Решение по дело №38/2021 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2021 г. (в сила от 27 юли 2022 г.)
Съдия: Габриел Петков Йончев
Дело: 20211300500038
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е-38

 

 

Гр.В.

 

 

                                                    11.02.2021 г.

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският  окръжен съд  гражданско отделение в открито заседание на  ………………….февруари  две хиляди и двадесет и първа  година в състав:

                                             Председател :  С. С.

                                                     Членове :1. Г. Й.

                                                                    2.Д. В.

 при секретаря     ......................................................................................... и с участието на прокурора.....................................................................

изслуша докладваното от съдията Й. гр. дело №38     по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

           

         Производството е по Чл.463 ГПК /обжалване на разпределението в изпълнителното производство/.

         Образувано е по жалба на  Т.И.Й. с ЕГН *******и Г.  И.Й. с ЕГН ***** и  двамата с постоянен адрес: ***, и двамата     чрез упълномощената  адв.И. В. - АК В., със съдебен адрес:*** против Разпределение от 14.12.2020 год. по изп.дело № 20147240400442 по описа на ЧСИ В. Т.

Иска се да се отмени разпределението, като се извърши законосъобразно или да се  постанови ЧСИ В. Т. да извърши ново разпределение.

Твърди се ,че при извършване на публичната продан на недвижимия имот в гр.В., срещу който е било насочено принудителното изпълнение, за обявената сума от 512 000 лева е обявен за купувач взискателя „Т. Б.“ АД с ЕИК.,но при извършване на разпределението са нарушени разпоредбите на чл.460 от ГПК и на чл. 136 от ЗЗД.Събраната сума била недостатъчна за удовлетворяване на всички взискатели и разпределението било извършено след отделяне на суми за изплащане на вземанията, ползващи се с предпочтително удовлетворение.

Поддържа се ,че съдебният изпълнител неправилно бил определил кръга на взискателите, които следвало да бъдат включени в разпределението, като неправилно бил приложил хипотезата на чл.136 от ЗЗД. При извършване на разпределението на 14.12.2020 год. неправилно бил определен редът за удовлетворяване на вземанията, съобразно реда на привилегиите предвидени в закона, както и размера на разпределените суми.

Неправилно била определена сумата за ипотекарния кредитор и първоначален взискател по чл.136, т.1 от ЗЗД в посочените размери. Въпреки че били посочени суми като обикновени такси и като пропорционални такива, се сочела и невнесена такса, без да е ясно кои такси с какво основание са внесени или не са внесени и защо, което било  в противоречие с разпоредбите на ГПК и Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ. От обжалваното разпределение не ставало ясно какъв е размерът на авансово дължимата такса по т.20 от Тарифата и дали същата е внесена. Това предпоставяло и неправилното приложенение на т.26 от ТТР към ЗЧСИ, като неправилно било извършено приспадането от съдебния изпълнител. Твърди се, че обжалваното разпределение по т.1 на чл.136 от ЗЗД не е съобразено с константната съдебна практика относно правото на предпочтително удовлетворяване по чл. 136, ал. 1, т. 1 ЗЗД, като били включени извършени разноски за други, реализирани по искане на първоначалния взискател изпълнителни способи, които не следвало да бъдат включени в първи ред на разпределение, тъй като съставляват разноски, направени за изпълнителни способи, които не са приложени. Съдебният изпълнител бил включил разноски които са невнесени, което било съществено нарушаване на правилата на чл.460 ГПК, чл. 136 от ЗЗД и Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ .

По отношение разпределените суми на участващите в разпределението не ставало ясно как са формирани същите, какви и кои от разноските по изпълнителното дело  са направени реално и как са включени от съдебния изпълнител. Съгласно Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015 г. на ОСГТК на ВКС т.6 не всички разноски по изпълнителното дело на първоначалния взискател се ползват с право на предпочтително удовлетворяване по чл. 136, ал. 1, т. 1 ЗЗД. С такова право се ползват и в първия ред на специалните привилегии се включват разноските на първоначалния взискател по осъществяването на изпълнителния способ, постъпленията от който се разпределят.

Твърди се ,че неправилното разпределение по чл.136, т.1 от ЗЗД било рефлектирало и при разпределяне сумата по чл.136, т.2 от ЗЗД в размер на 4 033.48 лева, посочени като дължим данък сгради за продадения недвижим имот.

 

Неправилно била  разпределена сумата и по отношение на третия ред вземания, обезпечени с ипотека, като били погасени вземанията на „Т. Б.“ АД в размер на 477 655.86 лева.

На следващо място били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при предявяване на разпределението изразяващи се в непризоваване на НАП- чл.458, изреч.последно, както и непризоваване на длъжника по принудителното изпълнение „Ф. Г“ ООД /н./, чрез синдика му, въпреки че производството не било прекратено по отношение на „Ф. Г“ ООД /н./. По отношение на „Ф. Г“ООД /н./производството не било прекратено, като това  обстоятелство било видно от Постановлението на ЧСИ за отказ за прекратяване, потвърдено и от Окръжен съд В..

Предвид гореизложеното се иска да бъде отменен  Протокола, с който е извършено разпределението на 14.12.2020 год. по изп.дело № 20147240400442 на ЧСИ В. Т..

Подадена е и жалба от „ГТ-в. и с. т.“ ЕООД, ЕИК., със седалище и адрес на управление: гр. В. .ю п. з. К. „ГТ“, Административна сграда,  представляван от Управителя Т.И.Й. против Разпределение изх. № 12856 от 14Л2.2020 год на ЧСИ с рег. № 724 на КЧСИ по изп. дело № 20147240400442 .Твърди се ,че представляваното от него дружество било получило Призовка за предявяване  на разпределение по горното дело изх. № 12725 от 09.12.2020 год . на ЧСИ  В. Т. с рег. № 724 и район на действие - Окръжен съд.С призовката ЧСИ  уведомявал, че на 15.12.2020 год. от 16 часа ще се на страните по делото разпределение на постъпилите суми по същото.

С процесното разпределение жалбоподателят бил  запознат.Твърди се ,че същото е незаконосъобразно и се иска да бъде отменено  по следните съображения:

На първо място, необяснимо било защо ЧСИ  призовава за  разпределението на постъпилите суми по делото, събрани въз основа извършена публична продан на недвижим имот .Съгласно  разпоредбите на ГПК за предявяване на разпределението на постъпилите суми, ЧСИ следвало да призове страните по делото: взискатели, длъжници,присъединени кредитори , НАП и пр.От данните по изпълнителното дело се виждало, че жалбоподателят не е конституиран като страна и въобще не е уведомяван за нито едно от извършените принудителни изпълнителни действия от ЧСИ .

По делото имало данни, че след като жалбоподателят разбрал, че ЧСИ е изнесъл на публична продан недвижим имот ,собственост на дружеството жалбоподател ,с молба вх. № 12033 от 05.11.2020 г.било поискано от ЧСИ да спре публичната продан като насрочи , разгласи и проведе същата ,за което да се уведоми собственика на продаваемият се имот „ГТ В. и с. т.“ ЕООД.

Към молбата били приложили и доказателства за собственост на имота.

С Отговор по тази молба е изх. № 12033 от 05.11.2020 год ЧСИ  рег. № 724 оставил тази  молба без уважение.Този отказ на ЧСИ бил обжалван по реда на чл. 435 от ТПК пред Видински окръжен съд , където било образувано в. гр. дело № 581/2020 г. и предстояло постановяване на решение.

С оглед но гореизложеното че твърди ,че след като собственикът на имота, предмет на публичната продан, не е конституиран като страна по изпълнителното дело и не е уведомяван от страна на ЧСИ за нито едно принудително изпълнение по делото , то и ЧСИ нямало правно основание да  призовава дружеството за предявяване на разпределението на постъпилите суми по делото и оттук самото разпределение се явявало незаконосъобразно и постановено при нарушение на процесуалните правила и следвало да бъде отменено.

На второ място, от данните по делото се виждало, че основен длъжник по делото е „Ф.-Г“ ООД /в несъстоятелност/ срещу които длъжник производството по делото било спряно на основание чл. 638 ал. 1 от ТЗ ,но не е прекратено.

При това положение за предявяване на разпределението е следвало да бъде призован и този длъжник, като страна по делото с оглед разпоредбата на чл. 462 ал. 1 ГПК.

Призоваването за предявяване на Разпределение на вземанията по делото на несъстоятелният длъжник „Ф.-Г“ ООД било необходимо най- вече поради обстоятелството,че синдикът на това дружество- длъжник, следвало да бъде уведомен и информиран за разпределението на сумите, за да може да ги отрази в изготвеният от него Списък на приети вземания по търг. д. № 467/2013 год/ делото по несъстоятелността/, най- вече по отношение на разпределените суми на кредиторът по несъстоятелността „Т. б.“ АД гр. С. което дружество било и взискател по изпълнителното дело.

Това процесуално нарушение било съществено и се явявало основание за отмяна на извършеното разпределение от ЧСИ. С оглед на гореизложеното се иска да се отмени атакуваното с настоящата жалба Разпределение на постъпилите суми по изпълнителното дело на ЧСИ В. Т. с рег. № 724 и район на действие - Окръжен съд В., като незаконосъобразно и постановено в нарушение на процесуалните правила.

Постъпили са становища от „Т. б.“АД и от съдебния изпълнител,в които се изразяват становища относно неправилността и неоснователността на жалбите.

 

        

След като взе предвид събраните по делото доказателства,Съдът прие за установено от фактическа страна следното :

Изп. дело № 20147240400442 по описа на ЧСИ В. Т. за 2014г. е със страни: взискател „Т. Б.“ АД с  ЕИК. със седалище и адрес на управление гр. С. и ипотекарни длъжници - Г.И.Й. ЕГН ******  И Т.И.Й. ЕГН ******* предмет на изпълнение - парично вземане, обезпечено с ипотека:главници и лихви към главници: главница в размер на 283 967,27 лв.със законна лихва в размер на 208 394,52 лв. за периода 14.08.2013 г. - 05.11.2020 г. ,неолихвяеми вземания: 409,67лв., разноски по изп. дело: 12 274,30лв.,Такси по Тарифата към ЗЧСИ: 15 985,09лв. или общо неплатени  521 030,85лв.

Принудителното изпълнение е насочено върху следния недвижим имот: идентификатор 10971.502.826 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.В. с площ 258 кв.м, с адм.адрес: гр.В., ведно с построената в имота Триетажна масивна сграда със стоманобетонна конструкция и тухлени стени, с идентификатор 10971.502.826.1, със застроена площ от 163 кв.м. както следва: сутерен 163 кв.м, партер 166 кв.м, първи етаж 180 кв.м, втори етаж 180 кв.м, терасовиден етаж-180 кв.м, при съседи на ПИ по скица: 10971.502.819;10971.502.829;10971.502.819; 10971.502.825 10971.502.827 собственост Г.И.Й. ЕГН ****** и Т.И.Й. ЕГН ******

Описът на имота е извършен на 06.11.2015 г. Началната цена, от която започва публичната продан , е определена на осн. чл.494 (2) изречение последно от ГПК, и е в размер на:512 000.00(петстотин и дванадесет хиляди) лева.

Публичната продан е насрочена от 05.102020г. до 05.11.2020г. Обявлението е разгласено с протокол на частен съдебен изпълнител В. Т. от 08.10.2020г,, регистриран във Районен съд В. под №888/30.09.2020г.

Продажбата се е състояла. За купувач с протокол от 06.11.2020г. е обявен взискателят „Т. Б.“ АД с ЕИК . със седалище и адрес на управление гр .С. с  предложена цена 512 000.00 (петстотин и дванадесет хиляди) лева.

Върху продадения недвижим имот има учредена ипотека в полза на „Т. Б.“ АД с ЕИК . със седалище и адрес на управление гр .С. ,вписана в служба по вписванията  регистър 4836/14.11.2019 г и вписана възбрана в полза на взискателя по  изпълнителното  дело под  № 158 том 1 дв. Вх. регистьр 4152/03.07.2015 г .

По делото на основание чл. 456 и следващите ГПК, въз основа на Удостоверение 1846/28.01.2019 г на ЧСИ С. Н. по негово изпълнително дело 20168980400710 „С. П. А. с ЕИК.със седалище и адрес на управление гр С. е присъединен взискател за сума в общ размер на 19 414,27 лева , от които присъдени разноски - 7921,00 лв.,разноски в изпълнителното производство - 5160,10 лева, Такси по ТТР ЗЧСИ - 6333,17 лева, от който такси 1202,17 лева т.26 ТГРЗЧСИ.

За имота се дължи данък сгради в размер на 4033,46 лева, видно от справка с МДГ В.

Длъжниците имат публични задължения в размер на 67 067,67 лева -Г.И.Й. и 67 054.36 лева Т.И.Й. , видно от Удостоверенията от НАП офис В..

На основание чл. 495 ГПК във връзка с Чл.136 ЗЗД съдебният изпълнител извършил следното разпределение  на предложената от взискателя - купувач сума в размер на 512 000,00 (петстотин и дванадесет хиляди лева:

На основание чл. 460 от ГПК във връзка с чл. 136 т. 1 ЗЗД сума в размер на 8249.91 лева  обикновени такси в полза на „Т. Б.“ АД с ЕИК, сума в  размер на 12274,30 лева разноски в изпълнителното производство в полза на „Т. Б. „АД ЕИК . 333.55 лева обикновени такси неплатени по делото в полза на ЧСИ В.Т., както и 9786.47 лева пропорционална такса по т. 26 от Тарифата към ЗЧСИ след приспадане на  т.20 от същата Тарифа . Всички такси са подробно описани по основания и размер в Протоколи за извършено погасяване , които са неразделна част от настоящето разпределение.

На осн. чл. 460 ГПК във връзка с чл. 136 т.2 от ЗЗД, сумата в размер на 4033,48 лв.данък сгради за продадения недвижим имот е разпределена  в полза на МДТ О. В. .

На осн. чл. 460 ГПК във връзка с чл. 136 т.3 от ЗЗД, сумата в размер на 477 655,86 лева е разпределена за взискателя по делото „Т. Б. АД ЕИК. за погасяване на ипотечното  вземане.

За публичните задължения  на длъжниците и за вземанията на С. П. А. с ЕИК. със седалище и адрес на управление гр С. не остава сума за разпределение.

Постановено е изготвеното разпределение да бъде предявено на страните на 15.12.2020 г. в 15:00 часа часа в кантората на ЧСИ В. Т.- гр. В..

 

 

 

 

 

При така установената фактическа обстановка Окръжен съд-В. намира  ,че жалбата е неоснователна поради следното :

Съгласно чл. 462, ал.1 от ГПК съдебният изпълнител предявява разпределението на длъжника и на всички взискатели, които се призовават за това в определен от съдебния изпълнител ден, а съгласно ал.2 ако в тридневен срок от деня на предявяване на разпределението не бъде подадена жалба, то се смята за окончателно и съдебният изпълнител предава сумите по разпределението. Съгласно  Чл. 463, ал.1 от ГПК в случай че разпределението бъде обжалвано, делото заедно с жалбата се изпраща на окръжния съд, който я разглежда по реда на чл. 278, а съгласно ал.2 решението на окръжния съд по разпределението подлежи на обжалване пред апелативния съд. Разглеждането на жалбата става по реда на чл. 274 ГПК. Решението на апелативния съд не подлежи на обжалване.

Жалбата на Т.И.Й. с ЕГН ****** и Г.  И.Й. с ЕГН ****** и  двамата с постоянен адрес:г*** е подадена в законоустановения тридневен срок от деня на предявяване на разпределението  от легитимирани лица – ипотекарни длъжници и е насочена срещу обжалваемо действие на съдебния изпълнител, внесена е дължимата държавна такса и е спазена процедурата по администриране по реда на чл. 436, ал.3 ГПК, поради което същата е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Разгледана по същество,жалбата е неоснователна поради следното :

Разпределението по чл. 460 от ГПК е акт на съдебния изпълнител по следните въпроси: кои са взискателите и кои техни вземания се признават и подлежат на удовлетворяване,кои от признатите вземания са привилегировани и каква е привилегията, с която се ползва всяко от тях, съответно кои вземания са хирографарни,какъв е редът за удовлетворяване на вземанията и каква сума се полага за пълното или частично изплащане на всяко от тях. В Разпределението се включват само тези вземания, които са били предявени до деня на разпределението - вземанията на първоначалния взискател и на присъединените такива - по право или по тяхно искане, както и разноските по изпълнението, в т.ч. и тези, които не са предварително внесени от взискателя и които съдебният изпълнител има право да събере служебно от длъжника по реда на чл. 79, ал. 2 от ГПК. Поредността за удовлетворяването на вземанията се определя съобразно привилегиите по чл. 136 от ЗЗД, а степента на удовлетворяването на вземанията от еднакъв ред - от правилото на чл. 136, ал. 3 от ЗЗД за съразмерно удовлетворяване.Ето защо жалбата срещу извършено от съдебен изпълнител разпределение по чл. 460 от ГПК може да се основава единствено на доводи за погрешни правни изводи на съдебния изпълнител относно кръга на взискателите, размера на приетите вземания и техните привилегии, както и на процесуални нарушения при извършване на разпределението. При проверка на правилността на разпределението съдът е обвързан от възведените в жалбата оплаквания.

Първото оплакване на жалбоподателите срещу Разпределението се заключава в това, че ЧСИ е  определил неправилно кръга на взискателите, които следвало да бъдат включени в Разпределението.Жалбата в тази част е напълно бланкетна,тъй като  не се сочи обаче нито един конкретен взискател, който да е бил неоснователно включен в разпределението или пък неоснователно да е останал извън кръга на включените лица.При проверка на кръга на лицата ,които следва да бъдат призовани за разпределението Окръжен съд-В. констатира ,че кръгът на взискателите ,включени в разпределението ,е правилно определен.

Неоснователни са и доводите на жалбоподателите относно това ,че  неправилно е  определен редът за удовлетворяване на вземанията съобразно реда на законовите привилегии. Жалбата в тази и част е напълно бланкетна и не съдържа конкретни твърдения относно това кои вземания са неоснователно включени ,респ.неоснователно изключени в законово определения ред на привилегиите.От събраните по делото доказателства Окръжен съд-В. не констатира нарушаване на реда за удовлетворяване на вземанията съобразно реда на законовите привилегии .

Неоснователно е и оплакването на жалбоподателите относно това ,че е неправилно  определена сумата по чл. 136, т. 1 от ЗЗД за ипотекарния кредитор и първоначален взискател. Жалбата в тази и част също е бланкетна и не съдържа конкретни твърдения . Окръжен съд-В. не констатира неправилно  определена сумата по чл. 136, т. 1 от ЗЗД за ипотекарния кредитор .

Неоснователни са и доводите на жалбоподателите относно това ,че от разпределението не ставало ясно кои такси на какво основание били внесени, кои не били внесени и т.н.,тъй като в разпределението всички такси са подробно описани по основание и размер в Протоколи на ЧСИ за извършено погасяване, които представляват неразделна част от Разпределението.

Неоснователен е доводът на жалбоподателите ,че в Разпределението са включени разноски за реализирани по искане на взискателя други изпълнителни способи.Жалбата в тази и част е напълно бланкетна ,тъй като не съдържа каквито и да било конкретни твърдения .От молбата за образуване на изп.дело и от другите материали по делото не се констатира извършването на разноски за други изпълнителни способи освен конкретната публична продан на недвижимите имоти на жалбоподателите-длъжници.

Неоснователно е  оплакването на жалбоподателите е, че неправилно е определена сумата по чл. 136, т. 2 от ЗЗД за дължим данък сгради. Жалбата в тази част е бланкетна и не сочи в какво конкретно се изразява неправилността на сумата или пък какъв би следвало да е правилният  размер на разпределението в полза на О. В. за данък сгради,размерът на който е определен въз основа на официален документ.

Неоснователно е и оплакването на жалбоподателите относно това ,че  неправилно е определена сумата по чл. 136, т. 3 от ЗЗД за вземането, обезпечено с ипотека в полза на ипотекарния кредитор.Жалбата е бланкетна и не сочи в какво конкретно се изразява неправилността на сумата или пък какъв би следвало да е правилният според жалбоподателите  размер на разпределението в полза на ипотекарния кредитор.

Неоснователно е и  оплакването на жалбоподателите срещу разпределението относно това ,че били нарушени процесуалните права на други страни в принудителното изпълнение,тъй като страните нямат право да предявяват в процеса чужди процесуални права  /Чл.26 ал.2 ГПК/.

Окръжен съд –В. не констатира налице нарушения на чл. 460 от ГПК и на чл. 136 от ЗЗД,нито неправилно математическо изчисляване на разпределените суми .

Подадената жалба от“ГТ-в. и с. т.“ЕООД е недопустима ,тъй като дружеството не е нито длъжник ,нито ипотекарен длъжник по посоченото по-горе изп.дело .От мотивите на ЧСИ относно подадената жалба е видно ,че дружеството е призовано за разпределението с информативна цел с оглед изразени претенции относно недвижимия имот,предмет на принудителното изпълнение .Това призоваване не прави търговското дружество страна по делото . Подадената жалба не може да се квалифицира и като жалба на трето лице по реда на чл. 435, ал. 4 от ГПК,тъй като жалбата е допустима когато  изпълнението да е насочено спрямо имот, който в деня на възбраната да е бил във владение на третото лице-жалбоподател,но такова твърдение не е налице .Освен това  възбраната по ИД е била наложена на 03.07.2015 г. ,а дружеството-жалбоподател  е регистрирано след тази дата .

На основание Чл.463 ал.1 ГПК решението на съда  по разпределението  подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му .

Водим  от горното и на основание Чл.463  ГПК Съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ  жалбата  на    Т.И.Й. с ЕГН ****** и Г.  И.Й. с ЕГН **** и  двамата с постоянен адрес: ***, и двамата     чрез упълномощената  адв.И. В. - АК В. със съдебен адрес:*** против Разпределение от 14.12.2020 год. по изп.дело № 20147240400442 по описа на ЧСИ В. Т..

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима  жалбата на “ГТ-в. и с. т.“ЕООД против Разпределение от 14.12.2020 год. по изп.дело № 20147240400442 по описа на ЧСИ В. Т..

Решението по разпределението  подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на препис.

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ :                        ЧЛЕНОВЕ : 1.