Решение по дело №15068/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1509
Дата: 25 февруари 2020 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Ива Цветозарова Нешева
Дело: 20181100515068
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

гр. София,

№ ................./.................г.,

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV-Д ВЪЗЗИВЕН СЪСТАВ, в публичното заседание на тридесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:              ЗДРАВКА ИВАНОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ:   ЦВЕТОМИРА КОРДОЛОВСКА

                                                                                               ИВА НЕШЕВА

 

при секретаря, като разгледа докладваното от младши съдия Нешева гр. дело № 15806 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение № 396712 от 29.04.2018 г. по гр.д. № 51604/2016 г. на Софийския районен съд, 63-ти състав, е отхвърлен предявеният от „Ф.Ф.Б.” ЕООД против С.Р.М., иск по чл. 288 ТЗ, вр. чл. 258, вр. чл. 79, ал. 1 ЗЗД — за сума в размер на 3129,81 лв., претендирана като общ размер на незаплатени такси за поддръжка на общите части в жилищен комплекс „София Скай“ на адрес: гр. София, район „Витоша”, кв. „Симеоново”, ул. „******и за периода 01.07.2015 г.-31.07.2016 г. по посочени в исковата молба 13 бр. фактури, ведно със законна лихва за периода от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от ищеца „Ф.Ф.Б.” ЕООД с аргументи за неправилност. Твърди се, че неправилно СРС е приел, че договорът за предоставяне на услуги по поддръжка не е породил действие за ответницата, като се излага, че договорът е сключен въз основа на решение на общо събрание на етажните собственици и обвързва всички собственици на самостоятелни обекти, включително и М., независимо дали се е подписала договора. Сочи се още, че независимо че М. не обитава жилището, доколкото не е заявила това обстоятелство изрично, за нея съществува задължение да заплаща такси за поддръжка. Поради изложените съображения се моли за отмяна на решението на СРС и уважаване на исковите претенции.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е депозиран отговор на въззивната жалба, в който се излагат съображения за неоснователност на същата. Излага се, че договорът не е сключен от името на етажната собственост и не е подписан от ответницата, поради което и няма действие спрямо нея. Отделно се сочи, че решението на етажните собственици е взето при липса на изискуем кворум, поради което е невалидно. По отношение на твърдението за липса на уведомяване за това, че жилището не се обитава, се излага, че въззивникът е въвел твърдението едва с въззивната жалба. Моли се за потвърждаване на обжалвания съдебен акт.

Софийски градски съд, след като обсъди събраните по делото доказателства, становищата на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното от фактическа и правна страна:

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т.1 от ТР № 1/09.12.2013 г. по тълк.д. № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС. Настоящият случай не попада в двете визирани изключения, поради което въззивният съд следва да се произнесе по правилността на решението само по наведените оплаквания в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, а по същество – правилно - поради следните съображения:

СРС е сезиран с искове с правно основание чл. 288 ТЗ, вр. с чл. 258, вр. с чл. 79, ал. 1 ЗЗД. С оглед твърденията в исковата молба за уважаване на исковата претенция е необходимо по делото при условията на пълно и главно доказване ищецът да установи, че е сключен договор за поддръжка и управление на общите части на сграда в гр. София, район „Витоша“, кв. „Симеоново“,ул. „******, че договорът е подписан въз основа на валидно взето решение на общото събрание на етажните собственици на сградата; че договорът обвързва С. Р.М. и че за периода са осъществени услугите по договора от страна на ищеца.

Страните не спорят, че ответницата е собственик на самостоятелен обект в сградата, находяща се на ул. „******, а именно апартамент № 4.2.4 и паркомясто № 4.2.5.

            По делото е представен и договор за предоставяне на услуги по поддръжка от 01.07.2015 г. С договора се възлага на изпълнителя „Ф.Ф.Б.“ ЕООД задължението да се поддържат общите части на жилищен комплекс София Скай. В договора като възложители са посочени собственици на самостоятелни обекти в сградата, като не всички собственици са подписали договора, в това число и ответницата С. Р.М.. Правилно СРС е приел, че договорът не е сключен по реда на ЗУЕС, доколкото не е сключен от името на етажната собственост, а е сключен с конкретно изброени възложители. Поради това договорът има действие само между лицата, които изрично са се обвързали с него съобразно чл. 20а, ал. 1 ЗЗД.

            При тези изводи на съда не следва да се разглеждат останалите доводи във въззивната жалба, доколкото в случая неприложими са правилата на ЗУЕС и съдът не е следвало да изследва валидността на решението на общото събрание на етажните собственици. Действително по делото е представен протокол от проведено на 18.05.2015   г. събрание на собствениците в комплекс „София Скай”, от който се установява, че след гласуване е взето решение от общото събрание на съсобствениците да бъде сключен договор за фисилити менинджмънт на комплекс „София Скай” с „Ф.Ф.Б.” ЕООД при условията и цените, посочени в представената от дружеството оферта. Независимо от това договорът, както беше посочено по-горе, е сключен между конкретни собственици на обекти в сградата и дружеството – изпълнител. Отделно от това, в случая се претендира възнаграждение в полза на дружеството, поело задължението да управлява етажната собственост по силата на договора, а не се претендира заплащане на такса за поддръжка на общите части, поради което и не следва да се изследват доводите във връзка с ползването на жилището.

Предвид неустановяването по делото наличието на материалноправна предпоставка за уважаване на исковата претенция, чието установяване е възложено в тежест на ищеца съобразно изгответния от СРС доклад на делото, исковата претенция е неоснователна.

Поради изложените съображения, доводите за неправилност на обжалвания съдебен акт са неоснователни, а решението на СРС е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

По разноските.

С оглед изхода на спора право на разноски има въззиваемата страна, която претендира разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 700 лева. По делото не са представени доказателства за направата на тези разноски от страна на въззиваемата. Представено е единствено пълномощно в полза на адв. Ч., в което е обективирано изявление, че е внесен хонорар в 700 лева от страна на М.. Изявлението обаче няма характер на разписка за плащане, доколкото пълномощното е подписано единствено от М., в който случай представлява твърдение за изгоден за страната факт. Поради тези причини настоящият състав намира, че не следва да се присъждат разноски.

Така мотивиран, Софийски градски съд

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 396712 от 29.04.2018 г. по гр.д. № 51604/2016 г. на Софийския районен съд, 63-ти състав.

РЕШЕНИЕТО, с оглед на цената на исковите претенции, не подлежи на касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                               2.