Решение по дело №2300/2011 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 100
Дата: 28 февруари 2012 г. (в сила от 20 март 2012 г.)
Съдия: Йовка Пудова
Дело: 20115510102300
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                             Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    №.......

                                           гр.Казанлък,..............2012 год.

 

                       В     И   М   Е   Т   О     Н   А      Н  А  Р  О  Д  А

 

           Казанлъшки районен съд, гражданско отделение, в публично заседание на двадесет и пети януари, две хиляди и дванадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОВКА ПУДОВА

при секретаря......................Х.К.……...…................................................като разгледа докладваното от съдията...........................гр.дело №2*** по описа за 2011 год.  за да се произнесе взе предвид следното:

 Предявени са искове за местоживеене, родителски права, режим на лични контакти и издръжка на дете с  правно основание чл.127 ал.2 и чл.143 ал.2 от СК.

 Ищецът твърди, че в резултат на съвместното им съжителство с ответницата се родили четирите деца: ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-********** и ********** Т., с ЕГН-**********. След раждането детето Т. ответницата безпричинно напуснала семейното им жилище като оставила й децата. През годините живяла с други мъже и към момента имала още четири деца. За времето след раздялата им, в продължение на осем години твърди, че единствено той се грижел за децата. Ответницата нито се интересувала от тях, нито полагала някаква грижа, не е давала и издръжка. Няколко пъти взимала при себе си само най-малкото дете Т., но след време го връщала. От известно време малолетният Т. бил при нея, но нямал никаква връзка с ответницата и не знаел как и при какви условия тя отглежда детето. Правил опити да се споразумеят с ответницата за упражняването на родителските права, местоживеенето и издръжката на децата,  но тя отказвала. Твърди, че разполага със собствено жилище – къща и съобразно възможностите си се грижил за отглеждането и възпитанието  на децата като в грижите и издръжката им помагала майка му.  Месечно от частна дейност заработвал средно по около 200-250 лв. Между него и децата съществувала силна емоционална връзка, като те били привързани и към майка му. Децата  редовно посещавали училище. Счита, че в интерес на децата е и занапред да живеят при него и той да упражнява родителските права. Моли съдът да постанови решение, с което да се определи местоживеене на децата ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-********** и ********** Т., с ЕГН-********** при  него , на адреса му в гр.******, ул.”Пролет” № 71 и той да упражнява родителските права по отношение на децата, а на ответницата да бъде определен режим на лични контакти на ответницата с децата и тя да бъде осъдена да заплаща ежемесечна издръжка за детето ********** Т., с ЕГН-********** в размер на *** лв., за детето ********** Т., с ЕГН-********** в размер на ** лв., за детето ********** Т., с ЕГН-********** в размер на **лв. и за детето ********** Т., с ЕГН-********** в размер на ** лв., считано от датата на завеждане на исковата молба, до настъпване на законни основания за изменение или прекратяване на издръжките. Претендира направените по делото разноски.

 Ответницата не е подала в срока по чл.131 от ГПК отговор на исковата молба. След насрочване на с.з., на 22.12.2011 г. в писмено становище тя оспорва иска и моли съда да определи децата ***** и ***** да живеят при нея. Твърди, че откакто се разделили с ищеца малолетният ***** се отглежда от нея,  че живее на семейни начала с друг мъж и имала още четири малолетни деца както и, че разполага с битови условия за отглеждане на децата.  Заявява, че доходите и са в размер на *** лв. месечно от майчинство и детски надбавки. В с.з. ответницата не оспорва, че от години с ищеца са разделени и че не е давала издръжка за децата.

                От събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното:

                Видно от 4 бр.заверени копия на удостоверения за раждане ищецът К.Т.Т. и ответницата Д.Д.С. са родители на децата ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-********** и ********** Т., с ЕГН-**********.  

                С изпращането на преписа от исковата молба и доказателствата към нея ответницата е надлежно уведомена от съда за подаване на отговор на исковата молба, за задължителното съдържание на отговора и за последиците от не подаването му в срока по чл.131 от ГПК и тъй като тя не е упражнила  указаното й право -не е взела становище по иска и изложените в исковата молба обстоятелства, не е направила възражения по твърденията на ищеца, не е оспорила доказателства и не е направила доказателствени искания, то правото й да направи това по-късно т.е. след изтичане на едномесечния срок, е преклудирано - арг.на чл.133 ал.1 от ГПК. По тези съображения съдът не е указал на ответницата необходимостта да представя доказателства по направените след изтичането на едномесечния срок твърдения и възражения, които по арг. на чл.154 ал.1 вр с чл.133 ал.1 от ГПК са неотносими и следва да се приемат за недоказани.

               От показанията на св.Д.С. и св.И. Р. се установява, че страните са живели на семейни начала в дома на ищеца в гр.****** от 1993 г. до 2004 г., когато ответницата напуснала жилището и се установила да живее в друго населено място. Деца Я., Д., ***** и ***** останали да живеят при ищеца, а последствие ответницата взела при себе си най-малкото дете *****. От раздялата ищецът се грижел за деца Я., Д. и *****, които и по настоящем живеят при него като в грижите за тях му помагали негови близки / „…повторно, когато се разделиха тя взе най-малкия от децата-*****. Останалите три големи деца останаха да живеят при К.. Той се грижи за тях и аз му помагам, тъй като живеем в една махала..Д. не е идвала да вижда децата, нито пари е изпращала за тях..”св.С.; „… Първите три деца са при него, а най-малкото е при Д.. Имаше период когато се върна при К. за около 2-3 месеца и пак си замина.. взе ***** със себе си и оттогава ***** живее само при майка си. К. сам си гледа децата като му помагат майка му и тъста му…”св.Р. /. Децата били винаги спретнати и чисти. През последните години ответницата не е търсила децата Я., Д. и ***** и не е участвала в издръжката им /св.С.; св.Р./. От представените 2 бр. удостоверения №210/13.10.2011 г. и №211/13.10.2011 г. е видно, че децата Д. и ***** са ученици в Помощно училище- интернат в гр.******, а съгласно служебна бележка №185/12-12.2011 г. детето ***** е ученик във втори клас на ОУ „Св.Паисий Хилендарски” с.С., общ.С..

           В с.з непълнолетните Я. и Д. и малолетният ***** споделят, че майка им не ги е търсила, не им се обаждала и те не поддържат контакти с нея. Не са виждали и брат си ***** след заминаването му. Желаят да живеят заедно при баща си, с когото са свикнали и се чувстват спокойни, защото  той им осигурявал всичко.

             По делото е представен социален доклад на Д”СП”-******, съгласно който ищецът отглежда деца Я., Д. и ***** в жилище, състоящо се от една стая, обзаведена с най-необходимите вещи. В ежедневните грижи за децата ищецът бил подпомаган от своята майка и бабата на децата. Децата имали осигурено здравно обслужване.  Непълнолетният Д. и малолетният ***** посещавали редовно в добър външен вид Помощно училище- интернат „Д-р Петър Берон” в гр.******. Детето Я. на 17 години не посещава учебно заведение. Децата били силно емоционално привързано към бащата като малолетният ***** не помнел майка си. Преди две години майката взела детето ***** при себе си и оттогава то не се отглежда в семейството на бащата. Становището на ОЗД/ДСП-****** е, че бащата притежава необходимия капацитет и полага добри грижи за синовете си, поради което в интерес на децата е да останат да живеят при бащата, а майката да заплаща месечна издръжка.

              От така установеното съдът прави следните правни изводи:

              Ищецът К.Т.Т. и ответницата Д.Д.С. са родители на децата Я. на 17 години, Д. на 14 години , ***** на 11 години и ***** на 8 години, не са в брак и не живеят заедно от  2004 г. От раздялата на родителите децата Я., Д. и ***** живеят при бащата, на адреса му в гр.****** и той полага ежедневните родителски грижи за тях, задоволява потребностите им. Майката не е поддържала контакти с децата, не е осигурявала издръжката им в пари или натура. Установи се, че след раздялата на страните малолетният ***** е бил отглеждан от ищеца, а от 2009 г. детето живее при майката, на адреса и в с.С. и тя полага ежедневните грижи за него, а бащата не е поддържал контакти с детето.

              Съдът е сезиран с разрешаване на възникнал спор между родители относно местоживеенето малолетното им дете, поради което са налице кумулативните предпоставки на чл.127 ал.2 от СК. Безспорно двамата родители имат права и задължения към детето и те се проявяват както, когато живеят заедно, така и когато са разделени. Когато родителите са разделени този, при когото детето живее той упражнява и родителските права. Основно задължение на родителя, произтичащо от разпоредбата на чл.125 ал.1 от СК е да се грижи за правилното отглеждане и възпитание на детето, а чл.124 ал.1 от СК регламентира правото на детето да бъде отглеждано и възпитавано по начин, който да осигурява неговото нормално развитие в т.ч. нравствено и социално. От доказателствата по делото и социалният доклад се установи, че от седем години ищецът се грижи за непълнолетните Янко и Димитър и за малолетния ***** като задоволява базовите им потребности, отделя нужното внимание и е осигурил подходяща среда за правилното им развитие. В грижите за децата му помагат роднини-неговата майка и бащата на ответницата. Майката е проявявала незаинтересованост към децата Я., Д. и *****- не е поддържала контакти с тях, не се е интересувала от потребностите им, не е участвала в издръжката като това поведение е довело до отчужденост на децата към нея. Установи се, че между бащата и трите деца съществува силна емоционална привързаност, изградена е стабилна връзка на доверие и взаимопомощ, които създават у тях сигурност и те припознават семейството на ищеца за свое. От две години малолетния ***** живее при майката, която полага ежедневните грижи за него и задоволява потребностите му. Бащата не е осъществявал режим на лични контакти с детето, не е полагал грижи и не е осигурявал средства за издръжката му, което предполага по-стабилна емоционална връзка между ответницата и малолетния *****. Изхождайки от така изложеното като се вземе възрастта и потребностите на децата, съществуващата им привързаност към родителя при когото живеят и родителския капацитет съдът намира, че в интерес на децата Я., Д. и ***** е да останат да живее при ищеца, който е истински значимата фигура на родител при когото желаят да живеят поради изградената стабилна връзка на доверие и привързаност, а в интерес на малолетното дете ***** е да остане да живее при ответницата, при която трайно  е установено, изградило е социална среда и кръг от приятели, поради което промяната на местоживеенето му  предвид възрастта му е риск от неблагоприятен за него ефект.

            Живеенето с родител е съществен елемент от родителските права и задължения, и текущото им упражняване се извършва от родителя, при когото живее детето. Следователно родителските права спрямо децата Я., Д. и ***** следва да бъдат предоставени за упражняване на бащата, при когото те живеят и който е доказал способностите си на отговорен родител, а родителските права спрямо детето ***** следва да бъдат предоставени на майката, при която живее и която полага качествени грижи за него.

              Съгласно чл.124 ал.2 от СК детето има право на лични отношения с двамата родители. Следователно родителят, при когото детето живее следва да осигурява възможности и да не препятства лични контакти между детето и другия родител, тъй като съзнателното прекъсване на емоционалната и родствена връзка е укоримо родителско поведение, което би се отразило негативно върху пълноценното социално и емоционално развитие на детето. За запазване на съществуващата връзка между майката и децата Я., Д. и ***** както и за правилното формиране на личност следва да бъде дадена възможност на ответницата да осъществява режим на лични контакти с децата всяка първа и трета седмица от месеца, от 10 часа в събота до 16 часа в неделя, с преспиване и един месец през лятото, когато това не съвпада с годишния платен отпуск на бащата. За поддържане на емоционалната връзка между бащата и детето *****, както и за правилното формиране на детската личност следва да бъде дадена възможност на ищеца да осъществява режим на лични контакти с детето всяка втора и четвърта седмица от месеца, от 10 часа в събота до 16 часа в неделя, с преспиване и един месец през лятото, когато това не съвпада с годишния платен отпуск на майката. Предвид изложените мотиви предявеният иск за местоживеене и родителски права спрямо децата Я., Д. и ***** следва да бъде уважен, а спрямо детето ***** следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

              Издръжката на ненавършили пълнолетие деца е абсолютно задължение на родителите им, независимо от трудоспособността и дохода им / арг.чл.143 ал.2 от СК /, като минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от работната заплата за страната, без да е определен максимален размер /арг.142 ал.2 от СК/. Безспорно към датата на подаване на исковата молба децата Я.на 17 години и 8 месеца, Д.- на 14 години и 3 месеца и *****- на 11 години и 10 месеца живеят при ищеца, а детето ***** на 8 години и 11 месеца живее при ответницата. Средно месечния доход на бащата е   ***лв./ декларация/, а на майката- *** лв. Не е спорно, че ответницата участва в издръжката на други четири малолетни деца, родени от съжителство с други мъже. От необходимите средства за издръжка като се вземат предвид възрастта и нуждите на децата, доходите на родителите, задължението за издръжка на  родителите към други деца и нормата на чл.142 ал.2 от СК съдът намира, че майката следва да заплаща месечна издръжка на непълнолетния Янко в размер на **  лв., на непълнолетния Д. в размер на  ** лв. и на малолетния ***** в размер на **  лв. като останалите средства, ведно с грижите следва да осигури бащата, а ищецът следва да заплаща месечна издръжка на детето ***** в размер на ** лв. като осстаналите средства ведно с грижите следва да осигури майката. Претендираните от ищеца издръжки на децата Я., Д. и Й. в частта над уважените размери и искът за издръжка на детето ***** следва да бъдат отхвърлени като недоказани.

