Решение по дело №165/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 ноември 2021 г. (в сила от 3 ноември 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700165
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

№ 150

 

Гр. Разград, 03 ноември 2021година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито заседание на дванадесети октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                     МАРИН МАРИНОВ

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ЯКИМОВ  разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело № 165 по описа за 2021г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр.чл.63, ал.1  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба против Решение №203/09.07.2021г., постановено по АНД №269/2021г. по описа на Районен съд – Разград, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 38-0001953/05.11.2020г. на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ (РД „АА“) – Русе, с което на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от Закона за автомобилните превози (ЗАвтПр) на „Рики А Тур“ ЕООД, гр.Разград е наложена имуществена санкция от 3000 лева  за извършено нарушение на чл. 7а, ал. 2, предл. 3 от същия закон.

Недоволно от решението е останало наказаното дружество. В жалбата си сочи, че то е неправилно, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон, поради което моли съда да го отмени, ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по касационната жалба е депозирал писмено становище, в което заявява, че тя е неоснователна и недоказана и моли съда да остави в сила решението на районния съд.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд, като правилно и законосъобразно.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е основателна по следните фактически и правни изводи:

Събраните в хода на производството доказателства сочат, че  на 15.10.2020г. служители на  РД "АА" Русе  извършили комплексна проверка на "Рики А Тур“ ЕООД, притежаващо Лиценз № 0061 за международен превоз на пътници, валиден до 31.12.2026г. При нея констатирали, че  на 20.08.2020г. превозвачът е допуснал да се извърши совалков автобусен превоз на пътници по маршрут гр.Созопол, Република България- гр.Киев, Украйна, от водача М. С. (без посочено гражданство) с ЛНЧ **********, който не отговарял на изискванията за психологическа годност по смисъла на наредбата по чл. 152, ал. 1 , т. 2 от ЗДвП- водачът не притежавал Удостоверение за психологическа годност. Това обстоятелство е установено след справка в регистъра на психологическите изследвания на водачите. При тези данни е прието, че е извършено нарушение на задължението по чл. 7а, ал. 2, предл. 3 от ЗАвтПр и срещу дружеството е съставен АУАН рег. № 279110/15.10.2020г.

Съставеният АУАН е надлежно връчен на уличеното лице и подписан от неговия представител с възражение, че водачът притежава „удостоверение за психо, издадено от Р. Украйна“.  По правилата на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН наказващият орган е бил длъжен да се произнесе по направеното възражение и да извърши разследване на твърдените обстоятелства. Той не е изпълнил това задължение. Въз основа на съставения АУАН, при идентично фактическо описание и правна квалификация на вмененото нарушение с процесното НП на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от ЗАвтПр на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв.

С решението си Разградският районен съд е потвърдил НП, като в мотивите си е приел, че то е постановено в съответствие с процесуалния и материалния закон. Изложените от него съображения не се споделят от настоящата инстанция.

В хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и норми.

Както в АУАН, така и в НП вмененото административно нарушение не е описано достатъчно ясно, пълно и еднозначно. Според посочената разпоредба на чл. 7а, ал. 2, предл. 3 от ЗАвтПр  лицензираните превозвачи, осъществяват обществен превоз на пътници и товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност, определени с наредбите по чл. 7, ал. 3 и чл. 12б, ал. 1 от този закон и чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата.  В АУАН и НП е посочено, че водачът „не отговаря на изискванията за психологическа годност - не притежава Удостоверение за психологическа годност“. Към делото са приложени документи (Психологическо заключение и Медицински доклад), издадени на 20.11.2019г. от съответните компетентни органи на Република Полша (държава-членка на Европейския съюз) въз основа на техния Закон за автомобилен превоз, които са със срок на действие до 20.11.2024г. Те сочат, че в резултата на проведена психологическа експертиза и медицински преглед е установено, че за водача М. С. няма психологически и здравни противопоказания и той е в състояние да изпълнява работата на шофьор. При тези данни не става ясно дали транспортното предприятие е санкционирано за това, че е допуснало да се извърши обществен превоз от водач, който не отговаря на изискванията за психологическа годност и изобщо не притежава удостоверение за това или за това, че е допуснало да се извърши обществен превоз от водач, който притежава необходимите психологически качества и документ, удостоверяващ това, който обаче не е валиден на територията на Република България и защо.

Следователно описанието на вмененото административно нарушение се явява неясно и непълно, тъй като не са посочени всички съставомерни факти, които определят поведението на наказаното дружество като противоправно в конкретния случай.

Наред с това съдът намира, че наказващият орган не е посочил достатъчно ясно и коректно  законовите разпоредби, които са нарушени. Посочената от него разпоредба чл. 7а, ал. 2 от ЗАвтПр задължава лицензираните превозвачи да осъществяват превоз на пътници и товари само с водачи, които отговарят на изискванията за минимална възраст, правоспособност за управление на моторни превозни средства от съответната категория и за психологическа годност, определени с наредбите по чл. 7, ал. 3 и чл. 12б, ал. 1 от този закон и чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата. Тази норма е бланкетна и препраща към подзаконовите нормативни актове (наредбите), приети на основание чл. 7, ал. 3 и чл. 12б, ал. 1 от ЗАвтПр и чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. Както в АУАН, така и в НП буквално е преписан текстът на правната норма („водачът не отговаря на изискванията да психологическа годност по смисъла на Наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП), като административните органи дори не са посочили наименованието на относимата наредба. Приложената санкционната норма на чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от ЗАвтПр също препраща към закона и подзаконовите актове. Според нея превозвач, който допусне водач, който не отговаря на някое от изискванията, определени с този закон и с подзаконовите нормативни актове по прилагането му, да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер 3000 лв.

Съгласно императивното изискване на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН в на НП следва да се посочат и законните разпоредби, които са нарушени.  Когато те са бланкетни, е необходимо в НП да се посочат и  съответните правни норми от същия или друг нормативен акт, които уреждат нарушеното позитивно правило за поведение. В случая това изискване не е изпълнено.

В мотивите към Тълкувателно решение №8/16.09.2021г., постановено по т. д. №1/2020г. Върховният административен съд изрично се позовава на практиката на ЕСПЧ, съгласно която Конвенцията изисква обвиненият да бъде информиран подробно не само за действията, за които се твърди, че е извършил, т. е. за фактите, на които се основават обвиненията, но и за правната квалификация, която им се дава. Според утвърдената практика на ЕСПЧ за правото на защита и справедлив съдебен процес информирането на обвиненото лице  за правната квалификация на деянията е също толкова важно, колкото и информирането за фактическата обстановка на обвинението.

По принцип съдебният контрол е контрол за законосъобразност на атакуваното НП и при него е недопустимо да се отстраняват допуснатите нарушения и да се излагат доводи, с които се тълкува,  допълва или поправя волята на наказващия орган. Ето защо липсва възможност едва с  решението си съдът да предявява на наказаното лице факти и обстоятелства, надхвърлящи или излизащи извън предмета на "административното обвинение", по които то не се е защитавало до момента, както и да посочва коректно съответните разпоредби, които са нарушени.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че НП е незаконосъобразно, като издадено при съществено процесуално нарушение, което е ограничило правото на жалбоподателя да разбере в какво е обвинен и в пълен обем и достатъчно ефективно да организира своята защита. Приемайки противното Разградски районен съд е постановил неправилно решение, което следва да се отмени.

Предвид изхода на делото и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените от него разноски в размер на 650 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение. Същите са своевременно предявени и доказани по размер, който е съответен на фактическата и правна сложност на спора. 

Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Решение №203/09.07.2021г., постановено по АНД №269/2021г. по описа на Районен съд – Разград и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление 38-0001953/05.11.2020г. на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе, с което на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от Закона за автомобилните превози на „Рики А Тур“ ЕООД, гр. Разград е наложена имуществена санкция от 3000 лева  за извършено нарушение на чл. 7а, ал. 2, предл. 3 от същия закон.

ОСЪЖДА Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе да заплати на „Рики А Тур“ ЕООД, гр. Разград сумата от 650 (шестстотин и петдесет) лева - дължими деловодни разноски.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                2./п/