Решение по дело №2390/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 декември 2022 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20227180702390
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 септември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 2459

 

гр. Пловдив, 20.12.2022 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХIV състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети ноември, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА ДИЕВА

      ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                                                      СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря В. П. и с участието на прокурора С. К., като разгледа докладваното от съдия Методиева касационно административнонаказателно дело № 2390 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Делото е образувано по две касационни жалби, депозирани срещу Решение на Районен съд Асеновград с № 2 от 19.01.2022 г., постановено по АНД № 523/2021 г. по описа на посочения съд, с което е било изменено Наказателно постановление № 38-64/21.07.2021 г. на Председателя на ДАНС гр. София, издадено против „Микро Кредит“ АД с ЕИК *********, със седалище в гр.София, досежно правната квалификация за системност на нарушението, като вместо санкционната норма по чл.116, ал.3, т.3 от ЗМИП е приета за съответна тази по чл.116, ал.1, т.3 от ЗМИП, в която връзка е намалена наложената за нарушение по чл.53, ал.1, вр. с чл.15, ал.1 от ЗМИП имуществена санкция от 20 000 на 5 000 лева. Със същото решение в полза на ДАНС са присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение от 80 лева, а в полза на „Микро кредит“ АД разноски от 339 лева. С определение № 17/15.03.2022 г. решението е било изменено в частта относно разноските, като е увеличен размерът на присъдените такива на „Микро кредит“ АД от 339 лева на 1356 лева. По делото е постъпила и частна жалба против посоченото определение.

Първата от касационните жалби е депозирана от ДАНС, като с нея се иска отмяна на съдебното решение с изложени съображения за незаконосъобразност на преценката на районния съд касателно това, че нарушението не е системно. В съдебно заседание страната не е изпратила представител, като е депозирано писмено становище по същество с искане и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции и възражение за прекомерност на претендираното от другата страна адвокатско възнаграждение.

В касационната жалба на „Микро кредит“ АД са наведени доводи за незаконосъобразност на обжалваното съдебно решение, като се твърди да е постановено при нарушение на закона и при съществени нарушения на процесуалните правила. Моли се присъждане на разноски за адвокат за двете инстанции. В съдебното заседание страната не е изпратила представител, но е депозирала писмено становище чрез пълномощник, в което жалбата се поддържа и същевременно се заявява оспорване на другата касационна жалба. Възразява се по размера на претендираното от другата страна юрисконсултско възнаграждение. По тази касационна жалба на „Микро кредит“ АД е постъпил отговор от ДАНС – София с искане жалбата да се отхвърли като неоснователна.

Депозираната частна жалба срещу определението за изменение на съдебното решение в частта за разноските е от името на ДАНС, като се моли определението да бъде изцяло отменено, в която връзка са изложени съображения относно приложимия закон при определяне на разноските в случаи на изменение на наказателно постановление. Претендира се юрисконсултско възнаграждение и за производството по частната жалба. По частната жалба не е депозирано възражение от другата страна.      

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пловдив Костова моли първоинстанционното решение да бъде оставено в сила, а по отношение на частната жалба заявява становище за нейната неоснователност.

 Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбите касационни основания по чл.348, ал.1 от НПК, както и на постановеното по делото определение в производство по чл.248 от ГПК, констатира следното:

Касационните жалби, както и частната жалба, са подадени в предвидения законов срок и от съответна страна по първоинстанционното съдебно производство, за която решението и съответно определението е било неблагоприятно, поради което и те се явяват допустими.

Разгледани по същество, жалбата на ДАНС се явява основателна, а тази на „Микро кредит“ АД - неоснователна, откъдето пък следва и основателност на частната жалба.

Районен съд - Асеновград, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, като поради това е ненужно да се повтаря. В тази връзка и първоинстанционният съд е достигнал до извода, че от обективна и субективна страна касационният жалбоподател и ответник „Микро кредит“ АД е извършил нарушение по чл.53, ал.1, вр. с чл.15, ал.1 от ЗМИП. Настоящата съдебна инстанция намира, че изводите на районния съд за доказаност на нарушението са изведени на базата на правилен анализ на събраните доказателства, поради което и се явяват законосъобразно направени. Обосновано първоинстанционният съд е отговорил на възраженията на санкционираното дружество за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, включително и за несъобразяване на сроковете по чл.34 от ЗАНН и относно точната правна квалификация на нарушението, като в тази връзка е изложил подробни и ясни мотиви, поради което и възраженията за немотивираност на съдебния акт, изложени от жалбоподателя „Микро кредит“ АД са неоснователни. 

 Същевременно въззивният съд е счел, че се явява недоказано извършването на посоченото от него нарушение при условията на системност по смисъла на легалната дефиниция на понятието „системно нарушение“, дадена в т.15 на §1 от ДР на ЗМИП. За този си извод районният съд е посочил в мотивите към съдебния си акт, че формално, предвид броя на установените предхождащи процесното нарушение други такива нарушения от същия вид, предпоставките на т.15, §1 от ДР са налице. В същото време, разсъждавайки по това, че за системно нарушение санкционната норма на чл.116, ал.3, т.3 от ЗМИП предвижда значително по-тежка санкция отколкото за извършване на същото нарушение, но без наличието квалифициращия признак системност, то следвало да се установи трайна нагласа за неспазване на установените норми и правовия ред, за да се приложи по-тежката санкция. Съдът е счел, че няма как в конкретния случай да се приеме наличието на такава трайна нагласа, защото липсвали доказателства за такава и предвид това, че и шестте нарушения - петте предходни и процесното- са установени по едно и също време и за тях са били издадени АУАН и наказателни постановления в един и същи ден. Отделно от това, изрично районният съд е посочил, че системността не съставлява елемент от състава на нарушението, а се свързвала само с предвидената санкция. Поради това и предвид извода за липса на системност в поведението на дружеството, съдът е счел, че приложима е санкционната норма на чл.116, ал.1, т.3 от ЗМИП, а не приложената от наказващия орган разпоредба на чл.116, ал.3, т.3 от ЗМИП, в която връзка и е приел, че размерът на имуществената санкция следва да бъде определен на 5000 лева. Посочено е още в съдебното решение и че не са били налице предпоставките за приемане случаят на нарушение като маловажен. Във връзка с така изложените мотиви, в диспозитива на решението е било записано, че съдът отменя наказателното постановление относно приложението на чл.116, ал.3, т.3 от ЗМИП във връзка с квалификацията относно системността на нарушението и наложената имуществена санкция от 20 000 лева и на основание чл.116, ал.1, т.3 от ЗМИП, като се позовава на правомощие по чл.63, ал.7, т.1 от ЗАНН  - налага имуществена санкция в размер на 5000 лева.

На първо място, настоящата съдебна инстанция намира за нужно да посочи, че използваната в диспозитива на съдебното решение техника е непрецизна, доколкото нормата на чл.63, ал.7 от ЗАНН, на която съдът се е позовал, предвижда правомощие на въззивния съд да измени наказателно постановление и в случая, както е приел РС Асеновград, поради прилагане на закон за по-леко наказуемо нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението, или да замени наложено административно наказание с по-леко, но не и съдът да налага административно наказание, каквато граматическа конструкция е използвала първата инстанция.

На второ място, настоящата касационна инстанция смята за основателни възраженията на касационния жалбоподател ДАНС за незаконосъобразност на съдебното решение в частта му касателно приетата липса на съставомерен признак на извършеното нарушение, а именно системност на нарушението. В тази насока и според настоящия съдебен състав решението на РС Асеновград е постановено при неправилно приложение на материалния закон, доколкото съдът, при ясно разписани законови правила е дал несъответно тълкуване на същите и поради това е достигнал и до неправилен краен извод. Правилно районният съд е отчел обстоятелството, че в конкретния случай, с оглед установеното осъществяване на предходни пет нарушения по ЗМИП от същия вид, както и това, че процесното нарушение се явява шесто по ред, са налице основанията по §1, т.15 от ДР на ЗМИП процесното нарушение да бъде определено като системно. Законосъобразно е отхвърлено от съда и възражението на дружеството-жалбоподател по отношение на това, че системното нарушение предполагало съставяне на едно единствено наказателно постановление, в рамките на което да са описани обуславящите системността предходни такива, без за същите да се реализира отделно административнонаказателна отговорност, а за системно нарушение да се санкционират общо и шестте такива, като за едно нарушение. Според §1, т.15 от ДР на ЗМИП Системно нарушение е налице, когато са извършени 5 или повече административни нарушения на този закон или на правилника за прилагането му от същия вид в рамките на една година. Указанието на закона е ясно и конкретно и сочи, че като системно нарушение“ се квалифицира едва шестото, респективно следващо по ред нарушение от един и същи вид и съответно едва по отношение на него може да се наложи и санкцията, предвидена за системно нарушение. От това не следва по никакъв начин, че предходните пет административни нарушения престават да съществуват като самостоятелни нарушения и имат битност единствено като такива, обуславящи системността в поведението на нарушителя, защото подобно тълкувание противоречи на закона. Всяко от тези предходни нарушения е такова, което при преценка на компетентния административен орган може да бъде санкционирано, или по отношение на него да се издаде предупреждение, респективно в предвидените случаи да се прекрати административното производство, в което това нарушение е установено. Впрочем в чл.18 от ЗАНН изрично е предвидено, че когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения, или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, какъвто е конкретният случай, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях. Несъмнено е при това положение, че посредством разпоредбата на чл.116, ал.3, т.3 от ЗМИП не се предвижда извършването на някаква своеобразна кумулация на наказанията при извършени пет и повече нарушения на закона, а се определя специфично наказание, за шестото /или всяко следващо/ нарушение, осъществени от едно и също задължено лице, ако това е станало в рамките на една година. С оглед на посоченото, районният съд, като е отчел наличието на формалните предпоставки, посочени в закона за определяне на нарушението като системно, е следвало да го съотнесе към съответната норма, предвиждаща санкция за нарушението по чл.53 от ЗМИП, съдържащо квалифициращият признак „системно нарушение“, предвид наличното установяване, че изцяло е изпълнен  фактическият състав на посоченото нарушение. Вместо това, районният съд като е разсъждавал върху съдържанието на системността като квалифициращ белег на нарушението /макар да е посочил, че не е елемент от състава на нарушението/ а именно, че тя е изява на трайна нагласа за неспазване на установените задължения и правила, което е същностно правилно съждение, но в противоречие с посоченото в мотивите му заключение, че предпоставките за квалифициране на нарушението като системно са налице, е посочил, че на практика липсвали доказателства за това. За този си извод съдът, постановил обжалваното решение, както се посочи вече, е взел предвид факта, че процесното нарушение и тези предходни нарушения, които обуславят квалифициращия признак системност, били установени с един и същи протокол и за тях били съставени актове в един и същи ден, поради което и не можело да се приеме, че в поведението на дружеството е налице трайната нагласа, посочена по-горе. Обстоятелството, че нарушенията са констатирани в хода на една и съща проверка не променя факта, че те са били извършени последователно във времето, а именно в периода от месец януари 2019 г. до месец юли 2019 г., на различни дати, по повод на сключени договори с различни лица, което показва в действителност именно наличието на системно поведение у субекта на административната отговорност, насочено към неспазване на изискването на закона, свързано с идентифициране на клиентите му. Касае се до юридическо лице, което очевидно в рамките на този период от време, предвид наличието на данни за пет нарушения преди процесното, извършено през ноември 2019 г., не е предприело мерки да съобрази поведението си при сключване на договори за заем с изискването по чл.53, ал.1 от ЗМИП за идентифициране на физическите лица, с които установява делово взаимоотношение и в крайна сметка, това повторяемо във времето поведение след петото нарушение вече е станало основание за определяне шестото поредно такова нарушение за системно. В тази насока и настоящата съдебна инстанция намира, че изводите на районния съд касателно липсата на установеност на квалифициращия признак на нарушението „системно“ са несъответни на установените от същия съд фактически обстоятелства и поради това и незаконосъобразни. При това положение и се налага изводът за законосъобразност на наказателното постановление, в рамките на което поведението на дружеството е било санкционирано именно при прилагане нормата на чл.116, ал.3, т.3 от ЗМИП, предвиждаща санкция за системно нарушение по ал.1 на чл.116 от ЗМИП. 

Правилно районният съд е отчел липсата на основание да се приеме маловажност на случая на административно нарушение. Според настоящата съдебна инстанция случаят не разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от посочения вид. От събраните от първоинстанционния съд доказателства, може да се направи извод, че нарушението е било отстранено с последващо идентифициране на клиента на дружеството по предвидения в закона ред, но това е станало значително време след извършването на нарушението, което е от 16.11.2019 г., доколкото е видно, че към момента на съставяне на констативния протокол от проверката на място от февруари 2021 г., не е било представено към договора с клиента на дружеството приложеното вече едва към възражението срещу АУАН копие от документ за самоличност. Размерът на заема по договора в тази връзка няма пряко отношение към преценката относно това дали случаят на нарушение е маловажен или не, доколкото не е елемент от състава на нарушението. Нарушението е такова на формално извършване, поради което и доводите относно наличието, или липса на настъпили вредни последици от същото са неотносими.      

 

Поради изложените мотиви и настоящият съдебен състав намира, че следва да отмени обжалваното съдебно решение като незаконосъобразно и вместо него да постанови друго такова по същество, с което да потвърди наказателното постановление. Последното обуславя и отмяна на съдебното решение в частта му относно присъждане разноски в полза на „Микро Кредит“ АД гр.София, като при този изход на спора, дължими са разноски само за страната ДАНС, което пък автоматично води и до извод за незаконосъобразност на обжалваното определение от 15.03.2022 г. за изменение на решението в частта му за разноските, доколкото то се отнася именно до присъдените в полза на „Микро Кредит“ АД разноски. Решението на районния съд се явява неправилно и в частта му касателно присъдените в полза на ДАНС разноски от 80 лева, доколкото същите, първо, фактически не са били изчислени по съразмерност, а на второ място, при този изход на спора на страната се дължат разноски за юрисконсултско възнаграждение, без същите да следва да бъдат определяни по съразмерност, поради което и в тази му част съдебното решение ще следва да се измени, като се присъдят за първата инстанция разноски за юрисконсулт от 120 лева, съобразени с броя на заседанията, в които е присъствал юрисконсулт и тежестта на делото на основание чл.63д, ал.5, вр. с ал.4 от ЗАНН, вр. с чл.37 от ЗПП, вр. с чл.27е от Наредбата за заплащането на  правната помощ. За настоящата инстанция въз основа на същите разпоредби, както и във връзка с чл.25а, ал.2 от Наредбата за заплащането на  правната помощ, ще следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение от общо 130 лева, или 80 лева касателно производството по касационните жалби и 50 лева за депозирането на частната жалба, без процесуално представителство в съдебно заседание.      

 Поради изложените съображения и на основание чл.221, ал.2 и чл.222, ал.1 от АПК, както и чл.63в от ЗАНН Съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 2 от 19.01.2022 г., постановено по АНД № 523/2021 г. по описа на Районен съд Асеновград, в частта му, с която е изменено Наказателно постановление №  38-64/21.07.2021 г. на Председателя на ДАНС гр. София вместо което постановява:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление   38-64/21.07.2021 г. на Председателя на ДАНС гр. София, с което на „Микро Кредит“ АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.София, е наложена имуществена санкция от 20 000 лева на основание чл.116, ал.3, т.3 от ЗМИП за нарушение по чл.53, ал.1, вр. с чл.15, ал.1 от ЗМИП.

 

ИЗМЕНЯ Решение № 2 от 19.01.2022 г., постановено по АНД № 523/2021 г. по описа на Районен съд Асеновград, в частта му, с която„Микро Кредит“ АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.***, е осъдено  да заплати в полза на ДАНС – София разноски за юрисконсултско възнаграждение за първата инстанция, като увеличава същите от 80 лева на 120 /сто и двадесет/ лева.

 

 ОСЪЖДА „Микро Кредит“ АД с ЕИК *********,  със седалище и адрес на управление в гр.***, да заплати в полза на ДАНС – София сумата от 130 лева /сто и тридесет лева/, съставляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

 

 Решението е окончателно.

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:      

 

 

                                     

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: