Решение по дело №138/2020 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 111
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Иван Статев Маринов
Дело: 20205610200138
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 


111                                                20.07.2020г.                    гр.Димитровград

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Димитровградският Районен Съд в публичното заседание на шестнадесети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: Иван Маринов

 

с участието на секретаря Т.Д. и в присъствието на прокурора ......................., като разгледа докладваното от съдия Ив.Маринов АНД №138 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е на основание чл.59 и следващите от ЗАНН.

Жалбоподателя – А.В.Г. ***, ЕГН **********, е депозирал жалба против Наказателно Постановление № 19-0254-001022/18.12.2019г. на Началник сектор към ОД-МВР Хасково, РУ-Димитровград, с което за това, че на 21.11.2019г. около 13:45 часа в гр.Димитровград, по ул.»Панорамен път»- до жп-надлез, управлява лек автомобил  «Шкода Фабия» с рег.№ ******, като при движение с несъобразена скорост, на ляв завой губи контрол над управлението на автомобила, излиза в дясно по посока на движението си и се преобръща в крайпътната канавка, като при проба с Алкотест «Дрегер 7510» с № 0057 скалата на уреда отчела 1,17 промила, управлява под въздействието на алкохол, показанията са показани на водача и свидетеля, издаден е талон за медицинско изследване № 0058082, не носи свидетелство за регистрация на МПС, с което за:

- виновното нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 200(двеста)лева;

- виновното нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 1000 (хиляда)лева и «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 12 месеца;

- виновното нарушение на чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 10 (десет) лева, а на основание Наредба №1з-2539 на МВР се отнемат общо 10 точки.

Излага доводи за незаконосъобразност на Наказателното постановление, необоснованост на същото, моли същото да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят- представляван от процесуален представител, оспорва част от фактическата обстановка, излага становище за противоречия с материалния закон и наличие на съществени процесуални правила. Моли да бъде отменено отчасти наказателното постановление, по отношение на първите две описани нарушения.

ОТВЕТНИКА по жалбата- РУ-МВР-Димитровград- редовно призовани, не изпращат представител и не взема становище по депозираната жалба.

Районна Прокуратура- Димитровград- редовно призовани, не изпращат представител и не взема становище по депозираната жалба.

С оглед представените по делото доказателства и събраните в съдебното заседание такива, съдът намира следното:

На 21.11.2019г. в ранния следобед бил получен сигнал в РУ-МВР-Димитровград за настъпило ПТП в гр.Димитровград- на ул.»Панорамен път»- до жп-надлез. На място били изпратени полицейските служители В.В. и Б.Г., които пристигайки на място след 13ч., установили, че лек автомобил  «Шкода Фабия» с рег.№ ****** е излязъл от пътното платно в дясно по посока на движението си и се е спрял в крайпътна канавка, а до автомобила има мъж и жена.

След разговор със заварените там лица установили, че водач на лекия автомобил е настоящия жалбоподател А.Г., който обяснил, че е загубил управление над автомобила вследствие мократа настилка от падналия дъжд и не успял да вземе завоя на ляво.

Полицейските служители извършили проверка, при която установили, че водачът Г. е употребил алкохол- установено с алкотест «Дрегер 7510» №0057, скалата на който отчела 1.17 промили. Бил издаден и талон за мед.изследване номер 0058082,  който водачът отказал да подпише, което е удостоверено с подписа на свидетеля Б.Х. Б.. Установили също, че водачът Г. не носи свидетелство за регистрация на МПС.

За констатираните нарушения му бил съставен АУАН серия АA, №299737/21.11.2019г., в който били описани нарушенията на чл.5, ал.1 от ЗДвП, на чл.20, ал.2 от ЗДвП и на чл.100 от ЗДвП.

Актът бил връчен на нарушителя, който отказал да го подпише, което е удостоверено с подписа на свидетеля Б.Х. Б..

 Въз основа на така съставения акт за установяване на административно нарушение е издадено предметното на делото Наказателно Постановление, с което на водача Г. за виновното нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 200(двеста)лева; за виновното нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 1000 (хиляда)лева и «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 12 месеца; и за виновното нарушение на чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 10 (десет) лева, а на основание Наредба №1з-2539 на МВР се отнемат общо 10 точки.

Постановлението било връчено на жалбоподателя на 05.03.2020г., видно от неразделната разписка към него, а жалбата против него е изпратена до съда на 12.03.2020г. – видно от получената справка от куриерска фирма- т.е. в законоустановения 7-дневен срок.

Горните факти се установяват от акт за установяване на административно нарушение АУАН серия АA, №299737/21.11.2019г., Наказателно Постановление № 19-0254-001022/18.12.2019г. на Началник сектор към ОД-МВР Хасково, РУ-Димитровград, показанията на разпитаните актосъставител и на свидетел по установяване на нарушението и по съставянето на акта, от приетите и приложени по делото писмени доказателства.

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН. Подадена е жалба от лице, на което по реда на ЗАНН е наложена санкция за деяние, третирано като нарушение от ЗАНН, жалбата е подадена пред компетентен за това съд, спазени са общите и специални изисквания на ЗАНН и НПК в тази насока, предвид което съдът разгледа жалбата по същество.

Проверявайки по отделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание, в съответствие с материалните норми, съдът намира:

Проверявайки по отделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание, в съответствие с материалните норми, съдът намира:

При съставяне на акт за установяване на административно нарушение серия АA, №299737/21.11.2019г., са спазени като цяло изискванията на чл.42 от ЗАНН.

Относно констатациите в акта, възприети в последствие и при издаването на обжалваното наказателно постановление, съдът намира следното:

-                     По първото описано нарушение: - действително, разпоредбата на чл.20, ал.2 от ЗДвП вменява в задължение на водачите на МПС, при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението. На практика в описателната част на нарушението, адм.-наказващият орган е преповторил тази разпоредба. Но в същото време, въпреки дословното пресъздаване на текста на нарушението, е налице неустановеност на същото по отношение на няколко обстоятелства. На първо място ако нарушението, което се вменява като извършено на жалбоподателя е несъобразяване на скоростта с атмосферните условия, то в какво по-конкретно се изразява несъобразяването, тъй като контролните органи- свидетели по делото заявяват, че времето е било дъждовно, пътната настилка- мокра, но без неравности, на завой, то защо тези обстоятелства тепърва се установяват и закрепят като доказателства едва в съдебната фаза на това производство. На следващо място трябва да се има предвид, че задължението на водачите по чл.20, ал.2 от ЗДвП, при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие, не е безусловно. Необходимо е препятствието да е предвидимо. Това в настоящата хипотеза единствено се предполага, тъй като няма данни изобщо да са съществували такива предвидими препятствия на пътя и единствено се предполага, че при мокра настилка е била налице такава евентуална опасност, която обаче отново остава евентуална, тъй като мократа настилка липсва като описание както в АУАН, така и в НП. В такъв случай неизяснен остава въпроса с кои по-точно действия водачът не е съобразил скоростта си с атмосферните условия.

Съдебната практика е категорична, че в тези случаи има съществено нарушаване правото на защита на жалбоподателя, доколкото нарушителят е лишен от възможността да се защитава адекватно, поради липса на ясно формулирано нарушение, което му се вменява във вина. Не е равнозначно един жалбоподател да организира своята защита по целия текст на чл.20, ал.2 от ЗДвП, или по една конкретна част от него. За да се пристъпи към съставянето на АУАН и издаването на НП, следва нарушението да е конкретно и ясно установено, без съмнения или неизяснени елементи от него. В случая неизясняването на описаните по-горе обстоятелства води до невъзможност за преценка дали описаното деяние е умишлено и следва да бъде санкционирано като административно нарушение, или същото е извършено невиновно, случайно деяние, за което не следва да бъде търсена административно-наказателна отговорност, тъй като неумишлените деяния не се третират като адм.нарушения, освен, ако изрично не е предвидено това. 

Предвид гореизложеното, съдът намира, че акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление в тази им част са съставени при непълна преценка на доказателствата, в следствие на неизяснени съществени елементи от състава на всяко едно адм.нарушение, като по този начин са нарушени административно-производствените правила. И в тази част, наказателното постановление следва да бъде отменено- като необосновано и незаконосъобразно.

-По второто описано нарушение следва да се отбележи, че същото е безспорно установено и доказано.

Съгласно разпоредбата на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП: „На водача на пътно превозно средство е забранено: 1. да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.“. В случая концентрацията на алкохол в кръвта на водача Г. е установено по законоустановения начин- с техническо средство, чието използване е регламентирано чрез съответния нормативен ред. Показанията на използваното техническо средство са били показани на водача и на свидетеля по съставянето на акта, не е имало възражения, като на водача е бил издаден и талон за мед.изследване №0058082. Право на самия водач е да приеме, неприеме, подпише или неподпише връченият му талон за медицинско изследване и АУАН. В случая водачът е отказал да подпише и двата документа, което е удостоверено със свидетел, като са спазени законовите изисквания за връчване при отказ. В случая показанията от 1,17 промила са получени по законосъобразен начин и не са налице нарушения на правилата. По този начин водачът Г. е осъществил състава на адм.нарушение по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, и правилно контролните и адм.-наказващия органи са квалифицирали нарушението по този текст от закона. Правилно са и отнесли същото към санкционната норма на чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП, предвиждаща наказание „Лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв. на всеки, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително. В случая е определен фиксираният размер на адм.наказание „Глоба“ и „Лишаване от право да управлява МПС“ няма възможност същите да бъдат изменяни.

По отношение наведените доводи, че не жалб.Г. е управлявал въпросния лек автомобил, съдът намира, че показанията на разпитаните свидетели бяха достатъчно ясни, конкретни и показателни, че още на мястото на ПТП не е имало никакви съмнения или отричания жалб.Г. да е бил водач на въпросния автомобил. Ако същият е имал някакви съображения, то логично би било да изложи същите още на място, а не в последствие в съдебната фаза.

Ето защо, издаденото НП би следвало да бъде потвърдено в тази му част.

По отношение на третото описано административно нарушение- това на чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП – разпоредбата на този текст въвежда задължение за водачите на моторни превозни средства – да носят свидетелство за регистрация на моторното превозно средство, което управлява, и за тегленото от него ремарке.

В случая видно от пледоариите на процесуалния представител на жалбоподателя, постановлението в тази му част не се оспорва и не се обжалва. Като цяло обаче, следва да се отбележи, че това нарушение е безспорно установено и доказано. Правилно е квалифицирано, правилно е отнесено към съответната санкзционна разпоредба, предвиждаща наказание „Глоба“ от фиксиран размер- 10 лева.

Предвид горното, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде изменено- по посочените по-горе съображения.

 

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

Р     Е    Ш    И :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно Постановление № 19-0254-001022/18.12.2019г. на Началник сектор към ОД-МВР Хасково, РУ-Димитровград, с което на А.В.Г. ***, ЕГН **********, за това, че на 21.11.2019г. около 13:45 часа в гр.Димитровград, по ул.»Панорамен път»- до жп-надлез, управлява лек автомобил  «Шкода Фабия» с рег.№ ******, като при движение с несъобразена скорост, на ляв завой губи контрол над управлението на автомобила, излиза в дясно по посока на движението си и се преобръща в крайпътната канавка, като при проба с Алкотест «Дрегер 7510» с № 0057 скалата на уреда отчела 1,17 промила, управлява под въздействието на алкохол, показанията са показани на водача и свидетеля, издаден е талон за медицинско изследване № 0058082, не носи свидетелство за регистрация на МПС, с което за:

- виновното нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 200(двеста)лева;

- виновното нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 1000 (хиляда)лева и «Лишаване от право да управлява МПС» за срок от 12 месеца;

- виновното нарушение на чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание «Глоба» в размер на 10 (десет) лева, а на основание Наредба №1з-2539 на МВР се отнемат общо 10 точки, като:

-                     ОТМЕНЯ наказателното постановление в частта му- касаеща нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП, за което на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП на нарушителя е  наложено наказание „Глоба” в размер 200 лева – като незаконосъобразно.

 

ПОТВЪРЖДАВА издаденото наказателно постановление в останалата му част.

 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен Съд - Хасково в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е обявено.

 

 

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                    (Ив.Маринов)