Протокол по дело №1068/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 януари 2024 г.
Съдия:
Дело: 20237040701068
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 юни 2023 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

Бургас, 10.01.2024 година

 

Административният съд - Бургас - II-ри състав, в съдебно заседание на десети януари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

   
Съдия: КОНСТАНТИН ГРИГОРОВ
   
     
при участието на секретаря Димитрина Димитрова
и с участието на прокурора
сложи на разглеждане дело № 1068 по описа за 2023 година
докладвано от съдията КОНСТАНТИН ГРИГОРОВ
 

 

На именното повикване в 13:10 часа се явиха:

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ М. Х. А., редовно призован, се явява лично и с адвокат М. И., с представено по делото пълномощно (л.7).

ОТВЕТНИКЪТ директор на Териториално поделение на Национален осигурителен институт (ТП на НОИ) – Бургас, редовно призован, се представлява от главен юрисконсулт Д. Д., с представено по делото пълномощно (л.71).

СЪДЪТ УКАЗВА на страните и присъстващите в залата, че следва да спазват реда в съдебно заседание, да изпълняват разпорежданията на съда и да се въздържат от поведение и изказвания, които могат да бъдат определени като обида на съда, страна, неин представител, свидетел и вещо лице.

СЪДЪТ ПРЕДУПРЕЖДАВА страните, че при неизпълнение на указанията му, нарушителят ще бъде отстранен от съдебната зала и ще бъде налагана глоба на основание чл. 91, ал. 1 ГПК във вр. с чл. 89 ГПК в размер от 50 лв. до 300 лв.

СТРАНИТЕ по хода на делото:

А. И.: Да се даде ход на делото.

Г. Ю. Д.: Да се даде ход на делото.

Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

А. И.: Водим един свидетел, който моля да бъде разпитан в днешно съдебно заседание.

Г. Ю. Д.: В миналото съдебно заседание направих възражение относно допускането на свидетелите, което поддържам, но съдът допусна същите.

Свидетелят е въведен в съдебната зала.

Съдът ПРИСТЪПВА към установяване на самоличността му, както следва:

В. С. Е. – **години, български гражданин, неосъждан, предупреден за наказателната отговорност по чл.290 от Наказателния кодекс, обещава да говори истината.

С. Е.: Предупреден съм за наказателната отговорност по чл.290 от Наказателния кодекс, обещавам да говоря истината.

Съдът ПРИСТЪПВА към разпит на свидетеля.

А. И.: Познавате ли М.?

С. Е.: Да, познавам го. Заедно завършихме морското училище и заедно тръгнахме да пътуваме.

А. И.: След завършване на училището или по време имахте ли стажантски пътувания и какви точно?

С. Е.: Имахме стажантски рейс след последната година, който си беше като нормален моряшки рейс. Работихме, каквото работиха моряците.

А. И.: Този рейс на траулер (риболовен кораб) ли беше?

С. Е.: Да, на риболовен кораб работихме, ловяхме риба, замразявахме я.

А. И.: На смени ли работехте там?

С. Е.: Да, работихме на смени.

А. И.: Всеки божи ден или не?

С. Е.: Да, всеки ден. Там няма как да не се работи. Като се лови риба, трябва да се обработва. Още от началото на рейса ни разделят на смени, които смени са по 12 часа.

СЪДЪТ към СВИДЕТЕЛЯ: Въпреки че рейсът е стажантски, т.е. учебен, по време на този курс се работеше, така ли?

С. Е.: Рейсът (курсът на кораба) не е стажантски. Рейсът си е нормален, редовен. Ние бяхме там като стажанти.

А. И.: И работихте всеки календарен ден по 12 часа, така ли?

С. Е.: Да. Още от началото ни разпределят на смени по 12 часа – дневна и нощна. Нощната смяна беше от 20:00 часа вечерта до 4:00 часа сутринта – осем часа. След това осем часа почивка – до 12:00 часа на обед. От 12:00 часа на обед до 16:00 часа е почивка. От 16:00 часа работим още 4 часа. Дневна смяна започваше от 4:00 часа сутринта. Всеки месец въртяхме смените – дневна и нощна.

А. И.: Това е когато сте стажанти на риболовен кораб?

С. Е.: Да.

А. И.: Работили ли сте с М. на риболовни кораби, на кои кораби сте били заедно, ако можете да си спомните?

С. Е.: Аз общо имам осем кораба. На шест от тях съм бил с М. След завършването, през септември, заминахме на риболовен кораб „Лебед“, после „Афала“, „Олуша“, „Алфеос“, „Ротариа“, „Цикония“.

А. И.: Вече не сте стажанти. Обяснете на съда – от момента, в който стъпите на кораба, как ви определят графиците – нощна, дневна; конкретно да обясните как се определят тези графици и заедно с това да обясните всеки календарен ден ли работите, докато този кораб е в океана.

С. Е.: С пристигането на кораба веднага ни разпределят на две смени, както казах, защото корабът е един вид фабрика. На кораба непрекъснато трябва да се обработва рибата, която непрекъснато се лови. Това е един затворен цикъл, който не може да се спре – лови се риба, обработва се, лови се нова риба и т.н. Нощната смяна е от 20:00 часа вечерта до 4:00 часа сутринта; почива се от 4:00 часа сутринта до 12:00 часа на обед; от 12:00 часа на обед до 16:00 часа – четири часа сме на работа; след това почиваме четири часа – от 16:00 часа до 20:00 часа; цикълът се затваря. съответно дневната смяна се работи от 4:00 часа сутринта до 12:00 часа на обед; от 12:00 часа на обед до 16:00 часа се почива; от 16:00 часа до 20:00 часа се работи. Това са двете смени. Работи се всеки ден, независимо съботи и недели.

А. И.: Този непрестанен цикъл на работа налагаше ли в някои случаи и хора на кораба, които не са моряци, да се включват в тази процедура? Този въпрос не засяга моряците, но го задавам, за да обрисуваме картината.

С. Е.: Да. Такъв беше цикълът, че моряците работеха по 12 часа в рибцеха (обработването на риба), а другите, които са специалисти (напр. механици, мотористи), си работят 8 часа по специалността и 4 часа даваха в рибцеха, казваше се подвахта (поддежурство).

А. И.: Това се правеше, за да се запълни цикъла, така ли?

С. Е.: Да.

А. И.: Свършва рейсът, корабът се връща в България, какво следваше тогава – къде отивате, какво става?

С. Е.: Екипажът се връща в България и отиваме при инспектора. Имаше си инспектор, който отговаря за моряците. Отиваме при нашия инспектор, той си поглежда графика, какво е изчислявал и казва „излизате в почивка, примерно, 60 дена, и като събирам екипаж, ще ви се обадя“.

А. И.: Инспекторът в личен състав ли беше?

С. Е.: Да.

А. И.: Той как ви обясняваше, че имате, примерно, 60 дена почивки?

С. Е.: На база изчисление, че сме работили там постоянно, без да спираме, денонощен труд, без съботи и недели.

А. И.: Налагаше ли се в някои случаи, освен тези почивки, да ползвате и отпуск, вече ако е ставало по надлежния начин за ползване на отпуск?

С. Е.: Да, налагаше се някога. Зависи какъв е бил графикът на корабите, но горе-долу около три календарни месеца сме почивали (някога два, някога три и половина) и като свършат почивките, са ни пускали и отпуска.

А. И.: Като свършат почивките, отпуските, викат ли ви за друг кораб?

С. Е.: Да, викат ни. Почивките са горе-долу около три календарни месеца. Инспекторът праща телеграма (тогава беше с телеграми) „явете се“ и започваме да подготвяме документи за заминаване на рейс. Трябваше да се бият ваксини, едната изискваше една седмица, другата – втора седмица. Трябваше време за подготовка за рейс.

А. И.: Имаше ли случаи, в които са ви казвали, че почивките са ви 60 дни, но ви викат на 30-ия ден?

С. Е.: Да, имаше. Инспекторът се обажда и казва „събирам екипаж аз този кораб“. Ние не си избирахме къде да заминем и как да заминем.

СЪДЪТ към СВИДЕТЕЛЯ: Можехте ли в този случай да откажете да приемете конкретния рейс?

С. Е.: Да, можехме да откажем, но после не се знаеше, можеше и да ни уволнят.

А. И.: Беше ли ви ясно, че ако в периода на почивките са ви извикали и вие сте приели, тези почивки, които не се ползваха, натрупваха ли се, в смисъл ползвахте ли ги и след това?

С. Е.: Ползваха се, защото е имало и повече от три месеца да почиваме. Ако заминем февруари, се връщаме август – септември. След това ползваме малко по-дълго. Понякога сме ползвали и повече от три месеца, понякога по-малко.

А. И.: Имаше ли случай Вие лично да възразявате, че имате да ползвате почивки, пък те не ви ги дават?

С. Е.: Не е имало такъв случай. Аз лично не съм възразявал.

А. И.: Нямам други въпроси към свидетеля.

Ж. А.: Нямам въпроси към свидетеля.

Г. Ю. Д.: По време на тези стажантски рейсове за тези периоди от време имахте ли трудово правоотношение с работодател?

С. Е.: Да. Ние учихме към училището по морски и океански риболов и след завършването имахме договор към „Океански риболов“.

СЪДЪТ към СВИДЕТЕЛЯ: Договорът, който сочите, че сте имали с „Океански риболов“, договор за обучение ли беше или друг вид договор?

С. Е.: След завършването имахме договор 10 години да работим към „Океански риболов“.

А. И.: Като стажанти получавахте ли възнаграждение?

С. Е.: Получавахме възнаграждение. Разликата беше, че командировъчните, които се полагаха на моряците, на нас ни бяха на половина, иначе работата беше абсолютно същата като моряшката.

А. И.: Нямам повече въпроси към свидетеля.

Г. Ю. Д.: Нямам повече въпроси към свидетеля.

С оглед изчерпването на въпросите свидетелят беше освободен от съдебната зала.

А. И.: Моля, въз основа на свидетелските показания, да допуснете допълнителна задача към експертизата, която да установи при работа по графика, за който свидетелства г-н Е., колко работни часа за всеки от отразените рейсове на риболовните кораби, посочени в удостоверението от морска администрация за жалбоподателя, са били реално отработени като моряк от жалбоподателя М. Х. А.. И на база на това изчисление да посочи за периода на всеки конкретен рейс, при осем часа работен ден, колко работни дни в действителност са били реализирани от него. В резултат на тези изчисления да отрази и какви почивки са се полагали на жалбоподателя М. А.. Освен това поддържам искането за разпит на втория свидетел.

Г. Ю. Д.: Искате на базата на свидетелските показания експертът да изчисли реално положения труд от жалбоподателя. По експертизата предоставям на съда.

СЪДЪТ намира искането за извършване на допълнителна експертиза за допустимо и необходимо, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДОПУСКА извършването на допълнителна експертиза, която да отговори на поставените в днешно съдебно заседание въпроси от процесуалния представител на жалбоподателя.

ОПРЕДЕЛЯ първоначален депозит в размер на 250 лева, вносими в 7-дневен срок от днешно съдебно заседание, за което плащане по делото да се представи писмено доказателство.

ОПРЕДЕЛЯ за вещо лице Н. К., която да бъда уведомена след представяне на доказателството за извършено плащане.

С оглед на изложеното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните да ангажират доказателства.

НЕ ПРИКЛЮЧВА събирането на доказателства.

ОТЛАГА делото и го насрочва за 06.03.2024 г. от 13:00 часа, за която дата и час страните да се считат за редовно уведомени от днешно съдебно заседание.

Протоколът се изготви в съдебно заседание.

Заседанието приключи в 13:33 часа.

 

 

Съдия:

 
 

Секретар: