Решение по дело №251/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260069
Дата: 1 февруари 2023 г.
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20211100900251
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№………./01.02.2023 г.

гр. София

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в публичното съдебно заседание на осми февруари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                       СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

                    

при секретаря Павлинка Славова, като разгледа докладваното от съдията  т.д. № 251 по описа за 2021 г и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба на „ЕСО“ ЕАД, с която се иска осъждане на ответника „С.К.“АД да заплати, както следва: на основание чл. 155 ПТЕЕ вр. чл. 79 ЗЗД сумата от 314 363,06 лева – стойност на реализирани небаланси за м.12.2020 г. съгласно  фактура № **********/31.12.2020 г и договор №BAL-012/11.09.2017 г., на основание чл. 92 ЗЗД сумата от 157,18 лева – неустойка за забава съгласно т.4.3 от договора от 11.09.2017 г за периода 15.01.2021 г- 27.01.2021 г, ведно със законната лихва върху главницата считано от 09.02.2021г до окончателното изплащане.

В исковата молба се поддържа, че между ЕСО в качеството му на независим преносен оператор /НПО/ и ответника (в качеството му на лицензиран търговец на електрическа енергия по смисъла на чл.96 ЗЕ) е сключен договор  за балансиране № BAL-012/11.09.2017 г, с предмет сделки за компенсиране на разликата между количествата закупена и продадена електрическа енергия за всеки период на сетълмент, като съгласно т.2.5 и т.2.7 във връзка с чл. 177 ПТЕЕ, „ЕСО“ ЕАД изготвя обобщено извлечение за сетълмента в срок до десетия ден на месеца, следващ месеца на отчетния период и ако няма възражения, издава фактура за покриване на реализирания небаланс. За периода 01.12.2020 г – 31.12.2021 г небаланса предизвикан от ответното дружество изчислен съгласно методиката на ЕСО, възлиза на 411 084,07 лева, за което задължение е издадена и фактура № **********/31.12.2020 г. Задължението не е погасено в рамките на срока за това съгласно договора, което е довело до прихващане на предоставената от търговеца гаранция в размер на 93 900,00 лева, с която първо е погасена натрупаната лихва за забава, а с остатъка главницата. След прихващането на гаранцията и плащането на сумата от 4000,00 лева на 25.01.2021 г, остава непогасено задължение за главница в размер на 314 363,06 лева. Съгласно т.4.3. от договора при забава на плащането се дължи и неустойка в размер на 0,05% на ден или сумата от 157,18 лева. По изложените съображения се иска осъждането на ответника.

Ответникът оспорва исковете като твърди, че не е причинил небаланси и няма закупена, респ. продадена балансираща енергия от ищеца. Оспорва получаването на фактурата, извлечението за сетълмент, сключването на споразумение за прихващане и че плащането на сумата от 4000 лева е направено за погасяване на задължение по процесната фактура.

Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства приема за установено следното:

С чл. 91, ал. 2 от Закона за енергетиката,/ЗЕ/ (ДВ, бр. 54 от 2012 г.) императивно е закрепено задължение при извършване на сделките с електрическа енергия да бъдат спазвани разпоредбите на ЗЕ и ПТЕЕ. Съгласно чл. 91, ал.3 ЗЕ, ПТЕЕ определят правилата за снабдяване от крайни снабдители и доставчици от последна инстанция, правила за обмен на данни, начинът на администриране на сделките, известяването на почасови графици, организиране и работа на борсовия пазар, пазара на балансираща енергия и пазара за предоставяне на преносна способност, механизмите за определяне на цените за небаланс, както и регистрирането на отделните видове балансиращи групи и дейността на координаторите на балансиращи групи. В разпоредбата е предвидена и законовата делегация за приемане на ПТЕЕ от ДКЕВР (КЕВР). Следователно Правилата за търговия с електрическа енергия имат характера на подзаконов нормативен акт, определящ, по силата на законова делегация, съдържанието на правоотношението между участващите в пазара на електрическа енергия.

Основен принцип на пазара на електрическа енергия, въведен със ЗЕ и ПТЕЕ е осигуряване на баланс на производството и потреблението на електрическа енергия. Съгласно чл. 99, ал. 1 ЗЕ, за целите на балансиране на производството и потреблението на електрическа енергия Е.с.о. ЕАД, /ЕСО/ в качеството си на оператор на електропреносната мрежа организира пазар на балансираща енергия. С ПТЕЕ отговорността за балансиране се осъществява като се въвежда принципа на  агрегиране (обединяване) на небалансите на търговските участници, за да бъдат смекчени икономическите последици от цените на балансиращата енергия (чл.56, ал.1). Предвидено е създаване на балансиращи групи с цел въвеждане на организация при администриране на сделките с електрическа енергия, реалното им изпълнение и сетълмент, както и подобряване на планирането на състава на генерираните мощности и определяне на балансиращите източници по поддържане на баланс на електроенергийната система. А за търговци, които не са избрали координатор на балансираща група е предвидено да отговарят сами за небалансите пред независимия преносен оператор като координатори на балансираща група (така чл. 57, ал. 1, т. 2 и чл.62, ал. 4 ПТЕЕ).

Съгласно чл.77 от  ПТЕЕ  всички участници на пазара на електроенергия подават/известяват графици до НПО за количествата енергия, които ще произведат, потребят или съответно закупят или продадат по сключени сделки за доставка на електроенергия през следващото денонощие (така чл. 77 ПТЕЕ). Въз основа на тези прогнозни графици, ECO планира работата на системата за следващия ден и предвижда съответни резервни мощности за осигуряване на стабилността на системата (чл. 77, ал. 15 от ПТЕЕ). Това изискване за известяване и съставяне на графика за изпълнение обхваща и сделките на борсовия пазар на електрическа енергия с единствената особеност дали страна по тях е борсовият оператор или не. В първия случай, те се известяват на независимия преносен оператор от оператора на борсовия пазар за сегменти Д-1 и/или в деня Д, а във втория случай, те се известяват и балансират от търговските участници, сключили сделките помежду си. Реализираните сделки на пазарен сегмент „В рамките на деня“ се регистрират като графици за обмен между балансиращи групи.

Утвърдените от независимия преносен оператор графици за обмен на електрическа енергия, графици за производство и графици за потребление, включително търгуваните количества на борсовия пазар на електрическа енергия, са основа за определяне на небалансите на координаторите на балансиращи групи (чл.81 ал.7 вр. ал. 1 ПТЕЕ).

Небалансът е разликата между реалното потребление и производство на електрическа енергия за даден период от време. Задължение на ЕСО ЕАД като независим преносен оператор е да компенсира пазара с балансираща енергия, като съгласно §1, т. 2 ЗЕ „Балансираща енергия" е активната електрическа енергия, която операторът на електропреносната мрежа активира за компенсиране на разликата между регистрираните при него договорени и фактически реализираните графици за доставка, както и колебанията на товарите с недоговорен график за доставка.

Небалансът може да под формата на недостиг – когато потребеното количество електрическа енергия се оказва недостатъчна за покриване на реалното потребление. Или да е под формата на излишък – когато реално потребеното е по-малко от заложеното в графиците. При недостиг се счита, че ЕСО продава на участника балансираща енергия в количеството на недостига, а при излишък се счита, че ЕСО изкупува произведената в повече електрическа енергия. Независимият преносен оператор отговаря за небалансите на сделките с балансираща енергия за компенсиране на технологичните разходи в електропреносната мрежа и непланираните обмени, но не поема отговорност за небалансите на друг координатор на балансираща група (чл.64 ПТЕЕ). Отношенията по доставката на балансиращ енергия се организират от ЕСО на пазара на балансираща енергия (чл.111 ПТЕЕ).

Съгласно чл. 155, ал. 5 ПТЕЕ небалансите се определят на база агрегирани измерени стойности за производство, потребление и физически обмени, отнесени към координатор на балансираща група, респ. търговски участник, който не е прехвърлил отговорността си за балансиране на координатор на балансираща група. НПО определя небалансите за всеки период на сетълмент (съгласно §1 , т.53 ЗЕ "сетълмент" е система, прилагана от оператора на електроенергийната система за индивидуално изчисляване на отклоненията на реално потребената или произведена електрическа енергия от договорените количества за даден период, по методика, уредена в търговски правила, определени с наредба) след получаване на утвърдените измерени стойности от собствениците на средства за търговско измерване и изготвя за всеки календарен ден, за всеки координатор на балансираща група дневно извлечение за сетълмент на небалансите за всеки период на сетълмент и определя нетната стойност на дневния сетълмент. Изготвя и месечно извлечение за сетълмент на небаланси до 10-ия ден на месеца, следващ отчетния, което включва агрегираните стойности от дневния сетълмент за периода, в което посочва агрегирания енергиен излишък и недостиг за периода, нетния месечен небаланс, обща стойност на задълженията на координатора на балансиращата група и обща стойност на вземанията на координатор на балансираща група (177 ПТЕЕ). На базата на месечното извлечение за сетълмент НПО съставя и фактурата за задълженията на координатора, респ. респ. търговски участник, който не е прехвърлил отговорността си за балансиране на координатор на балансираща група. Срокът за плащане на задължения на координаторите на балансиращи групи към независимия преносен оператор е до 15-о число на месеца, следващ отчетния период.

Следователно основателността на иска е предпоставена от установяване на сключването на договора за балансиране, размерът на допуснатия от ответника за месец декември 2020 г. небаланс (излишък/недостиг), съответно неговата стойност и настъпилата изискуемост на задължението за заплащането му.

По делото не е спорно, а това се установява и от представените доказателства, че между „ECO ЕАД в качеството му на независим преносен оператор и „С.К.” АД (в качеството му на лицензиран търговец на електрическа енергия по смисъла на чл.96 ЗЕ) е сключен договор за балансиране № ВAL-012/11.09.2017 г., по силата на който страните са уговорили, че последният ще отговаря пред оператора за компенсирането на разликата между количествата закупена и продадена електрическа енергия за всеки период на сетълмент по сделките на търговеца, което да се извършва съгласно ПТЕЕ. С договора НПО поема задължение да: 1/ изготвя дневни извлечения за сетълмент на седмична база в срок от три работни дни след края на седмицата, за дните от понеделник до неделя, за която търговеца се информира от сайта на оператора; 2/ да изготвя обобщено извлечение за сетълмент в срок досетия ден на месеца следващ отчетния период, който да изпраща на търговеца по електронна поща; 3/ да издава и изпраща фактура за продадената балансираща енергия. А търговеца се задължава да: 1/ изпраща данни на сайта на НПО за сключените от него договори за търговия с електрическа енергия под формата на графици за доставка в указания в сайта на НПО срокове и формат; 2/да заплаща задълженията по издадената от НПО фактура; 3/ да предостави гаранция, за обезпечава не задълженията си към оператора. Предвидена е възможност за търговеца да оспори извлечението за сетълмент изготвено от оператора в срок от един ден от получаването му. Уговорения срок за плащане на задълженията на търговеца към НПО по издадените фактури е 15-то число на месеца следващ отчетния период, като неполучаването на фактурата не е основание изключващо задължението. При забава на плащането е предвидена неустойка в размер на 0,05 % на ден за всеки ден забава върху стойността на просроченото плащане за целия период на забавата.

От правата и задълженията на страните по договора се налага извода, че същия е сключен на основание чл. 99 ЗЕ вр. чл.18 и чл. 62, ал. 3 и ал. 4 ПТЕЕ за уреждане чрез сетълмент на отношенията между страните по повод на евентуалните небаланси, които ответника чрез дейността си може да предизвика и за които поради неучастието си в балансиращи групи отговаря самостоятелно като координатор.

По делото е представено обобщено извлечение за сетълмент на реализираните небаланси от ответника за процесния период, което последния оспорва като едностранно съставено. Вярно е, че извлечението е генерирано от системата на ищеца в качеството му на НПО, но данните в него няма спор (никоя от страните не го е повдигал) са въведени съгласно изискванията на ПТЕЕ с обявяваните от ответника графици за търговия за всеки конкретен ден чрез „сегмент ден напред“ и „сегмент в рамките на деня“, включително търгувани чрез оператора на борсовия пазар, като страна по сделките не е борсовия оператор, а други търговски участници, за което по делото са представени от ответника реални сключени договори за търговия. Няма твърдения, респ. доказателства сключените на борсовия пазар сделки да не са били осъществени, т.е. да са били отменени, преди настъпване на деня, респ. часа за изпълнението им. След като са осъществени доставките, сключени чрез борсовия пазар, те следва да бъдат известени на НПО и съответно балансирани от участниците по тях, в това число и от ответника. По делото няма данни освен извлечението за сетълмент на реализираните небаланси от ответника, последният да е балансирал сделките, сключени от него на борсовия пазар. Няма данни и ответника да се е възползвал от уговореното в договора и предвидено в ПТЕЕ право да оспори извлечението за сетълмент, от което следва, че конклудентно го е приел. Следователно няма причина, поради която да не бъдат зачетени данните, съдържащи се в представените извлечения за сетълмент за процесния период.

От изготвената по делото съдебно-техническа експертиза на вещото лице проф. д-р инж. В.К. (базирано на представените извлечения за сетълмент от системата на НПО) се установява, че ответното дружество е регистрирало почасови графици за покупка и продажба в системата MMS на НПО към всички негови контрагенти, включително на всички пазарни сегменти на БНЕБ за процесния период 01.12.2020 г. - 31.12.2020 г. Графиците не са балансирани, като отклоненията за всеки период на сетълмент, които „С.К.” АД е реализирало, са компенсирани от „ECO“ ЕАД чрез предоставяне на балансираща енергия, в рамките на процедурите на балансиращия пазар. От заключението се установява, че небаланса по формата на излишък за процесния период е в размер на 5000 kWh, а небаланса под формата на недостиг е в размер на 1 246 500 kWh. Стойностите на небаланса определен по цените за недостиг и излишък, публикувани на сайта на ЕСО за процесния период 01.12.2020 г. - 31.12.2020 г. са в размер на 114,05 лева без ДДС за излишък и 342 570,06 лева за недостиг. На същата стойност е и фактурираното от ECO ЕАД задължение на ответника за недостиг съгласно договора и издадената фактура № **********/31.12.2020 г.

Срокът за плащане на задължението е до 15-то число на месеца, следващ месеца на издаване на фактурата.

В тежест на ответника е да докаже способ за погасяване на задължението. Ответникът оспорва иска по основание и размер, но не релевира конкретни правопогасяващи възражения за прихващане или плащане, поради което съдът не може да приеме, че такива са се осъществили. Твърдените да са извършени съгласно исковата молба извънсъдебни прихващания от ищеца с вземането за балансираща енергия за излишък в размер на 136,86 лева с ДДС, с предоставената гаранция съгласно т.2.8. от договор за балансиране № BAL - 012/11.09.2017 г. в размер на 93 900 лева и с плащането по платежното нареждане от 25.01.2021 г, не са въведени допустимо като предмет на производството (доколкото такива възражения може да направи само ответника или ищец по отрицателен установителен иск, какъвто не е приеман за разглеждане в производството) и по тях съдът не дължи произнасяне, съответно не обсъжда представените за тяхното настъпване доказателства. От друга страна, съдът е обвързан от заявения с иска размер и не може да присъди повече от поисканото, предвиди диспозитивното начало на производството.

Следователно искът за главницата е доказан по основание до пълния предявен размер от 314 363,06 лева.

За забавеното изпълнение на задължението да се платят сумите за балансираща енергия ответникът дължи уговорената в т.4.3 от договора неустойка в размер на 0,05 % на ден за всеки ден забава. Задължението за главницата е с отнапред определен ден за изпълнение /15-то число на месеца, следващ месеца на издаване на фактурата/. Следователно и по арг от чл. 84, ал. 1 ЗЗД длъжникът изпада в забава след изтичане на срока. Фактурата е издадена на 31.12.2020 г. Следователно до 15.01.2021г, вземането е изискуемо, но длъжникът не е в забава. Тя настъпва считано от 16.01.2021г и за периода до 09.02.2021г, върху главницата от 411 084,07 лева се натрупва неустойка в размер на 4932,96 лева ((411084,07х0,05%)х24дни забава=4932,96).

Ответникът не твърди и не доказва способ за погасяване, а по отношение на твърденията на ищеца в исковата молба, важи изложеното по-горе. Следователно и този иск е доказан по основание и размера от 157,18 лева.

По разноските.

С оглед изхода на делото право на разноски има само ищеца, който доказва направата на такива в размер на 14 864,52 лева, от които държавна такса в размер на 12 624,52 лева, депозит за СТЕ в размер на 1750,00 лева; държавна такса за производството по допускане на обезпечение в размер на 40.00 лева и юрисконсултско възнаграждение в размер на 450,00 лева.

При тези мотиви, съдът

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСЪЖДА „С.К.“АД, ЕИК *******да заплати на „ЕСО“ ЕАД, ЕИК *******, както следва: на основание чл. 155 ПТЕЕ вр. чл. 79 ЗЗД сумата от 314 363,06 лева – стойност на реализирани небаланси за м.12.2020 г. съгласно  фактура № **********/31.12.2020 г и договор №BAL-012/11.09.2017 г., на основание чл. 92 ЗЗД сумата от 157,18 лева – неустойка за забава съгласно т.4.3 от договора от 11.09.2017 г за периода 15.01.2021 г- 27.01.2021 г, ведно със законната лихва върху главницата считано от 09.02.2021г до окончателното изплащане, а на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сумата от 14 864,52 лева – разноски за производството.

Решението може да се обжалва пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на преписа.

 

СЪДИЯ: