Определение по дело №163/2021 на Районен съд - Монтана

Номер на акта: 260045
Дата: 4 февруари 2021 г. (в сила от 13 февруари 2021 г.)
Съдия: Красимир Семов
Дело: 20211630200163
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

№ 260045 / 4.2.2021 г.

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.Монтана,   04.02.2021г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – МОНТАНА, втори наказателен състав в закрито заседание на четвърти февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Красимир Семов

        

         Като разгледа докладвано от съдия Семов ЧНД № 163 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.243, ал.3 и сл.  НПК.

         С Постановление на Районна прокуратура - Монтана от 04.09.2020г. е прекратено наказателното производство по досъдебно производство /ДП/ № ЗМ – 384/2019г. по описа на ОД МВР - Монтана, респ. преписка № 1510/19г. по описа на РП – Монтана, образувано и водено  за разследване на престъпление по чл.319 от  НК.

Процесното постановление се обжалва от Й.Л.П. с посочен адрес ***, с молба да се приеме от съда, че е налице извършено престъпление по чл.319 от НК и да се наложи наказание на лицето И. Ц. И.. Л. е направил искане и за присъждане на разноски в размер на 300 лева.

         Съдът, без да разглежда жалбата по същество, намира, че производството по образуваното ЧНД следва да се прекрати и жалбата да се остави без разглеждане.

РП - Монтана чрез съответен прокурор е наблюдавала и ръководила образувано досъдебното производство за престъпление по чл.319 от НК. Съдът съобразявайки обвинението и съдебната практика по подобен род производства, намира, че процесното постановление не подлежи на обжалване пред съда поради липсата на правен интерес имайки предвид  вида на субектите визирани в чл.243, ал.4 от НПК – само обвиняемия, пострадалия или неговите наследници или ощетено юридическо лице могат да обжалват постановление за прекратяване на наказателно производство пред съответния съд. Имайки предвид процесното обвинение по чл.319 от НК, което е формално деяние и от него не последват вреди, които да могат да се претендират в рамките на образувано съдебно производство, жалбоподателя П. не разполага с правен интерес да обжалва пред съда процесното прокурорско постановление, защото няма качеството на пострадал по смисъла на чл.243, ал.4 от НПК.

В производство по чл.243 НПК границите на съдебен контрол се определят от обвинението, за което е образувано досъдебното производство или от онова, за което е повдигано в неговите рамки спрямо конкретно лице. В случаят досъдебното производство е образувано за разследване за деяние по чл.319 НК, без в хода му да е било повдигано каквото и да е обвинение спрямо конкретно лице. Правомощие на прокурора е да повдига и поддържа обвинение за деяния от общ характер, без да съществува възможност съдът в производство по чл.243 НПК да указва на прокурора различно по вид обвинение от образуваното или повдиганото в рамките на конкретното досъдебно производство, още повече да приеме съда, както е посочил П. в жалбата си, че е налице престъпление по чл.319 НК и да наложи наказание на определено лице.

Кръгът на лицата, които съгласно чл.243, ал.4 от НПК са легитимирани да атакуват постановлението за прекратяване на наказателното производство, е изрично посочен в цитираната законова разпоредба - обвиняемият, пострадалият от престъплението или неговите наследници, и ощетеното юридическо лице. За да е налице правен интерес на посочените субекти /освен обвиняемия/ да обжалват посочения по-горе прокурорски акт, следва да се извърши преценка дали те са претърпели имуществени или неимуществени вреди от престъплението, което се преследва по общия ред, т. е. престъплението следва да е от такъв характер, че претърпените, респ. претендирани вреди да са пряка и непосредствена последица от него. При това, независимо дали се касае за правото по чл.243, ал.4 от НПК или за правото за встъпване като страна в съдебната фаза на наказателния процес, качеството на пострадал /в широк смисъл, включващ както физически, така и юридически лица/, се обуславя преди всичко от вида и характера на престъплението - от неговото систематично място в НК, определящо и кръга от защитени обществени отношения, от това дали е резултатно или на просто извършване, от стадия, в който е спряло осъществяването му. Именно тези критерии  взема предвид първата инстанция при преценката дали е надлежно сезирана от лице, имащо право да обжалва постановлението за прекратяване на наказателното производство. Като взе предвид именно вида и характера на разследваното престъпление, настоящия съд приема, че в случая жалбоподаталя Й.Л.П. без всякакво съмнение не притежава процесуалното качество на пострадал по смисъла на НПК, което обстоятелство го изключва от кръга на лицата по чл.243, ал.4 от НПК, имащи право на жалба срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство, образувано и водено за такова престъпление. В подкрепа на този свой решаващ извод настоящата инстанция преценява факта, че обектът на закрила при документните престъпления, каквото е и престъплението по чл.319 от НК са обществените отношения свързани с реда за документиране и правната сигурност, която създават документите. В частност състава на това престъпление не предвижда причиняването на вреди на някого /съставомерни вреди/, като вследствие на това престъпление жалбоподателя Й.Л.П. не е претърпял имуществени вреди, които да са в пряка причинна връзка с изпълнителното му деяние.

Следователно след като жалбоподателя Й.Л.П. няма качеството на пострадал от престъплението по чл.319 от НК, то същия съответно не може да се конституира като граждански ищец в хода на съдебното производство - П. не е претърпял никакви вреди, които да произхождат пряко и непосредствено от престъплението. В подкрепа на горното е и обстоятелството, че правата на пострадалия в досъдебната фаза на процеса са израз на възможността за обезпечаване упражняването на правата и интересите на съответното лице, които то би реализирало, ако впоследствие встъпи в съдебното производство в качеството на частен обвинител /за физическите лица/ и на граждански ищец /за физическите и юридически лица/. В този смисъл, производството по чл.243 от НПК обезпечава интересите само на тези пострадали /физически лица/ и ощетени ЮЛ, които при предпоставките на чл.76 и чл.84, ал.1 от НПК могат да встъпят като частни обвинители и граждански ищци в наказателния процес /Решение № 1081 от 21.02.2006г. по н. д. 573/2005г. на ВКС, III н. о. и решение № 301 от 20.05.2003г. по н. д. 87/2003г. на ВКС, I н. о./. Следователно, доколкото жалбоподателя Й.Л.П. не може да се конституира в съдебната фаза на процеса като граждански ищец, тъй като не е претърпял съставомерни имуществени вреди от разследваното престъпление по чл.319 от НК, то същия не е и процесуално легитимиран да обжалва постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство по реда на чл.243, ал.4 от НПК в качеството на пострадало физическо лице.    

На основание гореизложеното, съдът прекратява производството по делото оставайки без разглеждане жалбата на П., съответно, без да я разглежда по същество.

С оглед изхода на делото и вида съдебно производство, искането за присъждане на разноски /не подкрепено с каквито и да е писмени данни от страна на П./, следва да се остави без уважение.

На основание горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

                                                                          

         ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 163/2021г. по описа на  РС - Монтана, съответно ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Й.Л.П. с посочен адрес ***, поради недопустимост по реда и при условията на чл.243, ал.4 и сл. от НПК.

         Оставя без уважение искането на жалбоподателя Й.Л.П. за присъждане на 300 /триста/ лева разноски.

         Определението може да се обжалва или протестира в 7/седем/ дневен срок пред Окръжен съд - Монтана от съобщаването му на страните – РП Монтана и жалбоподателя Й.Л.П. с посочен адрес ***, че е изготвено.

След влизане в сила на определението, препис от същото, ведно с ДП № ЗМ - 384/2019г. по описа на ОД МВР - Монтана, да се изпратят на РП - Монтана.

                                                               

 

                                                 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: