Определение по дело №21/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 221
Дата: 21 февруари 2019 г.
Съдия: Татяна Георгиева Черкезова
Дело: 20194500100021
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Русе, 21.02.2019 г.

 

Русенският окръжен съд, гражданска колегия в закрито заседание на 21 февруари 2019 година, в състав:

                                                                                  Председател: ТАТЯНА ЧЕРКЕЗОВА

като разгледа докладваното от съдията гр. д. №  21 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази:

Исковата молба е депозирана пред Административен съд – Русе с претенции по ЗОДОВ.

Производството по делото е оставено без движение с дадени указания за отстраняване на нередовности в исковата молба. След направено уточнение от ищците, с Разпореждане от 22.08.2018г. исковата молба отново е оставена без движение с конкретни указания.

В  срок ищците депозирали ново уточнение на исковата молба, като с  оглед изложеното, с Определение от  09.01.2019г. АС – Русе е приел, че делото не му е подсъдно, прекратил е производството и го е изплати на Русенския окръжен съд, по подсъдност.

С Разпореждане от  31.01.2019г. в производство по чл. 129 ал.1  от ГПК , тъй като исковата молба / и последващите нейни уточнения / не отговаря на изискванията на чл. 127 от ГПК,  съдът е оставил исковата молба без движение, като е дал конкретни указания кои констатирани нередовности следва да се отстранят в 1- седмичен срок.

В срока е постъпило писмено „ изпълнение на указанията „ от двамата ищци, чрез пълномощника им адв.В.Д..  Последното, по преценка не  съда, не представлява отстраняване на нередовностите в исковата молба. Видно от изложеното, ищците не  уточняват нито броя, нито модела на вещите – мобилни телефони, за които се твърди, че са незаконно иззети, съответно липсва единична стойност, както и как се формира общо претендираната като обезщетение за имуществени вреди сума в размер на 20 000 лева / очевидно не съставляват отделни имуществени щети изрично посочените в уточнението като материални вреди : влошаване на репутацията, загуба на клиенти и на доверие, невъзможност да се ползват контакти от телефоните/.

При липсата на данни в обстоятелствената част на исковата молба дори на точна дата на конкретно процесуално –следствено действие / посочено като - м.юни 2013г./ и на номер на досъдебно производство, по което се твърди, че са извършвани незаконни действия по претърсване, формулираното искане съдът да задължи ответниците да представят  писмено доказателство – протокол за изземване, на практика е неизпълнимо.

Още повече, че е задължение на ищеца, съгласно чл. 127 ал.2 от  ГПК, да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, както и да представи заедно с исковата молба всички писмени доказателства. В случая нито са конкретизирани доказателствата, които ще се ангажират в производството, нито са предприети действия за снабдяване с тях / което е ангажимент на страната, която се позовава на тези доказателства /.

Последното касае  и претенциите за неимуществени вреди, за които в обстоятелствената част на исковата молба като основание се сочат същите неконкретизирани процесуално –следствени действия, по неуточнено досъдебно производство.

По тези съображения, поради неотстраняване на нередовностите в исковата молба, съгласно дадените от съда указания, на основание чл. 129 ал.3 от ГПК исковата молба, заедно с приложенията към нея, следва да се върне, а производството да се прекрати.

 Мотивиран така, съдът

                          О         П         Р         Е          Д         Е          Л         И         :

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. №  21/2019г.  по описа на РОС.

Исковата молба заедно с приложенията към нея да се върне на ищците.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред  ВТАС в 1-седмичен срок от връчването му на ищеца.

 

                                                                         Окръжен съдия: