Присъда по дело №2996/2012 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 366
Дата: 17 декември 2012 г. (в сила от 2 януари 2013 г.)
Съдия: Красимир Маринов Димитров
Дело: 20124430202996
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 ноември 2012 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ ……                         година 2012                             град Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД                                   ХІІІ-ти  наказателен състав

 

На 17 декември                           през две хиляди и дванадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 КРАСИМИР ДИМИТРОВ

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:        1. Р.Т.                 

                                                    2. М. Д.

 

Секретар: П.К.

Прокурор: ***

като разгледа докладваното  от  съдия ДИМИТРОВ

НОХД  № 2996  по описа  за 2012  година

и на основание данните по делото и Закона

 

                                 П Р И С Ъ Д И :  

 

ПРИЗНАВА  подсъдимите М.М.Б.- роден на *** ***, живее в ***, ***, български гражданин, без образование – завършен ***, не работи, неженен, неосъждан, с ЕГН ********** и Б.М.Б.  - роден на *** ***, ***, български гражданин, без образование – завършен ***, не работи, неженен, неосъждан, с ЕГН ********** за ВИНОВНИ в това, че на неустановено денонощие през периода 30.03.2012 г. – 01.04.2012 г.  в с.Николаево, обл.Плевен, в съучастие като съизвършители, чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, отнели чужди движими вещи  - 1 бр. метална вана, изработена от неръждаема стомана с размери 2500х1500х1000мм. с дебелина 1мм. на стойност 735 лв.; 2 бр. кранове, изработени от неръждаема стомана ¾ цола на обща стойност 24 лв.  и тръба от неръждаема стомана ¾ цола с дължина 2,5 л.м. на стойност 15 лв., или всичко вещи на обща стойност 774 лв., от владението на  ***, без съгласие на представителя на юридическото лице, с намерение противозаконно да ги присвоят, поради което ги осъжда както следва:

- подсъдимия М.М.Б. на основание чл. 195 ал. 1, т. 3 във вр. чл.194, ал. 1, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК във вр. вр. чл.36 и чл.54 от НК,  му налага наказание лишаване от свобода за срок от 1 /една/ година, което на основание чл.373, ал.2 от НПК, във вр. чл.58а, ал.1 от НК намалява с 1/3 и определя наказание лишаване от свобода за срок от 8 /осем/ месеца.

ОТЛАГА на основание чл. 66, ал. 1 от НК, така наложеното наказание лишаване от свобода, с 3 /три/ години изпитателен срок.

- подсъдимия Б.М.Б. на основание чл. 195, ал. 1, т. 3, във вр. чл.194, ал. 1, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК във вр. във вр. вр. чл.36 и чл.54 от НК,  му налага наказание лишаване от свобода за срок от 1 /една/ година, което на основание чл.373, ал.2 от НПК, във вр. чл.58а, ал.1 от НК намалява с 1/3 и определя наказание лишаване от свобода за срок от 8 /осем/ месеца.

ОТЛАГА на основание чл. 66, ал. 1 от НК, така наложеното наказание лишаване от свобода, с 3 /три/ години изпитателен срок.

ОСЪЖДА  на основание чл. 189, ал. ІІІ от НПК, подсъдимите М.М.Б. и Б.М.Б. солидарно да заплатят направените деловодни разноски в размер на 40 лв.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15- дневен срок  от днес  пред Плевенски окръжен съд.

 

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                     СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1.…………..

 

2.…………..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

             М О Т И В И:

 

Производството е образувано по внесен от прокурор при Районна прокуратура - Плевен обвинителен акт против подсъдимите М.М.Б., ЕГН ********** *** и Б.М.Б., ЕГН ********** *** за извършено престъпления от общ характер, както следва:

 - по смисъла на чл. 195 ал. 1, т. 3 във вр. чл.194, ал. 1, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК по отношение и на двамата подсъдими – М.М.Б. и Б.М.Б., а именно:

На неустановено денонощие през периода 30.03.2012 г. – 01.04.2012 г.  в с.Николаево, обл.Плевен, в съучастие като съизвършители, чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, отнели чужди движими вещи  - 1 бр. метална вана, изработена от неръждаема стомана с размери 2500х1500х1000мм. с дебелина 1мм. на стойност 735 лв.; 2 бр. кранове, изработени от неръждаема стомана ¾ цола на обща стойност 24 лв.  и тръба от неръждаема стомана ¾ цола с дължина 2,5 л.м. на стойност 15 лв., или всичко вещи на обща стойност 774 лв., от владението на  ***, без съгласие на представителя на юридическото лице, с намерение противозаконно да ги присвоят.

С оглед диференцираните процедури в НПК и по-специално в глава двадесет и седма “Съкратено съдебно следствие”, което дава по-благоприятна възможност за подсъдимите, съдът разпореди предварително изслушване на страните.

Така е дадена възможност на страните да се възползват от разпоредбите на чл.371, т.1 от НПК или чл.371, т.2 от НПК.

В първото по делото заседание подсъдимите желаят делото да се гледа по реда на съкратеното съдебно следствие по чл.371, ал.1, т.2 от НПК, като съдът съгласно чл. 370, ал. 3 от НПК, не може да отхвърли искане за предварително изслушване, когато са налице условията, предвидени в НПК.

Подсъдимите в съдебно заседание заявяват, че ще се възползват от диференцираните процедури по НПК и на основание чл. 371, т. 2 от НПК, признават изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като се съгласяват да не се събират повече доказателства за тези факти.

Съдът, като съобрази, че самопризнанието на подсъдимите по чл. 371, т. 2 от НПК се подкрепя от събраните в досъдебното производство доказателства обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанията на подсъдимите, без да събира повече доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

Предвид на това в хода на съдебното следствие на основание чл.373, ал.2 от НПК, не е извършван разпит на подсъдимите за деянията описани в обвинителния акт.

 Представителят на РП – Плевен поддържа обвинението спрямо подсъдимите М.Б. и Б.Б. така, както е предявено, като намира същото за доказано по безспорен и несъмнен начин. Пледира по отношение на подсъдимите М.Б. и Б.Б. да бъде определено наказание към минимума предвиден в закона, като се приложи и разпоредбата на чл. 66 от НК.

Подсъдимите М.Б. и Б.Б. се явяват в съдебно заседание лично и със служебен защитник адв. *** от АК – Плевен, назначена за такъв в хода на досъдебното производство.

Защитникът на подсъдимите М.Б. и Б.Б., адв. *** счита, че фактическата обстановка е безспорно установена, с оглед депозираното признание на фактите, отразени в обстоятелствената част на обвинителния акт и моли съда, делото да се разгледа при условията на чл. 370 и сл. от НПК, като при определяне вида и размера на наказанието моли съда да определи на подзащитния й наказание лишаване от свобода към предвидения в закона минимум, като същото бъде отложено с 3 години изпитателен срок.

Подсъдимите М.Б. и Б.Б. признават фактите по обвинителния акт, признава вината си и изразява съжаление за извършеното.

Съдът съгласно чл. 370, ал. 3 от НПК, не може да отхвърли искане за предварително изслушване, когато са налице условията, предвидени в НПК.

Съдът като съобрази, че самопризнанията на подсъдимите по чл. 371, т. 2 от НПК, категорично се подкрепя от събраните в досъдебното производство доказателства с определение от 17.12.2012 г. обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието на подсъдимия, без да събира повече доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

Предвид на това, в хода на съдебното следствие на основание чл.373, ал. ІІ от НПК, не е извършван разпит на подсъдимите, свидетелите и вещото лице за фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и взе предвид становището на страните, приема за установено следното:

Подсъдимите М.Б. и Б.Б. са братя.  Живеят в съседни имоти в ***. Не работят по трудово правоотношение и изпитват недостиг на пари.

В края на месец март 2012 г. решили да извършат кражба, за да си набавят пари – да вземат вътрешния корпус от млекоохладителна вана, собственост на Община - Плевен, съхраняван в сграда, намираща се в парка на селото.

На неустановено денонощие през периода 30.03.2012 г. – 01.04.2012 г. отишли до сградата.

Разрушили част от тухлената стена на сградата и влезли в нея.

Взели вътрешната метална част на млекоохладителната вана, изработена от неръждаема стомана, заедно с монтираните на нея 2бр. кранове от неръждаема стомана и 1 бр. тръба, също изработена от неръждаема стомана. Занесли ги в дома си.

По–късно с помощта на ъглошлайф, ги нарязали на парчета. Разпоредили се с метала по неустановен начин.

На 01.04.2012 г. кмета на селото – ***, установила събарянето на част от стената на сградата и липсата на вътрешния корпус на млекоохладителната вана, заедно с  два крана и тръба.

От изготвеното заключение по назначената на досъдебното производство съдебно-оценителна експертиза е видно, че стойността на отнетите чужди движими вещи, към момента на деянието е била:

-метална вана, изработена от неръждаема стомана с размери 2500х1500х1000мм. с дебелина 1мм. – 735 лв.;

-2 бр. кранове, изработени от неръждаема стомана ¾ цола – общо 24 лв.

-тръба от неръждаема стомана ¾ цола с дължина 2,5 л.м. – 15 лв.

Обща стойност на щетите – 774 лв.

         При условията на чл. 373, ал. 3 от НПК, съдът напълно кредитира изнесената по-горе фактическа обстановка, която се подкрепя от свидетелските показания на разпитаните в хода на досъдебното производство свидетели и която и в съдебно заседание беше потвърдена от подсъдимите пред защитниците им, като подсъдимите признават изцяло  фактите и обстоятелствата изнесени по-горе.

Налице са условията на чл. 303, ал. 2 НПК и съдът намира, че обвинението е доказано по несъмнен начин.

Горната фактическа обстановка се подкрепя изцяло от събраните по делото доказателства – от самопризнанията на подсъдимите от една страна, а  от друга страна с писмените доказателства приобщени към делото.

В подкрепа  на фактическата обстановка са и  приетите и огласени по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства по досъдебно производство № Д-947/2012 г. по описа на Районна прокуратура - Плевен,  приобщени по реда на чл. 283 от НПК.

От така установената фактическа обстановка е видно, че с деянието си подсъдимите М.М.Б. и Б.М.Б. безспорно са осъществили състава на престъплението на чл. 195 ал. 1, т. 3 във вр. чл.194, ал. 1, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК.

От обективна страна са налице всички признаци на посочения престъпен състав.

От субективна страна извършените деяния от страна на подсъдимите са осъществени при форма на вината-пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК. Подсъдимите М.Б. и Б.Б. са предвиждали, че с деянието си ще отнемат чужди движими вещи от владението на другиго, без негово съгласие, съзнавали са общественоопасните последици, а именно, че с деянието се увреждат обществените отношения гарантиращи правото на собственост и са искали именно настъпването на съставомерния резултат, като са имали и особена субективна цел- да присвоят вещите, чрез установяване на свое владение.

При определяне наказанието на подсъдимите М.Б. и Б.Б. съдът съобрази  степента на обществената опасност на деянието и на двамата извършители.

При определяне размера на наказанието съдът внимателно съобрази отегчаващите и смекчаващите вината обстоятелства.

Смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства по отношение на подсъдимите М.Б. и Б.Б. са направените самопризнания и чистото им съдебно минало.

Отегчаващо наказателната отговорност обстоятелство по отношение на подсъдимите М.Б. и Б.Б. е високата обществена опасност на извършеното инкриминирано деяние.

Като смекчаващи отговорността обстоятелство по отношение на подсъдимите М.Б. и Б.Б., съдът съобрази направените самопризнания в хода на съдебното следствие, изразеното от тях съжаление от постъпката им, съдействието им за разкриване на обективната истина по делото, младата възраст граничеща с лекомислие на действията.

При така приетото за установено от фактическа и правна страна и направените самопризнания от подсъдимия М.М.Б., съдът го призна за виновен в извършването на престъплението по смисъла на чл. 195 ал. 1, т. 3 във вр. чл.194, ал. 1, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК и му наложи наказание лишаване от свобода за срок от 1 (една) година, което на основание чл. 373, ал. 2 от НПК, вр. чл. 58а, ал.1 от НК намалява с 1/3 така определеното наказание и определя наказание лишаване от свобода за срок от 8 (осем) месеца.

Така наложеното наказание лишаване от свобода, на основание чл. 66, ал. 1 от НК отложи, с 3 (три) години изпитателен срок.

С оглед гореизложеното и направените самопризнания от подсъдимия Б.М.Б., съдът го признава за виновен в извършването на престъплението, визирано в чл. 195 ал. 1, т. 3 във вр. чл.194, ал. 1, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК и му наложи наказание лишаване от свобода за срок от 1 (една) година, което на основание чл. 373, ал. 2 от НПК, вр. чл. 58а, ал.1 от НК намалява с 1/3 така определеното наказание и определя наказание лишаване от свобода за срок от 8 (осем) месеца.

Така наложеното наказание лишаване от свобода, на основание чл. 66, ал. 1 от НК отложи, с 3 (три) години изпитателен срок.

Основният критерий за съразмерност на едно наказание лишаване от свобода, което следва да се наложи, е справедливостта.

На първо място, с така наложеното наказание, съдът цели да въздействува предупредително и възпитателно върху извършителите на престъплението. Няма доказателства по делото, от които да се направи изводът, че подсъдимите следва да бъдат продължително време изолирани от обществото, с което то да бъде предпазено за един дълъг период от време.

Неизбежно, но не твърде строгото определено наказание, ще има за  своя последица да мотивира подсъдимите, към спазване на законите                                     и добрите нрави. С този не-висок размер на определеното наказание, съдът намира, че то ще допринесе за осъществяване на генералната и  специалната превенция и най-вече със своята неизбежност, така определеното наказание, без излишна строгост, ще допринесе за поправянето и превъзпитанието на двамата извършители към спазване на законите на Република България, поради което и съдът приложи разпоредбата на условното осъждане, тъй като са налице материалноправните предпоставки на чл. 66, ал. І от НК, а именно подсъдимите не са осъждани на лишаване от свобода и  наложеното наказание е до 1 година, поради което и съдът намира, че с така определеното наказание ще бъдат постигнати целите на чл. 36 НК. Така отложеното наказание ще има за основна задача да превъзпита подсъдимите и да действува като възпиращ фактор на дейците във връзка с евентуално бъдещо престъпно поведение.

Съдът счита, че с така наложеното наказание ще се постигнат генералната и специалната превенция, очертани в нормата на чл. 36 от НК. С отлагането на наложените наказания- лишаване от свобода, ще изиграе ролята на  възпиращ фактор по отношение на подсъдимите за извършване на други престъпления и ще действува преди всичко предупредително върху тях и ще им отнемат възможността да извършват други престъпления под заплахата, че ако бъдат извършени в изпитателния срок и са налице всички условия на чл. 68, ал. І от НК, те ще трябва да изтърпят и наложените им по настоящето производство, наказания от 8 месеца лишаване от свобода.

Освен това, с така определеното наказание, съдът счита, че трябва да се даде възможност на подсъдимите, с оглед младата им възраст, да започнат нов живот и да заживеят, като спазват законите в страната.

Освен това, така наложеното наказание ще окаже своето възпитателно и предупредително въздействие по отношение на обществото, като от една страна се покаже, че на подсъдимите е наложено наказание за извършеното от тях престъпление, каквато е и основната функция на съда, но от друга страна вида и размера на наложените наказания е съобразен с всички допълнителни факти, свързани с личностите на дееца, с оглед на справедливостта.

Съдът прецени, че така определеното по вид и размер наказание е  адекватно и съответства на извършеното престъпление от страна на подсъдимите М.М.Б. и Б.М.Б. и чрез него ще бъдат реализирани в пълна степен целите, както на генералната, така и преди всичко на специалната превенция по смисъла на чл.36 от НК.

На основание чл. 189, ал.3 от НПК, съдът осъди подсъдимите М.М.Б. и Б.М.Б. да заплатят солидарно направените деловодни разноски в размер на 40 лв.

При така направените фактически и правни констатации, с оглед вътрешното убеждение и с оглед разпоредбите на закона, съдът постанови своята осъдителна присъда.

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: