Разпореждане по дело №146/2019 на Районен съд - Свищов

Номер на акта: 317
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 4 ноември 2019 г.)
Съдия: Стела Дянкова Бъчварова
Дело: 20194150200146
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 2 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е №317

гр.Свищов,17.06.2019г.

 

Подписаната  Стела Бъчварова-съдия-докладчик, след като се запознах с ТЪЖБАТА на Ц.В.А., действащ със съгласието на своите родители Д.П.Й. и В.А.В. за извършено престъпление по чл.130, ал.1 от НК против Р.Р.К. и представените с нея доказателства, и при извършена служебна проверка по чл.247б, ал.2, т.2 от НПК намирам, че са налице предпоставките на чл. 250, ал. 1 т. 1 вр. чл. 24, ал. 1 т. 6 от НПК за прекратяване на наказателното производство спрямо същия по следните съображения:

С Постановление от 10.12.2018г. на РП-Свищов   по преписка №1072/2018г. е постановен отказ да се образува досъдебно производство, а преписката е прекратена. Прокурорът е постановил постановлението и материалите по преписката да се  изпратят на МКБППМН при община Свищов за преценка необходимостта от налагане на възпитателни мерки спрямо Р.Р.К..

В обстоятелствената част на постановлението е отразено, че Ц.А. и Р. К. били съученици. Няколко дни преди инцидента А. подхвърлил обидна реплика към К.. На 02.11.2018г. приятели на К. му казали, че А. смята да го бие, поради което първият му се обадил и предложил да се срещнат пред магазин „Билла“ в града. Около 19,10ч. А. излязъл на разходка със свой приятел. Двадесет минути по-късно К. му се обадил и му казал, че ще го бие. Двамата се уговорили да се срещат пред магазина. А. отишъл с приятеля си, а К. – с група момчета. Там А. се сборичкал с момче от компанията на К., но до удари не се стигнало. Същевременно приятели те на К. избутали приятеля на А. настрани. В един момент едно от момчета провокирало двамата – А. и К. да се бият. А. се обърнал да си върви. В този момент К. го ритнал по гърба, обърнал се назад и К. замахнал с юмрук с поставен метал на него и го ударил в лицето. А. изпитал силна болка и видял, че му тече кръв по лицето. Веднага отишъл до ЦСМП, като впоследствие било установено, че му е причинена контузна рана на гърба, счупване на носни кости, разкъсно-контузна рана по гърба на носа, кръвотечение от носа, закрито наместване на носните кости, кръвонасядане с оток и повърхностна контузия на дясна подочица.  Прокурорът е посочил, че в случая се касае за увреждания, които осъществяват състава на чл.130, ал.1 от НК. Изложил съображения, че деянието на непълнолетния К. не съставлява престъпление по чл.325, ал.1 от НК. Съобразил е, че съгласно чл.161, ал.1 от НК наказателното преследване може да възбуди по тъжба на пострадалия до съответния съд. Аргументирал се е, че доколкото е приложима разпоредбата на чл.61, ал.1 от НК, то преценката може да извърши само съда. Преценил е обаче, че в случая били събрани данни за сериозна противообществена проява на непълнолетния К. с тежки последици за здравето на А.. Поради това било наложително спрямо непълнолетния да бъдат наложени възпитателни мерки по реда на Закона за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Приел, че преписката следва да се изпрати на местната комисия за преценка необходимостта от налагане на възпитателни мерки спрямо К..

След изпращане на материалите по цитираната по-горе преписка до МКБППМН гр.Свищов е било образувано възпитателно дело №14/2019г. по отношение на Р.Р.К..

Възпитателното дело е приключило с Решение от 13.02.2019г, с което на непълнолетния Р.Р.К. са наложени възпитателни мерки по чл.13 ал.1 т.1 и т.2 от ЗБППМН, а именно „предупреждение“ и „поставяне под възпитателен надзор на родителите или на лицата които ги заместват, със задължение за полагане на засилени грижи“ . В обстоятелствената част на решението по възпитателното дело е посочено, че 02.11.2018г. непълнолетния Р.К. причинил в района на магазин „Билла“ в гр.Свищов телесна повреда на Ц.А., също непълнолетен, изразяваща се в счупване на нос, контузна рана по гърба, счупване на носни кости, разкъсно-контузна рана по гърба на нос, кръвотечение от носа – престъпление по чл.130, ал.1 от НК. Боят се осъществил в присъствието на други младежи, като момчетата разрешавали личен конфликт помежду си, провокиран от обидни думи от пострадалия.

Видно от съдържанието на решението по възпитателното дело, постановлението на прокурора от РП Свищов, въз основа на което било образувано възпитателното дело, по което е постановеното решение и изложението в частната тъжба, налице е пълно тъждество на фактите, предмет на разглеждане по възпитателното дело и по наказателното дело от частен характер. Частната тъжба не съдържа елементи, които да не са включени при разглеждане на възпитателното дело, което е приключило с налагане по отношение на подсъдимия на възпитателна мярка по ЗБППМН. Идентичността касае както датата, място на извършване на нарушението, така и самото изпълнително деяние.

Съгласно разпоредбата на чл.4 от Протокол №7 към ЕКПЧОС, към която препраща чл.6 от конвенцията „никой не може да бъде съден или наказван от съда на една и съща държава за престъпление, за което вече е бил оправдан или окончателно осъден съгласно закона и наказателната процедура на тази държава”. В този смисъл е и решението  на Европейския съд по правата на човека от 14.01.2010 г. по делото "Цонев срещу България", в мотивите на което е посочено, че повторно санкциониране, двойно използване на репресия по отношение на едно и също лице за едни и същи факти, независимо че са засегнати различни обществени отношения, е недопустимо. Нашият процесуален закон в разпоредбата на чл. 24, ал. 1 т. 6 от НПК не допуска повторно наказване на едно и също лице за същото деяние – „ne bis in idem“. В конкретния казус спрямо Р.Р.К. с ЕГН ********** е осъществена наказателна процедура по ЗБППМН за извършено на 02.11.2018г. престъпление по чл.130, ал. 1 от НК. Независимо от обстоятелството, че прокурорът в този случай не е разполагал с правомощия да изпрати образуваната пред него наказателна преписка на МКБППМН, още повече с указания самата комисия да прецени да наложи или не мярка, то спрямо Р.Р.К. е налице „осъждане“ в наказателно производство с наложената възпитателка мярка с Решение от 13.02.2019г. на МКБППМН гр.Свищов, влязло в сила на 27.02.2019г.

Наличието на процесуална пречка на наказателния процес, предвид правилото „нон бис ин идем“, залегнало в чл.24 ал.1 т.6 от НПК, обуславя съдът да прекрати образуваното по частна тъжба на Ц.В.А., действащ със съгласието на своите родители Д.П.Й. и В.А.В.. Съдът не е поставял на разглеждане в настоящото производство граждански иск и съответно не дължи произнасяне по такъв.

Предвид горното и на основание чл. 250, ал. 1 т. 1 вр. чл. 24, ал. 1 т. 6 и чл. 250, ал. 2 от НПК, съдът

 

 

Р А З П О Р Е Д И

                       

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НЧХД № 146/2019 г. по описа на СвРС образувано по тъжба на Ц.В.А., действащ със съгласието на своите родители Д.П.Й. и В.А.В. за престъпление по чл.130, ал.1 от НПК срещу Р.Р.К..

Разпореждането подлежи на обжалване пред Великотърновския окръжен съд от страните в петнадесет дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

                                                                        СЪДИЯ ДОКЛАДЧИК: