Определение по дело №15/2022 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 61
Дата: 16 февруари 2022 г. (в сила от 24 февруари 2022 г.)
Съдия: Вълко Драганов Драганов
Дело: 20227280700015
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

       

16.02.2022 година                                                                                     гр. Ямбол

 

Ямболски АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ВТОРИ административен състав

 

На   ШЕСТНАДЕСЕТИ   ФЕВРУАРИ                                             2022 година

в публично заседание в следния състав:

 

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ВЪЛКО ДРАГАНОВ

 

 

Секретар: Велина Митева

Прокурор: Рени ЛЕФТЕРОВА

 

Сложи за разглеждане докладваното от съдия ВЪЛКО ДРАГАНОВ

Адм. дело № 15 по описа за 2022 година

На именното повикване в 10.21 часа се явиха:

 

 

Ищещът Г.Д.Т., своевременно и редовно призована, не се явява. За нея се явява адв. Б. В.-А., редовно преупълномощена от адв. С.В..

 

Ответникът по делото ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ на МВР - Ямбол - ЯМБОЛ, своевременно и редовно призован, се представлява от главен юрисконсулт З.А., редовно упълномощена с пълномощно по делото.

 

За ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – Ямбол се явява прокурор Рени ЛЕФТЕРОВА.

 

Адв. В.-А.: Моля да се даде ход на делото.

 

Гл. юрисконсулт А.: Уважаеми господин Председател! Моля да не се дава ход на делото, тъй като считам, че исковата молба е недопустима,  съгласно чл.8, ал.3 от ЗОДОВ, който гласи, че „Когато закон или указ е предвидил специален начин на обезщетение, този закон не се прилага.“  

В случая, ищцата е имала процесуалната възможност, съгласно ЗАНН да поиска обезщетяване на така направените разноски с присъждането им по реда на ЗАНН от съответния първоинстаянционен съд.

 

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

 

Съдът счита, че липсват процесуални пречки по даване ход на делото, поради което

             

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

в днешно съдебно заседание

 

По направеното възражение за недопустимост, съдът ще се произнесе  в хода на настоящото производство.

 

ДОКЛАДВА СЕ исковата молба на Г.Д.Т. *** с цена на иска от 300 лева, представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди, изразяващи се в направи разноски за адвокатско възнаграждение по НАХД № 912/2021 г. по описа на Районен съд – Ямбол, по което дело е отменено Наказателно постановление № 224-А от 2021 г. с дата на издаване 02.08.2021 г., издаден от началник на РУ – Тунджа при ОД на МВР – Ямбол.

 

Адв. В.-А.: Считам, че исковата молба не е недопустима и поддържам изцяло предявената пред Вас искова молба с всички съображения, изложени в нея.

 

Гл. юрисконсулт А.: Поддържам възражението си.

В случай, че приемете моето възражение за неоснователно, възразявам и срещу основателността на исковата претенция.

 

ПРОКУРОР: Няма искания за доказателства.

 

 

По ДОКАЗАТЕЛСТВАТА, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА и ПРИЛАГА като доказателства по делото материалите, описани като приложения към жалбата.

 

ПРИЕМА и ПРИЛАГА като доказателства по делото и Административнонаказателно дело № 912/2021 г. по описа на Районен съд – Ямбол.

 

Съдът ДАВА възможност на страните да направят и други доказателствени искания или да представят нови доказателства.

 

Адв. В.-А.: Няман искания за доказателства.

 

Гл. юрисконсулт А.: Нямам искания.

 

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания за доказателства.

Предвид предоставената възможност действително за претендиране и реализиране на претенцията за разноски в хода на самото административнонаказателно производство пред съдебната инстанция, считам, че възражението на ответната страна е основателно.

 

След като изслуша становището на страните, съдът счита, че ход на делото по същество в днешно съдебно заседание не следва да бъде дава. В тази връзка, съдът счита направено възражение за недопустимост на исковата молба, предмет на настоящото производство за основателно по следните съображения:

Видно от обстоятелствената част на жалбата, по която е образувано току-що приетото като доказателство НАХД № 912/2021 г. на Районен съд – Ямбол, както и от протоколите от проведените две съдебни заседания на 25.10.2021 г., както и на 29.11.2021 г., до приключване на съдебното дирене в посоченото производство, процесуалния представител на жалбоподателя не е предявил искане за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение, въпреки приложения договор за правна защита и съдействие на лист 5 от делото. Съответно в диспозитива на съдебния акт, с който е отменено процесното наказателно постановление липсва и осъждане на ответника в настоящото производство да заплати направените разноски в производството пред Районен съд – Ямбол.

Ако ищецът в настоящото производство претендира, че е направил такова искане за присъждане на разноски в първоинстанционното производство, но то не е било уважено от съда, е разполагал с правната възможност в срока на обжалване на съдебния акт по  реда на чл. 248 от ГПК във връзка с чл.144 от АПК да направи искане за допълване на решението. Видно от доказателствата и такова искане очевидно не е направено.

Пропускането на така предвидената законова възможност за претендиране на направени разноски за адвокатско възнаграждение в производството по ЗАНН, изключва претендирането им на основание чл.1 от ЗОДОВ, тъй като към момента на постановяване на отменителния съдебен акт, а именно 02.12.2021 г. е била в сила разпоредбата на чл. 63, ал.3 от ЗАНН,  съгласно която страните в производството по ЗАНН имат право на разноски по реда на АПК. Тоест към този момент е съществувала правната възможност жалбоподателят в това производство да претендира такива разноски. В същото време чл.8, ал.3 от ЗОДОВ изключва приложението на същия закон, а именно Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, тъй като в случаите когато в закон или указ е предвиден специален начин за обезщетение този закон не се прилага. В случая сме изправени пред тази хипотеза, както по-горе беше посочено в разпоредбата на чл.63, ал.3 от ЗАНН, т.е. в закон е бил предвиден специален начин за обезщетение, поради което в случая чл.1 от ЗОДОВ е неприложим, което обстоятелство прави депозираната искова молба недопустима.

 

Гл. юрисконсулт А.: Уважаеми господин Председател! Тъй като не беше даден ход на делото по същество, моля да ми бъде дадена възможност да претендирам разноски за юрисконсултско възнаграждение и съответно правя такова искане.

                                   

Съдът ПРИЕМА така направеното искане ката допустимо, тъй като наистина ход на делото по същество не е даден, а искането за разноски следва да бъде направено най-късно до приключване на съдебното дирене в производството.

 

Предвид изложените съображения на съда и на основание чл.130 от ГПК във връзка параграф 1 от Преходните разпоредби на ЗОДОВ и чл.203, ал.2 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :  № 61/16.2.2022 г.

 

НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО ПО СЪЩЕСТВО

в днешно съдебно заседание

 

ОСТАВЯ без разглеждане и връща исковата молба на Г.Д.Т. *** с цена на иска от 300 лева, представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди, изразяващи се в направи разноски за адвокатско възнаграждение по НАХД № 912/2021 г. по описа на Районен съд – Ямбол, по което дело е отменено Наказателно постановление № 224-А от 2021 г. с дата на издаване 02.08.2021 г., издаден от началник на РУ – Тунджа при ОД на МВР – Ямбол.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по Административно дело № 15/2022 г. по описа на Административен съд – Ямбол.

 

ОСЪЖДА Г.Д.Т. с ЕГН **********, на основание чл.143, ал. 3 от АПК, да заплати на ОД на МВР - Ямбол юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 (сто) лева, тъй като същата е станала причина за образуване на настоящото производство.

 

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок, считано от днес, с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България.

 

Протоколът се изготви в с.з., което приключи в 10.34 часа.

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете

 

 

 

                                                         Секретар:/п/ не се чете