Решение по дело №1055/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 421
Дата: 14 септември 2017 г. (в сила от 30 септември 2017 г.)
Съдия: Красимир Стефанов Комсалов
Дело: 20175220201055
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юни 2017 г.

Съдържание на акта

                         Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

                                   2017 година                                     град Пазарджик            

 

                                В   И М Е ТО  Н А  Н А Р О Д А

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,             НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 14-ти септември                                   две хиляди и седемнадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КОМСАЛОВ

 

Секретар: Десислава Буюклиева

Прокурор: Радослав Бакърджиев

Като разгледа докладваното от съдия КОМСАЛОВ

АНД № 1055 по описа за 2017 година

 

Р     Е     Ш     И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Ж.Р. роден на *** г. в Р., живущ в Р., гр. Д., Т.С., румънец, румънски гражданин, с висше образование, женен, кмет на Община Г., обл. М., неосъждан, ЕГН: ************* ЗА ВИНОВЕН в това, че на 22.07.2016 г., на АМ „Тракия“, км. 84+900 в посока от гр. София към гр. Пазарджик при управление на моторно превозно средство - л.а. „***“ с рег. № ******, е нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в чл. 21 ал.1 от ЗДвП, а именно като водач на посоченото МПС при избиране скоростта на движение го е управлявал със скорост 177 км/ч., както и в чл. 25 ал.1 от ЗДвП, в резултат на което е предизвикал ПТП с л.а. „******“ с ДК № ******, управляван от К.М.П.от гр. Б., обл. М., и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на К.Л.Р.от гр. Б., обл. М., изразяваща се в счупване на хирургична шийка на дясната раменна кост, довело до трайно затрудняване на движенията на десен горен крайник, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за престъпление по чл. 343 ал. 1 буква „б“ от НК, във връзка с чл. 342 ал. 1 от НК и във връзка с чл. 21 ал. 1 и чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, като му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1500 лева /ХИЛЯДА И ПЕТСТОТИН ЛЕВА/, платима в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС Пазарджик, както и да заплати в полза на държавата ДТ в размер на 5 лева /пет лева/ при служебно издаване на изпълнителен лист, платима по сметка на РС Пазарджик.

 

На основание чл. 78а, ал. 4 от НК, във връзка с чл. 343г от НК НАЛАГА на обвиняемия Ж.Р. административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

ОСЪЖДА обвиняемия Ж.Р. да заплати в полза на държавата разноските по делото в размер на 770,50 лв. /седемстотин и седемдесет лева и петдесет стотинки/ платими по сметка на ОД на МВР Пазарджик, както и да заплати държавна такса в размер на 5 лв. /пет лева/ при служебно издаване на изпълнителен лист, платими по сметка на Районен съд Пазарджик.

 

Решението може да се обжалва и протестира в 15 – дневен срок от днес пред Пазарджишкия окръжен съд.

 

                                                       

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

               

                  НОХД  № 1055/2017г.

               МОТИВИ :           

               Образувано е по постановление на РП Пазарджик, с което се предлага обв.Ж.Р. (J.R.) - роден на *** г. в Р., живущ в Р., гр. Д. Т.С., румънец, румънски гражданин, с висше образование, женен, кмет на Община Г., обл. М., неосъждан, ЕГН *************, да бъде ОСВОБОДЕН ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б", във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК и чл.21, ал. 1 и чл. 25, ал. 1 от ЗДвП,  за това, че на 22.07.2016 г., на АМ „Тракия", км. 84+900 в посока от гр. София към гр. Пазарджик, при управление на моторно превозно средство - л.а. „***" с рег.№ ******, е нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в ЗДвП - чл. 21, ал.4 от ЗДвП : .Пpu избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в км./ч.: пътно превозно средство от категория „В" на автомагистрала 140 км./ч. ", а именно: като водач на посоченото МПС при избиране скоростта на движение го е управлявал със скорост 177 км/ч., както и в чл. 25, ал. 1 от ЗДвП: ,водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него и да извърши маневрата като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение", в резултат на което е предизвикал ПТП с л.а. „******" с ДК№ ******, управляван от К.М.П.от гр. Б., обл. М., и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на К.Л.Р.от гр. Б., обл. М., изразяваща се в счупване на хирургична шийка на дясната раменна кост, довело до трайно затрудняване на движенията на десен горен крайник .

 

            Производството по делото е по реда на Глава 28-ма от НПК, като съдът с разпореждане е постановил делото да се разгледа по реда на Глава 28-ма от НПК, тъй като са налице основанията за това .

             Обв.Ж.Р. не се явява в съдебно заседание, като производството по делото е в негово отцъствие при условията на чл.378 ал.1 от НПК.

             Прокурора пледира за признаване на обв.Р. за виновен и налагане на административно наказание по чл.78а ал.1 от НК глоба, както и лишаване от право да управлява МПС при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства.

             Защитата пледира за минимално наказание на обвиняемия при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства.  

 

             Пазарджишкият районен съд, като обсъди събраните по делото доказателства  прие за установено от фактическа страна следното :

 

              На 21.07.2016 г. колона от девет автомобила тръгнала от Р. през България за Т.с цел почивка. Единият от автомобилите бил управляван от св. ДЖ. М. И.и се движел зад л.а. „***“ с рег. № ******, собственост и управляван от обв. Ж.Р.. В автомобила на обвиняемия освен него пътували детето му и неговата съпруга, която била сестра на съпругата на св. И.. Колоната от румънски автомобили влязла в България, преминавайки през ГКПП Калафат - Видин, след което около 02 ч. на 22.07.2016 г. се движела по АМ „Тракия" в посока София - Пловдив.

             По същото време и в същата посока, на пета предавка в дясна активна лента за движение се движел л.а. „******“ с ДК № ******, по документи собственост на св. Н.П., съпруга на св. К.П.. Автомобилът се управлявал от св. К.П. като до него на предна дясна седалка пътувала пострадалата К.Р., зад нея седяла св. В.Ц., отзад зад водача пътувала св. Т.Ч., а между двете седяла още една тяхна позната.

              В един момент по време на движението си в крайна лява пътна лента обв. Ж.Р. предприел маневра за престрояване в съседната дясна активна лента за движение. Той не преценил правилно разстоянието между своя автомобил и движещия се пред него в дясната лента л.а. „******“, управляван от св. К.П., при което ударил с предната дясна част на л.а. „***“ задната лява част на л.а. „******“. От удара двата автомобила започнали да се преобръщат, след което спрели на таван в затревената площ на км. 84+900 след аварийното платно в посоката си на движение.

         Св. ДЖ.И. видял възникналия инцидент и също спрял, след което спрели и останалите автомобили от тяхната група. Свидетелят отишъл при автомобила на обв. Ж.Р. и помогнал на племенницата си да излезе от катастрофиралото МПС. След това св. И. отишъл и оказал помощ на пътуващите в л.а. „******“, които започнали да излизат един по един от него.

          За станалото ПТП бил подаден сигнал и на мястото на произшествието пристигнал екип на полицията в състав свидетелите Т.М.и С.С.. Те запазили местопроизшествието, извършили проба на св. К.П. за алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510“ с фабричен № 0195, което отчело нулев резултат (л. 18) и провели първоначални разговори с пътуващите в л.а. „******“. Поради езиковата бариера полицаите не могли да проведат такива с останалите участници в инцидента. Малко след това пристигнали и екипи на ЦСМП, които откарали получилите травми от двата автомобила свидетелките Р., Ц., обв. Ж.Р. и съпругата му за преглед в МБАЛ - Пазарджик (л. 124-126).

         Тъй като се установило, че пострадалата К.Р.била получила средна телесна повреда, свидетелите М.и С.сигнализирали в ОДЧ. Впоследствие пристигнала и ДОГ, която извършила оглед на местопроизшествието (л. 20-22) и изготвила фотоалбум (л. 23-33). Възоснова на наличните данни било образувано ДП.

         От обв. Р. в МБАЛ - Пазарджик била взета кръвна проба, за изследването на която били назначени химическа експертиза (л. 80) и съдебно- химическа /токсикологична/ експертиза (л. 87-88). Според заключенията на двете експертизи в организма на обв. Ж. Р. не се доказало наличие на алкохол и наркотични и/или други упойващи вещества и медикаменти.

         В МБАЛ - Пазарджик св. В.Ц.била настанена за лечение в хирургично отделение, където било констатирано, че й били счупени две ребра. Това не представлявало обаче средна телесна повреда по смисъла на закона и свидетелката била изписана на 23.07.2016 г.

          От медицинската документация по ДП е видно, че след извършените прегледи и изследвания на пострадалата К.Р.било причинено счупване в дясното рамо. Била извършена имобилизация без гипсиране, тъй като Р. не била здравно осигурена, след което пострадалата била изписана с указание за консултация с личен лекар и ортопед.

         От заключението на съдебно медицинската експертиза се установява, че при ПТП, възникнало на 22.07.2016 г., на пострадалата Р. били причинени: счупване на хирургичната шийка на дясната раменна кост, наложило имобилизация; охлузвания по двата крака. Вещото лице установило, че уврежданията били причинени по механизма на действие на твърд, тъп предмет, чрез удар с или върху такъв и добре отговаряли да били получени при ПТП (автомобилна травма) - пострадал пасажер в лека автомобил при блъскане от друг лек автомобил и преобръщане към момента на инкриминираната дата.

           Според експертното заключение счупването на хирургичната шийка на дясната раменна кост, наложило имобилизация, било причинило на К. Р. трайно затрудняване на движенията на десния горен крайник според чл.129 от НК и представлявало средна телесна повреда по смисъла на закона. Останалите наранявания били причинили на пострадалата болка и страдание по смисъла на чл.130, ал.2 от НК и представляват леки телесни повреди.

          Видно от заключението на автотехническа експертиза, е че  техническото състояние на л.а. „***" с рег.№ ****** и л.а. „******“ с ДК№ ****** е отговаряло на техническите изисквания за движение по пътищата и не било в причинно-следствена връзка с настъпилото ПТП между тях.

 

 

          Скоростта на движение на л.а. „***“ с рег. № ****** непосредствено преди настъпването на ПТП е била равна на 177 км/ч., а на л.а. „******“ с ДК № ****** на 143 км/ч.

          Според експерта непосредствено преди така настъпилото ПТП л.а. „***“ с рег.№ ******, управляван от обв. Ж.Р., се е движел по равен прав и сух участък от международен път АМ „Тракия“ в направлението от гр. София към гр. Пловдив равноускорително със скорост от порядъка на 177 км/ч.

          От своя страна л.а. „******“ с ДК№ ****** 143 км/ч., управляван от св. К.П., непосредствено преди така настъпилото ПТП с л.а. „***“ се е движел по равен прав и сух участък от международен път АМ „Тракия“ в направлението от гр. София към гр. Пловдив равноускорително със скорост от порядъка на 143 км/ч.

           В един момент л.а. „***“ с рег. № ****** застигнал л.а. „******“ с ДК№ ****** и със своята предна дясна част ударил разположения пред него автомобил в задната му лява част. Л.а. „******“ получил ударен импулс от относителната скорост на удара между двата попътно движещи се автомобила, в резултат на което получил нова директриса с придаденото му ускорение и се отправил вдясно на директрисата си с отклонение от порядъка на 23 градуса, преминал през канавката, превъртял се около надлъжната и вертикалната си оси и се установил върху тавана си с предна част, насочена на югозапад.

         Л.а. „***" след контакта със застигнатия и предно ударен автомобил също получил нова директриса, приложена към метацентъра му, и също се отклонил на 12 градуса вдясно спрямо основната си директриса, излязъл извън пътното платно като също се въртял около вертикалната и хоризонталната си оси и вече във водоотводния канал се завъртял през таван и така се установил върху него с предна част, насочена на север.

          Експертът заключил, че причината за така настъпилото произшествие между двата автомобила не била от техническо естество. Предотвратяването му е било във възможностите и е зависело определено и изцяло от поведението на водача на автомобила „***", който е трябвало да съобрази характера и поведението на управлявания от него автомобил предвид мястото и начина на маневра, извършвана от него, за конкретното място и при конкретните обстоятелства - автомобилът пред него е бил видим и предвидим за еднопосочното движение по магистралата през деня при движение в транспортен поток.

 

          Видно от справката за съдимост на обв.Р., е че същия не е осъждан.

 

 

 

 

 

 

             По доказателствата :

 

           Гореописаната фактическа обстановка се установява от обясненията на обв.Ж.Р., показанията на свидетелите Т.М., С.С., К.П., В.Ц., Н.П., Т.Ч., ДЖ.М.И., заключението на съдебно медицинската експертиза, заключението на автотехническата експертиза и писмените доказателства по делото. По делото е безспорно установено извършването на деянието от обв.Р., като в тази връзка съдът кредитира показанията на разпитаните свидетели и заключенията на експертите. Обвиняемият не оспорва фактите описани в постановлението на РП Пазарджик, поради което съдът счита, че същите са безспорно установени.

 

 

 От правна страна :

           При така установената и възприета фактическа обстановка обв.Р. е  осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на престъплението по чл. 343, ал. 1, б. „б", във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК и чл.21, ал. 1 и чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, като на 22.07.2016 г., на АМ „Тракия", км. 84+900 в посока от гр. София към гр. Пазарджик, при управление на моторно превозно средство - л.а. „***" с рег.№ ******, е нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в ЗДвП - чл. 21, ал.4 от ЗДвП : .Пpu избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в км./ч.: пътно превозно средство от категория „В" на автомагистрала 140 км./ч. ", а именно: като водач на посоченото МПС при избиране скоростта на движение го е управлявал със скорост 177 км/ч., както и в чл. 25, ал. 1 от ЗДвП: ,водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него и да извърши маневрата като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение", в резултат на което е предизвикал ПТП с л.а. „******" с ДК№ ******, управляван от К.М.П.от гр. Б., обл. М., и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на К.Л.Р.от гр. Б., обл. М., изразяваща се в счупване на хирургична шийка на дясната раменна кост, довело до трайно затрудняване на движенията на десен горен крайник .

 

         От субективна страна обв.Р. е извършил деянието виновно, при форма на вината непредпазливост, в нейната разновидност- небрежност, по смисъла на чл. 11, ал. 3, хип. 1-ва от НК. Деецът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

 

         Причините за извършване на престъплението  се коренят в незачитането на правилата за движение по пътищата.

         Санкцията предвидена за престъплението по чл. 343 ал. 1 б „б”  от НК, е лишаване от свобода до 3 години или пробация. Обв.Р. е пълнолетен,  неосъждан, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VІІІ, раздел ІV от общата част на НК и от престъплението не са причинени имуществени вреди, които да са съставомерни и подлежащи на възстановяване.

          Поради гореизложеното обв.Р. следва да бъде освободен от наказателна отговорност за извършеното престъпление с налагане на административно наказание по реда на чл.78 А от НК.

 

           При определяне вида и размера на наказанието, което следва да се наложи на обвиняемия съдът взе предвид разпоредбите на чл.27 ал.1 от ЗАНН като отчете тежестта на нарушението и подбудите за неговото извършване. Като смекчаващи отговорността на обвиняемия Р. обстоятелства съдът съобрази направеното самопризнание, чистото съдебно минало, оказаното съдействие при разследването и добрите характеристични данни. Ето защо съдът при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства определи на обв.Р. адм.наказание глоба в размер на 1500 лв. платима в полза на държавата по сметка на РС Пазарджик. При определяне на размера на глобата съдът съобрази и имущественото състояние на обв.Р., видно от приложената по делото Декларация за семейно, материално и имотно състояние.

            Съдът осъди обв.Р. да заплати и ДТ в размер на 5 лв. при служебно издаване на изпълнителен лист, платима по сметка на РС Пазарджик.

            По отношение на наказанието по чл.343г от НК  във връзка с чл.78а ал.4 от НК на първо място съдът счита, че на обв.Р.  следва да бъде наложено такова наказание, тъй като  с оглед тежестта на конкретното деяние, при което е причинена средна телесна повреда на пострадало лице за поправянето на обвиняемия следва да му бъде наложено и такова наказание. Предвид гореизложеното и при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства съдът определи на обв.Р. наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

 

            С оглед изхода на делото в тежест на обв.Р. бяха присъдени разноските по делото в размер на 770, 50 лв., платими в полза на държавата по сметка на ОД на МВР Пазарджик, както и да заплати ДТ в размер на 5 лева при служебно издаване на изпълнителен лист, платима по сметка на РС Пазарджик .  

 

По изложените съображения съдът постанови решението си .

 

                                                                                          

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :