Определение по дело №21/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 248
Дата: 8 април 2020 г.
Съдия: Симона Василева Навущанова
Дело: 20201500500021
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

08.04.2020 г.

 

КЮСТЕНДИЛСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, граждански състав, в закрито заседание на осми април през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     РОСИЦА САВОВА

ЧЛЕНОВЕ:                ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

СИМОНА НАВУЩАНОВА

при участието на секретаря: Росица Стойчкова, разгледа докладваното от младши съдия Симона Навущанова в.гр.д. № 21/2020 г. по описа на Окръжен съд- Кюстендил и, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 248 ГПК.

Образувано е по молба с вх. № 1702 от 06.03.2020 г., депозирана от Е.Г.В., с ЕГН ********** с адрес ***, чрез процесуалния си представител адв. А.Т. ***, за допълване на Решение № 35/19.02.2019 г., постановено по делото, в частта му за съдебно-деловодните разноски.

Моли се за допълване на постановеното решение и присъждане на сторените от ответницата-възиваема страна разноски за адвокатско възнаграждение. Сочи, че процесуалният представител на ответницата е осъществил правна защита и съдействие и е депозирал писмен отговор на подадената въззивна жалба, в която е инкорпорирал и искане за присъждане на сторените разноски за адвокатско възнаграждение. Към депозираната жалба е приложила съответно и договор за правна защита и съдействие, от който е видно, че е договорно адвокатско възнаграждение в размер на 350 лева.

В законоустановения за това срок не е депозиран отговор на молбата от П.К.В., с ЕГН **********, с адрес ***

Окръжен съд Кюстендил намира, че молбата е подадена в срока по чл. 248, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество, частично основателна, предвид следното:

В гражданския процес отговорността за разноски се изразява в правото на страната, спрямо която неоснователно е бил иницииран граждански спор, да иска заплащане на направените от нея разноски, както и съответно в задължението на насрещната страна да заплати тези разноски.

С решение № 35 от 19.02.2020 г., настоящият състав на КнОС е изменил на основание чл. 17 ал.5 от ЗЗДН Решение № 1055 от 16.12.2019 г., постановено по гр. д. № 2468/2019 г. по описа на Кюстендилския районен съд, в частта му, в която са постановени мерки за закрила на основание чл.5 ал.1 т.2 от ЗЗДН, като вместо него по съществото на спора е постановил отстраняване на основание чл. 5, ал. 1, т. 2 от ЗЗДН П.К.В., с ЕГН **********, от съвместно обитаваното с Е.Г.В., ЕГН **********, жилище, находящо се в гр. Кюстендил, ул. „Морава“ № 3 за срок от 10 (десет) месеца.

            В своите мотиви, въззивната инастанция е посочила, че въпросът за разноските и таксите за въззивното производство следва да се разреши съобразно правилото на чл. 11, ал. 3 ЗЗДН, съгласно което молителят (т. е. пострадалото лице) заплаща държавната такса и разноските по делото само при отказ за издаване на заповед или при отмяна на заповедта. Следва да се отбележи, че тази норма, която е специална по отношение на общото правило на чл. 78 ГПК и дерогира неговото приложение. В случая, макар въззивната жалба да е уважена отчасти, не са налице предпоставките на чл. 11, ал. 3 от ЗЗДН за възлагане на таксите и разноските за въззивното производство в тежест на въззиваемия Е.В., тъй като решението, с което е констатирано осъщественото от въззивника домашно насилие и са наложени мерки за защита на въззиваемата само се изменя по отношение на срока на постановените мерки.

Съгласно разпоредбата на чл. 11, ал. 2 от ЗЗДН, при издаване на заповед съдът възлага държавната такса и разноските на извършителя на домашно насилие. Заплащането на такси и разноски от молителя се допуска, само ако е налице специалното правило на чл. 11, ал. 3 от ЗЗДН, което е неприложимо в настоящия случай. Именно поради тази причина молителката Е.В. не е осъдена частично да заплати дължимата се държавна такса и сторените от въззивника разноски за адвокатско възнаграждение, макар че въззивната жалба на въззивника е частично основателна.

КнОС е приел, че решението в обжалваната част е частично незаконосъобразно по отношение на определения от КнРС срок на наложената мярка по чл. 5, ал. 1, т. 2 от Закона за домашното насилие и е намалил същият от осемнадесет на десет месеца.

По отношение на сторените от въззивницата В. в настоящото производство разноски приложение намира общото правило на чл. 78, ал. 3 от ГПК, съобразно което отвтеникът има право на разноски съразмерно с отхвърлената част от иска.

Предвид изложеното, при този изход на спора право на разноски възниква за въззивницата- Е.В.. Същата претендира присъждане на сторените разноски пред въззивната инстанция в размер на 350 лева- адвокатско възнаграждение. Действително нарочен списък по чл. 80 от ГПК не е приложен, но с Тълкувателно решение № 6/2012 г. от 06.11.2013 г. по тълкувателно дело № 6 от 2012 на ОСГКТ на ВКС бе прието, че списъкът по чл. 80 може да бъде самостоятелен документ, но може да бъде инкорпориран в исковата молба или в отговора на исковата молба.  В отговора на въззивната жалба е налице инкорпориран списък с разноски, защото в нея се съдържа изрично искане да бъдат присъдени направените разноски, в това число разноски за адвокатско възнаграждение и същият разход е изброен - посочено е изрично, че се претендира адвокатско възнаграждение, както е приложен и договор за правна защита и съдействие, в който е договорен адвокатския хонорар. Въззивницата доказва разноски, както следва: адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция в размер на 350,00 лева,  за които е представила договор за правна защита и съдействие, в който като адвокатско възнаграждение е вписана претендираната сума и изрично е записано, че същата са заплатена в брой, като в тази част договорът има характера на разписка съгласно т. 1 от Тълкувателно решение № 6/2012 от 06.11.2013 на ОСГТК на ВКС и представлява доказателство за заплащане на адвокатското възнаграждение. Предвид изложеното и на основание чл. 11, ал. 2 ЗЗДН въззиваемият следва да бъде осъден да заплати на въззивницата сторените от нея разноски за въззивната инстанция, съобразно изхода по спора.

С оглед на изложеното, КнОс намира, че предвид установения пропуск за присъждане на разноски в полза на въззивницата Е.В., решение № 35 от 19.02.2020 г.следва да бъде допълнено, като на същата бъдат присъдени разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 194,44 лева, съобразно отхвърлената част от въззивната жалба.

Така мотивиран и на основание чл. 248, ал. 1 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ДОПЪЛВА на основание чл. 248, ал. 1 ГПК Решение № 35 от 19.02.2020 г., постановено по в.г.д. № 21/2020 г. по описа на Окръжен съд Кюстендил, като ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК П.К.В., с ЕГН **********, с адрес *** да заплати на Е.Г.В., с ЕГН ********** с адрес ***, сумата в размер от 194,44 лв. – разноски за адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

Председател:                                                  Членове: