Решение по дело №168/2019 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260005
Дата: 3 септември 2020 г. (в сила от 19 септември 2020 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20193610200168
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

03.09.2020 год.

 

Номер 260005                                Година 2020            Град Велики Преслав

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великопреславският районен съд                                          първи състав

На 03 (трети) септември                                                            Година 2020

В публично съдебно заседание, в следния състав:

Председател Дияна Петрова

Секретар Женя Проданова,

Прокурор Каролина Калева - Параскевова

като разгледа докладваното от съдия Д.Петрова

АН дело номер 168 по описа за 2019 година, въз основа на закона и данните по делото, на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК

 

Р    Е    Ш    И :

 

 

ПРИЗНАВА обвиняемият И.И.К. с ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, женен, неосъждан, със средно образование, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 06.06.2019г., в с.***, общ.В.Преслав, обл.Шуменска, управлявал моторно превозно средство- лек автомобил марка и модел „Рено 21", с набит номер на рама VFIL4860500681398, което не било регистрирано по надлежния ред – престъпление по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК.

            На основание чл. 78а, ал. 1 от НК, ОСВОБОЖДАВА обвиняемият И.И.К. ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА” в размер на 1000.00 /ХИЛЯДА/  ЛЕВА.

ОТМЕНЯ взетата по отношение на обвиняемият И.И.К. ЗА НЕОТКЛОНЕНИЕ “ПОДПИСКА”.

            Решението може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Шуменски окръжен съд.

           

 

                                                                                   Районен съдия:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

 

МОТИВИ на решение по АНД №168/2019 г. по описа на Районен съд гр. Велики Преслав

 

Производство по чл. 375 и сл. от НПК.

Във ВПРС е внесено постановление №371/14.06.2019 г. на ШРП-ТО-В.Преслав, с което се прави предложение за освобождаване на И.И.К. с ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, женен, неосъждан, със средно образование – обвиняем по БП №139/2019 г. по описа на РУ гр. В. Преслав, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК по обвинението за извършено престъпление по чл.345, ал.2 във вр. с ал.1 от НК. Като основание за това се излага, че са налице предпоставките на чл. 78а от НК, а именно: наказателното производство било образувано за престъпление по чл. 345, ал.2 във вр. с ал. 1 от НК, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до една година или „глоба“ от петстотин до хиляда лева, обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, от престъплението не са причинени имуществени вреди.

В съдебно заседание обвиняемият се явява лично и със защитник. Не оспорва фактическите констатации в постановлението и признава вината си. Защитата принципно не оспорва авторството и съставомерността на вмененото престъпление, но счита, че е налице малозначителност на деянието по чл. 9, ал. 2 от НК поради липса на обществена опасност на деянието. Позовавайки се на фактите и чл. 9 от НК, моли подзащитния му да бъде признат за невинен. Защитникът пледира алтернативно за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на най-лекото административно наказание.

За ВПРП, редовно призована, се явява прокурор Каролина Калева-Параскевова. Прокурорът в съдебно заседание поддържа изводите, направени в постановлението по чл. 375 от НПК и пледира на обвиняемия да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение и да му бъде наложено наказание на осн. чл. 78а, ал. 1 от НК – „Глоба” в минималния предвиден в закона размер.

От приложените по делото писмени доказателства (БП №157/2019 г. по описа на РУ гр.В.Преслав), преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното: Независимо от това, че автомобилът, който управлявал нямал регистрационни табели и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, обв. К. на 06.06.2019 г. го привел в движение и го управлявал в с.***, общ.В.Преслав, обл.Шуменска по ул.“***“.

На същата дата, свидетелите М.Й.Й.и М.С.С.(и двамата полицейски служители при РУ гр. Велики Преслав при ОДМВР-Шумен) изпълнявали служебни задължения в рамките на СПО по линия „Безопасност на движението" в с. ***, обл. Шуменска. Около 14.20 часа забелязали, че по улица „***", в близост до кръстовище с улица „***" видели водач да управлява МПС-во тип „лек автомобил" с марка и модел „Рено 21", без поставени регистрационни    идентификационни   табели   върху   него.   Свидетелите спрели за проверка водача и след като проверили самоличността му, установили че това е обвиняемият И.И.К. с ЕГН **********,***, живущ ***. При проверката установили още че автомобила не е регистриран по надлежния ред, няма сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, както и номера на рамата на автомобила. За установите административни нарушения по ЗДвП  на К. били съставени два АУАН, след което  било започнато настоящото бързо производство. осъщественото от него престъпно деяние.

Обвиняемият признал извършеното деяние, както и вината си, като заявил, че още при покупката на автомобила, предал регистрационните му табели на собственика му, за да го бракува. Въз основа на събраните по делото гласни и писмени доказателства, срещу И.И.К. било повдигнато обвинение за извършено престъпление по смисъла на чл. 345, ал. 2 във вр. ал. 1 от НК.

Конкретното МПС не попада в никоя от хипотезите на чл. 1, ал. 4 от Наредба № I-45/24.03.2000 г. и следователно подлежи на регистрация от звената на Пътна полиция при СДВР или областните дирекции на МВР (ОДМВР) по постоянния адрес на собственика – за физическите лица или по адреса на регистрация – за стопанските обекти. 

Така установената фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че като управлявал моторно превозно средство – л.а. марка и модел „Рено 21", с набит номер на рама VFIL4860500681398, което не е регистрирано по надлежния ред, установен с Наредба № І-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС, приета на основание чл. 140, ал 2  от ЗДвП, обвиняемият осъществил от обективна страна състава на престъплението по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК.

            От субективна страна престъплението е извършено с пряк умисъл.

Разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК е приложима спрямо всички престъпни състави от особената част на НК, като следва да се преценяват в кумулативна даденост както обстоятелствата относно обществената опасност на деянието в контекста на реализирания механизъм, характеризиращите инкриминирания предмет особености, липсата или незначителността на настъпилите вредни последици. Според съда посочените по-горе фактически обстоятелства не сочат на по-ниска степен на обществена опасност на деянието в сравнение с други от този вид, нито на малозначителност на същото, поради следното: престъплението е на просто извършване със самото управление на нерегистрирано МПС престъплението е довършено, като не се изисква настъпване на вреди, видно от справката за автомобила от ПП сектор КАТ при ОД МВР-Шумен, регистрационните табели на автомобила са върнати от собственика му Г.М. в ПП при ОД на МВР Ловеч на 21.08.2018 г., както и че регистрацията му е прекратена на 30.05.2018 г., още от 2018 г. процесния автомобил не е следвало да се движи по пътищата, по каква причина е поддържан в движение от обвиняемия и е управляван през 2019 г. е ирелевантно в настоящия случай.

            Съдът намира, че в случая са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване на И.И.К. с ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, женен, неосъждан, със средно образование от наказателна отговорност и налагане на същия на административно наказание: 1. За престъплението по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК, което е умишлено, се предвижда наказание “лишаване от свобода“ до една година или „глоба“ от петстотин до хиляда лева; 2. Видно от приложената по делото справка за съдимост, деецът е неосъждан и не се е ползвал от разпоредбата на чл. 78а от НК;  3. От деянието не са причинени имуществени вреди.

При определяне на наказанието съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства ниската обществена опасност на дееца, много добрите характеристични данни и съдействие на органите на наказателното производство. С оглед гореизложеното, съдът счита, че на обвиняемият следва да бъде наложено наказание по чл. 78а, ал. 1 от НК при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства в минималния предвиден в закона размер, а именно “Глоба” в размер на 1000.00  лева.

Настоящият състав наложи на обвиняемия минималния размер на предвидената в разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК, “глоба”, т.к за извършеното престъпление по  чл.345 от НК са предвидени две алтернативни наказания, “глоба” и по – тежко от него  “лишаване от свобода”, поради което не е приложима  разпоредбата на чл.78а, ал.5 от НК.

            В този смисъл съдът постанови решението си.

                                                                                              Районен съдия: