Решение по дело №462/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 370
Дата: 30 октомври 2023 г. (в сила от 30 октомври 2023 г.)
Съдия: Неделин Йорданов Захариев
Дело: 20237080700462
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

370

 

гр. Враца, 30.10.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 10.10.2023 г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

НЕДЕЛИН ЙОРДАНОВ

 

при секретаря Ст.Бобойчева и с участието на прокурора Лалов като разгледа докладваното от съдия Йорданов КАН дело № 462 по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК, във вр. чл. 63в  ЗАНН.

Образувано е по КАСАЦИОННА ЖАЛБА от К.М. – * в сектор „Контрол и правоприлагане – Монтана“, отдел „Контрол и правоприлагане“ при Национално тол управление, специализирано звено към Агенция „Пътна инфраструктура“, против Решение № 100 от 06.03.2022 г., постановено по АНД № 20231420200042 по описа на Районен съд – Враца,  с  което е  отменено Наказателно Постановление /НП/  № ВG31032022/4000/Р8-338/27.09.2022г. на Директора на НТУ към АПИ, с което на П.Д.К. от *** е наложено административно наказание „глоба“  в  размер на 1 800 лева, за нарушение по чл.179 ал.3а от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/. 

В касационната жалба са изложени твърдения, че оспореното решение е неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че при издаване на НП не е допуснато съществено процесуално нарушение относно посочване мястото на нарушението и авторството на деянието е доказано, за което се излагат съображения. Иска се отмяна на решението. В  с.з. касаторът се представлява от процесуалния представител * К.М., която поддържа жалбата и иска отмяна на решението. Представя писмено становище. Претендират се разноски. Прави се възражение за прекомерност на адв.възнаграждение.

Ответникът П.Д.К.,чрез пълномощник – * К.А. от АК-***, в отговор на касационната жалба изразява становище за неоснователност на същата. Излагат се подробни съображения за правилност на решението на РС и потвърждаване на същото. Иска се оставяне без уважение на жалбата и потвърждаване на решението на РС. Претендират се разноски. Не се представлява в съдебно заседание. В писмена молба от пълномощника се оспорва жалбата и се поддържа подадения отговор. Представя се списък с разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца дава мотивирано заключение за допустимост и основателност на касационната жалба, като отправя искане към касационната инстанция да я уважи, а обжалваното решение да бъде отменено. 

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

            Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата оплаквания, изразените от страните доводи и съображения и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218,  ал. 2 АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в съответствие с установения срок по чл. 211, ал. 1 АПК и същата е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационна проверка е Решение № 100 от 06.03.2022 г., постановено по АНД № 20231420200042 по описа на Районен съд – Враца,  с  което е  отменено Наказателно Постановление /НП/  № ВG31032022/4000/Р8-338/27.09.2022г. на Директора на НТУ към АПИ. С НП за нарушение по чл.10 ал.1 т.2 от ЗП и на основание чл. 179 ал.3а от ЗДвП на П.Д.К. от ***, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 800 лв. - затова, че пътно превозно средство /ППС/ с рег. № ********, влекач „Скания Р 410“, с обща техническа допустима максимална маса – над 12 тона, брой оси 5, е засечено на 14.03.2022г. в 17:53:29 ч. на Обход ***, път I-1, отсечка 9+130, с незаплатена дължима пътна такса, като нарушението е установено на 31.03.2022г. в 05.09:23 ч.в направление излизане от територията на Република България, на ГКПП ***.

Въззивният съд в оспореното решение е приел, че АУАН и НП са издадени от материално и териториално компетентни органи. Претендираното нарушение и обстотятелствата, при които същото е извършено са описани достатъчно ясно и пълно, както в акта, така и в наказателното постановление. По съществото на спора е прието, че жалбоподателят е имал качеството водач на МПС по см. на §6,т.25 от ДР на ЗДвП, същия е субект на нарушението по чл.179, ал.3а от ЗДвП, както и че нарушението е безспорно установено по делото от събраните доказателства. Прието е, че деянието, вменено на жалбоподателя е доказано по безспорен и категоричен начин, като формата на вина на жалбоподателя е пряк умисъл, тъй като е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, знаел е че не бива да управлява МПС, по платената пътна мрежа без предварително да е заплатена предвидената от закона такса, но въпреки това е управлявал процесния автомобил, с което е целял настъпването на общественоопосните последици от своето деяние. Посочил е също, че в случая е неприложима разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, от АНО е съобразена разпоредбата на чл.27 от ЗАНН, като е определена правилна квалификация на деянието и е наложено съответното наказание в законоустановения размер на глобата от 1800 лева. По тези съображения НП е потвърдено като законосъобразно, а възраженията изложени в жалбата са приети за неоснователни.

За  да отмени обаче оспореното НП, въззивният съд е приел, че макар АУАН и НП да са съставени в сроковете по чл.34 ал.1 т.3 и ал.3 от ЗАНН, в хода на административно-наказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, обуславящо на самостоятелно основание отмяна на НП, а именно – наличие на пълно разминаване относно мястото на нарушението, описано в НП и действително установяващото се по делото място, на което е заснето превозното средство от техническото средство и на което се твърди да е управлявано без съответна тол декларация за преминаване или маршрутна карта. С оглед на това липсва задължителен реквизит на НП по см. на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, а именно посочване на точното място на извършване на нарушението. В тази връзка е постановено и ТР №1/2014г. на ВАС, според което описанието на нарушението има съществено значение за защитата на нарушителя и поради това то трябва да е означено по ясен и разбираем за нарушителя начин. В конкретния случай както правилно е констатирал въззивния съд това не е сторено от АНО.

Същото представлява съществено процесуално нарушение и обуславя отмяна на НП само на това основание, без да е необходимо да се разглежда спора по същество. В тази насока възражението на касатора по отношение на точно и ясно описание на мястото на нарушението в НП е неоснователно. Видно от съдържанието на НП в същото липсва яснота къде точно е извършено нарушението, тъй като от данните по делото е видно, че посочения път и км. попадат в област Видин, както е приел и РС.

Извън посоченото по същество на спора, не е доказано, че санкционирания водач на превозното средство е управлявал същото. Проверката е извършена на 31.03.2022г. и е съставен акт за нарушение извършено на 14.03.2022г, като превозното средство видно от доказателствата по делото не е собственост на водача. В тази връзка е неясно защо санкцията е наложена на водача, а не на собственика, каквато възможност законодателят е предвидил.

Решението на районния съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на материалния закон. Съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност. Събрани са необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка. Обсъдени са становищата на страните и са формирани съответните правни изводи, които изводи се споделят напълно от настоящия касационен състав и на основание чл.221, ал.2, изр.2 от АПК не следва да бъдат повтаряни.

Пред настоящата инстанция не се доказаха факти и обстоятелства, които биха обосновали различни констатации на съда от тези, отразени в акта и НП, а оттам и за различни правни изводи от тези на РС водещи до отмяна на НП, като незаконосъобразно.

Предвид изложеното, настоящият състав намира подробно изложените в касационната жалба доводи за незаконосъобразност на оспореното решение за израз на правото на защита, а не релевантен по делото факт.

При осъществения контрол по реда на чл. 218, ал. 2 АПК, относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с процесуалния и материалния закон, поради което следва да остане в сила. Касационната жалба е неоснователна и следва да се остави без уважение.

При този изход на спора и с оглед поисканите в срок разноски от процесуалния представител на ответника по касация и представените в тази насока писмени доказателства, на основание чл.63д, ал.1 ЗАНН вр. чл.143 АПК касаторът следва да бъде осъден да заплати разноските на ответника за касационната инстанция, който претендира такива в размер на 720.00 лв. с ДДС за платено адвокатско възнаграждение. Съдът приема за основателно възражението на процесуалния представител на касатора за прекомерност, като с оглед осъщественото представителство по делото без явяване пред касационния съд, при мат.интерес от 1 800 лв. и съгласно чл.7 ал.2 т.2 от Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, определя размер от 480 лв. /четиристотин и осемдесет лева/, за адвокатско възнаграждение пред настоящата инстанция, която сума следва  да бъде осъден касатора да заплати на ответника. В останалата част до искането за разноски следва да се отхвърли.

Водим от гореизложеното и на основание чл.221 ал.2 вр. чл.218  АПК,    Административен съд  Враца

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 100 от 06.03.2022 г., постановено по АНД № 42/2023г. по описа на Районен съд – Враца, с  което е  отменено Наказателно Постановление № ВG31032022/4000/Р8-338/27.09.2022г. на Директора на НТУ към АПИ.

ОСЪЖДА МРРБ, Агенция „Пътна инфраструктура“ гр.София да заплати на П.Д.К. с ЕГН ********** от ***, разноски по делото за адвокатски хонорар в размер на 480.00 лв., като отхвърля искането за разноски над този размер.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                2.