              Ответницата следва да заплати на ищеца 25 лв. съдебни разноски съгласно чл.78 ал.1 от ГПК.

              Ответницата следва да заплати по сметка на РС-Казанлък *** лв. държавна такса за постановените издръжки.

               Ищецът следва да заплати по сметка на РС-Казанлък *** лв. държавна такса за постановената издръжка.

               Водим от гореизложеното съдът

 

                                                                Р   Е   Ш   И  :

 

                 ПОСТАНОВЯВА децата ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-********** и ********** Т., с ЕГН-********** да живее при бащата К.Т.Т., с ЕГН-********** ***.

                ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо децата ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-********** и ********** Т., с ЕГН-********** на бащата К.Т.Т., с ЕГН-********** ***.

                ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти между майката Д.Д.С., с ЕГН-********** и децата ********** Т., с ЕГН-**********, ********** Т., с ЕГН-********** и ********** Т., с ЕГН-********** както следва: всяка първа и трета седмица от месеца, от 10 часа в събота до 16 часа в неделя, с преспиване и един месец през лятото, когато това не съвпада с годишния платен отпуск на бащата.

                ОСЪЖДА Д.Д.С., с ЕГН-********** *** да заплаща на чрез К.Т.Т., с ЕГН-********** *** като законен представител месечна издръжка на детето ********** Т., с ЕГН-********** в размер на 60 лв., считано от 18.10.2011 г. до настъпване на основания за изменение или прекратяване на издръжката, като ОТХВЪРЛЯ иска в частта до претендираните ** лв. като неоснователен и недоказан.

                 ОСЪЖДА Д.Д.С., с ЕГН-********** *** да заплаща на детето ********** Т., с ЕГН-********** със съгласието на К.Т.Т., с ЕГН-********** като законен представител и двамата от гр.******, обл.Стара Загора, ул.”Пролет” №71 месечна издръжка в размер на 60 лв., считано от 18.10.2011 г. до настъпване на основания за изменение или прекратяване на издръжката, като ОТХВЪРЛЯ иска в частта до претендираните *** лв. като неоснователен и недоказан.

               ОСЪЖДА Д.Д.С., с ЕГН-********** *** да заплаща на детето ********** Т., с ЕГН-********** със съгласието на К.Т.Т., с ЕГН-********** като законен представител и двамата от гр.******, обл.Стара Загора, ул.”Пролет” №71 месечна издръжка в размер на 60 лв., считано от 18.10.2011 г. до настъпване на основания за изменение или прекратяване на издръжката, като ОТХВЪРЛЯ иска в частта до претендираните ** лв. като неоснователен и недоказан.

              ОТХВЪРЛЯ  предявените от К.Т.Т., с ЕГН-********** *** срещу Д.Д.С., с ЕГН-********** *** искове за местоживеене, родителски права и издръжка на детето ********** Т. в размер на ** лв. като неоснователни.

               ПОСТАНОВЯВА детето ********** Т., с ЕГН-********** да живее при майката Д.Д.С., с ЕГН-********** ***.

                ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето ********** Т., с ЕГН-********** на майката Д.Д.С., с ЕГН-**********.

                ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти между бащата К.Т.Т., с ЕГН-********** и детето ********** Т., с ЕГН-********** както следва: всяка втора и четвърта седмица от месеца, от 10 часа в събота до 16 часа в неделя, с преспиване и един месец през лятото, когато това не съвпада с годишния платен отпуск на майката.

               ОСЪЖДА К.Т.Т., с ЕГН-********** *** да заплаща чрез Д.Д.С., с ЕГН-********** *** като законен представител месечна издръжка на детето ********** Т., с ЕГН-********** в размер на 60 лв., считано от 18.10.2011 г. до настъпване на основания за изменение или прекратяване на издръжката.             

               ОСЪЖДА Д.Д.С., с ЕГН-********** *** да заплати на К.Т.Т., с ЕГН-********** *** съдебни разноски в размер на 25 лв.

                ОСЪЖДА Д.Д.С., с ЕГН-********** *** да заплати по сметка на РС-Казанлък *** лв.  лв. държавна такса.

                 ОСЪЖДА К.Т.Т., с ЕГН-********** *** да заплати по сметка на РС-Казанлък *** лв.държавна такса.

 

 

            Решението може да се обжалва пред Окръжен съд, гр.Стара Загора, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                                                   Районен съдия: