Разпореждане по дело №509/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2518
Дата: 9 юни 2023 г.
Съдия: Нели Тодорова Стоянова
Дело: 20237040700509
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 март 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   А   З   П   О   Р   Е   Ж   Д   А   Н   Е

 

                           № 2518/09.06.2023 година, гр. Бургас

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Бургас, ХХІV-ти състав, в открито съдебно заседание на петнадесети май две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

Съдия: Нели Стоянова

 

при секретаря Димитрина Димитрова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 509 по описа за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.276 – чл.283 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по „жалба“ (искане) с вх. № 1318/08.02.2023 г. и допълнително уточнение към него с вх. № 2833/17.03.2023г. по описа на АдмС-Бургас на К.А.С. (К.А.С.), изтърпяващ към момента на подаване на искането мярка за неотклонение „задържане под стража“ в Затвора - Бургас за прекратяване на незаконосъобразни действия и бездействия на администрацията на Затвора - Бургас изразяващи се в поставянето на ищеца при лоши условия в Затвора - Бургас, при които да изтърпява мярка си за неотклонение „задържане под стража“ в нарушение на чл.3 от ЗИНЗС. Подробно са изложени конкретни действия и бездействия на администрацията на затвора, както следва:

- липса на възможност за поддържане на хигиена - къпане с топла вода повече от два пъти седмично; често липсва топла вода за вземане на душ; липса на достатъчно отопление през зимния сезон, парното работи само по 1-2 часа на ден; неосигуряване на хигиенични битови условия - разрушени фаянсови плочки в санитарния възел, наличие на мухъл, влажни петна, изронена мазилка и нашествие на инсекти - хлебарки и дървеници в спалните помещения; стари и разкъсани дющеци, неосигуряване на редовно пране на чаршафите и одеялата, ръждясали и разрушени метални легла; липса на възможност за свиждане повече от два пъти на тридесет дни; ограничаване на контактите с външния свят - неосигурен достъп до интернет и компютър, радио и телевизор в килиите, неосигуряване и затрудняване на достъпа до библиотеката, затруднено получаване на колети и пощенски писма; неосигуряване на електричество след 22.00 часа, което водило до невъзможност да се чете, слуша радио и гледа телевизия; завишаване на цените на телефонните разговори; липса на ксерокс апарат, което затруднява комуникацията със съдилищата и правната защита; липса на възможност за свиждане повече от два пъти месечно; неосигуряване на хранително седмично меню, което да отговаря на критериите за количество и калоричност по таблица № 1, утвърдена по чл. 84 ЗИНЗС; ограничен достъп до хранителни продукти – не е осигурена възможност да се попълни хранителното меню чрез колетни пратки поради забрана за получаване на храна по време на свиждане; липса на адекватни медицински услуги; липса на достатъчна жилищна площ в затвора Бургас; липса на обособено кухненско помещение за инсталиране на пособия за готвене; забрана за получаването на облекло чрез колетна пратка; неосигуряване на ред и тишина - отсъствие на звукова система за сигнал - бутон звънец в спалните помещения; наличие на инсекти - хлебарки и дървеници в спалните помещения; липса на възможност за закупуване на дрехи – забрана за получаване на дрехи чрез колет.

Ищецът счита, че посочените действия и бездействия на администрацията на Затвора са довели до необосновано увеличаване на отрицателните последствия от задържането му, несъответстващи на преследваните от закона цели. С действията си затворническата администрация го подложила на унизително отношение, довели до чувство на изолация, страх, незащитеност и незачитане на законните му права. Иска от съда да задължи администрацията на затвора да преустанови действията и бездействията, като предприеме действия за привеждане на условията в затвора с изискванията на закона. Ангажира доказателства.

В съдебно заседание ищецът лично и чрез процесуален представител – адвокат М.М.,***, служебно назначен от съда поддържа искането, и пледира за основателност на претенцията по чл. 276 от ЗИНЗС във вр. с чл. 3 от ЗИНЗС.

Ответникът - началник на Затвора – Бургас, редовно призован, се представлява от старши юрисконсулт Милен Георгиев, моли за отхвърляне на искането, като неоснователно и недоказано. Счита, че няма конкретни оплаквания за действия и бездействия на администрацията относно условията, свързани конкретно с този ищец, които да подлежат по реда на чл. 276 от ЗИНЗС на преустановяване със съдебния акт. Претендира юрисконсултско възнаграждение в минимален размер, което да се присъди в полза на ГДИН.

Административен съд - Бургас, като взе предвид становищата на страните, събраните по делото доказателства и като съобрази приложимите нормативни разпоредби, намира за установено от фактическа страна следното:

От представената справка изх.№ ДЗ1886 от 31.03.2023 г. (л. 41 – 49) и справка с изх. № 1129 от 02.05.2023 г. (л. 131 – 135) и двете на инспектор П.Л. - „Социални дейности и възпитателна работа“ /„ИСДВР“/ се установява, следното: К.А.С. е настанен в зона за повишена сигурност в Затвор - Бургас с наложена мярка за неотклонение „задържане под стража”. Съгласно чл.151, ал.1, т.3 от ЗИНЗС в затвора - Бургас са осигурени условия за поддържане на хигиена – възможност за къпане два пъти седмично, регламентирано в графика за подаване на топла вода в корпуса на затвора и в графика за разпределение на времето на затворническите групи, като в дните за къпане, топла вода се подава през целия ден. Във тази връзка е приложена докладна записка с рег. № 5387/19.10.2020 г. на гл. инспектор Дамян Добрев Манолов – НС НОД, съгласно която действащия график за баня на лишените от свобода в затвора е всеки вторник и четвъртък (л. 50). В спалните помещения са изградени санитарни възли и мивки, осигуряващи постоянен достъп до течаща вода, а ползването на топла вода се осигурява за къпане в специално обособени помещения наречени бани, а не в спалните помещения.

По отношение на отоплението през зимния период на спалните помещения е посочено, че същото се осъществява от радиатор, захранван от парната инсталация на Затвора, която работи на природен газ, както и че не са констатирани прекъсвания на топлоснабдяването през периода 01.04.2022 г. – 30.04.2022 г. Температурата в помещенията достигала отпимални стойности и не са констатирани оплаквания от страна на лишените от свобода за ниски температури в помещенията. Посочено е, че режима на пускане на парното отопление в Затвора - Бургас се осъществява съобразно Наредба № 16-334/16.04.2007 г. за топлоснабдяването. Съгл. чл. 3 на посочената наредба  парното отопление се включва, когато средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни е по ниска от 12°С, и изключва при повишаване на средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни над 12°С, като и в двата случая това се съобразява с дългосрочната прогноза на времето за следващите 7 - 10 дни. Условно подаването на топлинна енергия се осъществява в периода от 1-ви октомври до 30-ти април. Средната температура в помещенията за периода – седмица преди съдебното заседание - 17.04.2023 г. е била между 18°С и 20°С, за което е приложен температурен лист за месец април 2023 г. (л. 137).

По отношение на ремонта на помещенията и санитарните възли в корпуса на Затвора Бургас, такъв е извършен в периода 08.09.2016 г. – 20.12.2017 г., съгласно приложени протоколи - за откриване на строителна площадка от 08.09.2016 г. (л.138) и приемо-предавателен протокол № 4/20.12.2017 г. (л.139-139). При констатиране на нарушена цялост, своевременно са извършвани ремонтни дейности за отстраняване на повредените участъци. По отношение на мебелировката - жилищните помещения са оборудвани със железни легла, желязна маса и столове към нея, и големи железни шкафове за съхранението на лични вещи, изработени и монтирани в Затвор Бургас от Държавно предприятие Фонд затворно дело, териториално поделение – Бургас по договор за изработка на метални изделия с рег. № 13355/08.10.2018 г. (л.147), и допълнително споразумение с рег. № 1-4348-5/14.01.2019 г. между ГДИН и ДПФЗД, съгласно приемо-предавателен протокол с рег. № 5-737-7/03.06.2020 г. (л.140). Посочено е, че към днешна дата гаранцията е с изтекъл срок и мебелите се ремонтират по необходимост от длъжностни лица от Затвора - Бургас.

Посочено е, че стриктно се спазват разпоредбите на чл.256 от ЗИНЗС, както и разпоредбите на чл. 82, ал.1, ал.4 и ал.5 ППЗИНЗС. Осигурено е техническо обезпечение на водената от лицата настанени в пенитенциарното заведение кореспонденция, която в преобладаващата си степен не е свързана с производството по което има наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“, като при наличие на технически възможности, администрацията предоставя копия на искани документи. Във връзка със осигуряване на сигурността в Затвора - Бургас и в изпълнение на разпоредбите по охраната на териториалното поделение, за лицата и конкретно за ищеца който се намира на територията на Затвора не е осигурен достъп до компютърни устройства. На лишените от свобода е разрешено да комуникират толкова често, колкото желаят чрез писма, телефонни разговори или други форми на комуникация със семействата си, други лица или представители на външни организации, както и да имат свиждания с тях. Със заповед № 222/02.04.2020 г. предвид извънредното положение обявено в Република България, поради епидемията от COVID-19, за запазване на социалните контакти на лишените от свобода е предоставена възможност за видеоконферентна връзка „SKYPE“ по график утвърден от началника на Затвора Бургас. Приложен е график с рег. № 1728/03.04.2020 г. (л.51). Изградена е система за провеждане на телефонни разговори в местата за лишаване от свобода е посочено, че се извършва след проведен конкурс за избор на фирма изпълнител и в тази връзка Държавно предприятие „Фонд затворно дело“ е провело процедура за избор на фирма изпълнител за осигуряване на този вид услуга. На територията на Затвор - Бургас услугата се предоставя и поддържа от фирма „Виваком България“ ЕАД, на базата на сключен договор с рег. № 1-64-64-45/01.03.2022 г. за възлагане на обществена поръчка.

По отношение на пощенските пратки на ищеца е отбелязано, че през процесния период не се е стигало до забавяне на получаване на пощенски пратки и от страна на К.А.С. не са постъпвали сигнали за загубени писма. Разяснено е, че в Затвор - Бургас е организирана процедура за получаване на писма и пощенски пратки предназначени за лицата настанени в пенитенциарното поделение. В изпълнение на процедурата, упълномощен служител от надзорно охранителния състав, изпълнява задължението на куриер който получава от клон на Български пощи, кореспонденцията предназначена за лицата настанени в Затвор - Бургас. Сочи се, че за да бъдат приети от упълномощения служител на Затвор - Бургас, писмата и пратките следва да отговарят на определени категории, установени с поставено клеймо от Български пощи. След приемане на посочените писма от пощенската станция, същите се транспортират до Затвор Бургас, където се предоставят на съответните инспектори социална дейност, за връчване на лицата - адресати. Инспектор „социална дейност и възпитателна работа” предоставя съответното писмо на лицето, като същото е длъжно в присъствието на служител от надзорно охранителния състав да отвори плика за проверка на съдържанието му.

Съгласно утвърдения списък на „разрешени лични вещи, предмети и охранителни продукти, които могат да получават, ползват или държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК лица, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите по чл.122, ал.1 от ЗИНЗС е осигурена възможност за ползване на радио и телевизия в килията която обитава К.А.С., като същият си е закупил собствен радиоприемник, който може да ползва свободно през цялото денонощие. Отделно в помещението в което е настанен има и телевизионен приемник собственост на друго лице, който също може да бъде ползван. Представени са заявки за закупуване на МР3 плеър с рег. № 1992/08.06.2022 г. и с рег. № 2451/06.07.2022 г. (л.142 и л.144). Разяснено е, че тези заявки не са изпълнени защото в търговската мрежа липсват съвременни устройства за възпроизвеждане на музикални файлове отговарящи на заповед № ЛС-04-268/17.06.2022 г. на Министъра на правосъдието за разрешени лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места, лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанени в затворите (л.69 – 73), както и че в търговските обекти в Затвор - Бургас се предлагат радиоприемници отговарящи на изискванията.

Представен е график за посещение на библиотека в Затвора Бургас с рег. № 719 (л.146), съгласно който К.А.С. има право да посети библиотеката във вторник от 09.30 ч. до 10.30 ч.

Представено е и ценово предложение за участие в обществена поръчка с предмет – „доставка на фонокарти за провеждане на разговори на територията на Република България и извън нея в местата за лишаване от свобода“ (л.148). Лицата настанени в Затвор - Бургас провеждат телефонни разговори през фонокартни апарати, закупувайки фонокарти от търговските обекти (лавки), като фонокартите се доставят по договор за обществена поръчка с рег. № 1-8212-18/23.01.2023 г. между фирма „Вивиком България“ ЕАД и ДП „Фонд затвроно дело“ съгласно ценово предложение Образец 3, което е изложено на видно място в търговския обект (л.147 – 149).

Прехраната на лишените от свобода в Затвор Бургас достига енергийните и веществени нормативи за балансирано хранене (химически и калориен) състав, съгласно таблица № 1, Надбавка „А“ (л. 74 - 75) и Таблица № 2 – заменителна таблица (л. 77 – 80), съгласувани с министъра на здравеопазването, министъра на финансите и утвърдени от министъра на правосъдието. Седмичното меню се изготвя на база сборник рецепти за заведения за обществено хранене, като се използват хранителните продукти, посочени в утвърдените таблици. В рамките на седмицата един лишен от свобода ежедневно получава 2 622 кал. плюс-минус 200 кал. на ден от полагащите се за деня и не по-малко от 18 354 кал. на седмична база или 2 622 кал. средно на ден. Грамажа на хранителните продукти се установява в момента на тяхното получаване, в присъствието на служители от надзорно охранителния състав и главен готвач. Отклонения при предоставянето на храната не са констатирани. Приложени са копия от седмични менюта за следните периоди: 28.03.2022 г. – 03.04.2022 г.; 04.04.2022 г. – 10.04.2022 г.; 11.04.2022 г. – 17.04.2022 г.; 18.04.2022 г. – 24.04.2022 г.; 25.04.2022 г. – 01.05.2022 г. (л. 54 – 68). Раздаването на храната за лицата настанени в Затвор Бургас и за ищеца С. се извършва от лица изтърпяващи наказание „лишаване от свобода“, назначени по домакински щат на длъжността „отговорник на група“. Посочено е, че всички лица притежават документ за микробиологично изследване, издадено от микробиологична лаборатория. Храната се раздава при стриктно спазване на хигиенните изисквания, чрез използване на еднократни ръкавици и работно облекло. Процеса на раздаване на храната се извършва под прякото наблюдение и контрол от страна на служители на надзорно-охранителния състав.

Посещенията на лицата настанени в Затвор - Бургас в медицински център се извършва по график. Подсъдимите, настанени във втора зона за повишена сигурност (където е бил настанен през исковия период подсъдимия С.), са се приемали от д-р Г – ОПЛ към Затвор Бургас всеки вторник от 07:30 ч. до 10:00 ч. При констатиране на спешни състояния пациентите се приемат веднага за оказване на медицинска помощ. При наличие на актуална симптоматика и оплаквания от страна на лишените от свобода  и задържаните лица, се извършват регулярни медицински прегледи в рамките на работното време на медицинския център към Затвор - Бургас във времевия период от 08:30 ч. до 17:00 ч. При възникнала спешна необходимост и наличие на влошаване на здравето на пациент извън работното време на медицинския център, се подава сигнал до спешен телефон, след което се осигурява необходимата медицинска помощ от спешен екип. Приложен е график за посещение на медицински център при Затвор - Бургас от 24.07.2020 г., актуален към исковия период (л.52). По отношение на лишения от свобода К.А.С. е посочено, че същият задължително следва да бъде конвоиран до медицинския център от служител на надзорно-охранителния състав, тъй като е настанен в зона с повишена сигурност. С. не може свободно да се предвижва на територията на Затвора. Разрешението за посещение на медицински център следва да бъде съгласувано между служителите от медицински център и служителите от надзорно-охранителния състав. Предоставянето на лекарства се извършва по преценка на медицинско лице, което извършва медицински преглед и при необходимост назначава съответното лечение предоставяйки предписаните медикаменти. При липса на медикаменти в склада на медицинския център, чрез издаване на рецепта лицата могат да си ги закупят с лични средства. Лекарствата могат да бъдат доставяни и по време на свиждане от близките на задържаните лица, след издаване на бележка от служител на медицинска служба. В Затвор - Бургас има зъболекар и стоматологичен кабинет, който е разположен в медицински център.

По отношение на лавките в затворите е заявено, че Държавно предприятие „Фонд затворно дело“ осъществява търговска дейност в търговските обекти  (лавки) в затворите от 2010 г. до настоящия момент. В тези обекти лишените от свобода имат възможност свободно и доброволно да закупуват с лични средства хранителни и нехранителни стоки. Тази възможност за свободна покупко-продажба на стоки е предоставена отделно и независимо от осигурената от държавния бюджет издръжка за лишените от свобода съгласно ЗИНЗС и ППЗИНЗС. ДПФЗД е провело процедура за избор на изпълнител за доставка на храни и напитки  в лавките в местата за лишаване от свобода съгласно Закона за обществените поръчки. Доставките на храни и напитки в търговските обекти се извършват по договор № 1-4209-36/16.05.2019 г. от фирма „Панда-И.П.“ ЕООД. Съгласно действащия договор, цените на стоките се актуализират ежемесечно съгласно бюлетините на САПИ ООД за средни цени в страната, а на пресните плодове и зеленчуци на всеки 15 дни.

По отношение на колетните пратки е посочено, че К.А.С. като чужд гражданин може да се възползва от правото си да получава храна, дрехи, обувки и вестници чрез колетна пратка, но същият не се е възползвал от това си право.

Във връзка с искането за оформяне на помещение, в което да бъдат поставени котлон, фурна и посуда  и те да могат да се използват от затворниците в справката е посочено, че тези вещи фигурират в списъка за разрешени лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места, утвърден със заповед № ЛС-04-268/17.06.2022 г., на министъра на правосъдието, актуален към момента. Посочено е, че съобразно наличните възможности за обособяване на „специално определено помещение“ за съхранение и ползване на посочените вещи така, както изисква раздел ІІІ, т. 3 от посочения списък, към момента няма налични подходящи помещения на територията на 2-ра зона за повишена сигурност (където е настанен К.А.С.). Сочи се, че електрическата инсталация на помещенията в зоната за повишена сигурност не е предвидена за захранване на уреди с висока консумация на електрическа енергия – котлони и малки фурни. В справката е заявено, че ползването на подобни уреди от лишените от свобода е в пряка връзка и с осигуряването на сигурността, живота и здравето на служителите, които извършват наблюдение и контрол върху осъдените лица  настанени в зоната за повишена сигурност, както и върху самите осъдени изтърпяващи наказание „доживотен затвор“ и „доживотен затвор без замяна“.

Съгласно справката към настоящият момент К.А.С. е настанен в помещение № 325 на втора зона за повишена сигурност, съвместно с други три задържани лица. Обитаемата жилищна площ на посоченото помещение е 18.76 кв.м., което отговаря на 4.69 кв.м. обитаема жилищна площ на едно лице. Към посоченото помещение има изграден отделен санитарен възел, който е с площ 1.17 кв.м., което позволява денонощен достъп до тоалетна и течаща вода. Електрическото напрежение в помещенията се изключва от 22.00 до 06:00 часа, с цел осигуряване на осем часов времеви период за почивка, като в тази връзка лишените от свобода не могат да слушат радио и да гледат телевизия, захранвани от електрическата мрежа на Затвора. Могат да слушат радио предавания при условие, че разполагат с радио апарати, които работят на батерии. Посочено е, че служителите от надзорно-охранителния състав съблюдават за реда и тишината в помещенията и коридорите, като с цел осигуряване на ред и спокойствие в съответните групи е изградена и система за видеонаблюдение. В Затвор Бургас, съобразно конструктивните особености на сградата, не е изградена звукова или светлинна инсталация за връзка на обитателите с надзорния състав.

По отношение искането за предприемане на ефективни действия за ликвидиране на паразити като дървеници и хлебарки е посочено, че съгласно договор за възлагане на обществена поръчка № 650/20.01.2021 г. между Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – София и ДЗЗД „Фаворит Менджмънт“, с предмет на дейност  - извършване на дезинсекция и дератизация на сградите на ГДИН и териториалните й служби, в сградите на Затвор Бургас се извършват осем пъти годишно дезинсекция и 2 два пъти годишно дератизация. През 2022 г. съгласно утвърден график за годината е посочено, че са извръшени поредица пръскания, като последното е било на 19.09.2022 г., като са третирани и помещенията в ареста. Използван е препарат Делтасект, с активно вещество – Делтаметрин 2.5 %, с концентрация и разходна норма 5 – 10 мл/1л. Заявено е, че по време на мероприятието по дезинсекция присъстват служители на надзорно-охранителния състав, инспектор социална дейност и възпитателна работа и служител от сектор ФЛРК, като след приключване на пръскането се съставя приемо-предавателен протокол за извършената дейност.

Посочено е, че постелъчния инвентар се пере редовно след предоставяне на график от задължените лица. На територията на Затвор Бургас работи перално помещение, в което се приемат за изпиране постелъчни материали предоставени от лишените от свобода, като за посочения период не е имало проблеми с пералните машини. Приложено е копие от график за пране с рег. № 5777/05.10.2021 г. (л.53). Одеялата и дюшеците на задържаните лица се сменят при необходимост или при наличие на нарушена цялост. Представени са договор за дарение с рег. №2/15.03.2022 г. (л.150), приемо-предавателен протокол от 02.03.2022 г. (л.151) и складова разписка за доставчик № **********/15.03.2022 г. (л.152).

В хода на съдебното производство са събрани гласни доказателства чрез разпита на свидетелите И.С.Т. и С. П.С.. Свидетелят Т. заявява, че имат възможност да се къпят два пъти седмично, но често водата е или много студена или много гореща, като липсват кранове за регулирането й. За температурата в килиите споделя, че когато парното работи е топло за час – два през деня, но после става студено. Твърди, че в килиите има разрушения по стените, пълно е с дървеници вътре в самите мебели и шкафове. Заявява, че с К.А.С. са в една килия и дюшеците им са стари и разкъсани, пълни с дървеници. Одеалата също са мизерни и при поискване на бъдат изпрани им е отказано. Твърди, че откакто е там за две години не са прани. По отношение прането на чаршафите и дрехите заявява, че има график за смяната им всеки вторник, но това не се случвало всяка седмица. Дрехите сами си ги перяли, но липсвало помещение за пране, топла вода и къде да ги сушат. Посочва, че нямат достъп до компютър и интернет освен в случаите на скайп свиждане. По отношение достъпа до ксерокс за копия сочи, че това става чрез инспектора. Заявява, че в килията има телевизор и радио само ако имаш възможност да си ги закупиш, като в тяхната килия има такива, които са негови. Обяснява, че има график за библиотеката за всеки вторник, но не се спазва, както и, че няма достатъчно време за да си избереш книга, а трябва да вземеш първата книга която видиш. Твърди, че е имало случаи да са изпратени писма и колети, които да не са получавани. Сочи наличието на едни телефонен апарат за който импулсна карта за 100 импулса струва 12.50 лв. Изразява недоволство от храната, тъй като била почти винаги студена и липсвало кухненско помещение с уреди, където да бъде стоплена, разсипвала се нехигиенично и порциите били различни за всеки. Твърди, че по време на свиждане могат да се получават определени хранителни продукти, а за продуктите в лавката, че са некачествени и скъпи. Сочи, че се продават и промишлени стоки, но закупуването им става след подаване на заявление до инспектора. По отношение посещението при лекар обяснява, че ако ти има нещо казваш на надзирателя и той преценя дали ще те заведе или не. При болен зъб сочи, че могат да ти го изкарат, а ако искаш нещо друго трябва да платиш.  За д-р Г казва, че с нея трудно се говори. Във връзка с площта в килията която обитават заедно с К.А.С. заявява, че в нея са четирима човека и не е налице необходимата по закон площ, която се полага на човек. Прозорците били малки и на високо, поради което нямало дневна светлина. Било пълно с дървеници и хлебарки, против които се пръскало, но без ефект. Заявява, че няма сигнализация между килиите и охраната и всичко ставало с думкане и чукане, което понякога било в 24:00 часа или в 01:00 часа.

Свидетелят С. е бил с К.А.С. осем месеца в килия 326 във втора зона с повишена сигурност. Заявява, че условията там били мизерни. Имало теч и мухъл в банята и в тоалетната. Имало два прозореца от по две крила, като десните не се затваряли. Пълно било с дървеници. Липсвала сигнализация и постоянно се думкало и чукало по вратите. Твърди, че е виждал ситуация при която К. да се оплаквал и да му е било отказано медицинско обслужване. Посочва, че той е писал молбите на български за радио и плеър, но така и не ги е получил. За храната сочи, че се са разсипвала с черпак без ръкавици и се раздавала по килиите. Заявява, че фонокартите за телефоните свършвали бързо и че нещата на лавката са много по-скъпи. В банята нямало кран с топла и студена вода и много често се изгаряли от гореща вода. Имало е случаи да не бъде дадена храна, която е била донесена. Вечер било студено, като парното се надувало само сутрин. Дюшеците били окъсани и много тънки. Заявява, че имало случаи да им бъде отказвано да отидат до библиотеката.                             

При така установените факти, съдът достигна до следните правни изводи:

Искането е допустимо и е подадено срещу надлежен ответник.

Разгледано по същество, същото е неоснователно, поради следните съображения:

В конкретния случай се касае за искане по чл. 276 ЗИНЗС. Искането се отнася за незаконосъобразни действия и бездействия извършени от администрацията на Затвора Бургас, за които се твърди че са в нарушение на чл. 3 ЗИНЗС.

При така очертаното в искането и предвид разпоредбата на чл.276 ЗИНЗС, предмет на проверка в настоящото производство е обстоятелството дали спрямо К.С. са налице твърдяните действия или бездействия, дали същите са незаконосъобразни и представляват ли те нечовешко и унизително отношение по смисъла на чл. 3 ЗИНЗС.

Видно от посочените разпоредби, основателността на искането по чл.276 ЗИНЗС се обуславя от установяването по делото, че ответникът извършва действия или бездействия, които съставляват нарушение на забраната по чл.3 ЗИНЗС и не са преустановени, респективно не са извършени до момента на приключване на устните състезания. 

Съгласно разпоредбата на чл. 276, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3.

За да се предизвика разпоредената с правната норма на  чл. 276, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС последица - прекратяване на фактически действия и бездействия, е необходимо същите да представляват нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС. Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. В ал. 2 от същата разпоредба е разписано, че за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. Посочената разпоредба е в съответствие с установените в практиката на ЕСПЧ стандарти за защита на жертвите на нечовешко или унизително отношение по смисъла на чл. 3 от ЕКПЧ.

Разпоредбите на чл. 276-283 от ЗИНЗС се прилагат само за фактически действия и бездействия на органите по изпълнение на наказанията или на длъжностни лица, които действия/бездействия нарушават посочената забрана по чл. 3 по отношение на лицето, търсещо защита.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства не се установява по отношение на ищеца С. от администрацията на затвора да са извършени конкретни незаконосъобразни действия и бездействия довели до нарушаване на правата му във връзка с условията за изтърпяване на наложената му мярка „задържане под стража”. Не се установиха и действия и бездействия, които да са в нарушение на чл. 3 ЗИНЗС и да бъдат прекратени на основание чл. 276 ЗИНЗС.

В случая липсват доказателства за твърденията на С., същите са недоказани поради което не може да се приеме, че са налице някакви конкретни действия и бездействия от служители на ответника спрямо ищеца в нарушение на нормативните изисквания и които да подлежат на прекратяване по чл. 276 ЗИНЗС. Не се доказаха и действия или бездействия, които са довели до накърняване на достойнството му, съответно на унизително, жестоко или нечовешко отношение от страна на администрацията. Свидетелските показания също не установяват по категоричен начин, че спрямо ищеца са извършвани конкретни действия или бездействия свързани с условията в Затвора Бургас. С оглед на изложеното следва извода, че от данните по делото не се установи по безспорен начин, че от страна на администрацията на затвора и нейни служители са извършени незаконосъобразни действия и бездействия, които да са в нарушение на чл. 3 ЗИНЗС спрямо лишения от свобода С. и които да налагат тяхното преустановяване.

Неоснователно е твърдението на ищеца за липсата на възможност за поддържане на лична хигиена. От представените по делото доказателства – справки и докладна записка с рег. № 5387/19.10.2020 г. се установява, че на лишените от свобода в Затвора Бургас и в частност на ищеца е предоставена възможност за къпане всеки вторник и четвъртък, като в тези дни се подава топла вода през целия ден във времевия период от 08:00 часа до 17:00 часа. Така установеният график е в съответствие с разпоредбата на чл. 151, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС, съгласно която на лишените от свобода се осигуряват условия за къпане - по възможност всеки ден, но най-малко два пъти седмично. Следва да се отбележи и обстоятелството, че съгласно същата разпоредба след всяко ползване на банята помещението се почиства и дезинфекцира, което изискване прави невъзможно ползването на банята по всяко време на денонощието, каквото е искането на К.А.С.. Предвид изложено не може да се приеме, че неосигуряването на възможност за ползване на душ всеки ден обосновава унижение и/или нечовешко отношение. По делото не се установиха действия или бездействия на администрацията на затвора, препятстващи С. да поддържа личната си хигиена.

Неоснователно е и твърдението за липсата на достатъчно отопление през зимния период, тъй като парното работило само по 1-2 часа на ден. Спазени са изискванията на чл.3 от Наредба № 16-334/16.04.2007 г. за топлоснабдяването. Видно от справка с приложен температурен лист за месец април 2023 година се установява, че през зимния период отоплението на спалните помещения се е осъществявало от радиатор, захранван от парната инсталация на затвора, която работи на природен газ. Недоказани останаха твърденията на разпитаните свидетели, според които парното през зимния период работи само за около час сутрин, тъй като съгласно изготвената справка от инспектор П.Л. – ИСДВР 1-ва и 2-ра зони за повишена сигурност през посочения от К.А.С. *** не са констатирани прекъсвания на топлоснабдяването, както и не са констатирани оплаквания за ниски температури в помещенията от страна на лишените от свобода. Даже и да се приеме, че в посочения от ищеца период е имало часове без топлоподаване, то това е било за кратък период от време и не може да предизвика чувство за незащитеност и малоценност или да е унизително за достойнството. Във тази връзка по делото не са изложени никакви факти, дали в помещението което обитава С. е имало проблем с отоплението в резултат на действия или бездействия на служители на ответника.

Неоснователни са и твърденията за нехигиенични битови условия, изразяващи се в напукани стени и санитарни помещения, с ронеща се мазилка; наличие на паднали и разрушени фаянсови плочки в санитарните помещения; стара мебелировка в килиите, ръждясали и изпочупени легла и шкафове, разкъсани и пълни с паразити спални принадлежности - дющеци и одеяла. Съгласно доказателствата по делото ремонт на помещенията и санитарните възли в корпуса на Затвора Бургас е извършен през периода 08.09.2016 г. – 20.12.2017 г., за което свидетелстват представените протокол за откриване на строителна площадка от 08.09.2016 г. и приемо-предевателен протокол № 4 от 20.12.2017 г. С оглед на това се установява, че към периода посочен от ищеца (01.04.2022 г. – 30.04.2022 г.) спалните помещения и санитарните възли са били отремонтирани. В тази връзка показанията на разпитаните свидетели са твърде общи, без точна конкретика в какво се състои „мизерното“ състояние на спалните помещения и санитарните възли. Установява се единствено наличието на паднали плочки и мухъл в санитарните помещения, което действително създава известен дискомфорт, но не може да доведе до уронване на човешкото достойнство или да породи чувство на страх, незащитеност или малоценност. По отношение твърденията за стара мебелировка в килиите, ръждясали и изпочупени легла и шкафове, както и разкъсани и пълни с паразити спални принадлежности - дющеци и одеяла, от доказателствата по делото се установява, че мебелите от метал са изработени и монтирани  в Затвора Бургас от Държавно предприятие Фонд затворно дело териториално поделение – Бургас по договор за изработка на метални изделия с рег. № 13355/08.10.2018г. и допълнително споразумение с рег. № 1-4348-5/14.01.2019г. между ГДИН и ДПФЗД. Представен и приемо-предавателен протокол с рег. № 5-737-7/03.06.2020 г., съгласно който са били предадени 11 бр. маси с размери 500/500 мм. с едно неподвижно столче, 14 бр. маса с размери 500/500 мм. с две неподвижни столчета, маса с размери 500/500 мм. с три неподвижни столчета, 5 бр. метален гардероб еднакрил с р-ри височина 1800мм., ширина 450 мм., дълбочина 450 мм., 13 бр. метален гардероб двукрил с р-ри височина 1800 мм, ширина 900 мм., дълбочина 450 мм. и 10 бр. метален шкаф с два рафта с р-ри височина 800 мм., ширина 450 мм., дълбочина 700 мм. Посочено е, че при необходимост мебелите се отремонтирват. Представени са още договор за дарение с рег. № 2/15.03.2022 г., приемо-предавателен протокол от 02.03.2022 г. и складова разписка за доставчик № **********/15.03.2022 г., съгласно които ДП „ФЗД“ – поделение гр.Ловеч е дарило на ГДИН, Затвор Бургас 30 бр. дюшеци с размери 190/75/10 за нуждите на Затвор – Бургас. Отново е посочено, че при наличие на нарушена цялост или при друга необходимост дюшеците се сменят. Във връзка с твърдението за наличие на паразити като хлебарки и дървеници в изготвената справка е посочено, че съгласно договор за възлагане на обществена поръчка № 650/20.01.2021 г. между ГДИН – София и ДЗЗД „Фаворит Менджмънт“, с предмет на дейност – извършване на дезинсекция и дератизация на сградите на ГДИН  и териториалните й служби. Посочено е, че в Затвор Бургас се извършват осем пъти годишно дезинсекция и 2 пъти годишно дератизация, като стриктно се спазва графика за дезинсекция и дератизация, съгласно сключения договор. Специално за периода посочен от ищеца се сочи, че последното пръскане е било на 19.09.2022 г., като е използван препарат Делтасек, с активно вещество – Делтаметрин 2.5 %, с концентрация и разходна норма 5-10 мл./1л. Представен е приемо-предавателни протокола  за извършена ДДД обработка в Затвора Бургас, ЗО Дебелт, ЗО Строител, Арест Бургас и ЗО Житарово на 15.12.2022 г., предсталяваща дезинсекция за хлебарки, мравки, бълхи и дървеници, като е била извършена цялостна дезинсекция на общи части, стени, под, килии, легла, дюшеци и други. Разпитаните свидетели твърдят, че дюшеците са стари и разпокъсани, както и че са пълни с дървеници. От представените доказателства обаче се установява, че от администрацията на Затвора Бургас са предприети мерки във връзка с това. Както бе посочено по-горе на 14.03.2022 г. са били дарени 30 бр. дюшеци, отделно от това са представени и доказателства да осъществена през 2022 г.  дезинсекция, съгласно протокол – инспекционен лист за извършена ДДД обработка. Представен е и седмичен график за пране и изкърпване,  съгласно който на лишението от свобода е осигурена възможност в определени дни и часове да предават за пране спалното и работното облекло, а изкърпване на дрехи е осигурено ежедневно с разрешение на ИСДВР, осигурено е и пране на одеяла и олекотени завивки два пъти в годината – през месец май и през месец октомври. И по отношение и на това твърдение не се установява конкретно по отношение на ищеца относно условията (неговото легло и постелъчен материал).

Неоснователни са и твърденията за ограничени контакти с външния свят. Ищеца се позовава на това, че не му е осигурен достъп до интернет и компютър и на липсата на радио и телевизия в килиите, на затруднено посещение на библиотеката и затруднено получаване на колети и пощенски писма, на липсата на ксерокс апарат, на липсата на възможност за свиждане повече от два пъти седмично, скъпи телефонни разговори и невъзможност да се чете, слуша радио и глада телевизия след 22.00 часа до 6.00 часа. Съгласно разпоредбата на чл. 87 от ЗИНЗС лишените от свобода могат да получават и четат вестници, списания и книги и да изучават чужди езици. Те могат да слушат радиопредавания и да гледат телевизия по ред, установен от началника на съответното място за лишаване от свобода. По делото е представена заповед № ЛС-04-746 от 08.12.2021 г. на заместник министъра на правосъдието, с която е утвърден списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си  или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанени в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите. Съгласно т.І, т.5 „Битови вещи“, б. ж) и з) в спалното помещение може да се държи телевизор с размери на екрана до 19 инча (CRT кинескопен екран) и до 24 инча LCD (LED или плазмен екран), който не поддържа безжична комуникация, със собствена телескопична антена; външен тунер (декодер); стайна антена с размери 50/50 см – закупени от лавката и портативни радиоприемник и аудиоплеър – без записващо устройство, неподдържащи безжична комуникация, с жични слушалки; батерии; адаптер – закупени от лавката. От така изложено се установява, че е осигурена възможност за ползване на телевизор и радиоприемник, при определени условия на които същите следва да отговарят. Отделно от показанията на разпитаните свидетели става ясно, че в килията в която е настанен К.А.С. има телевизор, собственост на друг лишен от свобода. Оплакването от невъзможността за ползването на тези уреди през интервала от 22.00 часа до 06.00 часа е несъстоятелно, доколкото съгласно разпоредбата на чл. 83, ал. 2 от ППЗИНЗС ползването на лични телевизионни и радиоприемници се разрешава до 22,00 ч., след което електрозахранването на спалните помещения се изключва. Отделно от това съгласно чл. 84, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС лишените от свобода имат право на непрекъснато време за сън не по-малко от 8 часа на денонощие, поради което с изключването на електрическото захранване от 22.00 часа до 06.00 часа се осигурява необходимото време за необезпокояван сън и почивка. По отношение достъпа до компютър, нито ЗИНЗС, нито ППЗИНЗС предвиждат възможности за предоставяне от затворническата администрация на лишените от свобода за самостоятелно и/или групово ползване от тяхна страна на компютър, респективно компютърна конфигурация. Ползването на компютър не е предвидено и съгласно утвърдения списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си  или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанени в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите. Липсата в закона на предвидена възможност както за използване на собствени, така и за използване на предоставени от затворническата администрация компютър/компютърна конфигурация, изключва задължението на последната да се съобрази с искане в тази насока. Осигурена е и възможност за посещение на библиотеката от лишените от свобода в Затвора Бургас, съгласно представен график по сила на който К.А.С. има възможност да я посещава вторник от 09:30 часа до 10:30 часа. Това не се опровергава и от показанията на разпитаните свидетели, които не отричат, че могат да посетят библиотеката, а единствено се оплакват, че са притиснати от времето за избор на книга. От събраните по делото доказателства не се установи в какво се състои затрудненото получаване на колети и писма от ищеца. От същия не са посочени конкретни случаи на такова затруднение. Съгласно чл. 75 от ППЗИНЗС осъдените на лишаване от свобода и задържаните имат право на кореспонденция без ограничение в броя на писмата, които изпращат или получават. Получаваната и изпращаната кореспонденция на лишените от свобода се контролира в интерес на сигурността, като се цели предотвратяване извършването на престъпления и внасянето на неразрешени вещи, предмети и вещества. Писменото съдържание на кореспонденцията не подлежи на проверка. Писмата на и до лишените от свобода и задържаните се изпращат и получават от инспектор по социална дейност и възпитателна работа. Пликът се запечатва или разпечатва по начин, който да убеди служителя, че не съдържа неразрешени вещи. Не са налице данни за нарушаване от страна на затворническата администрация на чл. 76 от ППЗИНЗС, според която норма  лишените от свобода имат право да кореспондират с органите на съда, прокуратурата, Президентството, Народното събрание, министерствата, политическите партии в страната, представителни органи, дружества, обществени организации и средства за масово осведомяване. По делото не се установи К.А.С. да е бил възпрепятстван в упражняването на тези свои права. Съгласно чл. 79 от ППЗИНЗС лишените от свобода провеждат телефонни разговори за своя сметка чрез телефонен апарат от доставчик на телефонни услуги. В настоящият случай от доказателствата по делото се установя, че след проведена обществена поръчка е сключен договор с „Виваком България“ ЕАД, с предмет – фонокарти работещи в апарати тип „Мобика“, монтирани в местата за лишаване от свобода за провеждане на телефонни разговори на територията на Република България и извън нея, съгласно техническата спецификация на възложителя – приложение № 1, Техническо и ценово предложение на изпълнителя – приложения № 2 и № 3, неразделна част от договор. Приложено е и ценовото предложение.  От изложено се установява, че администрацията на Затвора Бургас е изпълнила законово вмененото й задължение осигури възможност за осъществяване на телефонни разговори, като чрез обществена поръчка е избран доставчика на телефонни услуги. А това какви са цените на телефонните разговори, не е в компетенцията на администрацията на Затвора Бургас. Съгласно чл.86, ал.1, т.2 от ЗИНЗС лишените от свобода имат право на свиждания не по-малко от два пъти месечно. В настоящият случай тази законова разпоредба е спазена, поради което неоснователни са твърденията на ищеца в тази насока. Отделно от това следва да се отбележи, че в условията на COVID на лишените от свобода е била предоставена възможност за провеждане на свиждания чрез видеоконферентна връзка чрез SKYPE по определен график, който е представено по делото.

Неоснователни са и твърденията по отношение на храната в Затвора Бургас и възможността за получаване на такава с колетни пратки или по време на свиждане. Съгласно чл. 84, ал. 2, т. 1 от ЗИНЗС лишените от свобода имат право на безплатна храна, достатъчна по химически и калориен състав, съгласно таблици, утвърдени от министъра на правосъдието съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на финансите. От приложените по делото доказателства – седмични менюта се установява, че лишените от свобода ежедневно получават с изготвеното меню около 2500 – 2600 кал. на ден., което е в съответствие с изготвените таблици за състав на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на един лишен от свобода – възрастен. Отделно от това от ищеца не са изложени конкретни случаи в които е получил по-малко храна. При разпита на свидетелите, същите общо заявяват, че храната се разсипва на око и не е еднаква като количество за всички лишени от свобода, но не заявяват, че конкретно К.А.С. е получавал по – малко количество храна, поради което не може да се приеме, че администрацията на Затвора Бургас не си е изпълнила задължението в това отношение. Не са установени и случаи в които на К.А.С. да е било отказано от администрацията на Затвора Бургас получаването на колетна пратка съдържаща хранителни продукти, каквито са твърденията на ищеца. В приложената справка изрично е посочено, че ищеца като чужд гражданин може да се възползва от правото си да получава храна и предмети, които имат право да ползват и държат при себе си чрез колетна пратка (чл. 82, ал. 4 от ППЗИНС), но до сега не се възползвал от това си право.

Неоснователни са оплакванията за липсата на адекватни медицински грижи. По делото е приложен график за посещение на медицинския център при Затвора Бургас, съгласно който по отношение на ищеца е предоставена възможност за посещение на лекар всеки вторник. В искането си К.А.С. не е посочил конкретни ситуации на необходимост от медицинска грижа, която да му е била отказана, а се позовава общо на липсата й. Такива конкретни откази от медицинска грижа не се констатираха и от разпита на свидетелите. Свидетелят Т. излага доводи за свои собствени проблеми с фелдшера д-р Г, а свидетелят С. споменава само за случай в който К. е заплашвал охраната, че ще се самоубие ако не отиде на лекар, без да е изложена конкретика в какво се е изразявало оплакването на ищеца, за да има нужда от лекар и защо му е било отказано.

Неоснователно е оплакването и за неосигурена достатъчна жилищна площ. Съгласно изготвената справка към настоящият момент ищеца е настанен  в помещение № 325 на втора зона за повишена сигурност, съвместно с други три лица, като обитаемата жилищна площ на посоченото помещение е 18.76 кв.м., което отговаря на 4.69 кв.м. обитаема жилищна площ на едно лице, която площ е в съответствие с разпоредбата на чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС.

Неоснователно е и твърдението за неосигурена тишина. Както бе посочено по-горе в изпълнение на разпоредбата на чл. 84, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС, съгласно която лишените от свобода имат право на непрекъснато време за сън не по-малко от 8 часа на денонощие, електрическото захранване от 22.00 часа до 06.00 часа се изключва и по този начин се осигурява необходимото време за необезпокояван сън и почивка. Изключването на електрозахранването слез 22.00 часа е регламентирано и разпоредбата на чл. 83, ал. 2 от ППЗИНЗС, като по този начин се предотвратява използването на лични телевизионни и радиоприемници и се осигурява тишина по времето определено за сън.

С оглед изложеното настоящият състав счита, че не са налице незаконосъобразни действия и бездействия от страна на администрацията на Затвора Бургас, изразяващи се в поставянето на подс. С. при лоши условия в Затвора - Бургас, при които същият е поставен да изтърпява мярка си за неотклонение „задържане под стража“ в нарушение на чл.3 от ЗИНЗС.

Съдът намира, че исканията за преустановяване на незаконосъобразни действия и бездействия на ответника, с които е нарушил изискванията на чл. 3 от ЗИНЗС, са неоснователни и недоказани, поради което следва да бъдат отхвърлени.

С оглед изхода на делото и направеното своевременно искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение от ответната страна, оспорващият следва да бъде осъден да заплати на ответната страна юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 (сто) лева, който е съобразен с разпоредбата на чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ и чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ във вр. с чл. 144 от АПК.

 

Мотивиран от горното и на основание чл. 280 от ЗИНЗС, Административен съд  - Бургас, двадесет и четвърти състав,

 

 Р А З П О Р Е Д И :

 

ОТХВЪРЛЯ „жалба“ (искане) с вх. № 1318/08.02.2023 г. и допълнително уточнение към него с вх. № 2833/17.03.2023г. по описа на АдмС-Бургас на К.А.С. (К.А.С.), изтърпяващ мярка за неотклонение „задържане под стража“ в Затвора - Бургас за прекратяване на действия и бездействия извършени от администрацията на Затвора Бургас изразяващи се в: липса на възможност за поддържане на хигиена - къпане с топла вода повече от два пъти седмично; често липсва топла вода за вземане на душ; липса на достатъчно отопление през зимния сезон, парното работи само по 1-2 часа на ден; неосигуряване на хигиенични битови условия - разрушени фаянсови плочки в санитарния възел, наличие на мухъл, влажни петна, изронена мазилка и нашествие на инсекти - хлебарки и дървеници в спалните помещения; стари и разкъсани дющеци, неосигуряване на редовно пране на чаршафите и одеялата, ръждясали и разрушени метални легла; липса на възможност за свиждане повече от два пъти на тридесет дни; ограничаване на контактите с външния свят - неосигурен достъп до интернет и компютър, радио и телевизор в килиите, неосигуряване и затрудняване на достъпа до библиотеката, затруднено получаване на колети и пощенски писма; неосигуряване на електричество след 22.00 часа, което водило до невъзможност да се чете, слуша радио и гледа телевизия; завишаване на цените на телефонните разговори; липса на ксерокс апарат, което затруднява комуникацията със съдилищата и правната защита; липса на възможност за свиждане повече от два пъти месечно; неосигуряване на хранително седмично меню, което да отговаря на критериите за количество и калоричност по таблица № 1, утвърдена по чл. 84 ЗИНЗС; ограничен достъп до хранителни продукти – не е осигурена възможност да се попълни хранителното меню чрез колетни пратки поради забрана за получаване на храна по време на свиждане; липса на адекватни медицински услуги; липса на достатъчна жилищна площ в затвора Бургас; липса на обособено кухненско помещение за инсталиране на пособия за готвене; забрана за получаването на облекло чрез колетна пратка; неосигуряване на ред и тишина - отсъствие на звукова система за сигнал - бутон звънец в спалните помещения; наличие на инсекти - хлебарки и дървеници в спалните помещения; липса на възможност за закупуване на дрехи – забрана за получаване на дрехи чрез колет.

ОСЪЖДА К.А.С. изтърпяващ мярка за неотклонение „задържане под стража“ в Затвора - Бургас ДА ЗАПЛАТИ на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София сумата 100. 00 (сто) лв., представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение.

 

Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на същия съд.

 

                                                                        СЪДИЯ: