Решение по дело №2187/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2102
Дата: 19 ноември 2020 г. (в сила от 19 ноември 2020 г.)
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20207180702187
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№2102/19.11.2020г.

гр. Пловдив,  19.11.2020год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, І отделение, XXV състав в публично заседание на двадесет и осми октомври през две хиляди и двадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ЗЛАТАНОВА                                                                                                  

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА, като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 2187 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Х от АПК във връзка с чл.172, ал.5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

Образувано е по жалба на Е.Х.П., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв.В. против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0329-000088 от 20.08.2020 г. на ВПД Началник РУ към ОД на МВР – Пловдив, РУ Раковски, с която на основание чл. 171, т.2А от ЗДвП е постановено прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство /ППС/, товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с рег. № **** за срок от 6 месеца.

Според жалбоподателката, обжалваната ЗППАМ е незаконосъобразна, постановена при нарушение на закона и съществени процесуални нарушения. По същество не оспорва описаното в заповедта нарушение. Излага доводи, че неправилно заповедта е издадена на физическо лице, тъй като МПС е собственост на юридическото лице „ЯПИ ГРУП“ ЕООД с ЕИК *********. Твърди се, че е нарушено правото на защита на жалбоподателката, защото в заповедта не е посочена конкретна хипотеза на разпоредбата на чл.171 т.2а от ЗДвП. Претендира се отмяна на ЗППАМ.

В постъпила по делото молба-становище от процесуалния представител на жалбоподателя адв.В., са изложени подробни съображения по основателността на жалбата. Моли се за отмяна на заповедта.

Ответникът- Началник РУ Раковски при ОД на МВР- Пловдив, не се явява, не се представлява. В постъпило по делото писмо, с което е приложена административната преписка, изразява становище, че производството по издаване на оспорената заповед е проведено законосъобразно.

Съдът като разгледа направените възражения и приложената административна преписка, намери за установено следното:

За допустимостта:

Оспорената заповед е връчена на жалбоподателката на 25.08.2020г., така както е отразено в нея, а жалбата е подадена директно до Пловдивски административен съд на 01.09.2020г., т.е. в предвидения за това процесуален срок, от адресат на заповедта, поради което жалбата се явява ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Приобщен по делото е Акт за установяване на административно нарушение серия АА № 516876 от 18.08.2020г.

Констатациите, изложени в акта се свеждат до следното: На 18.08.2020г., около 14:30 часа, в центъра на с.Свежен, А.М.М.с ЕГН **********, управлява товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с рег. № ****, собственост на „ЯПИ ГРУП“ ЕООД-********* и допуска следното нарушение: 1) не притежава СУМПС; 2) не може да представи СРМПС. В съставения АУАН е посочено, че са нарушени разпоредбите на чл.150 и чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП, както и че като доказателства са иззети: 2 броя рег.табели с № ****. Акта е подписан от жалбоподателя в настоящото производство с възражение, че никога не е имал книжка.

На 20.08.2020г. на жалбоподателката Е.Х.П. е издадена оспорената заповед за прилагане на принудителна административна мярка, с която е постановено прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство /ППС/ за срок от 6 месеца, както и изземване на два табели с регистрационен номер **** на товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“. В заповедта е посочено, че на 18.08.2020г. в 14.30 часа на центъра на с.Свежен е спрян за проверка товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с регистрационен номер **** собственост на „ЯПИ ГРУП“ ЕООД – ********* с водач А.М.М.ЕГН **********, който е неправоспособен водач.

Като част от административната преписка са представени: Наказателно постановление № 20-0329-000708 от 25.08.2020г.; справка за нарушител водач; заповед № 317з – 391 от 06.02.2017г. на директора на ОД на МВР – гр. Пловдив относно оправомощаване на длъжностни лица от ОД на МВР – Пловдив да прилагат с мотивирана заповед принудителни административни мерки по чл. 171, т. 1, т. 2, т. 2а, т. 4, т. 5, б. „а“ и т. 6 от ЗДвП (лист 22).

От страна на жалбоподателя е представено свидетелство за регистрация на МПС част I (лист 6).

С Разпореждане № 5709/18.09.2020г., съдът е разпределил доказателствената тежест между страните.

При така установената факти се налагат следните правни изводи:

Според нормата на чл. 171 от ЗДвП, принудителните административни мерки, предвидени в закона се налагат за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения.

Волеизявлението за прилагането на ПАМ се обективира в заповед, която има характер на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК и се издава по реда на глава пета, раздел втори от АПК.

Предпоставка за издаването на заповед с правно основание по различните състави на чл.171 от ЗДвП, е извършено от водач на МПС административно нарушение, което се установява с АУАН, съставен от компетентните длъжностни лица.

При произнасянето на компетентния орган относно осъществяването на административната или наказателна отговорност на водача или след изтичане на предвидения в закона срок, принудителната мярка се счита за отпаднала.

Оспорената заповед за прилагане на принудителната административна мярка /ПАМ/, е издадена от компетентен орган -началник РУ Раковски към ОД на МВР – гр. Пловдив, съобразно нормата на чл. 172, ал. 1 от ЗДвП и Заповед № 317з - 391 от 06.02.2017г. на Директора на ОД на МВР – гр. Пловдив, издадена на основание Заповед № 8121з-1524/09.12.2016г. на Министъра на вътрешните работи, с която началниците на РУ на МВР  в ОД на МВР - Пловдив са  оправомощени да издават заповеди за прилагане на принудителни административни марки.

Съдът констатира, че заповедта е издадена в предвидената от закона писмена форма и съдържа необходимите реквизити /по аргумент от чл. 172, ал. 1 от ЗДвП и чл. 59, ал. 2 АПК/.

Оспорената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка е издадена на основание чл.171, т.2а от ЗДвП, която норма има две хипотези (подточки). В действителност ответния орган не е посочил изрично дали се касае за б.“а“ или б.“б“ на чл.171, т.2а от ЗДвП, но доколкото текстово е описано, че товарният автомобил собственост на дружество е управляван от неправоспособен водач, става ясно, че органът е приложил чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП, съгласно която норма за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения, се прилага принудителна административна мярка "прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство" на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.

Приложената на Е.Х.П. с обжалвания административен акт ПАМ по чл.171, т.2а, б."а" от ЗДвП от фактическа страна се основава на констатациите, съдържащи се в съставения АУАН серия АА № 516876 от 18.08.2020 г., за това, че на 18.08.2020г., около 14:30 часа, в центъра на с.Свежен, А.М.М.с ЕГН **********, управлява товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с рег. № ****, собственост на „ЯПИ ГРУП“ ЕООД-********* и допуска следното нарушение: 1) не притежава СУМПС; 2) не може да представи СРМПС.

От представеното и прието като доказателство по делото Свидетелство за регистрация на МПС /част I/, е видно, че товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с рег. № ****, което се сочи като управлявано от неправоспособен водач е собственост на "ЯПИ ГРУП" ЕООД с БУЛСТАТ *********.

Както бе посочено по-горе ПАМ по чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП се прилага в случаите на управление на МПС от лице, което е неправоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, като субект на ПАМ в хипотезата на чл. 171, т. 2а, б. "а", предл. последно от ЗДвП, законът определя единствено собственика на ППС, чието превозно средство е управлявано от лице, за което са налице посочените обстоятелства. В случая не е спорно между страните по делото, а в самата заповед изрично е посочено, че соченият като управляван от водача А.М.М.товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с рег. № ****, не е собственост на физическото лице Е.Х.П., а на юридическото лице "ЯПИ ГРУП" ЕООД, ЕИК *********. Следователно П. не може да бъде адресат на ПАМ по чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП във връзка с управлението на товарен автомобил  „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с рег. № **** от неправоспособен водач.

В случая административният орган е имал основание да приложи мярката, но по отношение на юридическото лице-собственика на автомобила. Актът е издаден на ненадлежен адресат.

Отделно от това съдът констатира и неточност в диспозитива на заповедта, където е посочен рег.№ на товарния автомобил ****, а в мотивите на заповедта и в съставения на А.М.М.АУАН е посочен рег.№ ****, който видно от представеното по делото свидетелство за регистрация МПС /част I/ е правилният номер.

С оглед на изложеното, оспорената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0329-000088 от 20.08.2020 г. на ВПД Началник РУ към ОД на МВР – Пловдив, РУ Раковски, като постановена в нарушение и при неправилно приложение на материалния закон, следва да бъде отменена.

Водим от горното, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0329-000088 от 20.08.2020 г. на ВПД Началник РУ към ОД на МВР – Пловдив, РУ Раковски, с която на основание чл. 171, т.2А от ЗДвП е постановено прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство /ППС/, товарен автомобил „МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ“ с рег. № **** за срок от 6 месеца.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                       АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: