Решение по дело №8176/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260229
Дата: 3 септември 2020 г. (в сила от 9 юли 2021 г.)
Съдия: Пламен Петев Танев
Дело: 20193110108176
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 260229

гр. Варна, 03.09.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

           Районен съд - Варна, гражданско отделение, Х състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и трети юли две хиляди и двадесета година, в състав: 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ПЛАМЕН ТАНЕВ

 

           при участието на секретаря Гергана Найденова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 8176 по описа за 2019 година на ВРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 341 и сл. ГПК.

            Образувано е по предявена искова молба от Б.С.К., ЕГН **********, и Г.М. К., ЕГН **********, срещу С.И.К., ЕГН **********, и С.Б.К., ЕГН **********, с искане да бъде постановено решение, по силата на което да бъде допусната и извършена делба на следния недвижим имот – триетажна жилищна сграда, построена в гр. *, с.о. „*“, с адм. адрес *, разположена в ПИ с идентификатор *по плана на с.о., със ЗП от 106 кв.м. и РЗП 321,2 кв.м., представляваща имот с ид. номер *по КККР, одобрени със заповед от 16.05.2008г. на ИД на АГКК, последно изменение със Заповед 18 – 1212 – 01.02.2019г., при квоти 2/3 ид. за ищците и 1/3 ид.ч. за ответниците.

            В исковата молба ищците излагат, че между страните е налице съсобственост, възникнала както следва:

           Сградата е построена в периода от 1992г. до 1996г., в парцел, собственост на първия ответник, придобит по наследство. Ответниците построили първи (партерен) етаж на сградата, а ищците – втория и третия (съответно първи жилищен и мансарден). По този начин се владели етажите от 1995г. до настоящия момент. Към сградата има два броя избени помещения. Сградата е построена в режим на СИО за ищците и за ответниците. Всеки етаж е самостоятелен апартамент. През 2013г. дворното място, върху което е изградена сградата, било прехвърлено чрез дарение на първия ищец и сестра му Е.К., при равни квоти. В тази сделка не е прехвърляна част от построената сграда. Извършена е процедура за снабдяване с удостоверение за търпимост. Съсобствеността е възникнала на основание реализирано строителство и продължило повече от 10 години необезпокоявано владение върху първи жилищен и мансарден етаж (ет. * и ет. *) от страна на ищците, а за ответниците – на основание реализирано строителство на партерен етаж (ет. *), в условията на СИО, в имот лична собственост на единия съпруг – ответник, именно С.К..

           В срока по чл. 131 ГПК е депозиран писмен отговор на исковата молба от ответниците в следния смисъл: Искът е неоснователен. Оспорва се наличието на съсобственост между ищците и ответниците. Сочи се, че ищецът Б.К. действително е участвал с труд при изграждането на жилищната сграда, но е помагал на родителите си за построяване на семейния им дом, в изпълнение на свой нравствен дълг, тъй като апартаментът, в който живели родителите на Б.К. бил продаден именно, за да се погасят задължения на ищеца. След продажбата на апартамента се наложило майката на ищеца – С.К. да замине да работи в Гърция. Обстоятелството, че ищецът е участвал в изграждането на сграда не го прави собственик. Собственик на сградата по смисъла на чл. 92 ЗС е собственикът на земята. В случая не е учредено право на строеж, поради което и ищците няма как да станат собственици на имота. Не е изтекла и предвидената в закона придобивна давност. Към момента ищците не живеят в имота. През 2013г. ответницата е дарила на децата си Б.К. и Е.К. само дворното място, без постройката в него. С приемане на дарението ищецът е признал, че родителите му са собственици на постройката в имота.

          След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

          От представения по делото договор за доброволна делба се установява, че на 04.03.1999г. между С. К., представлявана от С.К., К. М.и И. М., съсобственици на недвижим имот, придобит по дарение и наследство от наследодателя И. М., представляващ лозе в землището на гр. *, местност „*“, цялото с площ по първоначален акт за собственост от 2450 кв.м., се е постигнало съгласие съсобствеността да бъде доброволно разделена, като на С.И. К. се дал в дял имот от 786,69 кв.м., лозе в местност „*“ в землището на гр. *, обозначено с номер *.

          Установява се от представения НА за дарение на недвижим имот, с номер *, том *, рег. номер *, дело * от *г., че на *г. С.К. е дарила на сина си Б.С.К. и на дъщеря си Е.С. К., в равни части, следния свой собствен недвижим имот, а именно дворно място, с площ от 786,60 кв.м. в с.о. „*“, съставляващо ПИ с номер *по КККР на гр. *.

          Видно от издаденото по делото Удостоверение за търпимост от 28.12.2018г. Главният архитект на община Варна е удостоверил, че строеж „жилищна сграда“ със ЗП – 105,8 кв.м. и РЗП – 321,2 кв.м., находящ се в ПИ с идентификатор *, урегулиран като УПИ 1-74, кв. 2, СО „*“, гр. Варна, за който няма строителни книжа, е допустим по действащите разпоредби на ЗУТ и е търпим строеж по смисъла на пар. 127, ал. 1 ПЗР към ЗИД ЗУТ. Посочено е, че строежът може да бъде предмет на прехвърлителна сделка.

          От представената декларация по пар. 127 ПЗР към ЗИД ЗУТ се установява, че ответниците в настоящото производство са декларирали, че в имот с номер *е изградена жилищна сграда на три етажа, като строителството е било извършено в периода от 1992г. до 1996г.

          Представено е пълномощно, по силата на което на 28.02.2013г. ответниците упълномощили Б.К., ищец, да се снабди с удостоверение за търпимост на процесния недвижим имот, както и с всички права във връзка с разпореждането с имота.

          В открито съдебно заседание на 23.01.2020г. ищецът Б.К. признава, че ответниците нямат друго жилище, освен процесната сграда.

          От разпита на св. М. М., вуйна на Б.К., се установява следното: Свидетелката и ищците са съседи, като имотите им ги дели една ограда. Къщата, предмет на делбата, е строена общо от страните в производството. Партерният етаж се ползва от ответника С.К.. Ищците Б. и Г. живели в къщата от 1996г. до 2016г. постоянно, като едва след това се преместили в гр. Варна, за да е по – удобно детето им да бъде водено на училище. Ищецът често посещавал имота, дори имал работилница в него. Ответниците не живели на втори и трети етаж от сградата.

          В открито съдебно заседание е разпитан и св. Й. Т.. Същият заяви, че ищците живеят в процесния имот от 1996г. до период от преди две – три години. В имота има животни, СОТ, градина и работилница. На първи етаж от къщата е живял ответникът С.К.. Останалите два етажа са били обитавани от ищците. СОТ е бил поставен на етажите, в които ищците живеят.

          От разпита на св. П. П.се установява, че ищците живели в процесния имот за известно време. Ответниците живеят, както в имота, така и в дома на своята дъщеря Е.. Св. В. Й., братовчед на Б.К.,   заявява, че към момента ответниците живеят при своята дъщеря. Б.К. и жена му живеят в процесния имот. Сградата била построена с помощта на Б.К., като финансирането идвало от неговата майка.

          Видно от удостоверение с номер 2/06.03.2019г., издадено по заявление от Б.К. до Дирекция „Устройство на територията“ на Община Варна, в имот с ид. номер *, урегулиран като УПУ *, кв. *, СО „*“, гр. Варна, е изградено индивидуално водоземно съоръжение (кладенец).

          От представения Договор за охрана с безплатно предоставени технически средства на обект с номер *, който се явява процесната сграда, се установява, че СОТ е сложен в имота от края на 2001г.

          Установява се от представеното удостоверение за сключен граждански брак, че ищците са съпрузи от 1996г.

          От правна страна:

          По така наведените в исковата молба твърдения в тежест на ищците бе да докажат, че са владели непрекъснато и необезпокоявано процесния имот повече от 10 години на осн. чл. 79 ЗС.

          Владението се дефинира в чл. 68 ЗС, като „упражняване фактическа власт върху вещ, която владелецът държи като своя лично или чрез другиго“, т.е. дефинира се като фактически отношения между гражданско-правните субекти, изразяващи се в това, че едните имат фактическа власт върху вещта, без да се позовават на правото на собственост за това, а само на обстоятелството, че в даден момент именно те упражняват съдържанието на правото да си служат с вещта като със своя. Владението се характеризира с два признака – упражняването на фактическа власт върху вещ и това, че лицето което държи вещта, я държи като своя.

          Съдът следва да се спре върху субективния признак на владението, доколкото от събраните доказателства по делото безспорно се установи, че ищците обективно упражняват власт спрямо вещта, в случая процесния имот. Субективният признак е характеристика на едно субективно поведение на владелеца – да държи вещта като своя. Да се държи една вещ като лична е равнозначно да се държи вещта от владелец със съзнанието, че той е собственик – титуляр на вещното право. Владението трябва да е постоянно, т.е. фактическата власт върху вещта и държанието й като своя да нямат случаен характер, а да са израз на воля, трайно да се държи вещта по начин, препятстващ евентуалното владение на други лица. Владението следва да е непрекъснато, т.е. да не е било прекъсвано за повече от шест месеца. Изгубването на владението за повече от шест месеца има значение на основание на естествено прекъсване на придобивната давност. Владението трябва да е несъмнено, т.е. да няма съмнение, че владелецът държи вещта, както и за това, че я държи за себе си. Намерението да се държи вещта за себе си трябва да е ясно изразено, по ясен начин, който не буди съмнение за отричане на чуждата власт по отношение на вещта и не допуска чужди действия. Цялото поведение на владелеца не трябва да изразява каквото и да е съмнение в намерението му да упражнява фактическата власт единствено за себе си. Владението трябва да е спокойно и явно.

          Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че следва да обсъди най – вече доказателството от л. 7 на делото, а именно пълномощното, сключено на 28.02.2013г., от което се установи, че С.К. и С.К. упълномощили сина им Б.С.К. да се снабди с удостоверение за търпимост върху следния недвижим имот: масивна жилищна сграда с приблизителна застроена площ от 106,70 кв.м. и полуподземна масивна сграда, с друго предназначение, изградени в ПИ с номер *с площ от 787 кв.м. по КК на гр. Варна, район „*“, СО „*“, собственост на С.И. К., съгласно ДДД от 1999г. В т.4 от пълномощното е посочено, че едно от действията, които ищецът е следвало да извърши е да декларира описание имоти като собственост на упълномощителите, настоящи ответници, пред данъчната администрация.

          На тази дата 28.02.2013г. е бил сключен и договорът за дарение, обективиран в НА за дарение на недвижим имот, с номер *, том *, рег. номер *, дело * от *г., от който се установи, че С.К. е дарила на сина си Б.С.К. и на дъщеря си Е.С. К., в равни части, следния свой собствен недвижим имот, а именно дворно място, с площ от 786,60 кв.м. в с.о. „*“, съставляващо ПИ с номер *по КККР на гр. Варна, без изградените в него постройки. Б.К. е приел дарението и е подписал НА.

          С оглед на изложеното настоящият съдебен състав достига до извод, че Б.К. не е станал собственик на постройките в дворно място, с площ от 786,60 кв.м. в с.о. „*“, съставляващо ПИ с номер *по КККР на гр. Варна. Освен това самият той към 2013г. не е изразявал явно и несъмнено своето желание да владее процесния имот за себе си, доколкото в издаденото му пълномощно изрично е било посочено, че собственик на постройката е С.К.. Именно с това пълномощно след години ищецът е започнал процедура за издаване на удостоверение за търпимост.

          По делото се събраха доказателства, които могат да бъдат индиция, че ищците са манифестирали явно владение с намерение за своене спрямо ответниците, но едва след 28.02.2013г. Както съдът посочи по – горе в тежест на ищците бе да докажат, че са владели непрекъснато и необезпокоявано процесния имот повече от 10 години на осн. чл. 79 ЗС. Исковата молба е била подадена на 29.05.2019г., към който момент придобивният давностен срок не е бил изтекъл. Следователно и към настоящия момент ищците не са придобили собствеността върху етаж * и етаж * от процесната сграда, поради което не е налице и съсобственост.

          Предвид изложеното искът за делба се явява неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

          По разноските:

          С оглед изхода на спора в тежест на ищците е да заплатят в полза на ответниците сторените от последните разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1000,00 лв. Неоснователно е направеното възражение от страна на процесуалния представител на ищците за прекомерност на претендираното възнаграждение, доколкото за процесуално представителство, защита и съдействие по дела за делба възнаграждението се определя съобразно интереса на представляваната страна, но не по-малко от 600 лв. за всяка фаза.

 

          Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

          ОТХВЪРЛЯ предявения иск от Б.С.К., ЕГН **********, и Г.М. К., ЕГН **********, срещу С.И.К., ЕГН **********, и С.Б.К., ЕГН **********, да бъде постановено решение, по силата на което да бъде допусната и извършена делба на следния недвижим имот – триетажна жилищна сграда, построена в гр. Варна, с.о. „*“, с адм. адрес *, разположена в ПИ с идентификатор *по плана на с.о., със ЗП от 106 кв.м. и РЗП 321,2 кв.м., представляваща имот с ид. номер *по КККР, одобрени със заповед от 16.05.2008г. на ИД на АГКК, последно изменение със Заповед 18 – 1212 – 01.02.2019г., при квоти 2/3 ид.ч. за ищците и 1/3 ид.ч. за ответниците, поради неоснователност.

 

         ОСЪЖДА Б.С.К., ЕГН **********, и Г.М. К., ЕГН **********, да заплатят в полза на С.И.К., ЕГН **********, и С.Б.К., ЕГН **********, сумата от 1000,00 лв., представляваща сторени в производството разноски за адвокатско възнаграждение, на осн. чл. 78, ал. 3 ГПК.

 

          Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: