Решение по дело №374/2018 на Районен съд - Кубрат

Номер на акта: 154
Дата: 25 септември 2018 г. (в сила от 17 октомври 2018 г.)
Съдия: Албена Дякова Великова
Дело: 20183320100374
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 154

 

Гр. Кубрат, 25.09.2018 год.

 

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

Кубратският районен съд в открито съдебно заседание на осемнадесети септември две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                   Председател: Албена Великова

 

при секретаря Вера Димова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 374 по описа на РСКт за 2018 год., за да се произнесе съобрази следното: 

Производство с правно основание чл. 59, ал. 9 от СК, вр. с чл.143 от СК.

Ищецът И.Е.И., ЕГН ********** с пост. адрес *** твърди, че с влязло в законна сила решение по бр. дело № 18/2011 год. по описа на РС-Кубрат упражняването на родителските права по отношение на роденото от прекратеното брачно съжителство дете С. И.Е., ЕГН **********, род. на *** год., било предоставено на майката, а на бащата бил определен режим на лични отношения и осъден да плаща месечна издръжка. Излагайки твърдения, че от датата на постановяване на решението до момента, са се изменили обстоятелствата, като детето С. е заживяло със своя баща, а майката се дезинтересирала от него, ищецът моли съда да постанови решение, с което да му предостави упражняването на родителските права по отношение на малолетната С., а на майката определи подходящ режим на лични отношения с детето, както и я осъди да плаща месечна издръжка в размер на 130.00 лева, считано от подаване на исковата молба в съда до промяна на обстоятелствата.

Ответницата Ш.Ш.В., ЕГН **********, с пост. адрес ***, редовно уведомена за постъпилата искова молба, не ангажира становище по предявените искове. В съдебно заседание при редовност в призоваването не се явява и не се представлява.  

Кубратският районен съд, след преценка на събраните по делото доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, и на доводите на страните, приема за установено от фактическа страна  следното:  

Съобразно съдебно Решение № 20/13.09.2011 г., постановено по бр. дело № 18/2011 г. по описа на РС–Кубрат, бракът между  И.Е.И. и Ш.Ш.В. е прекратен с развод, като родителските права по отношение на детето С. И.Е., ЕГН ********** са предоставени на ответницата, негова майка. Определен е режим на личен контакт, като в полза на детето е присъдена месечна издръжка.  

Депозиран е по делото социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Кубрат, във връзка с инициирано производство, в който се сочи, че при разговор със социален работник детето С. е посочило, че желае да живее със своя баща. Отбелязва се, че момичето не е прекъсвало емоционалната връзка с ищеца и бабата по бащина линия, като бащата редовно изпращал присъдената издръжка, контактувал с дъщеря си. В края на 2017 г. ответницата окончателно се установила да живее и работи в РТурция, и от тогава почти преустановила контактите с детето си и не е изпращала пари за издръжката му. През месец април 2018 г., когато и бабата по майчина линия на С. заминала да работи в РТурция, а дядото не успявал да откликне адекватно на нуждите на внучката си, последната често оставала при съседи. Това принудило бащата и неговата майка да инициират връщането на детето в дома на ищеца в село Севар, където и понастоящем живее С., обгрижвана от бабата по бащина линия.  В жилището на ищеца са създадени отлични битови условия за отглеждане на детето, като момичето разполага с обособена детска стая обзаведена с необходимите мебели.

Изслушано в съдебно заседание детето С. изразява желанието си да живее при своя баща и баба в дома им в село Севар.   

По почин на ищеца е разпитана в качеството на свидетел бабата по бащина линия - Е.С.Ш.. Същата излага, че от лятото на 2018 г., когато С. завършила успешно V клас,  преките грижи за нея осъществява тя в дома им в село Севар. Споделя, че бащата работи в чужбина и редовно изпраща пари за издръжката на дъщеря си, като постоянно контактува с нея, интересува се за нейното здравословно състояние и училищна успеваемост. През учебната 2018-2019 год. С. е записана ученичка в VI клас на СУ „Христо Ботев“ гр.Кубрат.   

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

По отношение на родителските права:

Съобразно разпоредбата на чл. 59, ал. 9 СК, ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция „Социално подпомагане“ или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови. С Постановление на пленума на ВС № 1/74 г. е  дадено тълкуване на понятието „изменение на обстоятелствата“ по смисъла на чл. 29, ал. 2 СК(отм.), сега чл. 59, ал.9 СК, като е прието, че такова е налице, когато настъпят нови обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото е оставено за отглеждане и възпитание, както и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при новото разрешение.

Съгласно трайно установената практика интересът на детето е основание за възлагане на родителските права, в това число и за промяна на мерките за упражняването му. Този интерес е винаги конкретен. Съдът е длъжен да го установи като извърши цялостна преценка на всички обстоятелства, които засягат физическото, психическото и нравственото развитие на детето, респективно създаване на такива условия на живот, които да съответстват на нуждите му.

В случая не се спори между страните, а и се установява от събраните доказателства по делото, че с решението постановено по бр. дело № 18/2011 г. по описа на РС–Кубрат, родителските права по отношение на детето С. И.Е. са предоставени на ответницата, негова майка.

От съвкупния анализ на събраните в настоящото производство доказателства – гласни и писмени такива, съдът приема, че са налице изменение на обстоятелствата по смисъла на горепосочения текст, които предпоставят и необходимостта от изменение постановените с решение по бр. дело № 18/2011 г. по описа на РС–Кубрат мерки.

Детето С. е живяло при своята майка в село Преславци, която в края на 2017 г. се установила трайно да работи в чужбина и де факто непосредствените грижи за неговото отглеждане са полагали родителите на ответницата. През пролетта на 2018 г. бабата по майчина линия също се установила да работи в чужбина, а дядото по майчина линия не бил в състояние да се грижи за внучката си. Желанието на детето е да се установи при своя баща и баба по бащина линия, като това негово искане не се оспорва от ответната страна. Доводи в тази насока детето излага и пред социалния работник. Следва да бъде посочено, че детето С. е на дванадесетгодишна възраст, която според съда му позволява да прецени своите интереси и нужди, поради което и предвид изрично заявеното желание от последния, предявения иск от ищеца следва да бъде уважен, като на него бъдат предоставени родителските права до навършване на пълнолетие на детето. Съдът намира, че в интерес на детето С. е до навършване на пълнолетие да живее при своя баща.

По отношение на режима на личните отношения:

Както критериите при определянето на родителските права се ръководят изцяло от интереса на детето, така и конкретните мерки на лични отношения между детето и родител, който не упражнява пряко родителските права, следва да бъдат определени от интереса на детето. Тук съдът намира, че следва да определи разширен режим на лични отношения на майката с детето С., като посочва, че запазването на тази връзка е важна за оформяне личността на детето, за неговото правилно израстване.

Трайната съдебна практика при определяне на режима на личен контакт се е насочила към даване на възможност на родителя, който не упражнява родителските права над детето да вижда и взима същото поне два пъти месечно, било то всяка първа и трета събота и неделя от месеца, било то всяка втора и четвърта, като когато интересите на детето са защитени следва да се даде възможност и за приспиване на последното в определените дни за контакт. Интересите на детето следва да бъдат изследвани съобразно различни обективни и субективни критерии. От една страна прекалено ниската възраст на детето би  представлявала обективна трудност свързана с приспиване на същото при родителя, който не упражнява пряко родителските права над детето, доколкото следва да се предположи, че същия би бил в невъзможност да задоволи специфичните потребности на същото. От друга страна следва да бъде посочено, че за емоционалното израстване на детето е важно същото да поддържа една стабилна, силна и постоянна връзка с кой да е от своите родители. Сред обективните критерии за определяне на режима на личен контакт на детето с родителя, който критерия не е свързан със самото дете, е и самото здравословно състояние на самия родител.

При тези доводи съдът намира, че следва да даде възможност на ответницата да вижда и взима детето С. всяка първа и трета седмица от месеца, от 09:00 часа в събота до 18:00 часа в неделя, с приспиване, както и по един месец през лятната ваканция на детето, който период не съвпада с платеният годишен отпуск на бащата, до навършване на пълнолетие на детето.

По отношение на издръжката:

Предвид безусловния характер на задължението за издръжка на ненавършило пълнолетие дете следва да се определи адекватна на нуждите на детето издръжка, съобразно неговата възраст и възможността задълженото лице да престира последната.

Предвид изложеното съдът намира, че следва да определи издръжка, която да е съобразена от една страна с нуждите на детето, а от друга страна с възможността и на двамата родители, не само на  ответника да престират такав, като вземе в предвид техните възможности. При така изложеното съдът намира, че следва да бъде определена издръжка на детето в размер на 250 лева, от които ответницата следва да поеме 130 лева, като по-малкото парично участие на ищеца е за сметка на ежедневните грижи за отглеждането и възпитанието на детето, които той ще полага. Съдът намира, че ответницата няма да бъде затруднена в нейното изплащане, доколкото съобрази, че тя е в трудоспособна възраст, липсват доказателства, които да установят, че са налице здравословни причини, които възпрепятстват възможността същата да упражнява труд по трудово правоотношение, напротив установи се, че същата работи в чужбина като реализира доходи, които няма да я затруднят при заплащане на дължимата издръжка. Издръжката се дължи от подаването на исковата молба – 02.07.2018 г., с падеж  1-во число на месеца, за който се дължи издръжката ведно със законната лихва за всяка забавена вноска, до настъпване на законно основание за изменение или прекратяване.

По отношение на разноските:

Страните не претендират присъждане на сторените по производството разноски, поради което такива не следва да се възлагат.

Ответницата следва да заплати на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК по сметка на съда държавна такса върху присъдената издръжка в размер на 187.20 лева.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ИЗМЕНЯ постановените с Решение № 20/13.09.2011 год., постановено по бр. дело № 18/2011 год. по описа на РС – Кубрат мерки за упражняване на родителските права, личен контакт и издръжка на детето С. И.Е., ЕГН **********, като:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето С. И.Е., ЕГН ********** на бащата И.Е.И., ЕГН ********** с пост. адрес ***, като определя при него и местоживеенето на детето.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката Ш.Ш.В., ЕГН **********, с детето С. И.Е., ЕГН **********, като й дава възможност да вижда и взима детето всяка първа и трета седмица от месеца, от 09:00 часа в събота до 18:00 часа в неделя, с приспиване, както и по един месец през лятната ваканция на детето, който период не съвпада с платеният годишен отпуск на бащата.

ОСЪЖДА Ш.Ш.В., ЕГН **********, с пост. адрес *** да заплаща на детето С. И.Е., ЕГН ********** със съгласието на неговия баща и законен представител месечна издръжка в размер на 130.00 (сто и тридесет) лева, с падеж първо число на месеца, за който същата се дължи ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, платима от депозиране на исковата молба в съда – 02.07.2018 г. до настъпване на законни основания за нейното прекратяване или изменение.

ОСЪЖДА Ш.Ш.В., ЕГН **********, с с пост. адрес ***  да заплати в полза на Кубратски районен съд сумата от 187.20 (сто осемдесет и седем лева, двадесет стот.) лева, дължима държавна такса съобразно определената издръжка на детето, като и 5.00 (пет) лева за служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните с връчване на препис, пред ОС – Разград.

 

                                                     Председател: /П/ Ал. Великова