Определение по дело №4608/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 3844
Дата: 1 април 2019 г. (в сила от 23 юли 2019 г.)
Съдия: Пламена Недкова Славова-Милева
Дело: 20185330104608
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

№ 3844

гр. Пловдив, 01.04.2019 г.

              

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение ІХ -ти състав  в закрито заседание на 01.04.2019 г. в състав:

                               

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ПЛАМЕНА СЛАВОВА-МИЛЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр. дело4608  по описа на Пловдивски районен съд за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

           

            Производството е по чл.130 от ГПК.

            Образувано е по искова молба, с която са предявени осъдителни искове от „БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД, ЕИК:********* против С.Т.Б.. Исковата молба е подадена на 21.03.2018г.

            От постъпили по делото документи от Агенция по вписванията се установява следното. Съгласно Протокол с решенията на „БНП Париба Пърсънал Файненс” С.А. същото френско дружество като едноличен собственик на капитала на „БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД взима решение за преобразуване на дружеството-ищец, чрез вливане на последното в едноличния собственик на капитала му. Понятието „вливане” не е изведено в европейското право като отделно, а е част от общото понятие „презграничено сливане”. Това следва от чл.119, точка 2 от ДИРЕКТИВА (ЕС) 2017/1132 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 14 юни 2017 година относно някои аспекти на дружественото право. Съгласно пар. 11 от ПЗР на Търговския закон, ДВ 104/2007г. с посоченото изменение се въвеждат разпоредбите на Директива 2005/56/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно презграничните сливания на дружества с ограничена отговорност. Същата е отменена именно с ДИРЕКТИВА (ЕС) 2017/1132 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 14 юни 2017 година относно някои аспекти на дружественото право, действаща към момента на влизане е сила на процесното презграничено сливане и наричана по-долу „Директивата”. По въпросите за сливането и неговото действие двете директиви имат идентични правила.

Конкретният случай на вливане в едноличния собственик на капитала е уреден като вид презгранично сливане в чл.119, точка 2, б.”в” от Директива 2017/1132 (чл.2, пар. 2, б. „в” от Директива 2005/56). Съгласно чл.129 от Директива 2017/1132 (чл.12 от Директива 2005/56) датата, от която презграничното сливане поражда действие, се определя съгласно законодателството на държавата членка, съгласно което се регулира формираното в резултат на презграничното сливане дружество. В случая формираното в резултат на презграничното сливане дружество е френското дружество „БНП Париба Пърсънал Файненс С.А., доколкото вливащото се българско дружество- ищец престава да съществува. Следователно, датата, от която презграничното сливане е породило действие, се определя според френското право, а не според българското. В чл.131 от Директива 2017/1132 (чл.14 от Директива 2005/56) са посочени и последиците от сливането. Според тази разпоредба вследствие на презгранично сливане, което е извършено съгласно предвиденото в член 119, точка 2, б. „в”, считано от посочената в член 129 дата, (т.е. от датата на влизането му в сила съгласно френското право) дружеството, което се придобива престава да съществува. С други думи, дружеството – ищец е престанало да съществува от датата на влизане в сила на презграничното сливане, определена по френското право, а не по българското.

            В същия смисъл е уредбата на презграничното сливане съгласно Търговския закон, чрез който се транспонират тези правила на директивите. Чл.265г ТЗ урежда правилото, че преобразуването с участие на други държави-членки на ЕС се извършва, когато поне едно от преобразуващите се дружества е със седалище в друга държава членка. Съгласно чл.265о от ТЗ, като изключение от общите правила на преобразуването е посочено, че преобразуването, при което приемащото дружество е със седалище в друга държава членка (както е в настоящия случай), има действие съгласно правото на тази държава. Според чл.265н от ТЗ, когато седалището на приемащото дружество е в друга държава членка, преобразуващите се дружества със седалище в Република България се заличават от търговския регистър въз основа на уведомление от регистъра на държавата членка, в който е вписано приемащото дружество, че преобразуването е вписано.

            От всичко изложено следва, че датата, от която презграничното сливане е породило действие и влялото се дружество – „БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД е престанало да съществува, е датата, определена според френското право, а не датата на заличаване в нашия Търговски регистър. Заличаването в ТР в случая има само декларативно действие, при което само обявява вече настъпилото прекратяване на влялото се дружество вследствие на презграничното преобразуване, след уведомяване от регистъра на държавата членка, в който е вписано приемащото дружество, че преобразуването е вписано.

            В настоящия случай, съгласно Нотификация от Канцелария на търговския съд в Париж до Търговския регистър на Агенция по вписванията, България, презграничното сливане между дружеството-ищец - „БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД, и дружеството „БНП Париба Пърсънал Файненс – френско анонимно акционерно дружество (С.А.) е влязло в сила на 31.01.2018г. Вследствие на тази нотификация на 24.04.2018г. ищецът е заличен от Търговския регистър.

            Следователно, ищецът е престанал да съществува като правен субект от датата на влизане в сила на презграничното сливане според френското право – 31.01.2018г., а не от заличаването му впоследствие от нашия Търговски регистър. Исковата молба обаче е подадена на 21.03.2018г. от вече несъществуващ правен субект – „БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД. Ето защо производството е образувано от лице без процесуална правоспособност, поради което като недопустимо, следва да се прекрати. Тъй като делото е изначално заведено от неправосубектно лице, не намират приложение правилата за приемство, настъпило в хода на процеса. Производство е изначално недопустимо поради липса на процесуална правоспособност на ищеца и следва да се прекрати.

            Така мотивиран, съдът

           

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 4608/2018г. по описа на РС Пловдив, 9 гр.с.

Определението подлежи на обжалване пред ОС Пловдив в едноседмичен срок от връчването му на страните, с частна жалба.

 

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

            Вярно с оригинала!

            ПК