Решение по дело №1406/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260583
Дата: 21 декември 2020 г.
Съдия: Силвия Любенова Алексова
Дело: 20205300501406
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

   260583

гр. Пловдив 21.12.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

Пловдивският окръжен съд, въззивно гражданско отделение, V-ти състав, в публично заседание на трети декември през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ИЗЕВА

ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТИНА СТЕФАНОВА

          СИЛВИЯ АЛЕКСОВА

с участието на секретаря Петя Цонкова, като разгледа докладваното от младши съдия С. Алексова въззивно гр.д. № 1406/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 258 и следващите от ГПК, вр. чл. 45 от ЗЗД.

Образувано е по подадени два броя въззивни жалби, съответно въззивна жалба от В.С.Л., с ЕГН ********** и от Б.Г.Б., с ЕГН ********** и Д.П.К., с ЕГН **********, срещу Решение № 413 от 07.02.2020 г., постановено по гр.д. № 17421/2019 г. по описа на Районен съд – гр. Пловдив, І-ви гр. състав, като жалбоподателят В.С.Л. намира постановеното решение в обжалваната му част за незаконосъобразно за размера над присъдените 7500 лв. до пълния предявен размер от 10 000 лева. Счита, че е следвало съдът да удовлетвори претенцията за солидарно осъждане на двамата ответници да заплатят сумата от 10 000 лв., която е справедлив размер на причинени от Б.Г.Б. на 22.03.2018 г. вреди чрез средна телесна повреда.

С въззивната жалба по-конкретно се правят възражения, че съдът не е преценил правилно показанията на разпитаните свидетели и че е следвало да изследва въпроса, че трите лица Б.Б., С. У. и И. Р. още в досъдебното производство дават три различни версии как и къде пръв е бил ударен Л. от свидетеля У.. Отделно от това, липсвало съвпадение на изложеното относно случилото се и от Б. и У. също в досъдебното производство. В разказа на Б. пък изобщо липсвало твърдяното от У. и не било обсъдено поведението на Б. и У. след деянието, по-конкретно избягали по обяснения в съдебното заседание на У. „от страх от полицията“. Намира, че съдът е допуснал нарушение на процесуалните правила, като не е обсъдил всички събрани доказателства в съвкупност.

По повод на въззивната жалба е депозиран писмен отговор от Б.Г.Б. и Д.П.К., с който се посочва, че въззивната жалба е допустима, но неоснователна. Излагат се подробни съображения за това, че Решението в обжалваната част е валидно, допустимо и правилно и не страда от релевираните от жалбоподателя пороци, включително счита, че съдът правилно е преценил свидетелските показания, дадени по делото. Прилага се към писмения отговор договор за правна помощ и адвокатско пълномощно за въззивната инстанция от въззиваемия Б.Г.Б. и от въззиваемата Д.П.К., както и съответно списък по чл. 80 от ГПК за двете страни.

Съответно настоящото въззивно дело е образувано и по насрещна въззивна жалба от Б.Г.Б. и Д.П.К., против Решението в частта му, с която е уважен иска за неимуществени вреди за сумата над 5000 лв. до присъдения размер от 7 500 лв., като в тази връзка се моли да бъде отменено решението и вместо това да се постанови друго, с което искът да бъде отхвърлен за разликата над 5 000 лв. до 7 500 лв. Излага подобни съображения, че Решението е неправилно в тази атакувана част, като моли да се има предвид, че вече е изразено становище, че искът е основателен за сумата от 5 000 лв., за което има признание на иска. Позовават се на съдебна практика по аналогични случаи. Отделно от това и на ТР № 88 от 12.09.1962 г. на ОСГК на ВС относно съпричиняването и по-конкретно, че ако пострадалият сам се е поставил в ситуация на повишен риск от увреждане, той съпричинява вредата наравно с делинквента. 

По отношение на насрещната въззивна жалба не е депозиран писмен отговор от В.С.Л..

Пловдивският окръжен съд, V-ти въззивен граждански състав, след преценка на процесуалните предпоставки за допустимост на жалбата и като взе предвид доводите на страните, приема за установено следното:

Пред Районен съд – гр. Пловдив В.С.Л. е предявил против Б.Г.Б. и Д.П.К., субективно съединени искове за осъждане на ответниците да заплатят солидарно на ищеца сумата от 10 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди – претърпени от ищеца болки и страдания, вследствие на нанесена нему средна телесна повреда, за което престъпление /деяние/, ответникът Б.Б. се е признал за виновен и е сключил споразумение с Районна прокуратура – гр. Пловдив. В исковата молба се твърди, че на 22.03.2018 г., в град Пловдив, по време на голямото междучасие в СУ „***“ гр. Пловдив, ответникът нанесъл на ищеца удар с юмрук в областта на лицето, в резултат на който му била причинена средна телесна повреда, като срещу ответника Б. било повдигнато обвинение и било образувано НОХД № 5044/2019 г.,  XXVI н. с., като наказателното дело приключило със споразумение между Районна прокуратура – гр. Пловдив и подсъдимия Б., като последният се признал за виновен в извършването на престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал. 1 вр. чл. 63 ал. 1 т. 3 от НК и му било наложено наказание „лишаване от свобода" за срок от четири месеца.

В срока по чл. 131 от ГПК ответниците депозират писмен отговор, с който заявяват, че предявените искове са допустими. Признават предявения иск за имуществени вреди в размер на 114.00 лв., в частта му за главницата. Досежно иска за неимуществени вреди, твърдят, че същият е частично основателен, за сумата до 5.000 лв., ведно със законната лихва за времето от 22.03.2018 г. до окончателното плащане. В отговора се въвежда възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца, като се твърди, че с поведението си, същият е допринесъл за вредите.

В хода на производството са приети представените с исковата молба и с отговора писмени доказателства. Разпитани са четирима свидетели. Изискано е и е приложено н.о.х.д. № 5044/2019 г. по описа на Пловдивския районен съд.

За да постанови атакуваното Решение, районният съд е приел за безспорно установено, че ищецът е претърпял болки и страдания, вследствие на противоправно виновно поведение от страна на ответника Б.. Позовал се е на разпоредбата на чл. 300 от ГПК, съгласно която влязлата в сила присъда на наказателния съд има задължителна сила за гражданския съд, който разглежда гражданскоправните последици от престъплението, каквито последици са обезщетението за имуществени и неимуществени вреди. Първоинстанционният съд е счел, че спорът се свежда до обстоятелството имало ли е съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца и ако да, в каква степен е извършено то. Анализирайки показанията на разпитаните в хода на производството свидетели и приетите по делото писмени доказателства, първостепенният съд е достигнал до правен извод, че е налице съпричиняване на вредите от страна на ищеца в размер на 25%. Съдът е счел, че определеният от ищеца размер на обезщетението – сумата от 10.000 лв., е справедлив и според приетото съотношение на съпричиняване на вредата е отсъдил солидарно да се заплати сума в размер на 7500.00 лв.

         Пловдивският окръжен съд, V-ти граждански състав, въззивна инстанция, на основание чл. 269 от ГПК, се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. По останалите въпроси, той е ограничен от посоченото в жалбата.

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо.

Във въззивната жалба, депозирана от В.Л., се твърди, че първостепенният съд погрешно е приел, че е налице съпричиняване на вредоносния резултат.

Въззивният съд намира това възражение за неоснователно по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД, ако увреденият е допринесъл за настъпването на вредите, обезщетението може да се намали.  Съпричиняването е въпрос на причинно-следствена връзка, която поначало подлежи на доказване като елемент на фактическия състав. Когато пострадалият има принос за настъпването на вредата, установените в процеса обстоятелства обуславят прилагането на чл. 51 ал. 2 от ЗЗД чрез намаляване на обезщетението, за претърпени и предявени с иск, неимуществени вреди. От показанията на свидетеля У., който е бил и очевидец на инцидента, се установява, че ищецът Л. пръв е осъществил физически контакт с ответника, като го е „зажулил леко през лицето, в неговата дясна скула“. Свидетелят е възприел пряко и непосредствено цялата хронология на събитията – от началото на инцидента до приключването му. Показанията му се явяват непротиворечиви и кореспондиращи с останалите доказателствени материали по делото. Твърдението на жалбоподателя, че свидетелят е заинтересован като участник във възникналия конфликт, не се споделя от настоящия състав, доколкото не е налице връзка с ответниците по смисъла на чл. 172 от ГПК. Фактът, че У. е бил на мястото на инцидента и преди започването му, допринася за извода на съда, че именно неговите показания са от съществено значение относно обстоятелството имало ли е съпричиняване на вредоносния резултат. Въззивният съд намира, че в действителност в случая е налице такова съпричиняване. Несъмнено се доказа, че самият пострадал е допринесъл за настъпването на вредите, доколкото той пръв е инициирал конфликта. Изложените от свидетеля обстоятелства във връзка със спречкването между страните, аргументират извода, че с поведението си ищецът е допринесъл за нанесената му телесна повреда, поради което въведеното възражение се явява неоснователно. Съдът не е основал изводите си за наличие на съпричиняване на предположения, а е преценил за доказани действията на пострадалия, квалифицирани като форма на принос.

Във въззивната жалба, депозирана от Б.Б., се твърди, че размерът на присъденото обезщетение за неимуществени вреди е прекомерен и не съответства на доказаното по делото съпричиняване. Според въззивния съд, съпричиняването не е „наравно“, както се твърди в жалбата. При определяне на конкретния процент съпричиняване, следва да се изхожда от поведението на пострадалия, което в настоящия случай се намира в причинна връзка с вредоносния резултат. Макар обаче Л. пръв да е започнал конфликта, то този факт, сам по себе си, не обуславя редуциране на претендираната сума от 10000.00 лв. наполовина. Налице е принос на увреденото лице, но той не е тъждествен с приноса на делинквента и процентът не следва да се увеличава, тъй като агресивното поведение на ответника е било необосновано по-тежко, в сравнение с действията на ищеца.

Предвид гореизложеното, настоящият състав намира, че и двете въззивни жалби се явяват неоснователни, а атакуваното Решение е правилно и законосъобразно и като такова, същото ще бъде потвърдено.

По разноските: Жалбоподателите Б.Б. и Д.К. претендират присъждане на направените във въззивното производство разноски. С оглед неоснователността на въззивната жалба, разноски обаче не следва да им се присъждат.

 

Воден от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 413/07.02.2020 г. на Районен съд – гр. Пловдив, I-ви гр. състав, постановено по гр.д. № 17421/2019 г. по описа на съда.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: