По изложените съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА   решение№ 37 от 03.04. 2019 г., по гр.д. № 84/ 2019 г. на РС Омуртаг, като правилно и законосъобразно изцяло.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                         2.