Определение по дело №323/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 октомври 2021 г. (в сила от 22 март 2022 г.)
Съдия: Стела Александрова Динчева
Дело: 20217220700323
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Определение №

 

гр. Сливен, 12.10.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД СЛИВЕН в закрито заседание на дванадесети октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА ДИНЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Динчева адм. дело № 323 по описа за 2021 год. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба от К.К.К. и Ц. К. срещу Отказ да бъде поправена фактическа грешка от служители на „Пътна полиция“ гр.Сливен. В допълнение към жалбата от 30.09.2021 год. е уточнено, че се обжалва устния административен акт и писмен отказ от поправяне на допусната фактическа грешка приложен към жалбата рег.№ 804000-8048/14.09.2021 год.

В жалбата се описва фактическа обстановка, според която автомобилът с рег.№ ……….. е съсобствен между оспорващите след с. на К. К.К. през 2018 год. При проверка в масивите на МВР се установило, че автомобилът е записан като бензинов, а всъщност е дизелов. Била допусната грешка при първоначалната регистрация на автомобила. При посещение в пункт за годишни технически прегледи на К. му бил отказан такъв, тъй като автомобилът бил записан като бензинов, а всъщност бил дизелов. При посещение в „Пътна полиция“ му била отказана поправка на талона, въпреки, че нанесената грешка е на служители на „Пътна полиция“ Сливен. В допълнение към жалбата се посочва, че обжалваният административен акт е устен и че се обжалва и писмения отказ рег.№ 804000-8048/14.09.2021 год. приложен към жалбата. Твърди се, че при посещение на „Пътна полиция“ му е била отказана поправка на талона, отказан повторен преглед на автомобила и отказано издаване на ново свидетелство за регистрация с основанието, че следва да се явят двамата съсобственици на автомобила.

Прави се искане съдът да задължи органите на ОДМВР Сливен да поправят допуснатата от тях фактическа грешка в информационните масиви на МВР и да посочат, че двигателят на автомобила е дизелов и да издадат служебна бележка, от която да е видна нанесената поправка. Не желае да бъде коригирано свидетелството за регистрация, тъй като същото било валидно и към настоящия момент.    

Административният орган началник сектор „Пътна полиция“ към ОД МВР Сливен в писмено становище по делото посочва, че автомобилът с рег.№ ……… е регистриран на лицето К. К.К. п. на 14.07.2018 год. и до настоящия момент регистрацията на автомобила не е променена, тъй като наследниците не са предприели действия за това. Същите следва да представят удостоверение за наследници и лично или чрез пълномощник да извършат новата регистрация на автомобила. Издаденият регистрационен талон на автомобила е стар образец и от декември 2003 год. не се издава. Посочва, че няма как да се извърши корекция в системата на КАТ на името на п. лице. При промяна на регистрацията на автомобила ще се издаде ново СРМПС с коректните технически данни.  

От фактическа страна съдът намира за установено  следното:

МПС рег.№ ………. е с първоначална регистрация от 26.05.2003 год. на името на К. К.К.. За МПС е издадено СРМПС серия Х № 303603 от 26.05.2003 год., в който е отразен регистрационния номер на автомобила, номера на рамата и двигателя, марката и модела, броя места, цвят и датата на регистрацията. Съгласно удостоверение за техническа изправност на ППС от 01.06.2020 год. автомобил с рег.№ ……… е с тип на горивото „дизел“. Собственикът на автомобила К. К.К. е п. на 14.07.2018 год. като по делото е представено удостоверение за наследници. На 03.01.2019 год. регистрацията на автомобила е служебно прекратена поради липса на сключена застраховка „Гражданска отговорност“. На 04.06.2019 год. регистрацията е служебно променена /възстановена/ на основание чл.143, ал.10 от ЗДвП.

Жалбата, въз основа на която е образувано настоящото производство е входирана в съда на 08.09.2021 год. Същата е оставена без движение като са дадени конкретни указания за отстраняване на нередовностите по нея. Препис от жалбата е изпратен и до началник сектор „Пътна полиция“ към ОД МВР Сливен за становище. Нередовностите са отстранени с жалба вх.№ СД-01-01-3392/30.09.2021 год. Към същата е приложен писмен отговор изпратен до К.К. от Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД МВР Сливен рег.№ 804000-8048/14.09.2021 год., който е предмет на обжалване в настоящото производство според изявлението на К..

Видно от писмо рег.№ 804000-8048/14.09.2021 год. административният орган посочва на лицето реда за регистрация на МПС в случай на смяна на собствеността като са цитирани и текстове от ЗДвП и Наредба № I-45/2000 год. Указано е на К., че „прехвърлянето на собствеността на автомобила“ на името на наследниците може да стане като същите се явят в сектор „Пътна полиция“, представят удостоверение за наследници и представят автомобила. Посочено е, че не може да се коригира талон на името на п. лице.

При така установената фактическа обстановка съдът намира жалбата за недопустима. Същата е подадена срещу акт, който не подлежи на оспорване и като такава следва да се остави без разглеждане, а производството по делото следва да се прекрати.

Съображенията за това са следните:

Правото на жалба възниква и може да бъде упражнено при наличието на определени процесуални предпоставки, които обуславят и процесуалната допустимост на съдебното производство. По аргумент от чл. 159, т. 1 от АПК една от тези предпоставки за възникване правото на оспорване от категорията на абсолютните е наличието на акт /индивидуален, общ или подзаконов нормативен/, подлежащ на съдебно обжалване по реда на АПК. За преценката дали един акт носи белезите на индивидуален административен акт от съществено значение е съдържанието и характера на обективираното в акта волеизявление и на следващите се от него правни последици, доколкото именно те определят правната същност на акта.

В случая съдът счита, че писмо рег.№ 804000-8048/14.09.2021 год. изпратено от Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД МВР Сливен до К.  има само уведомителен, информативен и насочващ характер за жалбоподателя и представлява кореспонденция между него и административния орган. Писмото не обективира разпоредителна част, с която да отрича или засяга права или законни интереси на жалбоподателя. Оспореното писмо е съставено в следствие на изпратена от съда жалба на лицето и същото не съдържа властническо волеизявление, което да оказва влияние по някакъв начин в правната сфера на оспорващия. С това писмо началникът на сектор „ПП“ посочва на жалбоподателя реда за пререгистрация на МПС след смяна на собствеността, както и нормативните актове, които го уреждат.

Предвид изложеното оспореното писмо, имащо характер на кореспонденция между оспорващия и органа не влияе върху правната сфера на лицето и не носи белезите на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 от АПК, поради което и не подлежи на съдебен контрол за законосъобразност съобразно критериите на чл. 146 от АПК.

По тези съображения жалбата на К.  К. следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

Водим от горното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба вх.№ СД-01-01-3119/08.09.2021 год. срещу писмен отказ от поправяне на допусната фактическа грешка рег.№ 804000-8048/14.09.2021 год. на началник сектор „Пътна полиция“ към ОД МВР Сливен

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 323/2021 год. по описа на Административен съд Сливен.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7 дневен срок от датата на получаване на съобщението.

 

 

                         СЪДИЯ