Решение по дело №1349/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 януари 2021 г. (в сила от 5 февруари 2021 г.)
Съдия: Светлана Кирилова Димова
Дело: 20202230201349
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                       

 

 

                                                        Р Е Ш Е Н И Е  № 260 010

 

гр. Сливен, 12.01.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, трети наказателен състав, в публично заседание на двадесет и втори декември  през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ДИМОВА,

 

при секретаря ВИКТОРИЯ МУСТАКОВА като разгледа докладваното от председателя АНД № 1349 по описа на съда за 2020 год. за да се произнесе съобрази:

Производството е образувано по повод жалба от Д.Т.Д. с ЕГН **********, подадена чрез процесуален представител, против НП № 20-0804-002402 от 26.08.2020 год., издадено от Началник РУ  към ОД на МВР - Сливен, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 150,00 лева на основание чл. 179, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата  за нарушение на чл. 146, ал. 1 от ЗДвП.

В с.з. жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Представлява се от процесуален представител, който поддържа жалбата, моли издаденото НП да бъде отменено и претендира направените по делото разноски.

В с.з. административно-наказващият орган, редовно призован, не изпраща процесуален представител, който да изрази становище по жалбата.

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в своята съвкупност и по отделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

  На   07.08.2020 г. около 14:10 часа в гр.Сливен по ул.“Керамична“ до завод „Атес“, посока запад-изток, жалбоподателят като водач на лек автомобил,марка“ БМВ „525 д с per № СН0666АХ, Държава България е билв спрян за проверка от служители на РУ – гр. Сливен. При проверката било установено ,че управлява горепосоченото МПС в нарушение на   Наредба № Н-3 от 18.02.2013 год. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите - членки на Европейския съюз, или друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство (обн., ДВ, бр. 21/2013 год.),тъй като МПС е с добавено цветно фолио на предните странични стъкла на предните врати като това възпрепятства разпръскването на стъклата при счупване.В хода на проверката водачът не е представил протокол от Техническа служба по образец съгласно чл.31 от същата Наредба .

Въз основа на така установеното на жалбоподателя е съставен АУАН и издадено НП, в които е посочено, че същият като „собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата пътно превозно средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това разрешение“ е нарушил виновно чл.146 ал. 1 от ЗДвП.АУАН е бил връчен на жалбоподателят лично , в деня на проверката , а НП е било връчено лично на 06.10.20г.

 Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена от събраните по делото гласни и писмени доказателства. Въз основа на нея направи следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима – подадена в законния срок от лице, имащо правен интерес от обжалване, а разгледана по същество е основателна.

При проверка относно законосъобразността на АУАН и НП, съдът констатира нарушения на процесуалните правила от категорията на съществените, които са основание за отмяна на НП, поради което няма да се спира на това  дали е доказано извършването на описаното в АУАН и НП нарушение.

Както в акта, така и в наказателното постановление, следва изрично да е описано нарушението, както и обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. В НП следва да бъдат посочени и точно законовите разпоредби, които са били нарушени, т.е. описаното деяние следва да може да се подведе под конкретна правна норма, съдържаща състав на административно нарушение.

Съгласно разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 от ЗАНН , както в АУАН така и в НП следва да има единство между описанието на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и законните разпоредби, които са били нарушени. В конкретния случай и в акта, и в НП е посочено, че нарушението се изразява в това, че автомобилът бил с изменена конструкция, изразяваща се в управление на МПС , с поставено цветно фолио на предните странични стъкла на предните врати , което възпрепятства разпръсването на стъклата при счупване.

Така посоченото деяние е квалифицирано от наказващия орган като   нарушение на чл. 146, ал. 1 от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба, изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите - членки на Европейския съюз, или друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се извършват при условия и по ред, определен с Наредба от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Така посочената разпоредба се явява бланкетна и като такава препраща към разпоредбите на Наредба № Н-3 от 18.02.2013 год. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите - членки на Европейския съюз, или друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

Разпоредбата на чл.146,ал.1 от ЗДвП, не съдържа състав на нарушение, нито забрана за  изменение на конструкцията на регистрирани ППС, а допуска регистрация и управление на ППС –ва при спазване на условия и ред определени в посочената Наредба.

Предвид горепосоченото, съдът счита, че посочената в АУАН и НП квалификация е непълна, в същата не  са посочени конкретните нарушени от жалбоподателя разпоредби на посочената наредба, а това от своя страна води  до неяснота относно приетото от административно-наказващия орган нарушение. Това от своя страна обуславя  незаконосъобразност на атакуваното  НП, тъй като се нарушава правото на жалбоподателя да знае за какво нарушение е ангажирана административно-наказателната му отговорност и в тази връзка да упражни в пълнота и цялост правото си на защита.

 При издаване на АУАН и НП ,административно-наказващият орган следвало да спази всички  нормите на ЗАНН, включително и чл. 57, ал. 1, т. 5 и 6 от ЗАНН, което в конкретния случай не е направено  и е довело до незаконосъобразност на наказателното постановление.

Воден от горното ,съдът счита ,че следва да отмени атакуваното НП  само на това процесуално основание, без да се разглежда спорът по същество.

 

Предвид изложеното, съдът

Р Е Ш И:

 

   ОТМЕНЯ НП  № 20-0804- 002402 от 26.08.2020 год., издадено от Началник РУ към ОД на МВР- Сливен, с което на Д.Т.Д. с  ЕГН **********, с адрес ***, на основание  чл.179 ал.1 т.з. от ЗДвП е наложено наказание „Глоба“ в размер на 150 /сто и петдесет/лева за нарушение на чл. 146, ал. 1 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред СлАС в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: