Определение по дело №2493/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2305
Дата: 11 септември 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Борислав Георгиев Милачков
Дело: 20197050702493
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………2019 г.                                                                                          гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският административен съд,

на единадесети септември 2019 г., в закрито заседание

в следния състав:     

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

            ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                   ТАНЯ ДИМИТРОВА

 

 

като разгледа докладваното от съдия Милачков

административно дело №2493 по описа за 2019 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на С.З.И. и Б.Г.Н. *** срещу Решение №1762-1 по Протокол №42 от 01.08.2019 г. на Общински съвет Варна, за допълнение в Наредбата за реда за упражняване на правата на собственост, с което в раздел VІ се създават нови чл.23а и чл. 23б.

При проверка на допустимостта на жалбата, съставът на съда намира същата за недопустима, като подадена от лица, които нямат правен интерес от оспорването.

Оспорва се подзаконов нормативен акт, който в обжалваната си част визира реда по който правата на едноличния собственик на капитала по управлението на общинските лечебни заведения, които са университетски болници, да се предоставят на съответното висше училище.

Според чл. 185, ал. 1 АПК право да оспорват подзаконов нормативен акт имат гражданите, организациите и органите, чиито права, свободи или законни интереси са засегнати или могат да бъдат засегнати от него или за които той поражда задължения. От разпоредбата на цитирания текст става ясно, че изискването за наличие на пряк и личен интерес от оспорване на подзаконовия нормативен акт е законово закрепено и то представлява процесуална предпоставка за допустимост на обжалването. В Решение № 5 от 17.04.2007 г. по к. д. № 11/2006 г. на КС на РБ се посочва, че във всички случаи, когато гражданите атакуват индивидуални, общи или нормативни административни актове, те трябва да докажат пред компетентния съд, че е налице засягане на техни права или законни интереси. При това заинтересуваността следва да е правомерна, лична и обоснована. Чрез последната хипотеза в чл. 186, ал. 1 АПК, която визира потенциалната възможност от засягане на права, законни интереси или пораждане на задължения като предпоставка за обжалване, българският законодател отразява съвременните демократични стандарти в развитието на процесуалната легитимация при упражняване правото на защита, особено когато съществува заплаха за публични, колективни и частни интереси от незаконосъобразно правотворчество на администрацията.

С оглед на изтъкнатите в посоченото решение на КС мотиви, които в тяхната цялост имат пряко отношение към поставения за обсъждане от съда въпрос, следва по недвусмислен начин да се приеме, че правният интерес от обжалване на подзаконовия нормативен акт следва да е подчинен на изискванията за правомерна, лична и обоснована заинтересованост от обжалването.

От подадената жалба, не става ясно, как реда, по който управлението на едно лечебно заведение, да бъде предоставено на съответното висше учебно училище, би могло да засегне правната сфера на жалбоподателите. Те нито са адресати на Наредбата за реда за упражняване на правата на собственост върху частта на Община Варна от капитала на търговските дружества, нито визираните изменения и допълнения в Наредбата създават за тях някакви права или задължения.

Размера на таксите за медицинско обслужване в болничното заведение, на който се позовават жалбоподателите не се определя на основание атакуваните с жалбата чл.23а и 23б от Наредбата за реда за упражняване на правата на собственост върху частта на Община Варна от капитала на търговските дружества.

 

При тези обстоятелства съдът намира, че С.З.И. и Б.Г.Н. нямат правен интерес от оспорването.

             

            Воден от горното и на основание чл.159 т.4 от АПК съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С.З.И. и Б.Г.Н. *** срещу Решение №1762-1 по Протокол №42 от 01.08.2019 г. на Общински съвет Варна, за допълнение в Наредбата за реда за упражняване на правата на собственост, с което в раздел VІ се създават нови чл.23а и чл. 23б.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело №2493 по описа за 2019 г. на Административен съд гр. Варна.

Определението може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщаването с частна жалба пред ВАС по реда на Глава ХІІІ от АПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ:1.                                   2.