Решение по дело №10034/2021 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 март 2021 г.
Съдия: Диана Николова Костова
Дело: 20217060710034
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№88

гр. Велико Търново, 31.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Велико Търново, втори касационен състав в публично заседание на деветнадесети март  две хиляди двадесет и първа  година в състав:

 

                                                            

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ДИАНА КОСТОВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:              ЕВТИМ БАНЕВ

                                                                                                          ИВЕЛИНА ЯНЕВА

                                                                      

При секретаря М.Н.и в присъствието на прокурора от Великотърновска окръжна прокуратура Светлана Иванова, разгледа докладваното от съдия Костова касационно НАХД № 10034/2021 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

           

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закон за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

           

Делото е образувано по касационна жалба на  Т.  Л.В. в качеството й на законен представител на „Джентико“ ЕООД чрез *** С. *** против Решение № 448/21.12.2020г. постановено по НАХД 671/19 г. на  Районен съд Г. Оряховица, с което е потвърден като законосъобразен Електронен фиш серия К № 1320208, издаден от ОД на МВР В. Търново, с който на касатора за нарушение на чл. 21, ал.2 във вр. с чл. 21,ал.1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл.182,ал.2, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 100 лева .

 

В жалбата се прави оплакване за неправилност на обжалваното решение, поради постановяване му в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Касаторът намира, че ГОРС не е обсъдил всички възражения , направени с жалбата и с писмените бележки, поради което превратно е тълкувал събраните по делото доказателства. Липсват каквито и да било мотиви относно факта, че на снимката към ЕФ са налични две МПС  и по какъв начин е установено ,че радарния лъч е фиксирал МПС, управлявано от касатора. Липсват мотиви респ. доказателства по т. 2.3 от Методическите указания на техническото средство- относно извършването на автотест преди началото на заснемането , за да е валидно конкретното заснемане и издадения ЕФ въз основа на това заснемане. От съда се иска да отмени обжалваното Решение и постанови друго по съществото на спора, с което ЕФ бъде отменен.

В открито съдебно заседание , редовно призован не се представлява. Постъпило е допълнително становище от страна на *** С., с което е направено искане на основание чл. 81, ал. 3 във вр. с чл. 80, ал.1, т. 5 от НК във вр. с чл.11 от ЗАНН настоящото производство да бъде прекратено поради изтекла абсолютна погасителна давност. Нарушението е извършено на 19.8.2016г. ,като определеното наказание е „Глоба“ След като чл.11 от ЗАНН препраща към чл. 80 и чл. 81 от ЗАНН, като срока на абсолютната давност е 4 г. и 6 месеца, независимо от спирането или прекъсването на давността – три години плюс 1г. и 6 м. Срокът е изтекъл на 19.2.2021г., поради което следва да бъде отменено Решението на ГОРС, отменен ЕФ и производството прекратено.

 

Ответникът по касация – ОД на МВР – Велико Търново, редовно призован не изпраща представител и не заема становище по спора.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново заема становище за основателност на касационната жалба. Намира, че отговарят на действителността твърденията в нея, че към настоящия момент е изтекла абсолютната погасителна давност за извършеното нарушение. Това е отрицателна процесуална предпоставка за настоящото производство, поради което същото следва да се прекрати. На това основание следва да се отмени и ЕФ.

 

 

Съдът, след като се запозна с подадената касационна жалба, представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН проверка, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт.

 

Предмет на настоящото производство е Решение № 448/21.12.2020г. постановено по НАХД 671/19 г. на  Районен съд Г. Оряховица, с което е потвърден като законосъобразен Електронен фиш серия К № 1320208, издаден от ОД на МВР В. Търново, с който на касатора за нарушение на чл. 21, ал.2 във вр. с чл. 21,ал.1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл.182,ал.2, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 100 лева .

 

Въз основа на събраните в хода на административнонаказателното и съдебното производство доказателства, се установи, че фактическата обстановка по делото е правилно изяснена от районния съд. На 19.8.2016г. в 14,37 часа на , ПП I-4, София- Варна,  км 153 +343 общ. Лясковец, при ограничени на скоростта въведено с пътен знак В- 26 и допълнителен знак Е- 24 от 60 км/ ч с автоматизирано техническо средство №00209D33О1А0, което е одобрен тип, вписано под №4888 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, с валидност до 8.12.20200 г. е заснето движение на МПС, собственост на „Джентико „ЕООД а именно ОПЕЛ АСТРА  с рег. № С4173 ХС със скорост от 86 км/ ч, след приспаднат толеранс от 3%. Приложени са протокол за проверка на мобилната система за видеоконтрол, както и протокол за използване и протокол за монтаж и настройка. След приспадане на толеранс от 3 км/ч е установена скорост от 86 км/ч и съответно превишение от 26 км/ч. След направена справка за собственост е намерено, че МПС принадлежи на горепосоченото дружество, чийто законен представител е касатора, като не  е спорно по делото, че същата не е подала писмена декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, че някой друг е управлявал МПС на посочената дата. За извършеното нарушение е издаден ЕФ, който е бил връчен на касатора на 14.8.2019г. , като в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН е депозирана жалба пред ВТРС, след което делото е препратено по подсъдност на ГОРС. В хода на съдебното дирене освен горепосочените писмени доказателства, ГОРС е изискал и схема за вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка , от която е видно че на посоченото в ЕФ място е поставен знак В – 26  и допълнителен знак Е-

 

При така установената фактическа обстановка съдът е направил извод за неоснователност на подадената жалба, респективно за законосъобразност на ЕФ. Приел е, че ЕФ съдържа всички изискуеми от закона реквизити. Направен е извод, че е доказано извършването на нарушението, включително датата и място, регистрационният номер на автомобила и обстоятелствата, при които е осъществено деянието, включително ограничението на скоростта в процесния участък. Въззивният съд е посочил, че не е имало нито твърдения, нито доказателства, че друго лице е управлявало автомобилът. Прието е, че ЕФ е изготвен в съответствие с одобрения образец и при спазване на правилата за това. Освен това към датата на справката на л. 13 от която е видно ,че ЕФ е издаден на 23.8.2016г. , не е изтекъл шестмесечния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. Съдът е намерил, че е изтекла и предвидената в чл. 80, ал.1 т. 5 от НК тригодишна давност . ГОРС е посочил, че тя е започнала да тече от 19.8.2016г. и е прекъсната към момента на издаване на ЕФ- 23.8.2016г., след което е започнала да тече нова тригодишна давност, прекъсната на 14.8.2019г. с връчване на ЕФ.От тази дата е започнала да тече нова тригодишна давност, която не е изтекла . Съдът е посочил, че към момента на произнасянето на решението не е изтекла и регламентираната в чл. 81, ал. 3 във вр. с чл. 80, ал.1 т. 5 от НК във вр. с чл.11 от ЗАНН абсолютна давност от четири години и половина, която започва да тече от датата на извършване на нарушението.

От съда са развити и подробни доводи досежно  доказаност на нарушението, правилна правна квалификация на деянието, съответстващо на закона административно наказание, както и правилно ангажиране на отговорността на законния представител на дружеството. ГОРС е изложил мотиви и досежно приложението на чл. 28 от ЗАНН. С тези мотиви ЕФ е потвърден като законосъобразен.

 Така постановеното от Районен съд – Горна Оряховица  решение е неправилно, а така подадената касационна жалба – основателна.

При постановяване на обжалваното решение не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл. 348, ал. 3 от НПК, вр. чл. 63 от ЗАНН. Въззивният съд е формирал изводите си след като е обсъдил значимите за разрешаването на спора обстоятелства, както и наведените с оспорването доводи и възражения, за което са изложени мотиви. Съдът е изпълнил задължението си за изясняване на обективната истина чрез приобщаването на допустими и относими доказателства, които е обсъдил поотделно и съвкупно. Делото пред въззивната инстанция е приключено и решението е постановено от законен състав и в границите на вменената му компетентност, като за заседанието е съставен протокол. Не се установява при постановяването на обжалваното решение да е била нарушена тайната на съвещанието. Процесуалните права на жалбоподателя (касатор понастоящем) не са ограничени и последният е реализирал правото си на защита в пълнота.

Настоящата инстанция намира, че при адекватно изяснена фактическа обстановка, въззивният съд е достигнал до правилен правен извод за законосъобразност на електронния фиш. Отчетено е, че нарушението е правилно квалифицирано, след като е подробно описано. Правилно е посочена нарушената материалноправна норма на чл. 21, ал. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДвП и санкционната такава по чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП и наложеното наказание е в предвидения от закона абсолютен размер. Касационната инстанция изцяло споделя аргументите на въззивния съд за законосъобразност на наказателното постановление, които не налага тяхното преповтаряне предвид чл. 221, ал. 2 от АПК.

Абсолютно се споделят от настоящия състав мотивите на ГОРС досежно прекъсването на давността по чл. 80, ал.1 т. 5 от НК като правилно е приложено т.2 от Тълкувателно постановление № 1/ 27.2.2015г. на ОСС на НК на ВКС и ОСС на Втора колегия на ВАС по т. д. 1/2014г. , както и спазването на чл. 34,ал. 3 от ЗАНН. Правилни са всички останали изводи на съда ,досежно размера на наказанието ,наказателно отговорното лице – законен представител, неприложение на чл. 28 от ЗАНН.

Въпреки гореизложеното решението е неправилно, но не по вина на решаващия състав,а с оглед на настъпило след неговото произнасяне обстоятелство, а именно изтичане на абсолютната давност. Същата  предвидена  по чл. 81, ал. 3 от Наказателния кодекс НК), във вр. с чл. 34, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), предмет на тълкуване и с ТР № 1 от 27.02.2015 г. по т. д. № 1/2014 г. на ВКС и ВАС. Сроковете по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, при изтичане на които не се образува административно наказателно производство  са приложими в настоящия случай, поради липса на специални такива, визирани в друг закон.

Предвид точка 2 от задължителното за съдилищата Тълкувателно постановление №1 от 27.02.2015 г. по тълкувателно дело №1/2014 г. на ОСС на НК на ВКС и ОСС от II Колегия на ВАС, цитирано и от районният съд, разпоредбата на чл.11 от Закона за административните нарушения и наказания препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в Наказателния кодекс. 

Съгласно посочената от АНО в случая дата на извършване на административното нарушение – 19.8.2016г. , приложение намира и уредбата на чл.80, ал.1, т.5 от НК, в действащата редакция (изм.ДВ бр.26 от 2010 г.), според която наказателното преследване се изключва по давност, когато не е възбудено в срок от три години. Съгласно чл.80, ал.3 от НК, давността за преследване започва от довършването на престъплението, респ. в процесния случай – административното нарушение. Изрично с Тълкувателно решение №112/16.12.1982 г. по н.д. №96/82 г. на ОСНК на ВС е възприето, че за давността по чл.34 от ЗАНН се прилагат институтите за спиране и прекъсване на давността за наказателно преследване – чл.81 НК. Според чл.81, ал.2 от НК, давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за преследване, и то само спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. След свършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност. В процесното решение съдът правилно е посочил кога е прекъсната относителната давност и от кога започва да тече нова тригодишна давност.

По подобие с наказателното право, с изтичане на давностните срокове се погасява възможността да бъдат реализирани всички правомощия на наказващия орган по административно-наказателното правоотношение. Районният съд правилно е посочил срока на абсолютната давност , доколкото наложеното наказание е „Глоба“, и   общата давност, предвидена в чл.80, ал.1, т.5 от НК изтича на 19.2.2021г., който към момента на постановяване на решението на ГОРС-21.12.2020г.,не е изтекъл,  но към настоящото произнасяне на съда 31.3.2021г. е.

По мотивите на т. 1 от ТП № 2/19.05.2015 г., съдът приема, че издаването на процесния ЕФ приравнен на НП е последица от изпълнение на нормативно възложени задължения, упражнена административно наказателна компетентност, законово предоставена на органите в рамките на административната им правосубектност, което по своето съдържание представлява изпълнение на административна дейност и в този смисъл същите представляват властнически акт, издадени от административен орган и въпреки че пораждат наказателно-правни последици, са правен резултат от санкционираща административна дейност. Същият следва да бъде отменен не като незаконосъобразен, а поради преклудираната възможност за наказателно преследване поради изтекла абсолютна давност за наказателно преследване на основание чл. 81, ал. 3 от НК във вр. чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК във вр. с чл. 11 от ЗАНН. Наистина изтичането на абсолютен давностен срок за погасяване на административнонаказателното преследване в течение на съдебното производство е основание за отмяна на НП/ ЕФ без да бъдат обсъждани въпросите за неговата формална и материална законосъобразност.

 Налице е касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, обжалваната част от решението да бъде отменена, вместо което да се отмени потвърдената с нея част от Наказателното постановление.

 При този изход на делото, след като от касатора не се претендират разноски, такива не се присъждат по чл. 63д,ал.1 от ЗАНН.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. І от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН, втори касационен състав, 

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ по жалба на  Т.  Л.В. в качеството й на законен представител на „Джентико“ ЕООД чрез *** С. ***, Решение № 448/21.12.2020г. постановено по НАХД 671/19 г. на  Районен съд Г. Оряховица, ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВЯВА

 

ОТМЕНЯ  Електронен фиш серия К № 1320208, издаден от ОД на МВР В. Търново, с който на Т.  Л.В. в качеството й на законен представител на „Джентико“ ЕООД  за нарушение на чл. 21, ал.2 във вр. с чл. 21,ал.1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл.182,ал.2, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 100 лева .

   РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:              1.

 

2.